Контакт

Фени

(Аудио) Палитов испрати демант за лобирањето за Бугарите во „Фени“, „Макфакс“ во целост ја објавува снимката од состанокот

Објавено пред


Претседателот на Синдикатот на „Фени“, Ѓоре Палитов, вчера не одговараше на телефонските повици и пораките од „Макфакс“, но денес испрати демант на текстот со наслов „Заговор за ’Фени’, излезе аудиоснимка од лобирањето на претседателот на Синдикатот за Бугарите“, објавен вчера.

„По повод вчерашните обвинувања кон мене како претседател на синдикалната организација при ’Фени индустри’ АД од страна на медиумскиот портал makfax.com.mk, упатувам јавен демант. Имено, јас, Ѓорe Палитов, ја имав таа несреќа да бидам претседател на синдикалната организација на ’Фени индустри’ во можеби најтешкиот период во последните 15 години, но во едно сум сигурен, а тоа е дека ја извршувам оваа функција максимално транспарентно, со преголема енергија и само со една цел – враќање на ’Фени’ на правите патеки, односно помагање за негово рестартирање. Во согласност со ова, како и за моите колеги вработени во ’Фени индустри’ АД, јас како борец за општото добро сум во постојан контакт и со другите загрозени субјекти од овој стечај, а тука спаѓаат, секако, и моите сограѓани – транспортерите. Точно е дека јас бев присутен на тој состанок по нивно барање и разговаравме за моментните проблеми и евентуалните последици за сите нас. Ниту имам лична корист некого да фаворизирам ниту имам желба да критикувам. Имам улога на лидер на вработените и тоа го правам. Ние само сакаме ’Фени индустри’ да добие сопственици што го сакаат најдоброто за фабриката и кои се подготвени да инвестираат во неа. А вие што се служите со закани и уцени, ве молам, да се појавите јавно и да не се криете затоа што ви следува и кривична пријава“, стои во демантот на Палитов.

На крајот од демантот Палитов апелира до надлежните дека вработените во „Фени“ не се за издавање на фабриката под наем затоа што со тоа немало никаква иднина за вработените, а закупецот можел да си оди во секој момент затоа што не платил ниту денар за фабриката ниту, пак, инвестирал во неа. Тој тврди дека нема да дозволат некој да прави краткорочни профити без да инвестира и без да се знае судбината на сите вработени и на побарувањата на сите доверители.

„Стечајот треба да заврши во најкраток рок, како и што ни беше ветено независно дали Апелација ќе ја врати фабриката во претстечајна постапка или преку реорганизација“, вели Палитов во демантот.

Во демантот тој не ги спомнува обвинувањата од вработените во „Фени“ објавени на „Макфакс“. Во текстот стои дека вработените во „Фени“ со аудиоснимка ги потврдуваат неколкумесечните тврдења дека претседателот на Синдикатот е продолжена рака на раководството и лобира за бугарската компанија „Енекод“. Тие во „Макфакс“ испратија тонски запис од состанок на Палитов со транспортерите, на кој, како што тврдат, Палитов ги убедува дека најдобро решение за фабриката, и покрај отворената стечајна постапка во велешкиот суд, е бугарската компанија. Снимката е полна со навреди, обвинувања, пцости, а вработените посочуваат дека претседателот на Синдикатот, Ѓоре Палитов, имал главен збор и ги нарекувал банките багра, кои не ги интересираат вработените во „Фени“, швајцарската компанија заинтересирана за фабриката ја нарекува преварантска, а Бугарите биле тие што давале пари. Вработените укажуваат дека Палитов на состанокот го спомнува и „Макфакс“ и им објаснува на транспортерите дека вицепремиерот Кочо Анѓушев наредува што да пишува овој медиум, што е апсолутна невистина, но затоа тој има свои медиуми на кои во секое време може да им се јави и да им каже што да напишаат.

На снимката Палитов ги убедува транспортерите дека „Фени“ е битка меѓу вицепремиерот Кочо Анѓушев и ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, посочија вработените.

(М.И.П.)

Економија

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ

Објавено пред

Од

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ, чиишто исплати започнаа минатата недела. ГСОЛ досега инвестирал над 60 милиони евра во рестартирање на фабриката и откуп на побарувањата кон оваа компанија, со план за дополнителни инвестиции во наредните недели.

