Контакт

Избори 2019

(Видео) Мицкоски: СДСМ на митингот доживеа фијаско

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНE, Христијан Мицкоски, денеска се обрати на митинг пред граѓаните во Градско.

„Немојте да дозволите никој да ве уплаши, немојте да дозволите никој да ве уцени. Иако сум свесен за притисоците коишто се прават, затоа што деспотот е на колена, СДСМ е на колена, а овие избори само побргу ќе го бутнат за земја“, рече Мицкоски.

Тој кажа дека со овие избори ќе добие Македонија, а ќе изгуби СДСМ и тие малкумина клиенталисти околу деспотот Заев, па затоа, како што рече, е потребна голема победа на 21 април, а потоа и на 5 мај.

Мицкоски рече дека со денешниот митинг на СДСМ, тие доживеале фијаско во Скопје, немало луѓе кои ги поддржувале, и СДСМ не успеал да собере ни петтина од тоа што успеало ВМРО-ДПМНЕ на вчерашниот митинг.

„Готов е, и доаѓа денот затоа ни е потребно сите ние, еден до друг да застанеме, да се обединиме, сплотиме, рамо до рамо, грб до грб да си бидеме потпора еден на друг, затоа што потребно е да ја осолободиме Македонија од канџите на Зоран Заев и Пендаровски Стево“, додаде Мицкоски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Избори 2019

Заев и Пендаровски: Доаѓа блескаво време, Сиљановска само бара амнестија за Груевски

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски повикаа граѓаните на масовна излезност и поддршка на опцијата Заедно Напред во име на економскиот развој на државата, правдата и евро-атлантските интеграции на државата.

Тие најавуваат ревизија на сите добри потези што оваа влада ги направила и за коишто, како што велат,  добиле пофалби од целиот свет.

„Кој се не дојде за да ни стегне рака и да ни каже дека ‘ова не верувавме дека ќе го направите’. Заради тоа добивме и покана за во НАТО и за тоа ќе добиеме датум за ЕУ во јуни, два месеца од сега. Ги стабилизиравме финансиите, ја стабилизиравме економијата, имаме редовна исплата на плати и на пензии, сите економски индикатори одат нагоре, меѓутоа за тоа требаше време, енергија, трпение, визија, храброст и знаење. Тоа го направивме“. Заев посочи дека низ евро-атлантските интеграции е само можен економскиот развој којшто е почнат во нашата земја, а дека патот кон ЕУ и НАТО е можен единствено со Стево Пендаровски кој ќе води на патот кон ЕУ и НАТО.

„Ветивме економија и `се што направивме, и домашното единство, и договорот со Бугарија, и договорот со Грција, и НАТО и ЕУ, `се е за економијата, за повисок животен стандард. Секоја земја го постигнала економскиот прогрес низ интеграциите во НАТО и ЕУ. Тоа и овде ќе го постигнеме. Доаѓа убаво блескаво време за сите нас, време во кое што секој од нас ќе каже “видовте ли дека се можело ако се сака“.  Тоа ќе го докажеме. Затоа што повеќе пречки повеќе немаме, тегови што влечат назад немаме. Сите патишта се отворени. Ќе има работни места. Знам дека младите ќе бидат среќни, ќе имате опции за работа, невработеноста ќе драстично ќе се намали. Сакам државнича исправна одлука од мојот народ“, побара претседателот на СДСМ и премиер, Заев.

Тој ги повика граѓаните на масовна излезност и избор на опцијата Заедно Напред, за да има и правда во државата, којашто е можна само со претседателскиот кандидат Пендаровски. Упати јавно прашање до Силјановска.

„Дали е изработувачот на актот за амнестијата што го даде Иванов е Гордана Силјановска, нека каже. Правда и амнестија се две разлчни работи. Таа чека мандат, да даде амнестија за Груевски да се врати. Затоа, Заедно Напред, порача претседателот на СДСМ и премиер Заев“, на трибината со граѓаните во Велес.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

(Видео) Заев од Велес: Ќе игра метлата и на другата страна, кај оние што опструираат и враќаат режим!

Објавено пред

Ќе фаќа метлата и на другата страна, на оние што опструираа. Ние сме добри, сите сме еднакви. Слушам пак списоци во Велес правеле. Ние не сме глупави, знаеме. Ќе има метла и на другата страна. Во мојот кабинет работам со луѓе што ги затекнав. Со сите што засукаа ракави работевме. Ама нема да дозволиме некој да враќа режим“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашната граѓанска трибина за поддршка на кандидатот за претседател Стево Пендаровски.

