Контакт

концерти

Концерт на Александра Коцевска и Глигор Гелебешев во Софија

Објавено пред

Вечерва со почеток од 18:30 часот во концертната сала на Музејот „Борис Христов“ во Софија ќе се одржи концертот на Александра Коцевска (мецосопран) и Глигор Гелебешев (пијано). Во програмата на концертот се предвидени музички композиции од Ф. Шопен, С. Стојков, С. Рахмањинов, П.И. Чајковски.
Настанот е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија и е дел од Годишната програма на Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

Александра Коцевска­ своето музичко образование почнува да го изучува во ДМБУЦ „Илија Николовски- Луј”- Скопје, во класата по соло-пеење на проф. Билјана Јовановска-Јакимовска, а дипломира на ФМУ- Скопје во класата на проф. Благојче Николовски. За време на своите студии учествува на бројни натпревари по соло-пеење во Македонија и во странство, каде што е наградувана со високи награди. По дипломирањето се вработува во ДМУЦ „Сергеј Михајлов”-Штип, каде што може да се каже дека е основоположник на класата по соло-пеење. Во 2002 год. магистрира во класата на проф.Билјана Јовановска-Јакимовска, додека во 2006 година својата педагошка кариера ја продолжува во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј”- Скопје. Како наставник по соло-пеење бележи големи успеси со своите ученици на бројни натпревари. Како истакнат педагог e често поканувана како член во жири-комисии на меѓународни натпревари. Во 2011 година добива награда за повеќегодишна успешна работа во областа на уметничката педагогија од Здружението на музички и балетски педагози на Република Македонија. Од 2015 година се враќа на концертните подиуми.

Глигор Гелебешев својата уметничка наобразба ја почнува во својот роден град Гевгелија во класата на проф. Љ.Улишева. Средно музичко училиште учи во класата на проф. К.Костова и Т.Светиев, а студира на Академијата на уметности во Нови Сад (Србија) во класата на проф. Јокут Михајловиќ. По магистрирањето на ФМУ во Скопје (1997 година) ја започнува својата карирера како солист и камерен музичар. како солист има настапувано на голем број концерти во земјава и странство, концерти со Македонска филхармонија и со камерниот оркестар на Македонската филхармонија. Г.Гелебешев реализирал и повеќе трајни снимки за Македонската радио-телевизија. Од 2001 година со својата сопруга Катерина Гелебешева-Костадиновска формираат пијано дуо Гелебешеви, кое со голем успех настапува на најзначајните фестивали во земјата (Охридско лето, Хераклејски вечери, Интерфест – Битола, ДММ, Златна лира …), но и на бројни настапи во странство (Франција, Полска, Романија, Србија, Бугарија, Холандија, Турција, Италија …). За високите уметнички дострели дуото ја добива наградата „Златна лира“- 2012, која ја доделува Сојузот на музичките уметници на Македонија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

концерти

Чочај: Охридско лето е голема среќа не само за Македонија туку и за целиот регион

Објавено пред

Од

Акорди од гитарата на косовскиот виртуоз Дрилон Чочај синоќа одекнуваа под сводовите на акустичната црква „Света Софија“. Овој извонреден уметник одржа концерт во рамките на фестивалот Охридско лето доловувајќи дела од разни епохи.

– Многу ми е мило што сум дел од овој фестивал. Ќе свирам малку поинаков репертоар со дела што се од разни епохи. Акустиката во црквата е многу убава, а тоа е особено важно за инструментот гитара. Вообичаено, ние уметниците со гитара имаме проблем, но настапот овде, во акустичен амбиент, за нас претставува огромна среќа, изјави гитаристот Чочај.

Уметникот, кој приреди романтична вечер за публиката на Охридско лето, вели дека првпат настапува на фестивалот, но уште од мал ги следел музичките концерти што се одржуваат во „Света Софија“.

