Контакт

Култура

Во Џебното кино во МКЦ проекција на краткометражните филмови „Одлука“ и „Почетокот“

Објавено пред

Во Џебното кино во Младински Културен Центар – Скопје во четврток (20 јуни) ќе се одржи проекција на краткометражните филмови „Одлука“ и „Почетокот“, во режија на Агим Абдула и продукција на Galaktika Pictures.

По проекцијата, Гледај.мк (неформалниот колектив за театарска и филмска критика) ќе организира дискусија со режисерот Агим Абдула и продуцентот Бунјамин Куртиши.

Во филмот „Одлука“ еден млад човек е приморан да реши дали да стори претходно договорено криминално дело или да спаси нечиј живот, додека пак „Почетокот“ обработува една подлабока тема за тоа дали смртта е крајот или почеток?

Стартот на проекциите е закажан за 19 часот, а влезот за сите заинтересирани е слободен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Македонска премиера на филмот „Отворена врата“

Објавено пред

Денеска на ИФФК „Браќа Манаки”, со почеток од 19 часот ќе се одржи македонската премиера на играниот филм „Отворена врата”.

Режијата на филмот е на Флоренц Папас, а зад продукцијата стојат имиња од Македонија, Албанија, Косово и Италија.

Филмот ја раскажува приказната за Рудина која е омажена и тргнува на долго патување со својата бремена сестра Елма, за да се сретнат со нивниот строг и традиционален татко во албанското село каде што обете се родени. По патот низ планините, Елма смислува план да го вклучи својот пријател од училишните денови да ја игра улогата на нејзин сопруг.

Улогите во филмот ги толкуваат Висар Вишка, Лули Битри, Јонида Вокши, Максел Гузја, Сотирак Братко, Елидон Алико и Гулијелм Радоја.

Проектот, својата светска премиера ја имаше пред еден месец на главната програма на Сараевскиот филмски фестивал.

Прикажи повеќе...

Култура

Претставено жирито на „Браќа Манаки“, Лакман вели дека изборот ќе биде тежок

Објавено пред

Денешниот фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ започна со претставувањето на жирито кое ќе одлучува за добитниците на наградите Златна, Сребрена и Бронзена камера 300.

Годинава членови на жирито се: Ед Лакман, Калојан Божилов, Доминик Велински, Фејми Даут и Ненад Дукиќ и како што можете да забележите доминираат  кинематограферите, рече при претставувањето на жирито, селекторот на главната програмата на Фестивалот и уметнички директор, Благоја Куновски – Доре.

За впечатоците и досега погледнатите филмови, како и за критериумите на нивните за одлуки при изборот на трите најдобри остварување во главната конкуренција тие беа согласни дека не може да се издвојат сликите од содржината.

„Критериумот за доделување на секоја награда е тешко да се одреди бидејќи е тешко да се одделат сликите од самата содржина на филмот. Кинематограферот може да создаде поетични или автентични слики кои раскажуваат приказна, но ако изостанува актерството тоа ќе се изгуби. Значи сепак ја гледате големата слика. Сте избрале силни филмови и изборот ќе биде тежок, но нема да има влијание од тоа што голем дел од филмовите се наградени во Кан или во Берлин. Затоа е важно да има фестивал од овој тип бидејќи се дава признание конкретно за начинот на кој што ја раскажувате приказната. Проблемот со Оскарите, барем за камерата е што 80 проценти од Академијата се актери и тие не разбираа реално што е камера. Тие гледаат само убави слики. Не разбираат дали е дигитализирано и затоа филмот како „Пи“ и „Аватар“ на Камерон добија награда за најдобра камера, а тие се целосна анимација“, рече Лакман, кој е и претседател на жирито.

Според членовите на комисијата ако нема добра соработка со актерите и режисерите, тогаш нема ниту финален резултат и рекоа дека ќе се обидат да дадат се од себе да го препознаат реквалитетот на добрата слика во најдобрите филмови.

Слаѓан Пенев, селекторот на програмата „Европски перспективи“ ги претстави авторите од Филмскиот центар од Црна Гора Иван Мариновиќ и Сехад Чекиќ. Оваа година има 5 филма од Црна Гора на фестивалот. Тоа е земја во фокус.

