Контакт

Култура

Италијански врвни тенори ќе го отворат 62. Охридско лето

Објавено пред

Четирите светски познати тенори од Италија, Алесандро Косентино де Акриса, Федерико Сера, Џовани Марија Палмија и Уго Тарквини, под диригентската палка на Лоренцо Бицари, придружувани од Оркестарот на Националната опера и балет, ќе го отворат 62. издание на фестивалот Охридско лето на 12 јули на Античкиот театар во Охрид.

dobivaj vesti na viber

Ова денеска на прес-конференција го најави директорката на НУ Охридско лето, Наташа Поповиќ, потсетувајќи дека врвни светски и докажани уметници годинава ќе испишат уште едно успешно фестивалско издание.

„Нè очекуваат 40 атрактивни и возбудливи фестивалски вечери со богата фестивалска програма создадена од нашите врвни и докажани уметници, сега селектори на Охридско лето, маестро Бисера Чадловска, диригент во Националната опера и балет, и Сања Арсовска, актерка од Драмскиот театар Скопје. На годинешното 62. издание љубителите на уметноста ќе имаат можност да уживаат во 36 концерти, 9 театарски претстави и 6 настани во дополнителната програма. Од 12 јули до 20 август, на отворените сцени – Антички театар, Долни Сарај, предворјето на црквата „Света Софија“, како и самата црква „Света Софија“ и Центарот за култура – ќе пречекаме над 1.000 уметници од 25 земји“, најави директорката Поповиќ.

Новата селекторка на музичката програма на Охридско лето, Бисера Чадловска, издвои неколку настани, кои годинава ќе ѝ понудат на публиката прекрасно музичко доживување.

„Годинава ќе настапи камерниот оркестар ‘Профундис“’, кој е еден од поновите македонски состави за камерно музицирање и кој бележи неколку успешни концерти со виртуозни програми. Би го издвоила настапот на Стефан Миленковиќ, уште од дете одлично познат на македонската публика. Врвен светски виолинист кој нема потреба посебно да го претставувам. Неговите настапи на фестивалот се речиси традиција и секогаш предизвикуваат еуфорија кај публиката. На роденденот на Охридско лето ќе имаме можност да го видиме фламенко-балетот ‘Луксурија’, спектакл базиран на традиционални шпански фламенко-танци. Во соработка со Факултетот за музичка уметност од Скопје, ќе се промовираат циклус од осум книги од композиторот и професор Димитрије Бужаровски, кој и самиот во неколку наврати беше селектор на фестивалот Охридско лето. Ќе настапи уште еден виолинист, многу добро познат на македонската публика – Шломо Минц. Оваа година фестивалот ќе го затвориме со еден многу посебен настан, посветен на еден исклучителен човек. Одлучив тоа да биде концерт посветен на делото на легендарниот македонски композитор Александар Џамбазов, кој почина годинава. На концертот македонски уметници ќе изведат дел од неговите најубави дела“, рече музичката селекторка Бисера Чадловска.

Богатата драмска програма на годинешното 62. Охридско лето, како што најави селекторката на драмската програма, Сања Арсовска, ќе ја предводат њујоршката „Ла Мама“ со копродуциската „Балкан бордело“, белградските „Војна и мир“ и „Вујко Вања“, украинската „Кротењето на опаката“, како и шест исклучителни домашни претстави.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Џез-вечер на Клод Болинг со Toot Quartet во Салонот 19:19

Објавено пред

На 1 јули во 19.19 часот во Салонот 19:19 ќе се одржи џез-вечер на Клод Болинг со Toot Quartet.

dobivaj vesti na viber

Toot quartet концертира од 2020 година и настапиле во домовите на културата во Ѓорче Петров и во Кисела Вода во Скопје, во Кавадарци, Струмица и во Неготино.

Toot Quartet: Стојанче Косовски – труба; Емилија Кабранова-Филипова – пијано; Зоран Павлоски – контрабас; Филип Шурбевски – тапани.

Клод Болинг, роден на 10 април 1930 година, е француски џез-пијанист, композитор, аранжер и повремено извeдувач.

Роден е во Кан, студирал на Конзерваториумот на Ница, а потоа во Париз. Детски генијалец, на 14 години професионално свири џез-пијано.

Тој има големи заслуги за традиционалното заживување на џезот кон крајот на 60-тите и се дружел со Оскар Петерсон. Пишува музика за 75 филма, 44 музики за телевизиски серии, музика за Биг бендот, 11 композиции во кросовер-стил за пијано, флејта, виолончело, труба, виолина, гитара, саксофон, кои се микс од популарна, џез, класична музика.

Прикажи повеќе...

