Контакт

Изложби

„Од мој агол“ – изложба на фотографии направени од деца со аутизам

Објавено пред

Изложба на фотографии со наслов „Од мој агол“ ќе биде отворена на 18 мај во објектот Чифте амам, со почеток од 13 часот, најави Националната галерија на Македонија.

Оттаму појаснуваат дека изложбата преставува презентирање на најдобрите фотографии од децата со аутизам изработени во текот на организирано фотографирање, реализирано на разни локации од градот Скопје. Притоа овие деца од своја призма и од свој агол го доловиле амбиентот на тоа што го доживеале.

Од Националната галерија на Македонија додаваат дека како општествено одговорна институција од областа на културата, во рамките на својата програма реализираат голем број проекти наменети токму за ранливите категории деца со цел тие да се едуцираат за уметноста и културата.

Изложбата „Од мој агол“ е дел од проектот „Уметност за сите“, кој е поддржан од страна на холандската амбасада во Р. Македонија, а таа ќе биде поставена до 30 мај годинава.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Изложби

Националната галерија на Македонија добитник на наградата „Музејски проект на годината“

Објавено пред

Од

НУ Националната галерија на Македонија е еден од добитниците на овогодишните нагаради на конкурсот 18 Мај – Меѓународен ден на музеите за особени достигнувања во музјеската дејност во текот на 2017 година кои ги додeлува Македонскиот национален комитет на Меѓународниот совет на музеите (МНК ИКОМ). Имено во категоријата Музејски проект на годината за 2017 година наградата, стручната комисија и ја додели на Национална галерија на Македонија за проектот организиран во чест на 90 години од раѓање на бардот на македонското современо сликарство, човекот со исклучителен дух, авторот со нагласена индувудуалност, неуморен и бескомпромисен во постојана потрага по нов ликовен предизвик, големиот Петар Мазев.

Изложбата беше отворена на 2 ноември 2017 година во објектот Даут пашин амам и траеше до 25 јануари годинава. Делата застапени на изложбата беа позајмени од Музејот на современата уметност во Скопје, Заводот и Музеј од Охрид, Културно-информативниот центар од Скопје, ЦК Антон Панов од Струмица, но и голем број на приватни колекционери. Голем дел од делата кои беа евидентирани во текот на повеќемесечната работа и истражувања а не беа вклучени во изложбената поставка најдоа свое место во јубилејната публикација објавена во оваа прилика. На изложбата беа поставени 80-ина платна работени во различни техника масло на платно и масло на панел, комбинирана техника на платно и панел.
Во рамките на изложбата беше презентиран документарен материјал поврзан со животот и работата на Петар Мазев во продукција на МРТВ: прилог од Струшки вечери на поезијата од 1963 г., Портрет на Петар Мазев од 1978 г. со Гордана Михаилова Бошњакоска, разговор со Глигор Чемерски од 90те год. од документацијата на МРТВ.

 

Прикажи повеќе...

Изложби

„Влахо Буковац – ремек-дела од ризницата на Националната галерија на Македонија“

Објавено пред

Од

Културното наследство во трезорот на Националната галерија, дел од колекцијата, опусот на Влахо Буковац и други хрватски автори од истиот историски период, ќе бидат претставени на изложбата со наслов „Влахо Буковац – ремек-дела од ризницата на Националната галерија на Македонија“ на 19 мај (сабота), во објектот „Мала станица“, во 20 часот. Изложбата „Влахо Буковац – ремек-дела од ризницата на Националната галерија на Македонија“ на македонската публика ќе ѝ претстави дела од колекцијата на Галеријата што имаат голема историска и уметничка вредност, а кои досега не биле излагани и не се доволно познати.

Влахо Буковац (1855-1922) е основоположник и еден од главните преставници на хрватската модерна уметност. Воедно, тој е и најистакнатиот хрватски сликар од преминот на деветнаесеттиот во дваесеттиот век. Роден во Цавтат, Буковац е само еден од неколкутемина хрватски сликари што студирале на Ecole des Beaux Arts во Париз (кај прославениот Alexandre Cabanel). Тој живеел и во САД, Загреб и Прага, а имал и долги престои во Англија и во Виена. Повеќепати успешно настапил на прочуените париски салони, а учествувал со свои дела и на Првата секцесиска изложба во Виена, на Светската изложба во Париз во 1900 година, а неколкупати и на венециското Биенале (1897, 1901 и 1903). И поред тоа што учел кај големи имиња на академизмот, во подоцнежниот период од својата кариера врз Буковац влијаеле и новите генерации модерни уметници, па во неговите доцни дела може да се забележи експресионистички допир на четкичката, како и користење техника блиска до поентилизмот.

Буковац во колекцијата на Националната галерија на Македонија е застапен со повеќе дела кои со сигурност се меѓу највредните во колекцијата. Освен овие слики на Буковец, на изложбата ќе бидат претставени и дела на други големи хрватски сликари, како и неколку фоторепродукции кои се поврзани со сликите од Националната галерија. Оваа изложба првпат ќе ѝ ја претстави уметноста на Буковац на македонската публика.

Ова претставување го предвидовме да биде дел од програмата на одбележување на меѓународниот Ден на музеите 2018 со мото Hyperconnected museums: New approaches, new publics. Целите на одбележување на овој меѓународен Ден на музеите е подигнување на свеста врз фактот дека музеите се важен начин за културна размена, збогатување на културите и развој на меѓусебното разбирање, соработка и мир меѓу луѓето. Илјадници музеи во светот практикуваат разновидни настани, изложби, поставки, со кои се презентира сопственото културно наследство.

Прикажи повеќе...

Изложби

Бесплатен влез во Музејот на Македонија по повод меѓународниот Ден на музеите

Објавено пред

Од

По повод меѓународниот Ден на музеите – 18 Мај, денеска влезот во Музејот на Македонија ќе биде бесплатен, а во таа пригода на посетителите ќе им биде подарена по една публикација.

За истиот повод, заедно со илјадници музејски институции од целиот свет, Музејот на Македонија и годинава ќе земе учество на манифестацијата Ноќ на музеите.

„Овој значаен настан посветен на движното културно наследство ќе се одржи на 19 мај 2018 година. Во таа пригода во 21 часот ќе биде одржан концерт на групата Next to Silence. Музјот ќе биде отворен во ноќните часови, од 19 до 1 часот по полноќ. Влезот ќе биде бесплатен, а посетителите ќе имаат можност, покрај постојаните музејски поставки, да ја видат и изложбата на ликовни дела на Васко Ристовски“, соопшти Музејот на Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија2 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија3 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија7 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија9 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија1 ден

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија1 ден

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија1 ден

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет1 ден

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет1 ден

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија2 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура2 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија2 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија2 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија2 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија2 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Македонија2 дена

Каракачанов: Едно од можните решенија е Илинденска Македонија

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија кое било договорено вчера меѓу премиерите на Македонија и Грција. Слушнав...

Досие