Контакт

Култура

Документарецот „Најубавото момче на светот“ во Кинотека

Објавено пред

Документарецот што привлече големо внимание на „Санденс“ – „Најубавото момче на светот“ вечерва се прикажува во 18 часот, а утревечер во 20 часот во Кинотеката. Лауреатот на Кан „Меморија“ се прикажува вечерва во 20 часот.

dobivaj vesti na viber

Шведско-германско-францускиот документарец „Најубавото момче на светот“ (2021) ќе биде прикажан вечерва (18 часот) и утревечер (20 часот) во Кинотеката. Филмот е според сценарио и режија на Кристина Линдстром и Кристијан Петри. Документарецот доби огромно внимание на ланскиот Фестивал на независен филм „Санденс“ и забележа десетина номинации за награди на останатите филмски фестивали во светот. Во 1971 година, на светската премиера на филмот „Смрт во Венеција“, италијанскиот режисер Лукино Висконти го претставува младиот шведски актер Бјорн Андресен, тогаш 15-годишен, кој го игра волшебно убавото момче Таџио, во кое е вљубен стариот композитор Густав фон Ашенбах во интерпретација на Дирк Богард. Оттогаш трае и сенката на несаканата слава на Андресен, со која се занимава документарецот на Линдстром и Петри.

Во 1970 година Висконти бара актер што ќе го игра Таџио, лик на млад Полјак од аристократско семејство и го наоѓа во Бјорн Андресен, кој иако млад веќе имал филмско искуство во голем шведски филмски хит „Шведска љубовна приказна“. По успехот на „Смрт во Венеција“ публицитетот што го добил Андресен најмногу бил фокусиран на тоа дали младиот актер во приватниот живот е хомосексуалец, бидејќи Висконти бил еден од најпознатите геј-режисери во филмскиот свет!

Андресен одбивал улоги во хомоеротски филмови и се занимавал со музика (бил школуван на музичка школа во Стокхолм). Снимил неколку поп-хитови кои биле посебно популарни во Јапонија (како и филмот), а јапонските автори на манга стрипови и аниме филмови го користеле неговото лице во нивните анимации.

Филмот е на репертоарот на Кинотека и на 13, 18 и 17 април.

Играниот филм „Меморија“ на Апичатпонг Верасетакул со Тилда Свинтон во главната улога на репертоарот на Кинотеката е вечерва во 20 часот. Тајландскиот автор Верасетакул негува посебна филмска естетика и е своевиден миленик на Канскиот фестивал. Во 2010 година ја освои „Златната палма“ во Кан со „Чичко Бунми кој може да се потсети на неговите минати животи“, а за „Меморија“ ја доби наградата за жирито. Американскиот филм „Ајде, ајде“ на Мајк Милс се прикажува вечерва во 20 часот и утревечер во 18 часот. Играат: Хоакин Феникс, Габи Хофман, Вуди Норман, Скот Мекнери. Филмот на Милс освои десетина награди на филмските фестивали во САД и беше номиниран за БАФТА.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Изложби

Продажна уметничка изложба „Времеплов“ на Кате Биновска

Објавено пред

Утре, од 16 до 20 часот, Дневниот центар за рехабилитација и ресоцијализација на ХОПС ги отвора вратите на својот дом (центарот) за културните дејци, каде што преку афирмација, изложба и продажба на нивните дела би обезбедиле средства за одржливост на центарот.

dobivaj vesti na viber

„Ги отвораме вратите за поддржувачи на култура, поддржувачи на заедницата, емпати, луѓе што веруваат во заедничко подобро утре. Со збогатување и развој на активностите во центарот ќе се даде поквалитетна помош за ресоцијализација и рехабилитација на луѓето што употребуваат дроги и нивните семејства, стекнување поголема доверба кај нив, како и придонес кон самоодржливоста на центарот“.

Првата уметница што ќе ја има честа да има своја продажна ретроспективна изложба „Времеплов“ е Кате Биновска. Родена е 1984 година во Скопје. Дипломирала на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 2008 година, отсек графика и графички дизајн.

Таа зела учество на повеќе изложби, меѓу кои изложбата GraphICON во Отвореното графичко ликовно студио на Музејот на Град Скопје во декември 2008 година, со својата графика „Спротивно од одразот“. Графиката со име „Филм“ во техника акватинта била избрана да биде дел од изложбата организирана од Друштвото на ликовните уметности на РС Македонија, во Музејот на Домот на АРМ во Скопје. Истата таа 2009 година во ноември, на изложбата за минијатура во Музејот на АРМ, го освојува второто место со графиката „Г“, техника линорез.

