Контакт

Избори 2019

Мицкоски во Богданци: Ова се избори на кои се одлучува за иднината на Македонија

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, имаше средби со граѓаните на општина Богданци.

Пред присутните Мицкоски истакна дека од многуте средби на кои изминатиов период од граѓаните слушнал само разочарување од актуелната состојба во која се наоѓа Република Македонија, односно, како што рече тој, во овие две години од Владата на Зоран Заев и СДСМ немало ниту една суштинска реформа и исполнување на ветеното, туку само предавство и распродажба на националните и државните интереси.

„Буквално, секаде, без разлика дали станува збор за градови, дали станува збор за села, дали станува збор за помали или поголеми населени места, имав можност да разговарам со илјадници, илјадници наши сограѓани. Илјадници, илјадници наши сограѓани ни ја пренесоа нивната емоција, нивниот сентамент, ја прераскажаа реалноста, а реалноста е лоша. Луѓето се многу разочарани од сите оние неисполнети ветувања, сите оние нереализирани очекувања. Практично, луѓето сфатија дека си имаат работа со измамници и тие измамници единствената работа кшто ја направија изминатите, речиси две години, е едно огромно предавство. Нема ниту една структурна реформа, нема услови за подобар живот, не ја подобрија економијата, напротив, сè оди во надолна линија. Единственото што го направија е она огромно предавство со кое тргуваа и ги предадоа и државните и националните интереси. Тоа е реалноста во Република Македонија“, рече Мицкоски.

Во обраќањето Мицкоски посочи дека овие избори не се само претседателски избори, туку се избори каде што се одлучува за иднината на Македонија.

„Ова не се само претседателски избори, ова се избори каде што се одлучува за иднината на Македонија, за правецот по кој ќе се движиме, патот по кој ќе одиме, а ако ја немаме Македонија, ништо немаме. Затоа, на овие избори се решава за Македонија. Претседателските избори се шанса за отворање на вратата за предвремени парламентарни избори на кои ќе го поразиме заевизмот. Колку победата е поубедлива, толку ќе биде поголема нашата сила за промени, реформи, да ја испорачаме правдата“, рече Мицкоски.

На крајот Мицкоски порача дека ВМРО-ДПМНЕ заедно во коалиција со народот ќе се избори со сите неправдини направени од СДСМ и Заев и побара масовна поддршка за кандидатот за претседател – Гордана Силјановска-Давкова.

Избори 2019

Заев и Пендаровски: Доаѓа блескаво време, Сиљановска само бара амнестија за Груевски

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски повикаа граѓаните на масовна излезност и поддршка на опцијата Заедно Напред во име на економскиот развој на државата, правдата и евро-атлантските интеграции на државата.

Тие најавуваат ревизија на сите добри потези што оваа влада ги направила и за коишто, како што велат,  добиле пофалби од целиот свет.

„Кој се не дојде за да ни стегне рака и да ни каже дека ‘ова не верувавме дека ќе го направите’. Заради тоа добивме и покана за во НАТО и за тоа ќе добиеме датум за ЕУ во јуни, два месеца од сега. Ги стабилизиравме финансиите, ја стабилизиравме економијата, имаме редовна исплата на плати и на пензии, сите економски индикатори одат нагоре, меѓутоа за тоа требаше време, енергија, трпение, визија, храброст и знаење. Тоа го направивме“. Заев посочи дека низ евро-атлантските интеграции е само можен економскиот развој којшто е почнат во нашата земја, а дека патот кон ЕУ и НАТО е можен единствено со Стево Пендаровски кој ќе води на патот кон ЕУ и НАТО.

„Ветивме економија и `се што направивме, и домашното единство, и договорот со Бугарија, и договорот со Грција, и НАТО и ЕУ, `се е за економијата, за повисок животен стандард. Секоја земја го постигнала економскиот прогрес низ интеграциите во НАТО и ЕУ. Тоа и овде ќе го постигнеме. Доаѓа убаво блескаво време за сите нас, време во кое што секој од нас ќе каже “видовте ли дека се можело ако се сака“.  Тоа ќе го докажеме. Затоа што повеќе пречки повеќе немаме, тегови што влечат назад немаме. Сите патишта се отворени. Ќе има работни места. Знам дека младите ќе бидат среќни, ќе имате опции за работа, невработеноста ќе драстично ќе се намали. Сакам државнича исправна одлука од мојот народ“, побара претседателот на СДСМ и премиер, Заев.

Тој ги повика граѓаните на масовна излезност и избор на опцијата Заедно Напред, за да има и правда во државата, којашто е можна само со претседателскиот кандидат Пендаровски. Упати јавно прашање до Силјановска.

„Дали е изработувачот на актот за амнестијата што го даде Иванов е Гордана Силјановска, нека каже. Правда и амнестија се две разлчни работи. Таа чека мандат, да даде амнестија за Груевски да се врати. Затоа, Заедно Напред, порача претседателот на СДСМ и премиер Заев“, на трибината со граѓаните во Велес.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

(Видео) Заев од Велес: Ќе игра метлата и на другата страна, кај оние што опструираат и враќаат режим!