Култура

„Балкан гала 2022“- најпопуларните проекти на Камерниот оркестар на Битола

Објавено пред

Речиси една деценија како Камерниот оркестар настапува со своите проекти во Македонија на речиси сите фестивали, но и на најголемите фестивали во целиот Балкан. „Балкан гала“ е производ на природното созревање на најпопуларните проекти на Камерниот оркестар на Битола, велат од таму.

dobivaj vesti na viber

Самостојниот концерт „Рок-симфонија“ во „Комбанк арената“ (Дом синдиката) во 2019 година во Белград, во српските медиуми е карактеризиран како еден од најдобрите рок-концерти во последните неколку години.

Публиката секоја година во сè поголем број ги посетува настаните на КОБ, што во суштина е и причина за создавањето на „Балкан гала“, кој полека прераснува во традиционален настан што се одржува секоја година, кој со секое издание ги проширува границите за артистите што гостуваат, појаснува органзиаторот.

„Балкан гала“ е фестивал со содржина и форма што го привлекува вниманието на пошироката публика.

Содржината и формата на фестивалот овозможуваат посетителите да ќијат и да видат поголем број артисти во една вечер, односно две вечери, колку што трае фестивалот.

Оваа година почнуваме на 6 јули со рок-симфонија, со почеток од 20.30 часот, соопштија организаторите.

На првата вечер, РОК-СИМФОНИЈА, ќе настапат реномирани имиња и артисти, како Ристо Вртев, Гиле („Електрични оргазам“), Ружица („Ареа“), Пеце („Суперхикс“) и добропознатите и редовни гости на „Рок-симфонијата“ на КОБ – Михајло Трајковски-Сак и Жарко Јакимоски.
Покрај домашните и балканските артисти, на сцената на „Балкан гала“ на 6 јули ќе настапат и интернационални артисти по завршувањето на „Рок-симфонијата“, со почеток од 23 часот, на наше огромно задоволство го имаме британскиот Дј Darren Emerson (ексфронтменот на легендарниот состав Underworld) и Goran Kan и Herzel од Македонија.

На втората вечер, ПОП-СИМФОНИЈА, ќе настапат домашни и странски артисти, кои домашната публика немала можност често да ги гледа на нашата сцена, а сега ќе може да ужива во нивните настапи заедно со Камерниот оркестар на сцената на „Балкан гала“, под диригентската палка на маестро Владимир Димовски. На „Поп-симфонијата“ ќе имате можност да уживате во настапите на Тони Цетински, Гоца Тржан, Ристо Самарџиев, Горан Каран, Викторија Лоба, Виктор Апостоловски, соопштија од таму.

Прикажи повеќе...

Култура

Вечерва почнува Културно лето 2022 во општина Кисела Вода

Објавено пред

Денеска, 29 јуни, па сè до 2 јули, почнува богатата и забавна програма на Културно лето 2022, кое ќе се одржи во склоп на неколкудневното одбележување на роденденот на општината, „67 години моја Кисела Вода“. На самата четиридневна манифестација ќе настапат голем број македонски музички ѕвезди, кои ќе бидат задолжени сите посетители да си поминат незаборавно, a влезот за сите настани е бесплатен.

dobivaj vesti na viber

Со почеток од 18 часот, во паркот „Шопен’, со хуманитарна коријада, официјално ќе почне годинешното Културно лето 2022. Традицонално, голем број пензионери од оваа општина со подготовка на домашни печива собираат средства, наменети за хуманитарни цели, а за време на целиот настан ќе се пеат познати македонски народни песни, кои ќе ја збогатат роденденската атмосфера. За време на хуманитарната коријада, во организација на Црвниот крст Кисела Вода, ќе има и лекарски тим, кој бесплатно ќе мери притисок и ќе мери шеќер во крвта, информираат од Општината.

Вечерва, со почеток во 20.10 часот, забавата продолжува во паркот „Македонија“, лоциран непосредно до Домот на културата „Билјана Беличанец“ (старото кино), каде што ќе почне првиот музички настап во склоп на Културното лето 2022 – концерт на чалгиска музика со Филип Шурбевски и „Езгија квартет“. Кулминацијата на македонскатата фолк-музика ќе се долови со еден од најголемите синоними на македонската народна музика – Ефто Пупиноски. Првата вечер ќе заврши со познатите хитови на македонската поп-ѕвезда Влатко Лозаноски – Лозано.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион47 минути

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Македонија2 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија3 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија4 часа

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...

Европа4 часа

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 члена на движењето ПКК и на Фето, кои ги смета...

Македонија4 часа

Регистрирани 148 новозаразени од коронавирус, има едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени...

Македонија5 часа

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија6 часа

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет7 часа

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа7 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа9 часа

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет9 часа

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт19 часа

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет20 часа

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа21 час

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...

Македонија22 часа

Мицкоски: Власта на дивјачки начин прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија

Срам за демократијата, очигледно дека некој ги охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да...

Свет22 часа

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат....

Македонија24 часа

ИДЧПД: Адеми е недостоен да ги претставува граѓаните

Институт за демократија, човекови права и дигнитет – Скопје го осудува вчерашниот инцидент во македонското собрание. Оттаму жалат што повторно...

Македонија1 ден

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија1 ден

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...