Контакт

Култура

„Научна и уметничка визита – Охрид 2018“: Академик Луан Старова го претстави поетскиот портрет на Павловски

Објавено пред

Истакнатиот македонски поет, академик Радован Павловски, не само што е синоним и достоинство на македонското поетско пеење туку тој стои рамо до рамо со најистакнатите поетски имиња во Европа и светот, истакна на соноќешното претставување на поетскиот портрет на академик Павловски, академик Луан Старова.

„Радован Павловски е застапен во најреномираните интернационални поетски енциклопедии. Неговите песни се објавуваат во сите европски поетски антологии, за него пишуваат блескави есеи врвните европски критичари, тој се вбројува во редот на носителот на Златниот венец на СВП, Ежен Гилвик“, потецираше Луан Старова.

Академик Старова оценува дека творештвото на Павловски е колку македонска, толку и европска и светска културна своина. Тој покажа како низ поезијата најубаво се брани својот мајчин, односно кодифицираниот литературен македонски јазик, јазик разбирлив, ослободен од идеолошки наслаги. Радован со својот јазик носи голема мисија со себе, нешто слично како италијанските автори со јазикот на Тоскана, основата на денешниот кодифициран италијански јазик.

Пред присутните академици, поети, културни работници, зборуваше и поетот Павловски, кој потенцира дека имагинацијата е оружје на слободата.

„Душата си ја венчав со долгите патишта. Почнав да студирам право, ама хемијата и магијата на зборот доаѓаат и преку правото, во мојов случај – римското право. Потоа дипломирав литература, не беше десетка, ама беше деветка, зашто на професорите им кажав дека ‘Дон Кихот’ може да биде напишан само во Шпанија, како што ‘Хамлет’ може да биде напишан во Англија, како што, во словенскиот свет, во Русија, може да биде напишан ‘Облоков’ на Кончаров, за сета облосовштина на нашиот свет. Секоја песна си има свој роден крај, јас во животот не сум бил ниту уредник, ниту член на жири, ама знам дека во мене и со мене живее житието на мојот народ“, потенцираше Павловски.

Промоцијата се одржа во Куќата на Уранија-МАНУ, во Охрид, во рамките на „Научната и уметничка визита”.

До крајот на „Визитата” остануваат уште две манифестации. На 24 август ќе има поетско читање во рамки на СВП, а на последниот ден од манифестацијата (27 август) ќе биде промовиран зборникот „За и од Киро Глигоров“ по повод 25-годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите нации.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

концерти

Концерт на триото „Пендерецки“ на традиционалната Полска вечер на Охридско лето

Објавено пред

Во рамките на традиционалната Полска вечер на фестивалот Охридско лето, вечерва, во црквата „Света Софија“, со почеток во 21 часот, ќе се одржи целовечерен концерт на пијано-триото „Пендерецки“.

Ќе настапат Конрад Сколарски на пијано, виолинистот Јарослав Наджицки и виолончелистот Карол Марјановски, кои ќе изведат дела од Јозеф Хајдн, Сергеј Рахмањинов и Клод Дебиси.

Иако постојано настапуваат или снимаат, секој од музичарите настојува да има независна кариера, па, така, секој од нив остварува соработки со исклучителни музичари, како: Алфред Брендл, Гунтер Пихлер, Герхард Шулц, Валентин Ербен, Хаиме Мулер, Павел Гилилов и квартетот „Артемис“. Како солисти настапуваат со реномирани диригенти, меѓу кои: Кшиштоф Пендерецки, Михаил Јуровски, Џо Ан Фалета, Лукаш Борович, Валериј Гиергиев, Максим Венгеров, Кристијан Јарви, Џанкарло Гуерреро, Сергеј Смбатјан, Масимилијано Калди и Пол Гудвин. Настапуваат со врвни светски оркестри, како Лондонската филхармонија, Кралската филхармонија од Лондон, симфонискиот оркестар МДР и оркестарот „Симон Боливар“ од Венецуела.

Добитници се на многубројни награди на натпревари, но и нивните снимени изданија добиваат многубројни признанија од стручната музичка јавност. Така, добитници се на наградата „Суперсоник“, која ја доделува германското музичко списание „Пицикато“, наградени се со дури 5 „Златни дијапазони“ од страна на француското списание „Дијапазон“, а неколкупати се номинирани за полската награда „Фредерик“.

Прикажи повеќе...

Култура

Загрепскиот младински театар со изведба на „Хадерсфилд“ на Охридско лето

Објавено пред

Загрепскиот младински театар од Хрватска синоќа во рамките на драмската програма на фестивалот Охридско лето ја изведе театарската претстава „Хадерсфилд“ од Угљеша Шајтинец, а во режија на Рене Медвешек.

Претставата ja постави темната и многу трогателна приказна од реалноста за една триесетгодишна генерација која тешко ги остава зад себе последиците од војната и не гледа подобра иднина. Во едни такви околности во време на потполно распаѓање на моралните и материјалните вредности, дури и дождливото јоркширско предградие изгледа како ветена земја.

Еден од најперспективните млади балкански актери, Дадо Чосиќ, ја игра главната улога во претставата, ликот на Рац, фрустриран млад човек што се враќа во родниот Карловац и таму ги убива деновите не работејќи ништо, освен пиењето алкохол, караниците со таткото и површниот љубовен однос со малолетната сосетка.

