Контакт

Interview/Debate

Велики Петок: Да размислуваме разумно, а да правиме добри дела водени од срцето

Објавено пред


 

Велики Петок ги собра православните верници во црквите. Во голем број денеска се собраа во Соборниот храм„Свети Климент Охриски“, каде што се држеше света литургија по повод празникот.Велат овој ден е еден од најголемите денови за христијаноство,а голем дел веруваат дека Господ денеска ги ислушува молитвите на сите кои се дојдени во црква. Граѓаните палеа свеќи, поминуваа низ светата плаштеница, на која воедно оставаа и дарови како што се црвеќе, велигденски јајца и масло.На овој голем ден секој верник , велат дека секој верник што доаѓа во црква треба да се помоли за здравје и благосостојба во своето семејство.

„Да ги надминеме сите недоразбирања, да бидеме потолерантни едни кон други , да размилуваме разумно, а да делуваме со срцето.Посакувам овој празник да не сплоти, да имаме подобро разбирање меѓусебе и најважно од се да има мир во држвата“, вели Душка Соколова од Скопје.

 

„Сите сме преокупирани со грижи и незивеснот во ова турбулентно време.Но,верувам дека постои некоја виша сила, која не тера да се бориме и да се справиме со сите искушенија“, додава Нада Петковска.

Велигден е семеен празник.Во светите храмови, обично верниците се во друштво со своите најблиски. Еден повозрасен граѓанин рече дека е време Македонија да тргне на правиот пат, за да може да ги задржи младите тука.

 

„Дојден сум со семејството, со сопругата и внуците сите заедно ќе поминеме низ светата плаштеница, ќе се помолиме овој празник да ни донесе првин здравје. Порачувам државата да ни тргне напред и нашите деца да останат тука и да градат иднина на ова прекрасно парче земја“, вели Никола Трајковски.

Отец Сашко Николовски кој денеска беше меѓу верниците рече дека на овој ден најважно е верниците да бидат со добра мисла, да рзмислуваат во насока на правење добра дела.Тој за Макфакс вели дека физичкиот и духовниот пост не се целосни беа молитва, затоа што таа претстваува духовен разговор со Господ. Светата плаштаница пак која од денеска е поставена во храмот,  го симболизира грбоот на Исус Христос,бидејќи Велики Петок е денот кога веќе е погребан Исус Христос, објаснува отес Сашко.

 

„Веќе кога верниците доаѓаат во храмот и сакаат да се поклонат под плаштаницата, тие се поклонуваат на погребението на Исус Христос. 33 часа по погребението, доаѓа распетието на Исус Христос.Занчи сите овие настани го навестуваат најголемиот ден-денот на Воскресението, односо Велиген.Воскресението е победа над гревовите, победа над смртта, бидејќи со него на човештовто му се дава нов живот на човештвото.Затоа ние христијаните треба да неговиот пат, да се водржуваме од искушенијата, да негуваме чиста мисла и да правиме само добри дела“, рече отец Николовски.

Верниците кои постеле може да земат причест, но добро е првин тие да се исповедаат, затоа што така го примаат покајанието и се чистат од гревовите ,на крајот додаде свештеникот Николовски.Инаку,во следните денови во светите храмови ќе се се служи литургија, а утре на полноќ вернците ќе бидат дел од чинот на оплакувањето на Исус Христос.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Featured

(Видео) Тимоние: „Не е најважен притворот, туку конечната пресуда“

Објавено пред

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, во интервју за „Макфакс“ изјави дека е изненаден од леснотијата со која им бил симнат имунитетот на пратениците во Собранието. „Не е најважен притворот, туку конечната пресуда“, изјави тој.

На прашањето за можно решение на прашањето за името, Тимоние рече дека премиерите на двете држави, Заев и Ципрас, покажале дека имаат чувство за државност.  „Никогаш досега не бевме убедени дека двете страни може да постигнат договор“, изјави амбасадорот. „За името треба да се гледа со разумен оптимизам“, изјави Тимоние.

„Ние ви дадовме глас. Сега најважно е и вие самите да си дадете глас за вас“, рече амбасадорот на прашањето како ќе гласа Франција ако на дневен ред во ЕУ стигнат пристапните преговори за членство во ЕУ.