– Ова е мојот прв настап на фестивалот, но уште од мал ги следев концертите на Охридско лето на секои две години. Посебно ми е важен балконот во горниот дел од црквата, од каде што ги слушав плејадата ѕвезди што беа дел од фестивалската програма. Навистина е голема чест и претставува огромно задоволство да се настапува на Охридско лето, каде што музицирале Максим Венгеров, Иво Погорелиќ, Николај Лугански и други звучни имиња. Охридско лето е голема среќа не само за Македонија туку и за целиот поширок регион – додаде виртуозот на гитара Дрилон Чочај.
Извонредниот музичар синоќа изведе дела од Јохан Себастијан Бах, Фернандо Сор, Абел Карлеваро и Мануел Понс.

Во својата биографија Чочај запишува победа на интернационалниот натпревар за млади музичари „Арс Косово“ во Приштина, многубројни солистички и камерни концерти во Косово, но и во Албанија, Шведска, Црна Гора, Германија, потоа учество на разни фестивали, како „Звуците на гитарата“ во Тирана, „Дам фест“ и „Ре музика“ во Приштина, познатиот фестивал „Шопен“ во Полска, Летниот фестивал во Улцињ и др.

Прикажи повеќе...

концерти

Четкар ќе го одржи традиционалниот концерт „Вино и џез“ во Охрид

Објавено пред

Од

Оваа сабота, 18 август, Владимир Четкар ќе го одржи традиционалниот концерт „Вино и џез“ во Охрид во хотел „Филип“.

Ова е четврта година по ред како се одржува овој музички настан, каде што публиката ќе може да ужива во авторската музика на Четкар и во извонредните македонски вина.

Вратите се отвораат во 20 часот, а концертот ќе почне во 21 часот. Влезниците за овој концерт чинат 300 денари, а за резервации и повеќе инфо љубителите на виното и џезот може да се јават на 078 474 656.

Прикажи повеќе...

концерти

Акорди од гитарата на Чочај ќе одекнуваат во „Света Софија“

Објавено пред

Од

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на косовскиот гитарист Дрилон Чочај што ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот.
На репертоарот ќе бидат изведени дела од Јохан Себастијан Бах,Фернандо Сор, Абел Карлеваро и Мануел Понс.

Виртуозот Дрилон Чочај со гитарата се запознава на седумгодишна возраст во кругот на семејството. Подоцна се запишува во музичкото училиште „Лоренц Антони“ во Призрен, а во 2004 година ги запишува своите додипломски студии на Академијата за уметност во Приштина, во класата на познатиот професор Џевдет Сахатџија. Под негово менторство Чочај ги завршува и постдипломските студии.

Во својата биографија Чочај запишува победа на Интернационалниот натпревар за млади музичари „Арс Косово“ во Приштина, бројни солистички и камерни концерти во Косово, но и во Албанија, Шведска, Црна Гора, Германија, потоа учество на разновидни фестивали, како „Звуците на гитарата“ во Тирана, „Дам Фест“ и „Ре Музика“ во Приштина, познатиот фестивал „Шопен“ во Полска, Летниот фестивал во Улцињ и др. Често може да се сретне и како член на жирито на натпреварите: „Ехат Муса“ во Пеќ, „Арс Косово“ во Приштина, како и на некои натпревари по гитара во Тиват, Црна Гора. Дрилон Чочај во моментов работи како асистент на Факултетот за уметност во Приштина, професор во музичкото училиште „Пренк Јакова“ исто така во Приштина, и во музичкото училиште „ Misbah & Friends“. Неговите студенти и ученици многупати се наградувани на интернационални натпревари. Значајни се и неговите мајсторски курсеви кои ги одржува во Косово, Албанија и Шведска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Зошто редовно се калкулира и навреме не се објавува тендер за набавка на инсулин?

Министерот за здравство, Венко Филипче, сè уште не најде долготрајно решение за проблемот со недостиг на инсулин за дијабетичарите. По...

Македонија37 минути

УЈП ќе има неограничен пристап до сметките на граѓаните, но тој треба да биде контролиран

Увидот на Упрвата за јавни приходи во личните податоци мора да се ограничи, а евентуалната размена на податоците со банките...