Кате била дел од проектот за оживување на Старата чаршија во Скопје“ – „Филигран и рачно изработени теписи“, воден од германскиот проф. Ханс Херприхт. Стажирала во Музејот на уметностите во Нимберг, Германија, помагајќи при организирање изложби, како и дизајнирање и изработка на рачно изработен накит од сребро.

Во Амбасадата на РС Македонија во Виена во 2017 година, по иницијатива на невладината организација Kultur Ohne Grenzen, била одржана првата самостојна изложба на Кате. Истата година во Варшава, Полска, биле одржани уште две изложби, од кои едната била поддржана од Амбасадата на Република Северна Македонија во Полска.

Девет години живеела и работела во Полска, каде што има направено неколку мурали и неколку дигитални решенија за двете најголеми банки во Полска (Bank Zachodni, Santander Bank). Моментно живее во Македонија и се занимава со рачно цртање дизајни на текстил и со графички дизајн.

Прикажи повеќе...

Култура

„Б.Ц. Брас“ за првпат во Скопје со оперски арии изведени на лимени дувачки инструменти

Објавено пред

В петок, во 20:00 ч., во малата сала на „НУ Филхармонија“, љубителите на звукот на лимените дувачки инструменти ќе можат да уживаат во настапот на ансамблот „Б.Ц. Брас“ (Balkan Connection Brass).

dobivaj vesti na viber

Ансамблот ќе настапи со својата нова програма насловена како „Опера Брас“, која ќе ѝ овозможи на публиката да ги слушне најпознатите оперски арии и увертири, изведени со сосема поинаков, лимен звук.

„Б.Ц. Брас“ е ансамбл составен од најдобрите музичари на лимени дувачки инструменти од Словенија, Хрватска и Србија, кои имаат долгогодишно искуство во камерното, оркестарското и солистичко музицирање.

„Овој состав од самиот свој почеток се обидува да наметне висококвалитетни изведби на едни од најсложените предизвици во камерното музицирање за брас квинтет. Своето знаење, членовите на овој состав го имаат стекнато преку усовршување на најпрестижните музички факултети во Европа и пошироко, кај едни од најпознатите педагози за лимени дувачки инструменти, освојувајќи повеќе награди на реномирани музички натпревари. ‘Опера Брас’ е најава за она што нѐ очекува на второто издание на ‘Скопје Брас фестивал’ – денови исполнети со добропознатиот звук на лимените дувачки инструменти и прославување на брас културата“ – изјави Александар Ниниќ, претседател на „Макбрас асоцијација“ и организатор на „Скопје Брас фестивал“.

Влезот на концерот е бесплатен и поканети се сите кои сакаат да го збогатат и освежат своето секојдневие со нешто ново и, секако, да уживаат во квалитетна музика. Капацитетот на салата ограничен до 300 лица и вратите ќе бидат отворени до пополнување на капацитетот, информира организаторот.

Настанот е поддржан од Министерство за култура, Град Скопје и „Макбрас асоцијација“.

Прикажи повеќе...

Култура

Драмски театар со претставата „Странци“ ќе гостува во Велес и Битола

Објавено пред

Драмски театар Скопје, со претставата „Странци“ ќе гостува на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов–Џинот“ во Велес на 20 мај (петок), во 20 часот, во рамките на првото издание на театарскиот фестивал посветен на Петре Прличко. Фестивалот „5ре“ има ревијален карактер со изведба на седум хит комедии од македонските театри.

dobivaj vesti na viber

Претставата „Странци“ својата 52. изведба ќе ја реализира пред публиката на 23. Интернационален фестивал на монодрама кој се одржува во Битола. Претставата учествува во ревијалната програма и ќе биде изведена на големата сцена на Центарот за култура и Битолскиот народен театар на 21 мај (сабота) со почеток во 20 часот.

Режисерката Нела Витошевиќ вели дека „Странци“ е „претстава за луѓе од нашето секојдневие, за нас, за оние од публиката и за тие на сцена“. Во изведбата учествуваат актерите: Игор Ангелов, Ирена Ристиќ, Биљана Драгиќевиќ-Пројковска, Зоран Љутков, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ и Предраг Павловски. Драматург на претставата е Викторија Рангелова-Петровска, сценограф Костантин Трпеноски, костимограф Роза Трајческа-Ристовска, а музиката е на композиторот Огнен Анастасовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет10 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион11 час

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет13 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија13 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија14 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион18 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија18 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија20 часа

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија20 часа

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа21 час

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа22 часа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија23 часа

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет23 часа

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа23 часа

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...

Европа23 часа

Карл Нехамер: За Австрија членството во НАТО не доаѓа предвид

Канцеларот на Австрија, Карл Нехамер, рече дека членството во НАТО не доаѓа предвид за неговата земја, додавајќи дека земјата била,...

Европа24 часа

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин...

Македонија1 ден

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија2 дена

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...