Контакт

Култура

„Година на мајмунот“ на Шангајскиот меѓународен филмски фестивал

Објавено пред

Mакедонската комедија „Година на мајмунот“, по режија и сценарио на Владимир Блажевски, ќе се прикажува на Шангајскиот меѓународен филмски фестивал, фестивал од А-категорија, кој ќе се одржува од 16 до 25 јуни годинава. Филмот ќе биде дел од панорамската програма на фестивалот, кој е еден од најголемите и најпознати филмски фестивали во источна Азија.

Ова не е прво интернационално прикажување на „Година на мајмунот“ на фестивал од А-категорија. Филмот ја имаше својата светска премиера на Московскиот меѓународен филмски фестивал, еден од најреномираните и најстари филмски фестивали од А-листата.

„Година на мајмунот“, чија домашна премиера беше на отворањето на 21. издание на Скопскиот филмски фестивал, го следи уникатното пријателство меѓу мајмунот Коко и чуварот на Зоолошката градина, Цобе, и нивната авантура во превртениот транзициски свет.

Се снимаше во 2016 година како копродукција меѓу Македонија, Србија, Словенија и Косово, поддржан од „Еуримаж“, на 80-ина локации во Македонија. Главната улога ја игра Игор Ангелов, а во екипата се појавуваат актери од Македонија, Србија, Словенија и од Хрватска.

„Година на мајмунот“ е на редовен репертоар во киното „Милениум“.

Култура

Сенародна слава во Дебарца – зурли, тапани и ѓомлезе

Објавено пред

Од

Денеска ќе ечат камбаните, зурлите и тапаните, во повеќе села од малата, но со активности– богата рурална општина Дебрца.

Случувањата од големата сенародна прослава, се дел од кампањата, односно Програмата за одбрана на територијата од еколошко загрозување.

Централната манифестација, со симболичниот термин – „пет до дванаесет!“ ќе се одржи во селото Годивје, под формалното име: „Гомлезијада – Годивје – 2018“.

Манифестацијата започнува во 8,00 часот, со подготвување на народниот, локален, специјалитет – ѓомлезе, мегу населението познато јадење и како тури – потпечи.

Според програмата, 20 – ина припаднички на понежниот пол, од сите села на општина Дебрца, со своите реквизити – сач и пирустија, како и другите потребни садови и алатки, ќе подготвуваат ѓомлезе според личен рецепт, додека организаторот обезбедува брашно, зејтин, сол и дрва.

За целото време, гостите ќе ги забавуваат фолклорни групи, Група Прима Бенд, Елена Јовческа, Дарко Стојаноски, Спасе Матлиоски и други.

Од културолошки аспект, во Годивје,практично ќе се случува мал фолклорен фестивал. Покрај од општина Дебрца ( КУД “Дебрца”-Мешеишта), и општина Охрид, ќе настапат фолклорни ансамбли од други македонски градови, но и од 4 странски земји: “Дофтината” (Валеа Дофтанеи) – Романија, “Скални” од Краков – Полска, “Подуенска китка” од Софија, Бугарија и КУД “Св.Криж”, од Зачартје, кај Загреб – Хрватска, додава Андрески.

Дебрца се буди. Паралелно, во тек се активностите од 34-та, по ред, Ликовна колонија “Дебрца – 2018”, чии учесници денеска ќе творат во Црвена Вода, а потоа ќе им се придружат на славениците во селото Годивје.

Прикажи повеќе...

Култура

Започна седмото издание „На зајдисонце“ во Трпејца

Објавено пред

Од

trpejca, nastan

Синоќа во Трпејца, со изложбата на слики од Свето Стефаноски и настапот на брачното дуо ДИС во присуство на голем број посетители во една летна опуштена атмосфера започна седмото издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“.

Во името на покровителот на манифестацијата Општина Охрид, кој е нејзин поддржувач од самиот почеток, пред трпејчани и бројните гости меѓу кои и пратеничката во македонскиот парламент Жаклина Лазареска, летото за отворено го прогласи претседателката на Советот на општина Охрид Живка Ангелоска.