Компанијата Еуриникел соопшти дека по објавата минатата недела, пристапила кон комерцијални разговори со необезбедените доверители чии побарувања беа утврдени во стечајната постапка на ФЕНИ.

„Повеќе од 80 проценти од вкупниот број необезбедени доверители одговорија позитивно и досега се потпишани договори со поголемиот дел од нив. Првите исплати по потпишаните договори беа направени минатиот четврток и петок, а процесот ќе продолжи од понеделник следната недела. Покрај необезбедените доверители, ГСОЛ го заврши и преземањето на побарувањата на трите локални банки кон ФЕНИ, по што во петокот поднесе официјално известување до Судот во Велес дека тие побарувања се преземени и ја потврди намерата за поднесување план за реорганизација, заради континуитет на активностите за производство на фероникел“, соопшти компанијата.

ЕуроНикел ги охрабрува сите останати доверители кои сé уште не ги контактирале и не започнале преговори, да стапат во контакт со правните советници, Адвокатското друштво Поленак, за преземање следни чекори.

„Ние сме големи оптимисти во врска со динамиката со која се одвиваат работите и брзината со која ги започнуваме позитивните промени во ФЕНИ. Секоја од овие промени значи чекор напред кон сигурна, продуктивна и профитабилна иднина за комбинатот и колку побрзо ги поместиме активностите на ФЕНИ надвор од стечајната постапка, ќе можеме да се посветиме кон засилено производство и пласман на производите на фероникел на европскиот и светскиот пазар. Плаќањето на утврдените обезбедени и необезбедени доверители е еден од клучните чекори во таа насока“, рече Маркос Камхис, директор на ГСОЛ, матичната компанија на ЕуроНикел, по неговата посета на Скопје.

Прикажи повеќе...

Економија

„Еуроникел“ ги повика необезбедените доверители на „Фени“ да ги достават барањата

Објавено пред

Компанијата ГСОЛ, преку претставништвото „Еуроникел“ Дооел Скопје ги повикува сите необезбедени доверители чии побарувања се прифатени во стечајната постапка што се води за „Фени“, да ги достават барањата за да почне постапката за исплата.

Барањата треба да се достават во период од 12 – ти до 16 – ти март 2018 година во канцелариите на адвокатското друштво Поленак, правни застапници на „Еуроникел“.

„Се покануваат необезбедените доверители претходно, да го контактираат Адвокатското Друштво Поленак на телефонскиот број 02 3114 737, заради закажување термини“, стои во соопштението на ГСОЛ.

Пред два дена „ГСОЛ – Еуроникел“ извести дека почнале постапка за исплата на вкупните побарувања од „Фени“ на сите признати доверители.

„Со исплата на 100% од прифатените побарувања во стечајната постапка, швајцарскиот инвеститор става крај на неизвесноста за ‘Фени’ ја демонстрира компетентноста на ‘Еуроникел’ и го започнува излезот на ‘Фени индустри’ од стечајот обезбедувајќи извесна и стабилна иднина за комбинатот, вработените и партнерите“, велат од ГСОЛ.

Прикажи повеќе...

Фени

„Евроникел“: „Фени“ преку „Гсол“ е на чист пат за излез од стечајот

Објавено пред

„Евроникел“ предлага пат за излез од стечајот на „Фени“. Поддржувајќи ја компанијата во најтешкиот период и по успешното рестартирање на производството, имаме сериозен предлог до сите должници на „Фени“ и цврст инвестициски план за раст и успех на компанијата, велат од „Евроникел“.

„’Евроникел’ започна постапка за исплата на сите побарувања од ‘Фени индустри’ на сите признати доверители што се дел од стечајната маса. Веќе во следните неколку дена 60 отсто од сите побарувања на доверителите ќе бидат исплатени, а преостанатите 40 отсто ќе бидат исплатени во период од една година по вообичаената детаљна анализа и преглед на документацијата со побарувањата. Ова ќе стави крај на неизвесноста за ‘Фени’ и 100 отсто од прифатените побарувања во стечајната постапка ќе бидат исплатени. Доверителите се покануваат да се состанат со претставниците на ‘Евроникел’ во наредните денови со цел да ги достават своите барања и да ја комплетираат постапката“, се вели во соопштението.

Од „Евроникел“ наведуваат дека денес има јасен и опиплив знак на стабилизација и успешно враќање на производството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија15 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија16 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион17 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија17 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија17 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет17 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија1 ден

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие