Контакт

Култура

Отворен форумот за локални практики во филмската дејност

Објавено пред

Синоќа, во Битола беше отворен форумот за локални практики во филмската дејност, кој се реализира со поддршка од Општина Битола, а во организација на Здружението за поддршка и производство на долгометражни и краткометражни филмови и поддршка на развоjот на филмската деjност „Балкан симена ситис“.

dobivaj vesti na viber

Овој форум претставува можност за воведување иновативни практики, решенија и идеи во напредокот на филмската дејност на локално ниво. На отворањето на форумот свое обраќање имаше градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, кој, меѓу другото, нагласи:

„Кога станува збор за филмот, Битола нуди големи можности за продукција на филмови, поврзани со разни историски периоди, но и со друга тематика, за која е неопходна автентичност на просторот, изразена преку нашите значајни објекти, нивниот ентериер или едноставно живописниот отворен простор, како и многуте улички проткаени со многубројни приказни.

Во 2013 почна изградбата на киното „Манаки“, од крајот на минатата година активно овој простор добива функционалност, со што како локална самоуправа дополнително вложуваме во нашето дејствување како град што од 2015 година е член на мрежата на креативни градови на УНЕСКО во областа филм. Киносалата на Центарот за култура со својата висококвалитетна опрема е уште еден простор во нашиот град, кој нуди современи можности за љубителите на филмот.

Кога зборуваме за одржливост во оваа област, мора пред себе да го имаме значењето на филмската индустрија за развојот на туризмот, културната промоција и финансискиот бенефит за речиси сите други сектори што функционираат во градот. Сепак, во процесот на создавање нови придобивки не смееме да ја заборавиме грижата за објектите и животната средина зашто само на тој начин секогаш ќе бидеме чекор понапред кон подобрувањето на условите за напредок“, рече Коњановски.

Присутните имаа можност да ја гледаат и проекцијата на филмот „Стела“, кој е првиот македонски игран филм за деца, а воедно и првото екопроизводство.

Форумот продолжува денес од 10 часот во киното „Манаки“, а ќе бидат опфатени теми поврзани со можностите и предизвиците на зелениот аудиовизуелен сектор, како и одржливоста како нова тема во сите области од животот, вклучително и во филмската продукција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Во Штип започнува 10-тото јубилејно издание на театарскиот фестивал за деца и млади „Малиот принц“.

Објавено пред

Во НУЦК Ацо Шопов – Штип на 1 октомври почнува 10-тото јубилејно издание на Театарскиот фестивал за деца и млади „Малиот принц“.

dobivaj vesti na viber

Годинава се одржува под мотото „За секое дете – за секој цвет и за оној чија отсутност мириса“.

Програмата ќе се реализира на големата сцена при Домот на културата „Ацо Шопов” Штип.

Најавата за отворањето на Фестивалот е на 30. септември (петок) со промоција на креативниот перформанс во кој ќе учествуваат: магионичари, жонглери, принцови и принцези, живи статуи, кловнови.

Сето тоа поткрепено со многу музика и подароци за присутната публика, вели организаторот.
Локацијата е пред платото на НУЦК „Ацо Шопов” Штип со почеток во 19 часот.
Театарскиот фестивал за деца и млади „Малиот принц“ ќе трае од 1 до 10 октомври 2022 година.

Фестивалот ќе ги доделува следните награди:
ГРАН ПРИ награда за претстава во целина
Специјални награди за:
– Најдобар актер или актерка на вечерта
– Авторска музика
– Сценографија
– Костимографија
– Режија
– Адаптација на текст

Репертоар:

30.09.2022 (петок) – 19:00ч. Отворање на Фестивалот – Перформанс за најмалите / Плато на НУЦК „Ацо Шопов“ Штип
01.10.2022 (сабота) – 12:00ч. „МАЛАТА СИРЕНА“ / НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово
04.10.2022 (вторник) – 19:00ч. „УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ” / Мал театар – Прилеп
05.10.2022 (среда) – 19:00ч. „ЧУНГАЛУНГОВСКИ, ПЕПЕЛАШКА И ПРИНЦОТ ТОРТИЧКА“
НУЦК „Ацо Шопов” – Штип
06.10.2022 (четврток) – 19:00ч. „ПАТ ОКОЛУ СВЕТОТ“ / НУЦК „Антон Панов“ – Театар Струмица.
08.10.2022 (Сабота) -12:00ч. „ТРНОРУШКА” / 14:00ч. „ПОСЛЕДНАТА БИТКА” / Летачка театарска трупа – Тетово.
10.10.2022 (понеделник) – 19:00ч. „ТОБИ “ Н.У. „Театар за деца и младинци” – Скопје.

Прикажи повеќе...

Книги

Објавени имињата на добитниците на наградата „Ана Франк“

Објавено пред

Наградата „Ана Франк“ се доделува за врвни остварувања на планот на литературата за деца и млади, а ја доделуваат Издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација „Македонија презент“ од Скопје. Годинашни добитници на наградата се: Владимир Костов од Македонија, Фахрудин Кучук од Босна и Херцеговина и Оливера Јелкиќ од Србија.

dobivaj vesti na viber

Владимир Костов е автор на книгите за деца и млади: „Каде си тргнал, сине“ (роман за млади, 1982), „Тој ми кажа“ (роман за млади, 1992), „Солза за Мите“ (роман за млади, 1997), „Еврејчето Шами“ (проза за деца и млади, 2007), „Скршена чаша“ (раскази, 2007) и други. Добитник е на наградата „Ванчо Николески“.