„Трпејца е божествено место лоцирано меѓу пазувите на планината Галичица и Охридското Езеро . Само овде на чудесен начин во бистрите води на езерото се прекршуваат изгрејсонцата и зајдисонцата и создаваат чувство на спокој, уживање и ширење на позитивна енергија. Прекрасниот амбиент на Трпејца се надополнува со содржините на манифестацијата „На зајдисонце “.И за мештаните и за туристите тоа е хармонична поврзаност која создава нова димензија на аткивен летен одмор карактеристичен за малите, но познати светски туристички места“, рече Ангелоска.

На позната сцена „кај Бунарот“ беше отворена изложба на мал дел од богата ликовна палета од експресивни моменти, создадени со силен естетски и душевен порив, од страна на уметникот Свето Стефаноски. Тој е новинар, публицист, екологист и ликовен уметник кој живее на релацијата Скопје – Охрид, а неговите слики досега биле изложувани на повеќе групни и самостојни претставувања во и надвор од Македонија.
Чинот на отворањето на седмото „На зајдисонце“ во Трпејца кое годинава е финансиски помогнато и од Министерството за култура со свој музичко – артистички настап го збогатија и заокружија Стеафни Стефановска и Денис Мурат – споени во дуото ДИС и од неодамна брачна двојка. Тие како што најчесто се вели за прекрасните изведби на грст македонски забавни евергрини од публиката добија овации на отворена сцена .

Стефани и Денис скопско – охридската двојка ветија и дека догодина ќе дојдат во Трпејца со нов репертоар и сопствени нумети кои забрзано ги работат и наскоро ќе бидат пуштени во етерот.

Вечерва „На зајдисонце во 20 часот во Трпејца следи атрактивната променада „Со кајче по езерото“ на која деца – млади музичари од ОМУ „Методи Патче“ же музицираат во кајчина а публиката ќе ги слуша и гледа од брегот и неколкуте кафеани. Мал музички перформас младите виртуози ќе имаат и на традиционалната сцена а потоа ќе биде отворена изложбата ЗАЕДНО која е дел од проектот на здружението „За Трпејца со љубов“ и „Интелектуална жена“ од Поградец – Албанија. Се работи за фотографии од природните убавини но и на показ е негрижата на човекот на двете страни од езерото.

Утре, недела во 11 часот е традиционалната кајакарска регата „Номче Митрески“ а вечерта ќе се претстават учениците од подрачно ОУ „Св. Наум Охридски“ од Трпејца со проектот „И ние можеме“. Веднаш потоа по традиција ќе следи презентацијата на невладината опција од Охрид под наслов „Информацијата е најдобра превенција“.

Прикажи повеќе...

Култура

„Уметност на миграцијата“ доаѓаат во Скопје

Објавено пред

Од

Уметник, танчер, фотограф и правник за имиграција се наоѓаат на​ животно патување од над 10.000 милји низ повеќе од 20 земји, како дел од монголското рели​ ​од Прага до Улан-Уд, Русија, со цел да се подигне свесноста за миграцијата, бегалците и жртвите од конфликти, како и да ја истражуваат културата и идентитетот преку јавна уметност, разговор и раскажување приказни.

​Тие ќе бидат присутни денеска од 11 до 13 часот во кафулето на Младинскиот културен центар во Скопје, спремни да раскажат за нивната идеја и размислувања, како и да се вмрежат и остават трага во заедницата. ​​​ Повеќе информации за ​Шерил, Бетани, Квентин и Јури и нивното патување ​можете да најдете ​на www.artofmigration.com

Прикажи повеќе...

Најново

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести28 минути

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија1 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија15 часа

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија20 часа

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион22 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ23 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет24 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија2 дена

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион2 дена

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија2 дена

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија2 дена

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија2 дена

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет2 дена

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија
Вести2 дена

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и...

Досие