Контакт

Култура

„Исцелител“ на најголемиот фестивал во Прага, „Фебиофест“

Објавено пред

Филмот „Исцелител“ ќе биде прикажан на 25-тиот меѓународен филмски фестивал во Прага, што е најголем филмски фестивал во Чешка и втор по значење во земјата по фестивалот во Карлови Вари. „Исцелител“ ќе се прикажува во програмата „Балканско ехо“ на 18, 19 и на 20 март.

Оваа година на фестивалот ќе се прикажат повеќе од 160 долгометражни филма во 15 категории. Во програмата „Балканско ехо“, заедно со „Исцелител“, се прикажуваат и други 9 филма, меѓу кои е и „Кога денот немаше име“ во режија на Теона Стругар-Митевска.

„Исцелител“ во првата половина на март имаше прикажувања и на „Косморама“ во Норвешка, „Бергамо филм митинг“ во Италија и „Софија филм фест“ во Бугарија.

„Фебиофест“ е основан во 1993 година. Започнал да се одржува во Прага во две мали киносали, а за помалку од 10 години прераснал во фестивал со повеќе од 140.000 гледачи и многубројни проекции што се одржуваат во 43 киносали. По завршување на фестивалот во Прага, некои од филмовите во склоп на фестивалот се прикажуваат и во други градови. Фестивалот нуди широк спектар на современи, висококвалитетни филмови, но и ретроспективи на стари филмови.
Во изминатите 20 години гости на „Фебиофес“ биле Нани Морети, Гаспар Ное, Том Тиквер, Клод Ла Луш и други.

Култура

Филмот „Исцелител“ на филмски фестивал во Шангај

Објавено пред

Од

Филмот „Исцелител“ ќе се прикажува на 21. издание на филмскиот фестивал во Шангај. Ова ќе биде трето прикажување на „Исцелител“ на фестивал од А-категорија, покрај прикажувањата на „Црни ноќи“ во Талин, Естонија, и на интернационалниот филмски фестивал во Гоа, Индија. На фестивалот во Шангај филмот ќе се прикаже во ревијалната програма „Спектрум“, која е дел од интернационалната филмска панорама на фестивалот. „Исцелител“ ќе има три прикажувања на фестивалот во Шангај, на 18, 22 и на 24 јуни.

Оваа година на фестивалот во Шангај, освен „Исцелител“, ќе се прикажува и уште еден македонски филм, „Година на мајмунот“, на режисерот Владимир Блажевски. Фестивалот во Шангај е основан 1993 година и е еден од најголемите филмски настани во Азија. Тој е единствен фестивал во Кина кој е дел од престижната А-категорија на фестивали акредитирани од светската организација ФАПФ. Фестивалот е посветен на градење меѓународна платформа за професионалци и запознавање на кинеската јавност со најновите филмски остварувања.

Десетдневниот филмски фестивал беше отворен на 16 јуни со кинескиот филм „Светот на животните“ на режисерот Јан Хан, во кој Мајкл Даглас ја игра главната улога. На црвениот тепих се појавија многубројни светски и кинески филмски ѕвезди, меѓу кои и актерите Николас Кејџ и Кристоф Валц, актерката Ли Бингбинг, унгарската режисерка Илдико Ењеди и други.

Изминативе денови „Исцелител“ ја доби наградата за филм од М.А.Н. – Македонски алтернативни награди. Ова е трета домашна награда за филмот, кој досега освои и 9 меѓународни награди, од кои 5 за најдобар филм, и учествуваше на 24 светски фестивали.

Во Македонија, „Исцелител“ досега се прикажа во кината во Скопје, Битола, Штип, Кочани, Кичево, Куманово, Прилеп, Св. Николе, Велес, Богданци, Гевглија и во Гостивар, каде што го гледаа приближно 14.000 гледачи. Филмот имаше и проекција под отворено небо во Градскиот парк во Скопје, на која имаше околу 8.000 гледачи. Од 18 до 20 јуни филмот ќе се прикажува во Центарот за култура во Неготино.
Главните улоги во „Исцелител“ ги толкуваат: Благој Веселинов и Анастас Тановски, а другите улоги: Аксел Мехмет, Димe Илиев, Александар Микиќ, Мирослав Петковиќ, Симона Димковска и други. Автори на музиката се Бранислав Николов, Пеце Трајковски-Брада и Гоце Јованоски, директор на фотографија е Дејан Димески, монтажер Мартин Иванов, а сценарист, режисер и продуцент е Ѓорче Ставрески. Филмот е во продукција на „Фрагмент филм“ од Скопје.