Амбасадорт на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, изјави дека не било пожелно да му стави европска етикета на Законот за јазици. Тимоние одговарајќи на новинарско прашање за блокирањето на Собранието со над 35 илјади амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за овој закон, рече дека тој не бил почнат на најсоодветен начин.

„Собранието не функционира така како што треба“, рече Тимоние. „Законот не беше приоритетен за Европската Унија“, изјави амбасадорот. Tој се повика на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан. „Албанските партии се легитимни и посакуваат ова прашање да биде решено“, додаде Тимоние.  Амбасадорот се повика на изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој рече дека за овој закон чекале 150 години и ќе почекаат уште малку. „Треба да се најде инспирација во неговата мудрост“, изјави амбасадорот на Франција.

Тимоние потенцираше дека многу поважно е земјата да го убеди Брисел дека македонската демократија е функционална.

Прикажи повеќе...

Interview/Debate

(Видео) Високи тонови на дебатата за Али-пашината џамија, охриѓани обвинуваат дека се гради незаконски

Објавено пред

На Али-пашината џамија се работи без одобрение за градба, со тешка градежна механизација што го уништува просторот наоколу каде што претходно имало црква, вели Михаил Трендафилов, претседател на здружението „Совест“, во дебатата на „Макфакс“. Од здружението стравуваат дека Охрид ќе ја изгуби автентичноста на градот и обвинуваат дека институциите може да предизвикаат верска омраза и меѓуетничка нетрпеливост.

– Конзервирањето на Али-пашината џамија нам не ни пречи и треба да се конзервира, таа е прогласена за заштитено културно наследство, но и просторот околу неа. Има сознанија дека таму се наоѓала црква и тоа треба да се доистражи. Не нè интересира само 16 век, туку и две илјади години пред тоа. А со целата градежна механизација таму веќе сè е уништено, закопано… Да си работеа само на објектот, немаше да биде проблем. Но, тие таму работат без целосна документација, без одобрение за градба. А што се однесува до минарето од 32 метра, допрва треба да се донесе нов детален урбанистички план бидејќи во постојниот не е предвидено – тврди Михаил Трендафилов, претседател на здружението „Совест“.

Од Управата за заштита на културното наследство, пак, уверуваат дека при изведбата на проектот се почитувани сите закони и подзаконски акти за градба и за заштита на културното наследство. Оттаму велат дека при реставрацијата, реконструкцијата и конзервацијата на Али-пашината џамија се внимава да не се оштети просторот околу објектот и доколку има наоди за други пластови, ќе продолжат со истражување на теренот.

– Сондата се наоѓа на југоисточниот ѕид. Точно е дека има остатоци од постари археолошки постави и доколку се утврди дека има ранохристијанска црква, тоа е во спротивна насока од големината на објектот. Нема причина да не се извршат активности на непосредна заштита. Сите археолошки траги се на длабочина од 2,20 метра. Состојбата на џамијата се гледа каква е, ништо не попречува понатамошна интервенција и истражувачки работи на околниот простор ако има потреба – вели Валентино Димитровски од Управата за заштита на културното наследство.

Од здружението велат дека охриѓани се подготвени за референдум, а во меѓувреме се чека УНЕСКО да се произнесе со стручно мислење дали е во склад со стандардите за заштита на градот објектот да се реконструира во предвидената димензија.

Г. Н. Р.

Прикажи повеќе...

Interview/Debate

(Видео) Жестока дебата за Али-пашината џамија во Охрид, на повидок референдум?

Објавено пред

Жестока дебата за реставрацијата на Али-пашината џамија, на повидок референдум? Охриѓани бараат да се преиспита проектот, обвинуваат за незаконие и силување на градот, институциите уверуваат дека сè е во согласност со легислативата.

Целата дебата за реставрацијата, реконструкцијата и конзервацијата на Али-пашината џамија во Охрид, во која гости беа Валентино Димитровски од Управата за заштита на културното наследство, и Михаил Трендафилов од здружението „Совест“ , ќе биде објавена утре на „Макфакс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија3 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија3 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија3 часа

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија3 часа

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија7 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет7 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија8 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија8 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие