Контакт

Култура

Десет најчести прашања и одговори за програмата „Креативна Европа медиа“ на „Синедејс“

Објавено пред

Канцелариите на „Креативна Европа“ за потпрограмите Култура и Медиа во соработка со филмскиот фестивал „Синедејс“ на 8 ноември во 12:00 часот во МКЦ (горно фоаје „Фросина“) ќе одржат отворени презентации на тема „10 најчести прашања и одговори поврзани со новите повици на Медиа, критериумите за аплицирање, можностите за учество на тренинзи и работилници“.
Во рамките на презентацијата ќе се одржи и промоција на  European film challenge 2020 , проект поддржан од „Креативна Европа“ преку македонска партнерска организација „Блинк 42/21“, потоа презентација на „Проекти за соработка – Креативна Европа“ и  „Примери на добра пракса од потпрограма Култура: CON-FRONT: heritage, where the past meets future и Тhe Chorus Project“
Настанот е отворен за јавност и покрај претставници на аудиовизуелниот сектор и претставници од секторот култура, исто така се поканети приватните компании, фондации, општини, универзитети, студенти, невладини организации и медиуми да присуствуваат за да се запознаат со сите потенцијални можности за аплицирање на повиците кои се дел од програмата „Креативна Европа медиа“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

концерти

Олафур Арналдс со албумот на 21. век во Сава Центар во Белград

Објавено пред

На 20. ноември во белградскиот Сава Центар концерт ќе одржи маестралниот исландски музичар Олафур Арналдс, кој ќе го промовите еден од најдобрите албуми на 21. век, „Re:member“.

Во текот на последните петнаесетина години, 33-годишниот пијанист, мултинструменталист и композитор Олафур Арналдс константно се откриваше и себе и музиката која го инспирира и провоцира. Музата го водеше на потполно поинакви страни: од улога на тапанар во хардкор бенд и свирење на Шопен со Алис Сара От, преку соработката со бројните локални (исландски) уметници во рамките на Mercury Classics проектот (Island Songs) и компонирањето музика за култната ТВ серија „Broadcurch“, до соработката со Јанус Расмусен на нивната визија на електронска/техно/клупска музика низ Kiasmos.

Во меѓувреме правеше музика и за балет и за филм. Ги складираше сите тие искуства, технички напредуваше, го ширеше кругот на уметници кои ги инспирираат и се подготвуваше за конечно излегување од чаурата. Арналдс на „Re:member“, кој е официјално негов четврти (соло) студиски албум, сите тие сирови искуства на свирење на различни жанрови пушти да се преплетуваат и комбинираат без филтрирање, а во исто време влезе во сржта на креативниот процес во кој уметникот во текот на креацијата целосно изгледува од маѓепсаниот круг на туѓите и сопствени очекувања и навики.

Светските медиуми албумот „Re:member“ го опишаа како запознавање на несекојдните агли на мистичниот Исланд, од каде потекнува овој фантастичен композитор, музичар и продуцент.

Една од работите кои овој Исланѓанин го прават посебен е дека токму во време на најдлабоката креаторска блокада, Олафур изуми нов инструмент. Софтверот Стратус кој Арналдс го креираше му помага со помош на сами еден клавир да контролира уште два кои го следат и баш според овој приницп настана албумот „Re:member“.

Овој албум го води слушателот низ различни расположенија и чувства, низ различни музички пејзажи. Секое парче на овие дела е можно да се слушне поединечно – композицијата, пропратните звулчни елементи и поп призвуци кои се пробиваат и цветаат низ песната. Секоја нумера со својот почеток нагласува дека „re:member“ продолжува да тече, не се заморува и не му дозволува на слушателот да се умори, бидејќи секој пат носи нешто ново и целосно неочекувано.

„Ова е албум со кој излегувам од своите рамки“, објаснува Арналдс. „Ги користам сировите влијанија од најразличните жанрови и не сакам ни на кој начин да ги филтрирам. Албумот заоѓа во длабочините на креативниот процес и прикажува како поединецот може да изманипулира со ситуацијата и излезе од
навиките и очекуваното“.

Сепак, низ 12-те композиции на албумот Олафур не се исклучува, туку го повикува слушателот да му се придружи и да биде дел од неговиот креативен процес. Ваквите мотиви се видливи и на неговите настапи, кога се труди целата публика да ја вклучи во самата изведба. „Сакам мојата музика да ја инспирира креативната заедница“, истакнува тој.

