Контакт

Свет

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната е речиси неизбежно

Објавено пред

Австрискиот министер за финансии Ханс Јерг Шелинг озјави во неделата дека излегувањето на Грција од зоната на еврото (Грексит) сега изледа речиси неизбежно.

dobivaj vesti na viber

 

 

„Последиците за државите членки на еврозоната не се ни приближно лоши како што се за Грција. Јасно е дека една држава не може по било кои околности да ја уценува Европската комисија и државите на еврото“, рече Шелинг за австрискиот весник „Ди Пресе“.

 

Шелинг забележа дека такво нешто би било можно само доколку Атина првин побара да ја напушти Европската унија, а останатите членки се согласат со таквото барање.

 

Атина закажа референдум за следната недела на 5 јули, кога Грците ќе одлучат дали Грција треба да ги прифати новите, построги услови од доверителите на кои се противи грчката влада, пренесе Ројтерс. /крај/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

Објавено пред

Земјите членки на ЕУ веќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период, кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет-санкции, што ЕУ го договори во април и ќе стапи во сила од четврток, пренесуваат светските агенции.

dobivaj vesti na viber

Земјите на ЕУ се согласија за преоден период од 120 дена за да ѝ дадат време на индустријата да се приспособи на забраната за увоз. Во април Европската комисија објави дека ембаргото за јаглен може да ја чини Русија околу 8 милијарди евра годишно.

Ембаргото за јаглен на ЕУ беше првата енергетска санкција на Русија. Во подоцнежниот пакет, Европската Унија, како што стои во написите, го забрани увозот на руска нафта за да го зголеми притисокот врз Москва. Нафтеното ембарго треба да стапи во сила на крајот на годината, со исклучоци за неколку земји, кои се особено зависни од руската нафта. Тука спаѓа и Унгарија, на која ќе ѝ биде дозволено да продолжи да испорачува нафта преку цевководи од Русија.

Рускиот оператор на нафтоводот „Транснефт“ во вторникот објави дека е запрен транспортот на нафта од Русија за Унгарија, Чешка и за Словачка.

Прикажи повеќе...

Економија

„Купете свеќи“- Швајцарија, една од најбогатите земји во Европа се подготвува за недостиг на струја

Објавено пред

Граѓаните на Швајцарија треба да размислуваат да имаат свеќи во куќата во случај на неколкучасовен прекин на струја, вели шефот на енергетскиот регулатор Вернер Лугинбил за Noe Züricher Zeitun“ .

dobivaj vesti na viber

Во Швајцарија уште од есента се подготвуваат за хаос во врска со струјата, па на граѓаните им велат дека во зима мора да очекуваат, во најлош случај, прекин на струјата, пренесува медиумот.

„Ве советувам да имате доволно свеќи во куќата. Кој има шпорет на дрва, треба да има доволно дрва“, изјавил Лугинбил.

Тој посочил дека политиката на предупредување на „Елком“ не се сфаќала сериозно во изминатите години.

Доколку има недостиг од струја, швајцарските власти подготвија мерки, како што се намалување на уличното осветлување, исклучување на осветлувањето на излозите, како и осветлени реклами.

Се размислува и за воведување на забрана за употреба на уреди за правење снег, како и за продажба на електрични греалки, според тамошните медиуми.

Прикажи повеќе...

Економија

Нов шок за пазарот на гас

Објавено пред

Азиско-пацифичкиот пазар на гас се соочува со нов удар откога Австралија сигнализира дека може да го намали извозот на течен природен гас (ТНГ).

dobivaj vesti na viber

Овој регион се бори со ограничени резерви, високи цени и конкуренција од европските купувачи.

Австралија размислува за намалување на продажбата во странство во корист на домашната потрошувачка бидејќи проценува дека ќе има недостиг во домашната понуда в година, пренесува Си-ен-би-си.

Со глобалниот енергетски протекционизам во пораст, австралиската Комисија за конкуренција и потрошувачи (ACCC) минатата недела ја повика Канбера да го заштити својот домашен пазар на гас и да го ограничи извозот на TPG бидејќи предвиде дека источниот брег на земјата може да се соочи со недостиг од 56 петаџули гас во 2023 година.

Поголемиот дел од гасот што се користи на источниот брег на Австралија го произведуваат компании што се исто така извозници на ТПГ во Азиско-пацифичкиот Регион и други земји.

Иако повеќето од продажбите на ТПГ на клиенти во странство се засноваат на долгорочни договори, австралиските производители исто така го продаваат овој енергетски производ на самото место. Земјите што немаат можност да склучуваат долгорочни договори се принудени да купуваат гас на самото место, каде што цените се значително повисоки.

Австралиската асоцијација за истражување и производство на нафта, сепак, донекаде ја смири вознемиреноста на пазарите наведувајќи дека и покрај предупредувањето на ACA, земјата има повеќе од доволно гас за следната година.

Меѓутоа, доколку се активира механизмот за ограничување на извозот, новите притисоци за понудата и цената ќе ги почувствуваат најголемите клиенти на TPG во регионот, како што се Јапонија и Јужна Кореја, како и новодојдените увозници на ТПГ, како што се Филипините, велат аналитичарите.

Цените на ТПГ се зголемени речиси 80 отсто во споредба со периодот пред почетокот на војната во Украина, според индексот на цените на компаните на „Платс ЈКМ“.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија5 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа5 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет5 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија7 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет7 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет8 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет8 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет8 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет8 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет21 час

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет22 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија23 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија1 ден

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...