Контакт

Култура

Жалбите малку ја омекнаа, ама не ја сменија Програмата за култура

Објавено пред

Иако членовите на комисиите ги разгледале жалбите на апликантите на проектите поддржани од Министерството за култура, табелите што денеска беа објавени не ја менуваат значајно сликата на Програмата за култура.

Корекции се направени таму каде што имало формални недостатоци во документацијата на дел од пријавите, а повторното бодирање изгледа е соодветно само на логиката на членовите на комисиите. Според нивното бодирање, високо на листата на поддршка на проекти од драмската дејност програмата на Македонскиот народен театар се вреднува речиси исто како програмта на Албанскиот театар, во музичко-сценската дејност доминираат речиси анонимни имиња на поединци или, пак, творци на забавна или народна музика, потоа во издаваштвото се бодираат новоформирани издавачки куќи, а состојбата не е многу поинаква ниту во другите програмски дејности.

Најгласните критикувачи, кои првично беа одбиени за буџетска поддршка, како Скопскиот џез-фестивал, за повеќедеценските фестивали добија поддршка од 4 милиони денари за двата фестивала и се порамни во листата на поддржани со некои релативно нови манифестации.

Овие постојани забелешки на резулатите на конкурсот на ресорното Министерство беа тема на расправа и на повеќе граѓански здруженија, докажани поединци во културната дејност програмата ја нарекуваа и срамна, а одлучувачите неупатени и некомпетентни за работата. Овие насобрани проблеми утре ќе бидат дел од расправата во законодавниот дом, односно Комисијата за култура ќе одржи и надзорна расправа на тема „Културните политики и начинот на донесување на Годишната програма на Министерството за култура за проекти од национален интерес, со посебен осврт на реализацијата на Програмата за 2018 година“.

„По првично објавените резултати, кога беа увидени формални недостатоци во документацијата на дел од пријавите и во согласност со Законот за општата управна постапка (член 39, став 3), на апликантите им се даде можност во соодветен рок да достават дополнителни појаснувања и документација за нив. Исто така, беше извршен и детален преглед на бодовите за секоја ставка од конкурсите, а беа одржани и средби со некои од културните оператори. Со цел во иднина да се избегнат недоразбирањата или недостатоците при јавните конкурси, како и начинот на бодирањето и моделите на финансирање на проектите во културата, културните оператори може да дадат свој придонес во изготвувањето нов современ закон за култура, со кој овој ресор ќе ги добие сите потребни системски решенија за кои се залага и се во интерес на културната јавност во државата“, појаснуваат од Министерството.

Со 75 проценти од вкупната сума на проектот државата ќе го помогне објавувањето на цедето на Адис Исмаили, со 19 отсто на Горан Тодоровски, со 43 отсто на Филип Исмаили. Неформалната група „Одисе“ (носител на проектот е Зекирја Исмаили) за музички опус на Јусуф Гервала е поддржана со 16 отсто, односно со 80 илјади денари, а со исто толку во сто проценти од побараната сума цедето на Агус Шабани.
Со исто толку средства, по 80.000 денари, се поддржани и музичките објави на Марија Георгиева-Димитриевиќ, џез-албумот Jazz SYPPHONY, на Горазд Чаповски – „Издавање“, Леана Таќи – „Антиарт“.

Скопскиот џез-фестивал за организација на 38. издание, по жалбата дека е одбиен за буџетска поддршка, сега доби 3 милиони денари и се изедначи со поддршката за здружение „Алегрето“ од Тетово – Сцена на албанската сериозна музика. „Интерарт културен центар Танц фест 2019“ за јубилејното 15. издание, од побараните 6 милиони денари, доби еден милион денари, исто колку и Скопскиот џез-фестивал за 18. издание на фестивалот „Офф фест“.

Во очекување на новиот закон за култура и креирање некоја нова методолгоја за критериумите на Министерството за култура, програмата и натаму изгледа на турли-тава од нејасни културни политики.

Култура

Со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски се спушта завесата на Охридско лето

Објавено пред

Театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски вечерва на Античкиот театар со почеток во 21 часот ќе го означи крајот на годинешното 59. издание на фестивалот Охридско лето. Се работи за копродукциски проект на театрите „Гавела“ од Загреб, „Улисис“ од Бриони, Српскиот народен театар од Нови Сад, „Драма“ од Марибор, „Ателје 212“ од Белград, Стериин театар и Театар „Навигатор“ од Скопје.

Како што истакна на денешната завршна прес-конференција селекторот на драмската програма на фестивалот Охридско лето, Александар Поповски, кој воедно е и режисер на претставата „Одисеј“, да се донесе оваа претстава и да се соберат овие луѓе беше како да се состави мозаик на камчиња, слики што пред 5-6 години се растуриле по светот.

„Овие луѓе патуваат, играат, настапуваат насекаде во светот и воопшто не е едноставно да ги соберете на едно место. Желба ми беше заради Горан, оваа претстава да ја играме во Охрид и тука на своевиден начин тој да ја најде својата Итака. Не се надевав дека ќе успеам во тоа, но одговорот на сите уметници на кои им се обратив беше фасцинантен, сите тие откажаа и снимања и патувања да се соберат тука и да ја одиграме оваа претстава. Тоа за мене се работи што кажуваат дека вреди што се занимавам со оваа професија“, рече Поповски.