Објавено пред

Ќе фаќа метлата и на другата страна, на оние што опструираа. Ние сме добри, сите сме еднакви. Слушам пак списоци во Велес правеле. Ние не сме глупави, знаеме. Ќе има метла и на другата страна. Во мојот кабинет работам со луѓе што ги затекнав. Со сите што засукаа ракави работевме. Ама нема да дозволиме некој да враќа режим“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашната граѓанска трибина за поддршка на кандидатот за претседател Стево Пендаровски.

Заев рече дека Стево Пендаровски е симболот на правдата и правичноста и порача дека правото и законите денеска важат еднакво за сите, дека пресуди ќе се носат за сите за кои има докази, а не како претходно по нарачка.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Заев од Оризари: Претседателот на државата не решава локални проблеми, но со негова поддршка може побрзо да се оди напред

Објавено пред

Градиме еден концепт што се вика граѓанско општество, каде што сите имаме намера да бидеме еднакви, порача претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев на вечерашната средба со жителите на селото Оризари, Велешко.

Тој посочи дека ова село заслужува посебно внимание затоа што неговите жители знаеле да дадат во важни моменти поддршка за напредни опции и ги повика тоа да го направат и на 5 мај во вториот круг на претседателските избори.

„Само со единството можеме да ги решаваме проблемите, за да има подобро образование и здравство, развиени локални средини, но за тоа да се случи државата мора да се движи напред. Тоа е возможно само преку започнатите евро-атлантски интеграции. Претседателот на државата не решава за водоводи, канализации и патишта, но без неговата поддршка ова ќе оди потешко. Имаме кандидат кој ќе биде сојузник во процесите, а не блокатор како досега. Дојден сум да побарам поддршка за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Дајте поддршка за Стево Пендаровски и да продолжиме побрзо напред“, повика претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев во село Оризари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет50 минути

Ким ја напушти Русија четири часа порано

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун замина од Владивосток и тргна кон Пјонгјанг, јави руската новинска агенција „ТАСС“. Ким ја...

Свет59 минути

Антитерористичка операција во Мелбурн, уапсен маж пред црква

Еден маж е уапсен во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн, при операција на австралиската...

Македонија2 часа

На граничниот премин Богородица се чека и до 45 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Избори 201914 часа

(Видео) Заев од Велес: Ќе игра метлата и на другата страна, кај оние што опструираат и враќаат режим!

Ќе фаќа метлата и на другата страна, на оние што опструираа. Ние сме добри, сите сме еднакви. Слушам пак списоци...

Топ14 часа

Извршен увид во скопско Рашче, каде што беше убиено едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид во селото Рашче каде што попладнево беше пронајдено починато машко...

Избори 201914 часа

Сиљановска во Карпош: Силата на аргументите мора да победи, вистината е на наша страна

Кандидатот за претседател Гордана Сиљановска-Давкова денеска на трибина во Општина Карпош им се заблагодари на граѓаните што ја подржаа во...

Македонија21 час

95 новозаразени со сипаници, бројката се намалува, но епидемијата не стивнува

Во последните шест дена, од 20 до 25 април, пријавени се 95 нови случаи на заразени со сипаници. Во споредба...

Избори 201921 час

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

Од 14 приговори, Државната изборна комисија (ДИК) прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Силјановска-Давкова, кои се однесуваа на...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Да не бараат изговори, функционерите веднаш да ги повлечат своите роднини

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски изјави дека е неоправдано и неодговорно изнаоѓањето изговори дека се работи за некакви грешки и побара...

Македонија23 часа

Кирацовски најави повлекување на роднините од државните институции

Пратеникот од СДСМ, Александар Кирацовски, вели дека ќе ги повлече сите свои роднини од работните места во државните компании. Ова...

Избори 201924 часа

(Видео) 42 потпишани во списокот, а 82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите...

Македонија24 часа

Кабинетот на Иванов: Прекршочните пријави на ДКСК се политичка одлука

Прекршочните пријави на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против претседателот Ѓорге Иванов се политичка одлука, реагира Кабинетот на претседателот....

Избори 20191 ден

(Видео) Вишок ливчиња во гласачките кутии, ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од...

Македонија1 ден

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото...

Избори 20191 ден

Кекеновски: Мицкоски повикува на одѕив како Груевски во 2004 година кога одработи за Црвенковски

Историјата и постапките на лидерите на политичките партии кога се во прашање претседателските избори се повторуваат, констатира професорот и лидер...

Македонија1 ден

Земјотрес во Дојран и Гевгелија

Земјотрес со јачина од 2,8 степена според Рихтеровата скала бил почувствуван ноќеска во Дојран и Гевгелија. „Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава...

Свет1 ден

Путин: Разговорот со Ким беше темелен; Ким: Плоден и конструктивен

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека разговорот во четири очи со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Владивосток бил темелен....

Вести1 ден

Прва средба Путин – Ким во Владивосток

Светска тема број еден денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Аналитичрите ја споредувааат...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија2 дена

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Досие