Прикажи повеќе...

Култура

(Видео) Почнува фестивалот на комедијата „Гола месечина“, седум претстави од Македонија, БиХ и од Србија

Објавено пред

Со урнебесната повеќенаградувана босанска претстава „Једваносимсобоакамоломистобо“ од Нејра Бабиќ и Алеш Курт, вечерва на сцената на Театар „Комедија“ ќе биде отворен меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“. Фестивалот традиционално се одржува на отворена сцена во спортскиот центар „Ново Лисиче“, но поради временските услови, отворањето е поместено на сценатата на театарот.

Во наредните денови до 24 јуни ќе бидат изведени седум претстави, од кои 4 од Македонија и 3 од Босна и Херцеговина и Србија. Организаторите на фестивалот најавуваат дека секојдневно ќе известуваат во зависност од временските услови дали публиката ќе може да ги гледа претставите во Театар „Комедија“ или во спорсткиот центар.

Овој фестивал традиционално се одржува во соработка со Општина Аеродром, која годинава издвои еден милион денари за негова поддршка. Градоначалникот Златко Марин на денешната прес-конференција изјави дека ова е уникатна можност за сите љубители на театарот да проследат квалитетни претстави од македонската и меѓународната сцена.

„Фестивалот ‘Гола месечина’ игра важна улога во развојот на културниот живот во општина Аеродром. Ги поканувам сите граѓани вечерва заедно да го отвориме фестивалот и да ја проследиме годинашната програма. Влезот за сите претстави ќе биде бесплатен, а фестивалот ќе има натпреварувачки карактер, со тричлено жири“, изјави Марин.

Претставите ќе се играат секој ден од 21 часот. Покрај претставата за отворањето, публиката следниве денови ќе има можност да ги гледа „Синиот портокал“ од Џо Пенхол на тетарот „Џинот“ од Велес, „Госпоѓа министерка“ од Бранислав Нушиќ на Народниот театар од Ниш, Србија, „Умри машки“ на Народниот театар од Штип, „Кидај из моје кухиње“ на шабачкиот театар од Србија, „Дванаесеттата ноќ спроти Водици“ на Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица и „Тоби“ (претстава за деца) на Театарот за деца и младинци од Скопје. По оваа претстава, ќе следува и стендап-комедија со Марјан Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Култура

Промоција на монографијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски

Објавено пред

Од

Во мултимедијалниот центар на Матица од Скопје, во Паркот на Книгите, денеска во 12 часот ќе биде промовирана монoграфијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски.

За делото на познатиот македонски сликар ќе говорат професор Кристина Николовска и Маја Чанкуловска.

По повод промоцијата на монографијата ќе биде отворена и изложба на триесет цртежи од авторот, создадени во изминатите пет децении, а големиот вљубеник во уметноста, Антонио Павловски ќе рецитира стихови посветени на уметникот од Ефтим Клетников, Раде Силјан, Гордана Михаилова Бошнакоска, Панде Манојлов и Олгица Марковска.

Овој убав издавачко-сликарски чин ќе биде збогатен со музички настап на виртуозот Драган Даутовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата...

Македонија6 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија6 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија7 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија11 час

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија13 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија14 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија14 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија15 часа

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија16 часа

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија16 часа

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика16 часа

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија16 часа

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Македонија17 часа

Запален автомобилот на пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец

Запален е автомобилот на пратеникот на СДСМ од Прилеп, Хари Локвенец. Инцидентот се случил по објавувањето на фотографиите од Преспа...

Свет18 часа

Mинибус влета во посетителите на концерт во Холандија

Едно лице загина, а три се повредени кога минубус во раните утрински часови удри во посетители на концерт, на фестивалот...

Свет18 часа

(Видео) Тројца загинати и над 200 повредени во силен земјотрес во Јапонија

Најмалку три лица загинаа, а над 200 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер кој ја...

Македонија1 ден

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства, приведени 25 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од...

Македонија1 ден

Повредени седум полицајци и две жени на протестите пред Собранието

Седум полицајци и две жени завршија со повреди за време на протестите што вечерва се случија пред Собранието. Од Ургентниот...

Македонија1 ден

Полицијата со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите пред Собранието

Единицата за брзо распоредување со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите од протестот против промена на името пред Собранието...

Досие