„Нашиот центар за филм поддржува филмска продукција, членови сме на Медиа деск и Еуроимаж. Има големи промени во последниве години, постигнавме многу. Имаме поголем буџет што е многу важно за Центарот, преговараме и да го зголемиме буџетот, започнавме со копродукција“, рече Чекиќ.

Иван Мариновиќ е кинематографер на филмот „Игла под прагот“ и рече дека филмот е одлично примен и покрај предизвикот дека црниот хумор кој преовладува во филмот нема да биде целосно сфатен во странство, бидејќи е специфичен за овие простори.

Кинематограферот на филмот „Ним им е добро“, Силван Хилман од Швајцарија на денешната средба со новинарите рече дека се приклучил една година пред да почне снимањето.

„Режисерот сакаше да направи филм за Цирих, кој е градот во кој и двајцата живееме и на некој начин ова е портрет на градот. Идејата за статични кадри беше заедничка, имавме мал буџет, но најдовме перспектива која нема да биде воајеристичка, туку опсервирачка“, рече Хилман.

Специјалната проекција на филмот „Џезмен“ на Аљоша Симјановски беше предмет на денешниот разговор помеѓу авторот и директорката на фестивалот, Гена Теодосиевска. Тие разговараа за џезот како едно духовно секојдневие, Велибор Педевски-голем љубител на џезот, кому му е посветен филмот, Скопскиот џез фестивал.

„Филмот премиерно беше прикажан на ИФФК „Браќа Манаки“, а скопската премиера ќе се одржи во рамките на „Скопскиот џез фестивал“. Снимен е на неколку локации, Скопје, Њујорк, Софија, Белград. Во овој момент создена е идејата да се направи филм за Велибор Педевски, едната линија на филмот е „live story“, другата е џезот како форма и третата е новите технологии во музиката и џезот. Снимивме 10 големи ѕвезди на џезот и сите одговорија на сценаристичката замисла. Имаме квалитетна фотографија, имаме техника која  е врвна, а МРТВ, благодарение на Велибор Педевски ја има најголемата архива за џезот“, рече Симјановски.

Прикажи повеќе...

Култура

Со проекција на „Исцелител“ почнаа Деновите на македонска култура во Будимпешта

Објавено пред

Со проекција на македонскиот филм „Исцелител“ почнаа Деновите на македонска култура во Будимпешта, кои се организираат по повод 30 години македонски јазик на Универзитетот ЕЛТЕ, Будимпешта.

Деновите на македонска култура во Будимпешта преставуваат серија настани кои пред унгарската публика ги претставува најквалитетните македонски културни дострели во последните неколку години. Организатор на манифестацијата е Лекторатот по македонски јазик во соработка со Здружението на Унгарците – „Теледом“ од Скопје.

Деновите на македонска култура во Будимпешта се поддржани од Министерството за култура на Република Северна Македонија и Амбасадата на Република Северна Македонија во Будимпешта.

На отворањето на манифестацијата лекторот Златко Панзов истакна дека Деновите на македонската култура во Будимпешта треба да станат традиционални имајќи ги предвид добрите македонско-унгарски културни врски градени во текот на изминатите неколку децении, со надеж дека македонската култура ќе биде редовен културен избор за унгарската публика во иднина.

Амбасадорот на РСМ, Горан Стевчевски, ја поздрави ваквата иницијатива укажувајќи на важноста на ваквите културни настани за подобрување и засилување на врските меѓу двете земји и искажа голема благодарност до Златко Панзов, лектор по македонски јазик за промовирање на македонскиот јазик и култура во Унгарија.

Наредните денови унгарската публика ќе има можност да проследи избор на македонски кратки филмови од млади македонски режисери, „Сашо Поповски трио“ ќе одржи џез-концерт во познатиот Budapest Jazz Club, а манифестацијата ќе биде затворена со промоција на унгарскиот превод на романот „Вештица“ од Венко Андоновски, кој доживеа огромен успех и две изданија во Унгарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија2 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија2 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет5 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија5 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија5 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион5 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ5 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет6 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет6 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион17 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион19 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија20 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија1 ден

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие