Контакт

Култура

Второ издание на манифестацијата „Демир Хисар сака рокенрол”

Објавено пред

Овој петок и сабота (18 и 19 октомври) во Демир Хисар ќе се одржи манифестацијата насловена „Демир Хисар сака рокенрол”, која втора година по ред се одржува во Домот на културата „Илинден“.

Првата вечер е планирано дебатно кино со проекција на филмот „Hype“, а дебатата ќе ја води професор Александар Талевски, професор по гитара во Државното музичко училиште во Битола и активен музичар, член на бендот Supernova.

Втората вечер е резервирана за рок-концерт на кој ќе настапат бендовите Revelation, Supernova, Зашо така и Jam & Jelly.

Зад организацијата на дводневната манифестација „Демир Хисар сака рокенрол 2“ стои демирхисарскиот рок бенд Revelation, а истата е поддржана од Министерството за култура.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

(Видео) Премиера во МНТ: Актерите за „Најкратки драми на светот“- претстава за тоталитаризмот, тегобноста, љубовта

Објавено пред

На малата сцена во Македонскиот народен театар на 25 ноември во 20 часот ќе се одржи премиерата на претставата „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓорѓиев. Станува збор за адапатција на 10 од вкупно 40 пиеси од исто толку автори од истоимената збирка издадена пред 20 години од драматургот Јован Ќирилов. Подготовките за премиерата се интезивираат, а актерите Нино Леви, Снежана Конески Руси и Кире Ѓорески се речиси едногласни дека несекојдневниот концепт на претставата која говори за тоталитаризмот, тегобноста, љубовта бил голем актерски предизвик. Разговаравме на паузата од сценската проба, а тие се обидоа да ни ја доближат оваа жанровски несекојдневна претстава.

Според драматургот на претставата „Најкратки драми на светот“, Дарко Јан Спасов, од изборот на четириесеттина пиеси од исто толку автори, издвоени се десет кои со својата драматуршки фрагментирана форма градат една заокружена сценска слика – калеидоскоп низ кој се прави пресек на театарот од првата и дел од втората половина на претходниот век, а чии врзивни елементи се тоталитаризмот, недоразбирањето, тегобноста, зачуденоста, времето како не(с)фатлива категорија, општата состојбата на апсурд.

„Секоја од овие пиеси ‘минијатури’ на Муза Павлова, Чехов, Хајнер Милер, Каринти, Фридман и други  автори, од својата ‘неконцизна’ основа го повикуваат хуморот како спас од вртлогот на безизлезноста и гротеската што неретко е опачина на слободата“, стои во сижето на драматургот.

Во претставата играат Снежана Коневски – Руси, Габриела Петрушевска, Марија Новак, Нино Леви и Кире Ѓоревски.
Сценографското решение е на Трајче Ѓоргиев и Татјана Блажевска – Христовска, костимограф е Роза Трајческа – Ристовска, а изборот на музиката е на режисерот и драматургот.

Прикажи повеќе...

Култура

Новите правила предложени од Здружението на француски режисери може да доведат до суспендирање на Роман Полански

Објавено пред

Француска организација со повеќе од 200 режисери ќе предложи нови правила во врска со членовите кои се осудени или обвинети за криминални дела, особено оние од сексуална природа, што може да доведе до исклучување на режисерот Роман Ролански.

„Управниот одбор гласаше да донесе нови процедури за суспендирање на секој член кој се соочува со кривични пријави, како и да се исклучи секое осудено лице, особено за кривични дела од сексуална природа“, рече Пјер Жолив, претседател на Здружението, додавајќи дека предложените правила може да влијаат и на Роман Полански, чиј случај сè уште е отворен во САД и за кој е обвинет.

Сите случаи ќе бидат презентирани на специјален состанок на членовите кои ќе гласаат за овие предлози.

Полански (86) важи за бегалец на американскиот правосуден систем затоа што признал дека силувал 13-годишно девојче во 1977 година, а потоа ја напуштил земјата.

Прикажи повеќе...

Култура

Почнува вториот дел од „КРИК – фестивал за критичка култура“

Објавено пред

Вториот дел на годинешото четврто издание на КРИК – фестивал за критичка култура почнува на 22 ноември (петок) со предавањето на Ариане Шпаниер од Германија насловено како „Современиот дизајн и независните издавачки практики како глас на маргините“.

Предавањето ќе се одржи во Чифте амам, Национална галерија, со почеток во 19:30 часот. Коорганизатор на овој настан е здружението „Проектен простор Прес ту егзит“.

„КРИК – фестивал за критичка култура“ го организира „Контрапункт – асоцијација за развој на критичка теорија, социо-културен активизам и современи културни практики“. Четвртото издание на фестивалот, годинава со тема „Човек без својства – политики на маргините“, ги спојува различните дискурзивни, уметнички, општествени, активистички и политички практики низ кои критички ги истражува и презентира алатките, размислите и дејствувањата преку кои ќе можат да се создадат новите текстови на културата и уметноста.

„Оваа година ‘КРИК – фестивал за критичка култура’ се одвива како процес низ неколку етапи во годината. Особено ни е важно прераснувањето во платформа и форум за критичка култура, низ која, во постојан разговор и конфронтација се сите можни алтернативи на промислување на општеството, политичкото, културата, низ агонот со нормираното, зададеното и воспоставеното. Токму затоа, ве повикуваме и низ овој втор дел на КРИК да бидеме заедно и отворено да разговараме за сите можни патеки низ кои би сакале да го движиме нашето тело како стратегија на отпор“, велат програмските уредници и организатори, Искра Гешоска и Артан Садику.

Во предавањето на Ариане Шпаниер ќе стане збор за списанието Fukt, кое во изминатите 20 години го истражува современиот цртеж. Низ годините има изградено богата архива на рачно цртани уметнички дела. Во последните изданија критички истражува теми како што се родот, текстот и зборовите во цртежот и системите. Предавањето ќе се фокусира на приказната за издавањето, паралелно на лична перспектива, како и на пошироката слика на создавањето траги, дизајнот и креативниот процес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија12 часа

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа14 часа

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија15 часа

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија15 часа

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија16 часа

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија17 часа

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија17 часа

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија18 часа

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука19 часа

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија19 часа

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Европа19 часа

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Свет19 часа

НАТО проширува операции и во вселената

НАТО ги проширува своите операции во вселената, петта оперативна зона, по копното, морето, воздухот и неодамна и сајбер-просторот, велат извори...

Македонија20 часа

Димитров во Брисел на состанок со сојузниците од НАТО

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел ќе учествува...

Регион1 ден

Мигрант силувал две студентки во Љубљана

Триесет и осумгодишен државјанин на Мароко е уапсен под сомнение дека силувал две студентки во Љубљана. Како што пренесуваат локалните...

Македонија1 ден

Хрватска го поддржува писмото за Северна Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Северна Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за...

Европа1 ден

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Најавеното покачување на пензиите е лажно ветување на Заев

Владата на СДСМ и Зоран Заев не ги зголемија пензиите 700 денари, туку, напротив, ги намалија 400 денари, изјави на...

Досие