Контакт

Култура

На Скопско лето ќе се одржи концерт „Од класика до евергрин“

Објавено пред

Денескa на Скопско лето ќе се одржи концерт „Од класика до евергрин“ на Скопски солисти, во Салонот на Националната опера и балет со почеток во 20:30 часот. Диригент е Иван Еминовиќ, а солисти се Наде Талевска-Спасовска – сопран и Горан Наумовски – естраден уметник. Уметнички раководител е проф. м-р Васил Атанасов.

Билети онлајн на www.mktickets.mk и на денот на настанот пред концерт во Националната опера и балет, по специјална фестивалска цена од 200 денари.

Исто така, ќе се прикаже филмот филмот „Хотел Гагарин“ (HOTEL GAGARIN), (2018), Италија, со почеток во 21:00 часот, на Факултетот за ликовни уметности – Сули ан.

Дистрибутер: Cutaway
комедија / траење: 94 минути
косценарио и режија: Симоне Спада
улоги: Клаудио Амендола, Лука Арџентеро, Џузепе Батистон,…
награди: номинација за наградата „Давид ди Донатело“ за најдобар млад режисер, продуцентска номинација за наградата на Италијанскиот национален синдикат на филмски новинари.

Билети за сите филмски проекции се продаваат на влезот од Сули ан, пред почетокот на самата проекција по цена од 100 денари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

Објавено пред

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно, да видат како би личел најстрогиот центар на Скопје ако место споменици останеа дрвјата, ако големата фонтана имаше друга намена или ако на врвот на постаментот не стоеше воин на коњ.

Поинаквиот поглед на Скопје со порака дека на градот му требаат повеќе дрвја е дело на уметниците Јана Јакимовска и Ненад Тоникин преку проектот „Визија Скопје“. Тие преку употреба на визир – скици, кои два дена останаа на Плоштадот, понудија поинакви решенија за просторот за кој сметаат дека е узурпиран.

„Сведоци сме на безобразното и брутално узурпирање на јавниот простор во градот Скопје и тоа во последните 10 години, односно со почетокот на проектот Скопје 2014. Од тротоарите до плоштадите и парковите во централното градско подрачје јавните површини сè повеќе се намалуваат. Покрај физичкиот напад голема улога има визуелниот и естетскиот изглед на градот кој проектот Скопје 2014 го доведе до тотална катастрофа. Грдите, неквалитетни и прескапи згради и фасади, уништените паркови и зеленило, несразмерно големиот број лоши фигуративни скулптури на мала површина на плоштадот во Скопје создаваат слика на хорор и лудило која е наша реалност и секојдневие. ‘Визија Скопје’ е ликовен проект кој има за цел преку саркастичен, хумористичен, но и сериозен пристап да понуди можни решенија за изгледот на централното градско подрачје. Тоа е и коментар, но и критика на постојната состојба“, објаснија уметниците.

Шесте визир – скици со поглед на плоштадот од различни агли, стојат околу фонтаната од вчера, но кај граѓаните не предизвикаа голем интерес. Многу ретко некој застануваше да погледне дека она што реално е направено на плоштадот може да изгледа и поинаку.

„Визија Скопје“ е проект финансиски поддржан од Град Скопје во рамките на годишната програма за 2019 година.

Прикажи повеќе...

Култура

Актерот и пејач Лука Чиковани – специјален гостин на „Џифони Македонија“

Објавено пред

Со италијанскиот филм „Несовршена доба“ во режија на Улисе Лендаро, вечерва во 19.30 часот во киното „Милениум“ во Скопје, ќе биде официјално отворен 7.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“. Фестивалот ќе им посака топло добредојде на неколкуте стотици џифонци од десет земји, кои во наредните шест дена ќе гледаат филмови, ќе дискутираат, ќе учат за интересни теми поврзани со филмот, но и ќе се забавуваат.

Специјален гостин на фестивалот ќе биде актерот и пејач Лука Чиковани кој глуми во многунаградуваниот филм „Среќен како Лазаро“ на режисерката Аличе Рорвахер. Овој филм, лани ја освои „Сребрена палма“ за најдобро сценарио на Канскиот филмски фестивал. Токму денеска по проекцијата на филм во 13 часот, тој ќе се сретне со џифонците и ќе поразговараат за филмот и за неговата кариера. Чиковани има и пејачка кариера. Најпрво започнал со кавери на познати хитови од Џастин Бибер и Шон Мендес, а денес има и негова музика.

Во наредните шест дена на повеќе локации во Скопје ќе се реализира богатата програма на фестивалот „Џифони Македонија“. Креативни работилници, мастер-класови и други едукативни активности ќе ги обединат повеќе од 600 деца и млади кои се поделени во три возрасни групи – јуниори (10 до 13), кадети (14 до 16) и сениори (17 до 19).