Светот изненадно минатата година го напушти единствениот Јохан Јохансон, но за оној суптилен дел на емоциите кои само музиката може да ги предизвика и да ги извлече во прв план, тука се и натаму алхемичарите Нилс Фрам, Макс Рихтер, Олафур Арналдс и други, кои се уште се откриваат себеси и значењето кое музиката го има во ова време на отуѓеност и површност.

Концертот на Олафур Арналдс не е „само“ музички настан на годината на Балканот, ова е момент во просторот и времето кој може да инспирира на разни големи работи на генерации луѓе кои се уште не се сиурни во својот талент и своите чувства. Овој концерт се слуша со широко отворено срце.

Никола Бурагев

Прикажи повеќе...

Култура

„Животот е прекрасен“ гостува во Народното позориште во Белград

Објавено пред

Македонскиот народен театар (МНТ) со претставата „Животот е прекрасен“ од Николај Ердман, а во режија на Александар Морфов, на 8 декември годинава ќе гостува на сцената на Народното позориште во Белград.

Гостувањето се реализира во рамките на билатералната соработка помеѓу двете театарски куќи.

Премиерата на оваа претстава се одржа на 10 април 2016 на големата сцена во МНТ. Оттогаш, покрај изведбите на репертоарот на матичната сцена, „Животот е прекрасен“ патува и надвор од границите на државата. Во 2017 гостуваше во Хрватското народно казалиште, потоа на 41. Денови на сатирата во организација и реализација на сатиричниот театар „Керемпух“ од Загреб, како и на театарскиот фестивал МИТЕМ во Унгарија.

„Ова не е претстава за самоубиството, не е пиеса за смртта, туку за еден човек кој повторно го открива животот, открива колку животот е прекрасен. Еден човек, кој доаѓа до пеколот, за да разбере, всушност, дека животот е нешто многу драгоцено. Слоевита смешно-тажна и многу раскошна постановка, која ги поставува најважните прашања на секоја епоха, имено: До кога ќе ни се потребни човечки жртви за да се чувствуваме живи?“, вели режисерот на претставата, Морфов.

Актерската екипа во претставата ја сочинуваат: Никола Ристановски, Николина Кујача, Звездана Ангеловска, Сашко Коцев, Тања Кочовска, Емил Рубен, Гораст Цветковски, Славиша Кајевски, Благој Веселинов, Александар Ѓорѓиевски, Александар Михајловски, Арна Шијак, Тина Трпкоска, Александар Микиќ, Никола Стефанов, Кире Ѓоревски, Марија Новак, Драгана Левенска, Никола Кимовски, Марија Димитрова, Анастазиа Христовска и оркестарот „Раскрши се“.

На визуелниот дел на претставата работеа повеќе уметници, меѓу кои: Никола Тороманов – сценограф, Марија Пупучевска – костимограф и Инга Красовска – кореограф.

 

Прикажи повеќе...

Култура

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја доби наградата за човекови права на Советот на Европа

Објавено пред

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска ја доби престижната „Одисеј“ – награда за човекови права на Советот на Европа.

Жирито на настанот „Европски киноѕвезди и платно“, составено од 10 амбасадори во Советот на Европа, заменик-генералниот секретар на Советот на Европа, директорот на кабинетот на генералниот секретар на Советот на Европа и извршниот директор на „Еуримажс“, Роберто Ола, му ја додели наградата на македонскиот филм „…Петрунија“ нарекувајќи го величествен.

Еднаш годишно, а веќе деветнаесетти пат, Советот на Европа ја доделува оваа награда.

Наградата „Одисеј“ се доделува за две категории, и тоа за особена уметничка креација и за човекови права. Минатогодишниот добитник за уметничка креација е големиот турски режисер Нури Билге Чејлан за филмот „Дивата круша“, во кој Македонија беше копродуцент преку продуцентската куќа „Сестри и брат Митевски“, а годинава оваа награда ја доби Павел Павликовски за филмот „Студена војна“.

На вчерашната свечена церемеонија во киното „Одисеј“ во Стразбур наградата ѝ беше врачена на режисерката Теона Стругар-Митевска и беше организирана вечера со авторот и амбасадорите од Советот на Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија2 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија2 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија2 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет3 часа

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа4 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија4 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион15 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет16 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија16 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион17 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија18 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија21 час

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија23 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија1 ден

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија1 ден

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија1 ден

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија1 ден

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа1 ден

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија1 ден

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Досие