Процесот на создавање на претставата врз сите што се дел во неа оставил трага како во нивните животи така и врз нивниот професионален ангажман, смета српскиот актер Светозар Цветковиќ, кој ја игра улогата на богот Зевс.

Загрепскиот актер Озрен Грабариќ публиката вечерва ќе го види во главната улогата на Одисеј.

„Во текстот на Горан има една реченицата: ‘Итака никогаш не била цел за себе, туку целта било самото патување’. Затоа ми се чини логично и убаво и Горан и ‘Одисеј’ и оваа дива хорда да продолжи да патува и понатаму. Верувам дека и во иднина ќе има такви излети“, порача Грабариќ.

Актерот Никола Ристановски во претставата „Одисеј“ ја толкува улогата на пејачот Тиресиј. Како што рече, особено му е мило што по седум години оваа претстава стигна во Македонија, што за него претставува своевидна симболика на затворање еден циклус, тема што зборува за враќањето на еден човек дома.

„Во таа смисла недвојбено Горан Стефановски е најважниот дел од целата таа приказна. Физички и метафизички Горан е меѓу нас тука и сето тоа што би имал да го кажам на оваа тема тоа го кажува самата претстава, а на публиката оставам да ги донесе сите други заклучоци, впечатоци, доживувања“, додаде Ристановски на денешната прес-конференција.

Целокупната драмска програма во рамките на годинешното издание на фестивалот Охридско лето беше посветена на големиот драмски писател Горан Стефановски, кој почина во ноември минатата година, но остави силен печат врз македонската драма.

Прикажи повеќе...

Култура

Германија – земја во фокус на годинешното издание на „Македокс“

Објавено пред

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ годинава програмата „Земја во фокус“ ја посветува на Германија. Организаторите на фестивалот, чиј почеток ќе биде означен утре, велат дека Германија денес гради најмногу филмски копродукции во Европа, што е и главниот фокус на годинешниот „Македфокс“ – создавање копродукции како начин на рушење на ѕидовите и создавање подобра работна мрежа меѓу филмските професионалци и фестивалските организатори.

Во програмата ќе бидат прикажани 8 германски документарни филма ставајќи посебен акцент на источногерманската продукција. Програмата е поддржана од Гете-институтот во Скопје.

Чешката вечер на „Македокс“, поддржана од Амбасада на Република Чешка во Скопје и Чешкиот културен центар во Софија, ќе се одржи на 27 август. Во Куршумли ан, во 21 часот, ќе биде прикажан биографскиот документарен филм со пикантерии за светски познатиот чешки режисер Милош Форман – „Форман наспроти Форман“ (Чешка, Франција/2019/78 мин.) во режија на иконата на чешката документаристика Хелена Трештикова и Јакуб Хејна. Истата вечер на платото пред Куршумли ан, во 23 часот, ќе биде прикажана приказната за мистериозноста на „Главната автобуска станица“ во Тел Авив на младиот чешки режисер Томаш Елшик.

На 10. јубилејно издание на „Македокс“ детската програма ќе биде создадена и курирана од страна на Меѓународниот фестивал за документарни и анимирани филмови ДОК Лајпциг селектирајќи заедно 12 анимирани и документарно-анимирани филмови за деца од школска и претшколска возраст, пред сѐ, од Германија.

Детската програма ќе се одвива во Младинскиот културен центар од 23 до 27 август 2019, и тоа: од 18 часот анимирани приказни за деца од 5 до 55 години, од 19.30 часот креативни документарни филмови за млади.

Фестивалот ќе се одвива со мотото „Десет лета ‘Македокс’“.

Прикажи повеќе...

Култура

Средба на министерот Исмаили со директорот на Турскиот културен центар

Објавено пред

Министерот за култура, Хусни Исмаили, денеска во својот кабинет оствари средба со директорот на Турскиот културен центар – Институт „Јунус Емре“, Серхат Кула.

На средбата министерот Исмаили и директорот Кула го изразија своето задоволство од досегашната соработка во делот на културата, а стана збор и за идните проекти со кои ќе се придонесе за развивање и продлабочување на пријателските односи и меѓукултурната соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Турција. Во тој контекст директорот Кула информира за реализацијата на повеќе проекти, културни активности и курсеви, кои придонесоа за афирмација и презентација на Турција, турската култура, уметност, историја и традиција, како и за подоброто запознавање на турскиот и македонскиот јазик, културата и религијата на двете земји.

Двајцата соговорници го изразија своето задоволство и од текот на активностите за заокружување на процедурата за отворање на Македонскиот културен центар во Истанбул, како и за процедурата за објектот Куршумли ан, каде што ќе биде сместен Турскиот културен центар.

На средбата министерот Исмаили истакна дека токму отворањето на културно-информативните центри во Скопје и во Истанбул е уште една можност локалните култури да добијат глобални размери.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија4 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија4 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија5 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија6 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет7 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет7 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет7 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет7 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија8 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион19 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет20 часа

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион20 часа

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа20 часа

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ23 часа

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ24 часа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија1 ден

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија1 ден

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија1 ден

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Досие