„Секој од нас има некој што замина. На пример, и мојата мајка, која е припадник на средната генерација, замина. Но, и многу млади масовно ги напиштаат своите родни земји во потрага за нешто подобро, нешто поубаво. ‘Хадерсфилд’, според мене, всушност, е претстава за останувањето дома, за некаква перспектива. Во целиот јад и чемер што е втемелен во претставата, некаде на крајот има некаква светла перспектива и на крајот таа средба што би можела да се случи доколку ние што остануваме инсистираме на тоа. Промените тргнуваат од самите нас и единствено така може да ги промениме светот, театарот и сè друго“, вели Чосиќ.

Драмата завршува така што сите јунаци по низата долги и мачни ситуации и разговори се собираат на масата.

Во „Хадерсфилд“ играат седуммина актери, од кои двајца, Филип Нола и Дамир Шабан, се доајени во театарот, а другите, Дао Чосиќ, Адријан Пездриќ, Матео Видек, Бернард Томиќ и Тина Орландини, се млади глумци.

Загрепскиот младински театар е угледен театар кој е познат и признат и надвор од границите на Хрватска. Основан е во 1948 година, најпрвин како Пионерски театар, а во 1967 година го добива сегашното име.

Современиот српски драматург Угљеша Шајтинец е добитник на голем број награди вклучувајќи ја и Европската награда за литература, како и Стериина награда за „Хадерсфилд“ во 2005 година. Оваа претстава беше поставена и во Југословенското драмско позориште во Белград, каде што со своето десетгодишно опстојување на репертоарот и гледаноста стекна култен статус.

Прикажи повеќе...

Култура

„Хадерсфилд“ вечерва на драмскиот репертоар на Охридско лето

Објавено пред

Загрепскиот младински театар од Хрватска вечерва на фестивалот Охридско лето ја носи театарската претстава „Хадерсфилд“ од Угљеша Шајтинец, а во режија на Рене Медвешек. Драмата ќе се одигра во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 21 часот.

„Хадерсфилд“ е мрачна, потресна и духовита приказана за една триесетгодишна генерација, која ги доживува последиците од војната и не гледа пред себе никаква иднина.

Со враќањето на еден од ликовите во родниот град од западен Јоркшир во Зрењанин, а во хрватската верзија во Карловац, се прикажува можноста за поставување на оваа приказна во кој било град во јужниот дел на европските земји во транзиција и премин кон т.н. капитализам. Со оваа промена ликовите веруваат дека почнува рајот на земјата, а дочекуваат војни, тајкуни, криминал, невработеност и грчеви во стомакот. Од овие земји, Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и други, илјадници млади луѓе денес секојдневно заминуваат, не знаеме каде, не сакајќи да се свртат наназад, а оние што остануваат тука, живеат живот со постојани разочарувања и незадоволство.

„Гледаш, мене Хадерсфилд ми звучи сончево“ – во оваа едноставна реченица, која при крајот на претставата како реплика ја изговара еден од протагонистите, сместен е цел брутален, но неверојатно порозен свет.

Улогигите во драмата ги играат: Дадо Чосиќ, Адријан Пездриќ, Матео Видек, Дамир Шабан, Филип Нола, Бернард Томиќ и Тина Орландини.

Адаптацијата и драматургија на претставата ги направи Томислав Зајец, сценографијата е на Тања Лацко, а костимите ги изработи Дорис Крстиќ.

Угљеша Шајтинец е еден од најзначајните современи српски драматурзи, добитник на голем број награди, вклучувајќи ја и Европската награда за литература, како и Стериина награда за „Хадерсфилд“ во 2005 година. Наведената театарска претстава исто така беше поставена во Југословенско драмско позориште (ЈДП) во Белград и со десетгодишното опстојување на репертоарот и гледаноста стекна култен статус, како и истоимениот филм, кој беше наградуван повеќепати.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа6 часа

Шефот на кабинетот: Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во...

Македонија9 часа

Боки 13 и Милевски остануваат во притвор, судот им ги одби жалбите

Кривичниот суд попладнево соопшти дека им ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније. Тоа...

Македонија9 часа

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки...

Македонија14 часа

(Видео) Заев: Обвинителството ќе каже дали Катица Јанева е злоупотребена или има докази против неа

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред...

Македонија14 часа

(Видео) Разрешени директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната седница ќе предложи разрешување на десетици директори на јавни претпријатија и членови на...

Европа15 часа

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември....

Македонија15 часа

(Видео) Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро

Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро. Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави дека е извадена кадата што била забележана пред...

Свет15 часа

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат по прекарот Ел Чапо, на кој денеска во Њујорк треба да му...

Топ16 часа

Петнаесетгодишно девојче падна во бездна на Селечка Планина

Петнаесетгодишно девојче од Прилеп вчера паднало во бездна и добило повреди на местото наречено Чуле на Селечка Планина. Полициски службеници...

Свет16 часа

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот од оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет16 часа

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, ги...

Свет17 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден (77), кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа18 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет18 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија1 ден

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион1 ден

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа1 ден

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет1 ден

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија1 ден

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа1 ден

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Досие