Контакт

Култура

Започнува Неделата на италијанскиот филм

Објавено пред

Денеска со почеток во 19 часот во киното „Милениум“ се отвора фестивалот посветен на италијанскиот филм, организиран од италијанската амбасада во Скопје.

Првата проекција ќе почне со филмот Call Me by Your Name од 2017 година во режија на Лука Гвадањино, добитник на „Оскар“ за најдобро адаптирано сценарио и со три номинации за најдобар филм, за најдобар главен актер и најдобра песна.

Филмот доби едногласна поддршка од страна на публиката и критиката, особено на филмскиот фестивал „Санденс“ и Њујоршкиот филмски фестивал, каде што беше поздравен со десетминутни овации. Тој раскажува за една деликатна хомосексуална љубовна приказна помеѓу еден тинејџер и млад американски студент, која се одвива во текот на летото во осумдесеттите години, поминато во околината на гратчето Крема, во внатрешноста на италијанскиот регион Ломбардија, во прекрасната вила на родителите на главниот лик. Филмот е забранет за помлади од 16 години.

Преостанатиот дел од фестивалот ќе се оддржи од 18 до 23 мај во Кинотеката на Македонија со почеток во 20 часот. Оваа година заедничката тема на филмовите што ќе се прикажат е инспирирана од темата на работата: почнувајќи од борбата за опстанок на тие што се обидуваат да најдат работа, до самоостварувањето на тие што ја прифаќаат како центар на сопственото постоење.

На проекцијата на 18 мај во Кинотеката на Македонија почесен гостин ќе биде министерот за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Култура

(Фотогалерија) Славата на весниците пред времето на паметните телефони

Објавено пред

Фотографии што говорат за популарноста на весниците во периодот пред паметните телефони и интернетот.

Прикажи повеќе...

Култура

Во Кинотека премиера на филмот изработен од учениците во основните училишта

Објавено пред

„Мојата порта“, филм изработен од ученици од општинските основни училишта, денеска со почеток во 12 часот ќе биде прикажан во Кинотеката на Македонија.

По прикажувањето на филмот ќе се одржи јавна трибина на тема „Надминување на насилното однесување на родителите врз децата“. На дебата ќе присуствуваат градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, и амбасадарот на Уницеф, Бенџамин Перкс.

Кусиот игран филм е резултат на филмската работилница организирана од Општина Центар – Скопје и Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје, а поддржана од Европската Унија и Уницеф.

Прикажи повеќе...

Култура

„Сонот на облачето“ – шесто издание на театарот на сенки во МКЦ

Објавено пред

Детскиот фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ годинава ќе го доживее своето 6. издание во периодот од 17 до 19 декември на сцената Фросина во просториите на Младинскиот културен центар во Скопје.

Како единствен фестивал од овој тип во поширокиот регион, фестивалот „Сонот на облачето“ успешно придонесува кон интернационална и локална афирмација на театарот на сенки, а воедно е и една од ретките манифестации кај нас што во континуитет прикажуваат претстави од странска продукција пред детската македонска публика.

На првата фестивалска вечер, на 17 декември, со почеток од 19:30 часот пред аудиториумот ќе се претстави Ана Фабули од Германија, којашто ќе го отвори овогодишниот фестивал со претставата „Кралот Жаба и други љубовни приказни.“

Во продолжение на фестивалското издание, на 18 декември, со почеток од 19:30 часот ќе се одржи премиера на претставата „Алиса и чудата“ во изведба на тeатарот „Сенки и облаци“ од Македонија.

Последната фестивалска вечер ќе ја одбележат три настани. Со почеток од 18 часот, најпрво ќе биде прикажан 5-минутниот анимиран филм „НОДВА“, кој е инспириран од бегалските приказни. Веднаш по него, студиото „Апстракт“ од Македонија ќе ја изведе танцовата претстава „Снежана и седумте џуџиња“. Овогодишното издание на фестивалот „Сонот на облачето“ ќе биде затворен со изведбата на претставата „Птици“ на Германката Мари Донат.

Во текот на фестивалот ќе бидат одржани две работилници за изработка на кукли за театар на сенки, додека во фоајето на сцената Фросина ќе биде поставена изложба на рачно изработени лампи.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Тереза Меј останува премиерка, го преживеа гласањето недоверба

Со 200 гласа „за“ наспроти 117 „против“ британската премиерка, Тереза Меј, вечерва го преживеа гласањето недоверба. На Меј ѝ е сигурна...

Европа4 часа

Уапсени најблиските на терористот од Стразбур, се претпоставува дека тој е во Германија

Германската полиција е во лов на двајца браќа, Чекат и Сами Шериф, по придружувањето на операцијата на француските колеги, кои...

Македонија6 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет6 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски7 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски11 час

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија14 часа

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Македонија14 часа

(Видео) Власта ќе бара 80 пратеници за продолжен мандат за СЈО

Министерката за правда, Рената Треневска-Дескоска, изјави дека двата предлог-закона за специјалното јавно обвинителство и за Јавното обвинителство се достапни за...

Македонија15 часа

Обвинителството нема да го гони сопственикот на менувачницата што уби двајца крадци

Обвинителстото ја отфрли кривичната пријава против сопственикот на менувачницата во Кисела Вода кој лани уби две лица при обид за...

Македонија15 часа

Непознато лице до Јанакиески: 500 евра дневно ни одат за честење неопределени по кафулиња

Во една од СМС-комуникациите помеѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески со непознато лице направена на 3 април...

Бегството на Груевски15 часа

(Видео) Рускоска: Синоќа ја видов фотографијата со Груевски, ќе видиме кој ја сликал и од каде потекнува

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, рече дека синоќа ја видела фотографијата со Груевски од Будимпешта....

Топ16 часа

Мајка моли да се пронајде нејзиниот син, исчезнал пред два дена во Скопје

Дваесет и шестгодишно момче исчезнало во Скопје, откако пред два дена заминало од дома, по што не се вратило. Семејството...

Топ16 часа

Експлозивна направа, куршуми, оружје и дрога пронајдени во неколку куќи во Скопје

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје во текот на вчерашниот ден по издадени наредби од Основен суд Скопје 1...

Македонија17 часа

Стара градска ќе го намалува бројот на пациенти, нов обид за реновирање

Старата градска болница, односно ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, ќе го намалува бројот на пациенти оти...

Европа18 часа

Терористички напад во Стразбур – убиени најмалку четири, а ранети 12 лица

Четири лица загинаа, а 12 се повредени во нападот во Стразбур, за кој надлежните сметаат дека е терористички чин. Напаѓачот...

Македонија19 часа

Посебен сообраќаен режим за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Министерството за внатрешни работи информира дека поради протестот што го најави ВМРО-ДПМНЕ ќе има посебен сообраќаен режим на дел од...

Свет1 ден

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски1 ден

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток1 ден

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток1 ден

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Досие