Заев рече дека Стево Пендаровски е симболот на правдата и правичноста и порача дека правото и законите денеска важат еднакво за сите, дека пресуди ќе се носат за сите за кои има докази, а не како претходно по нарачка.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Заев од Оризари: Претседателот на државата не решава локални проблеми, но со негова поддршка може побрзо да се оди напред

Објавено пред

Градиме еден концепт што се вика граѓанско општество, каде што сите имаме намера да бидеме еднакви, порача претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев на вечерашната средба со жителите на селото Оризари, Велешко.

Тој посочи дека ова село заслужува посебно внимание затоа што неговите жители знаеле да дадат во важни моменти поддршка за напредни опции и ги повика тоа да го направат и на 5 мај во вториот круг на претседателските избори.

„Само со единството можеме да ги решаваме проблемите, за да има подобро образование и здравство, развиени локални средини, но за тоа да се случи државата мора да се движи напред. Тоа е возможно само преку започнатите евро-атлантски интеграции. Претседателот на државата не решава за водоводи, канализации и патишта, но без неговата поддршка ова ќе оди потешко. Имаме кандидат кој ќе биде сојузник во процесите, а не блокатор како досега. Дојден сум да побарам поддршка за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Дајте поддршка за Стево Пендаровски и да продолжиме побрзо напред“, повика претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев во село Оризари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

Ким ја напушти Русија четири часа порано

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун замина од Владивосток и тргна кон Пјонгјанг, јави руската новинска агенција „ТАСС“. Ким ја...

Свет1 час

Антитерористичка операција во Мелбурн, уапсен маж пред црква

Еден маж е уапсен во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн, при операција на австралиската...

Македонија2 часа

На граничниот премин Богородица се чека и до 45 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Избори 201914 часа

(Видео) Заев од Велес: Ќе игра метлата и на другата страна, кај оние што опструираат и враќаат режим!

Ќе фаќа метлата и на другата страна, на оние што опструираа. Ние сме добри, сите сме еднакви. Слушам пак списоци...

Топ14 часа

Извршен увид во скопско Рашче, каде што беше убиено едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид во селото Рашче каде што попладнево беше пронајдено починато машко...

Избори 201915 часа

Сиљановска во Карпош: Силата на аргументите мора да победи, вистината е на наша страна

Кандидатот за претседател Гордана Сиљановска-Давкова денеска на трибина во Општина Карпош им се заблагодари на граѓаните што ја подржаа во...

Македонија21 час

95 новозаразени со сипаници, бројката се намалува, но епидемијата не стивнува

Во последните шест дена, од 20 до 25 април, пријавени се 95 нови случаи на заразени со сипаници. Во споредба...

Избори 201922 часа

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

Од 14 приговори, Државната изборна комисија (ДИК) прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Силјановска-Давкова, кои се однесуваа на...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Да не бараат изговори, функционерите веднаш да ги повлечат своите роднини

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски изјави дека е неоправдано и неодговорно изнаоѓањето изговори дека се работи за некакви грешки и побара...

Македонија23 часа

Кирацовски најави повлекување на роднините од државните институции

Пратеникот од СДСМ, Александар Кирацовски, вели дека ќе ги повлече сите свои роднини од работните места во државните компании. Ова...

Избори 201924 часа

(Видео) 42 потпишани во списокот, а 82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите...

Македонија24 часа

Кабинетот на Иванов: Прекршочните пријави на ДКСК се политичка одлука

Прекршочните пријави на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против претседателот Ѓорге Иванов се политичка одлука, реагира Кабинетот на претседателот....

Избори 20191 ден

(Видео) Вишок ливчиња во гласачките кутии, ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од...

Македонија1 ден

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото...

Избори 20191 ден

Кекеновски: Мицкоски повикува на одѕив како Груевски во 2004 година кога одработи за Црвенковски

Историјата и постапките на лидерите на политичките партии кога се во прашање претседателските избори се повторуваат, констатира професорот и лидер...

Македонија1 ден

Земјотрес во Дојран и Гевгелија

Земјотрес со јачина од 2,8 степена според Рихтеровата скала бил почувствуван ноќеска во Дојран и Гевгелија. „Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава...

Свет1 ден

Путин: Разговорот со Ким беше темелен; Ким: Плоден и конструктивен

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека разговорот во четири очи со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Владивосток бил темелен....

Вести1 ден

Прва средба Путин – Ким во Владивосток

Светска тема број еден денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Аналитичрите ја споредувааат...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија2 дена

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Досие