Македонија1 час

(Видео) Министрите сè уште немаат материјали за разрешување на Лазе Велковски

Владата сè уште не го разгледала предлогот за разрешување на директорот на Биро за јавна безбедност, Лазе Велковски. Министерот Љупчо...

Џенова, несреќа, Италија Џенова, несреќа, Италија
Европа2 часа

(Видео) Најмалку 10 луѓе загинаа во несреќата на мостот во Џенова

Најмалку 10 луѓе загинаа во несреќата што се случи на автопат кај Џенова, Италија, кога се урна мост. Министерот за...

Економија2 часа

Четири компании со иновации изјавиле дека се поврзани со функционери

Четири од вкупно 77 компании добитници на грантови за иновации изјавиле дека во сопственичката структура имаат лице носител на јавна...

Економија4 часа

Ердоган најави бојкот на електронските уреди од САД

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ќе следува бојкот на електронските уреди од САД  по заострувањето на односите со...

Топ5 часа

Почина шестмесечно бебе во Штип

Шестмесечно бебе без знаци на живот вчера било донесено во штипската болница. На неговото тело немало траги на насилство, а...

Свет6 часа

Трамп го потпиша законот за одбранбена политика вреден 716 милијарди долари

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша законот за годишната одбранбена политика, вреден 716 милијарди долари, што предвидува модернизација и...

Економија7 часа

Светски познатиот американски бренд за брза храна КФЦ доаѓа во Македонија

Премиерот Зоран Заев синоќа оствари средба со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање ресторани за брза храна на американскиот бренд...

Топ7 часа

Пожар во „Неуромедика“, штетата сѐ уште не е утврдена

Пожар избувнал ноќеска во болницата „Неуромедика“ во центарот на Скопје. Како што информираат од Противпожарната бигада на град Скопје, пожарот...

Македонија7 часа

Владата на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на БЈБ

Владата денeска на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски, кој...

Македонија22 часа

По објавата на ,,Макфакс”, Министерството за здравство уште утре ќе распише тендер за набавка на инсулин

По објавата на ,,Макфакс” за недостиг на инсулин во државата, Министерството за здравство одлучи уште утре да распише тендер за...

Економија1 ден

(Видео) Заев: УЈП ќе ги гледа сметките оти најмала наплата на даноците има кај оние со најголеми приходи

Увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во банкарските сметки на граѓаните ќе служи само за државата да си ги...

renata-jakimovic renata-jakimovic
Македонија1 ден

Дијабетичарите принудени меѓу себе да си позајмуваат инсулин бидејќи го нема во аптеките

На повидок е нова инсулинска криза во Република Македонија, дијабетичарите со месеци мака мачат да дојдат до лекот од кој...

Македонија1 ден

(Видео) Лазе Велковски останува во МВР и по евентуалното разрешување

Лазе Велковски, директор на Бирото за јавна безбедност, ќе остане во МВР, дури и ако Владата на утрешната седница го...

Регион1 ден

Ставен под контрола пожарот на грчкиот остров Евија

Ставен е под контрола шумскиот пожар што избувна вчера на грчкиот остров Евија. Поради пожарот, на островот претходно денеска беше...

Македонија1 ден

За четири дена 528 пријави од дијаспората за претстојниот референдум

На повикот на Државната изборна комисија преку интеренет-апликација, со која гласачите од дијаспората може електронски на страницата да поднесат барање...

Македонија1 ден

Претседателот на Бугарија бара анекс-договор со Македонија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, смета дека македонскиот премиер, Зоран Заев, не ѝ се извинил на соседната земја по изјавата...

Македонија1 ден

Чавков и пратениците следната недела на суд за крвавиот четврток

Следната недела, на 22 август, обвинетите за настаните во Собранието на крвавиот четврток повторно седнуваат на обвинителна клупа. Меѓу нив...

Македонија1 ден

Обвинетите во предметите на СЈО, се враќаат во обвинителни клупи

Во четврток, по еден месец пауза, продолжува рочиштето за случајот „Титаник“, а на обвинителна клупа се враќаат ексфункционерите Никола Груевски,...

Досие