Контакт

Култура

Меѓународното стручно жири на „Малиот битолски Монмартр“ ги соопшти одлуките за годинешната изложба „Битола 2022“

Објавено пред

Годинешните резултати за јубилејното 40-то издание на Меѓународниот ликовен конкурс за изложбата „Битола 2022“ се секако и најава и основ за одржување на 41. издание на „Малиот битолски Монмартр“, кој по пауза поради пандемијата, оваа 2022 година повторно ќе биде со посета на детските ликовни амбасадори од целиот свет, кои во Битола традиционално ќе творат во периодот од 23 до 30 мај 2022 година, најавуваат организаторите.

dobivaj vesti na viber

На Меѓународниот ликовен конкурс за изложбата „Битола 2022“, кој беше распишан на 10 септември 2021 година, а траеше до 20 февруари 2022 година, пристигнаа пратки од 450 училишта со над 22.500 цртежи од 40 земји од Европа до Азија.

Стручното жири од вкупниот број пристигнати творби на конкурсот од 20.000 млади ликовни уметници за 40-тата јубилејна Меѓународна изложба на детските ликовни творби „Битола 2022“ избра 777 дела, а таа ќе биде отворена на 23.5.2022 година во просториите на Националната детска ликовна галерија „Монмартр“ и ќе трае сѐ до крајот на тековната година.

Меѓународното стручно жири ги донесе и следниве одлуки:

  1. Добитник на Гран при 2022 – Atolye Veysel Acar – Trabzon – Turkey 2. Почесна награда „Коста Хаџи-Антоновски“ за долгогодишно учество – соработка и придонес – Irina Kruchinina – Children’s Art Studio Rostok – OB – Russia 3. Награда „Проф. д-р Богомил Карлаварис“ за животно дело – Svetlana Veshich Ralevich – Likovni Atelje Artino – Belgrade – Serbia
    4. Награда специјална колекција за училиште:

– Szent Imre Katolikus Alt. Iskola – Kecskemet – Hungary

– Seminarul Teologic Ortodox Veniamin Costache – Manastirea Neamt – Romania

– OS Danila Lokarja – Ajdovshchina – Slovenia

5. Награда – учество на „Малиот битолски Монмартр 2022“ за 25 екипи во периодот од 23 до 30 мај 2022 година во Битола (2 учесници и 1 ликовен педагог):

– Simply Art – Hong Kong – China

– School 1955 (1188) – Moscow – Russia

– Atolye Veysel Acar – Trabzon – Turkey

– Shirley’s Fine Art School – Lapid – Israel

– Likovni Atelje Artino – Belgrade – Serbia

– Rokytskyi Children’s Art School – Volodomir-Volynsky – Ukraine

– Yeow Chye Art Studio – Ayer Itam – Malaysia

– Asociatia Culturala Arte. Ro – Piatra Neamt – Romania

– Mlodziezowy Dom Kultury – Rybnik – Poland

– Zush Ladislava Mednyanszkeho – Spishska Bela – Slovakia

– H.R.H. Princess Sirindhorn Art Centre – Wangsaphung – Thailand

– Detskaya Shkola Iskusstv im. R.V.Serdyuka – Kerch – Crimea

– Workshop Emart – Subotica – Serbia

– Children’s Art School Kolorit – Pleven – Bulgaria

– Children’s Art Studio Rostok – OB – Russia

– Zakladna Umelecka Shkola Hlohovec – Hlohovec – Slovakia

– JU Srednja Likovna Shkola Petar Lubarda – Cetinje – Montenegro

– SSH “Ivan Goran Kovachich” – Kiseljak – Bosnia and Hercegovina

– Cetin Sen Bilim Sanat Markezi – Kayseri – Turkey

– National Cultural Children Center – Tirana – Albania

– Shorin Junior High school – Chigasaki – Japan

– Art’s School Arteya – Targovishte – Bulgaria

– Master and I – Torzhok – Russia

– Shkola za Primjenjenu Umjetnost u Rijeci – Rijeka – Croatia

– Children’s Art Studio St. Ciryl and Methodi – Bitola – North Macedonia

6. Награда за најдобра колекција – „Златна четка“: меѓународното стручно жири додели 23 награди во оваа категорија за најдобра испратена колекција за конкурсот „Битола 2022“.

7. Награда за најдобри поединци – „Златна палета“: меѓународното стручно жири додели 133 награди во оваа категорија наменета за поединечни остварувања на светската изложба „Битола 2022“.

8. Признанија за поединечни остварувања – диплома: меѓународното стручно жири додели 245 награди во оваа категорија наменета за поединечни остварувања на светската изложба „Битола 2022“.

9. Меѓународното стручно жири во 8 категории за 40-тата јубилејна Меѓународна изложба на детските ликовни творби „Битола 2022“ додели вкупно 432 награди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

„Варијации“ на Симон Трпчевски избран за албум на месецот во Британија

Објавено пред

Британското музичко списание „Грамофон“ го избра новиот албум на Симон Трпчески, „Варијации“, за албум на месецот. Ова е трет албум што Трпчески го издаде за реномираната куќа „Лин рекордс“, а на цедето се наоѓаат дела од Моцарт, Бетовен и од Брамс.

dobivaj vesti na viber

Според уредникот Патрик Ракер, кој е и рецензент на „Грамофон“, албумот на Симон во исто време предизвикува и восхит и зачуденост.