Фахрудин Кучук е најпознат со своето творештво за деца и млади. Има објавено повеќе романи за деца и млади, поезија, раскази и сликовници. Неговите романи „Џуџето Дадо од Попова шума“ и „Тајната на ѕвездената соба“ имаа достигнато големи тиражи и популарност кај читателската публика.

Оливера Оља Јелкиќ, исто така, е посветена на твоирештвото за деца и млади. Родена е во Нови Сад, а ќивее и работи во Белград. Има објавено повеќе романи, книги со раскази и драмски текстови за деца и млади. Нејзини најпознарти мдела се: „Лудвиг“,„Гамбит“,„Моето име е Алма“,„Геометриска бајка“,„Лавеж“ и други. Основач е на „Декаленд“, а компонира и песни за деца и млади.

Прикажи повеќе...

Култура

Белградско драмско позориште гостува во МНТ

Објавено пред

На сцената на Македонскиот народен театар на 4 и 5 октомври со почеток во 20:00 часот ќе гостува Белградско драмско позориште од Белград со претставата „Лет над кукавичкото гнездо“, според текстот на Кен Кеси/Дејл Васерман, а во режија на Жанко Томиќ.

dobivaj vesti na viber

„One flew east, one flew west, one flew over cuckoos nest“ е големото враќање на Драган Бјелогрлиќ на сцената на Белградско драмско позориште во легендарната црна хумористична сатира за поединецот во репресивното општество, институциите за ментално здравје и слободата на духот.

Главниот лик на Редни П. Мекмарфи го игра Драган Бјелогрлиќ, а останатите актери се: Слободан Бода Нинковиќ, Милан Чучиловиќ, Даниел Сич, Милутин Мима Караџиќ, Младен Совиљ, Срѓан Дедиќ/Јово Максиќ, Саво Радовиќ/Милош Петровиќ Тројпец, Ненад Гвозденовиќ, Милица Зариќ, Јана Милосављевиќ, Владан Милиќ, Милош Лазаров/Урош Јанковиќ, Зоран Ѓорѓевиќ, Анка Гаќеша-Костиќ/Ања Алач, Нада Мацановиќ/Маја Ранѓиќ.

Сценографијата за претставата е дело на Зоран Ристиќ, костимограф е Јелисавета Татиќ-Чутурило, композитор е Александар Симиќ, на сценските борби работеше Александар Тасковиќ, а специјалните ефекти се на Томислав Маги.

Оваа драма е напишана во 1962 година, a првата изведба е во 1963 година на Бродвеј со Кирк Даглас во главната улога.

Премиерната изведба на претставата на БДП беше на 5 ноември 2005 година на големата сцена „Оливера и Раде Марковиќ“ во Белградско драмско позориште. Времетраењето е 140 минути со пауза.

Признат од критиката како еден од најдобрите филмови во историјатот на кинематографијата, „Лет над кукавичкото гнездо“ (1975) на Милош Форман го освои Оскарот за најдобра режија и најдобар филм, за главна женска улога која ѝ припадна на Луиз Флечер, и наградата за машка улога на Џек Николсон за главниот лик на Редни П. Мекмарфи.

Билетите се достапни онлајн преку веб-страницата, како и на билетарницата во Македонскиот народен театар.

ПР

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...

Економија10 часа

ЕСМ од Владата доби 1,1 милијарда денари за да може да купува гас

Владата на денешната седница одобри 1,1 милијарда денари за набавка на енергенти пред почетокот на грејната сезона на АД за...

Свет11 час

Столтенберг: НАТО недвосмислено го поддржува суверенитетот на Украина, референдумите го кршат меѓународното право

Лажните референдуми во Украина се јасно кршење на меѓународното право, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Столтенберг рече дека...

Економија13 часа

Николовски: 140 милиони денари за млекопроизводителите и 20 милиони за откуп и дистрибуција на јаболкото

Владата на седница усвои две нови мерки за поддршка на земјоделците. Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, образложи дека мерките опфаќаат...

Македонија15 часа

Автомобил падна од мост во реката Вардар, внатре најверојатно имало луѓе и по нив се трага

Автомобил падна од мост во реката Вардар, движејќи се на патот с. Желино кон Тетово. Случајот бил пријавен преку бројот...

Европа16 часа

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите...

Економија17 часа

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера...

Топ19 часа

Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје – го удирал со раце и нозе по главата

Тримесечно бебе починало откако таткото го истепал, удирајќи го со раце и нозе по главата и телото. Oсновното јавно обвинителство...

Македонија20 часа

МНР го осуди говорот на омраза на натпреварот Македонија-Бугарија

Министерството за надворешни работи упати јавна реакција и осуда за вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да се...

Свет20 часа

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

Јапонското Министерство за надворешни работи упати протестна нота до рускиот амбасадор во таа земја, Михаил Галузин. Причината е приведувањето на...

Свет21 час

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

Членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека против претседателот на Украина, Володимир Зеленски, треба да...

Свет21 час

Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

Дмитри Медведев, поранешен претседател на Русија и заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност, повторно го споменува нуклеарното оружје. „Нашите непријатели...

Забава21 час

(Видео) Историски момент за НАСА – вселенското летало Дарт успешно се судри со астероид

Вселенското летало Дарт што денеска го лансираше НАСА, директно се судри со астероид, со што успешно заврши мисијата за „спасување“...

Свет21 час

(Видео) Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио за денешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе. На...

Свет21 час

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

Кремљ призна дека направиле грешки кога ги мобилизирале резервистите на руската армија да се борат во Украина, а повеќе извештаи...

Спорт1 ден

Црвениот картон пресуди: Бугарија минимално триумфираше во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Бугарија со 0:1 на арената „Тодор Проески“ во последниот меч од Лигата на нации...

Регион1 ден

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Свет1 ден

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет1 ден

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија2 дена

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...