Контакт

Култура

Министерски форум за културна соработка на Кина со земјите од ЦИЕ (17+1) во Скопје

Објавено пред

Во организација на Министерството за култура на Република Северна Македонија и Координативниот центар за културна соработка меѓу Народна Република Кина и земјите од Централна и Источна Европа, почна четвртиот министерски форум за културна соработка, кој денеска и утре (25 и 26 ноември) се одржува во Скопје.

Учесниците на форумот ги поздрави министерот за култура, Хусни Исмаили, кој посакувајќи им срдечно добредојде, во своето обраќање истакна дека Република Северна Македонија како домаќин на четвртиот министерски форум за културна соработка меѓу Народна Република Кина и земјите од Централна и Источна Европа ги демонстрира заложбите за продлабочување и интензивирање на културните врски меѓу државите што се дел од оваа платформа.

„Во изминатите две години откако Центарот за координација на културната соработка меѓу НР Кина и земјите од ЦИЕ ја почна својата мисија, посветено и ангажирано се насочивме кон реализација на низа иницијативи во насока на зближување и унапредување на културните релации меѓу уметниците, здруженијата и институциите од земјите што се дел од процесот, како и евидентирање, размена и дистрибуција на информации од областа на културата“, истакна Исмаили.

Тој додаде дека Координативниот центар организира и партиципира во повеќе активности со свои претставници и експерти, врвни уметници и познавачи од областа на културата.
„Благодарение на програмите ‘Патот на свилата’ и ‘Појасот’, почнати во рамките на Процесот 17 + 1, наши институции и уметници од разни профили имаа можност да ја посетат Народна Република Кина и да стекнат вредни искуства со што ги надградија своите стручни знаења и вештини, за што упатуваме посебна благодарност до г. Луо Шуганг и Министерството за култура и туризам на Народна Република Кина“, рече министерот за култура Исмаили.

Кинескиот министер Луо Шуганг истакна дека клучот за здрави односи помеѓу земјите е во пријателството помеѓу нивните народи врз основа на меѓусебно разбирање.

„Врската меѓу народите е од суштинско значење за одржливоста и големиот успех на нашата културолошка соработка. Уште од првата министерска средба одржана 2013 година остваривме инспиративен напредок во соработката во културата помеѓу НР Кина и ЗЦИЕ, со што се доближија нашите културни кругови и нашите народи се подобро меѓусебно информирани“, рече кинескиот министер за култура, кој меѓу другото, истакна дека во 2020 година Република Северна Македонија ќе биде домаќин на форумот на Унијата на библиотеките помеѓу Кина и земјите од Централна и Источна Европа.

Присутните на форумот ги поздрави и претседателот на Владата, Зоран Заев, кој истакна дека во изминатите неколку години НР Кина редовно се појавува на листата на топ-10 земји со кои Република Севена Македонија има најголем обем на трговија рангирајќи се на 7. место во 2018 година.

„Токму во однос на културна соработка сакам да нагласам дека големо е задоволството да се присуствува на овој значаен настан со кој отвораме ново поглавје во меѓународната културна соработка“, рече претседателот на Владата, Заев. Тој додаде дека оваа иницијатива претставува извонредна можност за сите нас, без оглед на нашата големина и ресурси, да се вклучиме и сите заедно да придонесеме за унапредување на нашите врски како на билатерален така и на мултилатерален план.

Претпладневниот дел на форумот заврши со усвојување на скопската декларација за културна соработка на земјите учеснички во Процесот 17+1, која содржи план за соработка во културата за следните две години (2020-2021). Планот опфаќа активности во областа на културните и креативните индустрии, културното наследство, филмот и дистрибуцијата на филмови, униите на библиотеки, како и составување симфониски оркестар од 18 земји членки на Процесот 17+1.

На форумот ќе биде промовирана и веб-платформа за комуникација, координација и вмрежување на културните институции, културните работници и уметници од сите земји вклучени во Процесот 17+1, која ќе служи како основна алатка за собирање, класифицирање и навремена размена и споделување на информации од областа на културата.

Учесниците на форумот вечерва ќе го посетат Музејот на современата уметност во Скопје, а ќе присуствуваат и на свечениот концерт на оркестарот на Националната филхармонија. На четвртиот форум за културна соработка меѓу НР Кина и земјите од ЦИЕ присуствуваат високи делегации од земјите членки на Процесот, меѓу кои и министрите од НР Кина, Србија, Црна Гора, Словенија.

Изложби

Изложба на илустрации на големиот ликовен уметник Димитар Кондовски во „Мала станица“

Објавено пред

Во рамките на второто издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“, ќе биде отворена изложба на илустрации на големиот ликовен уметник Димитар Кондовски, еден од доајените на македонското сликарство.

Изложбата ќе биде отворена на 14 октомври во Национална галерија на Република Северна Македонија, објект „Мала станица“.

Изложбата ќе биде организирана под посебен протокол во однос на заштитните мерки против Ковид-19. За време на настанот ќе бидат организирани повеќе работилници на кои деца на различна возраст ќе имаат можност да се едуцираат, како и да ги запознаат и истражуваат делата на Кондовски. Тие ќе креираат и свои приказни инспирирајќи се од делата на великанот на македонската илустрација.

Организаторот на фестивалот „Литера“, агенцијата „Ефектива“ најавува интересно патување за сите посетители и поддржувачи на фестивалот.

Димитар Кондовски (1927-1993) во својата грандиозна творечка кариера како сликар, сценограф, дизајнер, дописен член на МАНУ, професор на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, е една од најзначајните фигури за развојот на македонското современо сликарство во 60-тите години на минатиот век, а изложбата на илустрации е соодветен вовед кон ретроспективната изложба на Кондовски што ја подготвува оваа установа.

Прикажи повеќе...

концерти

Композиторката Ана Пандевска со светска премиера во Германија

Објавено пред

Новата композиција под наслов „Carousel“ на композиторката Ана Пандевска, ќе има светска премиера на програмата на Фестивалот за современа музика во Демолд – Германија, во изведба на пијанистката Хајди Елзесер.

На 3 октомври, Елзесер ќе одржи соло-рецитал на фестивалот насловен„Бизарни светови“, а во склоп на рециталот се најде во тесниот избор на дела и Пандевска со композиција за пијано и трака, која го отсликува карактерот со кој е насловен и самиот овогодишен фестивал. На програмата се наоѓаат и дела од Карло Џезуалдо да Веноса, Мориц Егерт, Костадин Делиниколов, Михаило Трандафиловски.

Пијанистката Хајди Елзесер, која живее и твори во Германија, редовно го промовира македонското творештво на странските сцени.

Прикажи повеќе...

концерти

Концерт на Филхармонија во рамки на фестивалот „Денови на македонската музика“

Објавено пред

Филхармонија в четврток во 20 часот ќе одржи концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонската музика“.

Концертот е насловен „Гравитациски бранови“, а ќе прозвучат дела од Ристо Аврмовски -Lamento per Macedonia, Панде Шахов – циклус за гудачки оркестар „Езера“, Тома Прошев – Темпера 4, Горан Начевски -Aurora Musis Amica Est и Михаило Трандафиловски – циклус за гудачки оркестар „Акварел“. Делата на Шахов и на Трандафиловски ќе ја доживеат својата праизведба.

Со оркестарот на Филхармонија ќе диригира маестро Сашо Татарчевски, а како солист ќе настапи Горан Начевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија4 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија5 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија7 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија7 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет7 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа9 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт9 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија9 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија10 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет10 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија11 час

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија11 час

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија12 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија21 час

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија1 ден

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет1 ден

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија1 ден

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија1 ден

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Досие