„Интерпретацијата на Трпчески на оваа деликатна нежна музика е најличното свирење што сум го слушнал од него. Длабоко тапациран, но во исто време јасен, жесток и искрен. Целата варијација е како виор низ прозорецот на возилото кое забрзано се движи по автопатот со безмалку 130 километри на час. Изведбата на Трпчески може да послужи како музика за научнофантастичен филм на Андреј Тарковски“, пишува Ракер.

На македонскиот пијанист максимални пет ѕвездички за албумот му даде и престижниот британски „Би-би-си мјузик магазин“. Нивниот рецензент Мајкл Чрч вели дека во албумот доминира карактеристичната префинетост на Трпчески, кој со убавина и лесен допир изведбата во исто време ја прави и интимна и земјотресна.

Трпчески неодамна имаше мини турнеја во САД, а настапи и со Кралскиот шкотски национален оркестар во Шкотска и имаше четири вечери со Сиднејскиот симфониски оркестар во Градската куќа во Сиднеј. Тој ќе има уште еден концерт во САД во јуни, а потоа и со Филхармонијата во Букурешт. На крајот на јуни тој ќе настапи во Белград. Во текот на јули Трпчески ќе одржи рецитал во Загреб, а ќе настапи и во Франција на Фестивалот на камерната музика. По ова, следуваат концертите со албумот „Македонисимо“, северноамериканската премиера во Отава и повторните гостувања во Пјонгчанг во Јужна Кореја. Завршниот концерт од сезонава е во рамките на Грент парк музичкиот фестивал во Чикаго.

Прикажи повеќе...

Култура

Концертна серија Musica Viva на отворено на Факултетот за музичка уметност во Скопје

Објавено пред

Факултетот за музичка уметност – Скопје, на 27, 28 и на 29 мај, организира концертна серија Musica Viva на отворено како дел од научноистражувачкиот проект NIP.UKIM.21-22.15 поддржан од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

dobivaj vesti na viber

Програмата на концертите ја сочинуваат дела од светската музичка литература во изведба на студентите од класите на проф. м-р Марија Муратовска-Наумовска, проф. м-р Катерина Гелебешева-Костадиновска, проф. м-р Живко Фирфов, проф. м-р Страшо Темков, проф. м-р Олег Кондратенко, проф. д-р Марија Ѓошевска, проф. д-р Горан Начевски, проф. м-р Зорица Каракутовска, проф. м-р Весна Ѓиновска-Илкова, вонр. проф. д-р Кристина Светиева, вонр. проф. м-р Марија Вршкова, вонр. проф. д-р Елена Атанасовска-Ивановска, вонр. проф. м-р Сара Пројковска, доц. м-р Дино Имери, доц. м-р Димче Белчовски, м-р Бисера Чадловска, м-р Александар Поп Христов.

Концертите ќе се одржат на платото пред НУ Националната опера и Балет во следниве термини: 27 мај: ПРЕЛУДИУМ (пијано, хармоника) 28 мај: SONARE (виолина, тромбон, соло пеење, корепетиција практика) 29 мај: ПРОЛЕТНИ ПЕСНИ (соло пеење, вокално студио, флејта, виолина, виолончело, контрабас, корепетиција практика). Сите концерти почнуваат во 19 часот.

Прикажи повеќе...

Култура

Проекција на „Медена земја“ во Рим, во чест на светите браќа Кирил и Методиј

Објавено пред

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и членовите на државно-црковната делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, во рамките на вториот ден од посетата на Рим и Ватикан, денеска во киното „Тицијани“ присуствуваа на проекција на документарниот филм „Медена земја“ на режисерката Тамара Котевска.

dobivaj vesti na viber

Присутните ги поздравија македонскиот амбасадор во Италија, Весел Мемеди и Лавинија Де Николо, претседателка на Асоцијацијата „Жени дипломати“ при МНР на Италија АЦДМАЕ, воедно и иницијатори на настанот.

Амбасадорот Мемеди изрази задоволство за можноста токму на 24 Мај, Денот на Светите Кирил и Методиј, македонската култура е презентирана пред италијанската јавност.

„Големо е задоволството што токму денеска, на 24 Мај, Светите Кирил и Методиј, заедно со Мајка Тереза, придонесоа преку проекцијата на „Медена земја“, нашата земја и култура да бидат препознатливи не само во Италија туку и во светот. Се надевам дека медот ќе биде доволно сладок, за да ја натера италијанската јавност да ја посети нашата Медна земја“, рече амбасадорот Мемеди.

Претседателката на Асоцијацијата „Жени дипломати“ Лавинија Де Николо, истакна дека станува збор за одличен филм, и додаде дека најважниот дел е грижата за нашата околина, нешто што долго време се запоставува.

Гостите и посетителите кои ја проследија борбената и емотивна приказна на Атиџе Муратова, беа топло пречекани и со специјалитети од македонската кујна.

Претходно македонската државно-црковна делегација оддаде почит пред гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“, каде митрополитите г. Пимен и г. Јосиф одржаа молебен во чест на Св. Кирил.

Со проекција на „Медена земја“, беше заокружен културно-уметничкиот дел и програмата по повод традиционалното чествување на светите браќа Кирил и Методиј во Рим.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 час

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија2 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија3 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија4 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија5 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет5 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија6 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ6 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет6 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет7 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет7 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет8 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет8 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет8 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа19 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ24 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...