Главната тема на која ќе се фокусираат е заштитата на човековата средина, со посебен акцент на воздухот. Особено важни теми во повеќето филмови и активности ќе бидат и безбедноста на интернет и борбата против врсничкото насилство. Модератори на дискусиите по сите 15 филмови во натпреварувачка конкуренција ќе бидат актерите Столе Мицов кај јуниорите, Даниела Иваноска кај кадетите, а модератор на сениорите ќе им биде Марти Али, еден од најискусните и најпосветените џифонци.

Јуниорите денеска ќе имаат можност да се сретнат со Јулија Чумак, која е една од продуцентките на украинскиот филм „Бобот“. Во недела, пак, кај кадетите гости ќе бидат претставниците на филмот „Сечи“. Филмот ќе го промовираат режисерот Коста Ѓорѓевиќ, актерката Кристина Јовановиќ и директорката на фотографија Бојана Андриќ.

Интересна активност ќе имаат јуниорите во недела на пладне. Шефот Давор Панчевски ќе организира работилница со готвење „Готвиме филм“. Кај јуниорите, најмладите учесници од 10 до 14 години, ќе се поттикнува креативноста преку три работилници: театарска работилнива заедно со режисерката Теа Беговска, ликовна работилница со Моника Мотеска и работилница за модерен танц и кореографија со балетското студио „Булфрог“.

„Џифони Македонија“ е дел од големото семејство на „Џифони експериенс“ од Италија, најголемиот и најважниот културен настан во светски рамки посветен на филмот и наменет на децата и младите, кој в година ќе одбележи 50 години од своето постоење.

Оваа година, „Џифони Македонија“ ќе бидат домаќини на патувачката училница „Живот на социјалните мрежи“ (Una vita da social), која веќе седум години реализира едукативни средби со ученици, студенти, наставници и родители ширум Италија. Училницата е дел од европскиот проект „Поврзани генерации“ – Безбеден интернет центар, координиран од италијанското Министерство за образование и наука, а во изведба на експерти од Одделението за безбедност во комуникациите при италијанското Министерство за внатрешни работи.

За реализација на фестивалот помогнаа: Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, Министерството за култура на РСМ, Град Скопје, Амбасадата на Италија во нашата земја.

Прикажи повеќе...

Култура

„Медена земја“ репризно в недела на „Киненова“

Објавено пред

Програмата на фестивалот „Киненова“ продолжува до недела кога во 18 часот, поради голем интерес на публиката репризно ќе биде прикажан филмот „Медена земја“. Режијата е на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кинематографери: Фејми Даут и Самир Љума, монтажер/продуцент е Атанас Георгиев.

Атиџе, хероината во „Медена земја“, претставничка на јуручката заедница ја гледаме на опасниот раб од карпата, каде само таа може да другарува со дивите пчели. Токму работ навестува дека она што ќе го посведочиме како гледачи во следните 80 минути е на работ од возможното, и тоа од неколку аспекти: дека воопшто постои ваква приказна во нашата околина, дека Атиџе е последната одгледувачка на диви пчели на Стариот Kонтинент, дека филмската екипа успеала да сними ваков документарен филм, дека наши соседи се прекрасни луѓе кои и на работ од својата егзистенција остануваат она што треба да бидат – луѓе, дека во време на енормно загадување во нашите градови во нашата блиска околина имаме прекрасна природа која се надевам дека нема да ја извалкаме, дека социјалните служби, и воопшто, институциите во државава за ништо не ги бива, итн итн.

Програмата на „КинеНова“ продолжува до недела со фокус кон современата унгарска кинематографија и проекции на четири филмови во термините од 20 часот, а од 18 часот ќе има репризни проекции на филмовите од официјалната селекција кои можеби сте ги пропуштиле. Одиме по ред.

В сабота во репризниот термин од 18 часот, е проекцијата на грчкиот филм „Сожалување“ на Бабис Макридис, кој ги вознемири повеќето од гледачите по излегувањето од кинотечната сала. Во 20 часот, уште еден талентиран унгарски режисер, Корнел Мундручо со неговиот фестивалски фаворит „Нежен син – прокетот Франкенштајн“.

И в недела, на последниот фестивалски ден, тројно задоволство: во 18 часот, на барање на гледачите, репризна проекција на македонскиот фаворит „Медена земја“. Во 20 часот вториот филм на Мундручо, феноменалниот и наградуваниот „Јупитеровата месечина“. Во 22, за крај, рускиот „Човекот кој ги изненади сите“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ9 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион10 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура10 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија13 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија13 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа14 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија15 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет15 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија1 ден

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија1 ден

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија1 ден

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт1 ден

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија2 дена

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија2 дена

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион2 дена

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија2 дена

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно2 дена

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ2 дена

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Досие