Контакт

Култура

Почнува театарскиот фестивал „Ристо Шишков“ во Струмица

Објавено пред

Во Струмица, вечерва ќе биде отворен театарскиот фестивал „Ристо Шишков“. Близу 50 актери од вечерва влегуваат во трка за единствената награда за високо актерско остварување која го носи името на големиот македонски актер Ристо Шишков. За време на петте фестивалски дена кои традиционално започнуваат на денот на независноста тетатарската публика во Струмица ќе има можност да проследи десет претстави од четири држави.

Ќе земат учество театрите од Враца Бугарија, Књажевско српскиот театар од Крагуевац, од Словенија, театарот од Струмица, Тетар за деца и младинци од Скопје, тетар Комедија од Скопје, тетарот од Битола.

Најдобриот актер за кој ќе одлучува тричлено меѓународно жири предводено од минатогодишниот лауреат Тања Бошковиќ исто како и во изминатите години ќе го добие традиционалниот златен медаљон со ликот на Ристо Шишков и парична награда од 1500 евра.

Освен официјалната програма, од фестивалот најавуваат и богата офф програма во која ќе бидат промовирани неколку книги како и средба на поети од Македонија и Бугарија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Објавени номинациите за „Оскар“ за најдобар филм, режија, актер и актерка

Објавено пред

Академијата на филмски уметности ги објави годинашните номинации за најголемата филмска награда „Оскар“. Со десет номинации води филмот Roma, а пејачката Лејди Гага доби две номинации, за главна женска улога и за оригинална песна.

За најдобра машка улога се номинирани Кристијан Бејл, Бредли Купер, Вилијам Дефо, Рами Малек и Виго Мортенсен. Во категоријата споредна машка улога номинации добија Махершала Али, Адам Драјвер, Сем Елиот, Ричард Е. Грант и Сем Роквел.

Номинирани во категоријата главна женска улога се Јалица Апарицио, Глен Клоуз, Лејди Гага, Оливија Колман и Мелиса Мекарти. За споредна женска улога се номинирани Ејми Адамс, Марина де Тавира, Реџина Кинг, Ема Стоун и Рејчел Вајз.

За најдобар филм се номинирани Black Panther, Bohemian Rhapsody, Vice, A Star is Born, Favorite, Green Book, Blackkklansman и Roma.

Во категоријата за најдобар режисер номинации добија Спајк Ли, Павел Павликовски, Јоргос Лантинос, Алфонсо Куарон и Адам Мекеј.

91. издание на Оскарите ќе се одржи на 24 февруари.

Прикажи повеќе...

Изложби

Изложба на фотографии „Париски перспективи“ на Роберт Јанкулоски

Објавено пред

Изложбата на фотографии „Париски перспективи“ на македонскиот уметник Роберт Јанкулоски, ќе биде отворена в четврток на 24 јануари, во 18 часот, во просториите на Францускиот институт во Скопје.

Отворањето на изложбата ќе биде проследено со предавањето „Старата фотографија како инспирација во моите дела“, за време на кое Јанкулоски, Директор на Македонскиот центар за фотографија, еминентен познавач на делото на браќата Манаки и актуелен Декан на Катедрата за визуелни уметности при Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА во Скопје, ќе направи ретроспектива на неговото дело и ќе говори за старата фотографија како инспирација во неговата работа.

Изложбата ќе биде отворена до 19 февруари во излогот и во просториите на Францускиот институт во Скопје.

Македонскиот визуелен уметник Роберт Јанкулоски е роден во 1969 година, во Прилеп. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, на Катедрата за камера. Тој има богато искуство особено во доменот на старата фотографија, која му служи како инспирација за голем дел од неговите фотографии и дела. Во 2016 година фотографски дела на браќата Манаки во контекст на Првата светска војна беа изложени во Меморијалниот музеј на Каен, Франција. Фотографските дела на браќата Манаки, првите кинематографи на Балканот, ги има изложувано и во САД, Белгија, Турција, како и низ повеќе културни институции во Македонија. Јанкулоски е познат по неговата неуморна работа врз дигитализирањето и обработката на стаклените плочи што се чуваат во Подрачното одделение на Државниот архив на Македонија во Битола, по неговото успешно заживување на фотографското наследство на браќата Манаки и возобнувањето на подзаборавените спомени од
битолскиот регион и Македонскиот фронт, од почетокот на дваесеттиот век. Седумнаесет фотографии од браќата Манаки се постојано изложени во Меморијалниот комплекс на Француските воени гробишта во Битола. Има реализирано бројни самостојни изложби во земјава и странство: Турција,
Србија, Црна Гора, Франција, Бугарија, Австрија, а добитник е и на повеќе награди.
Работел и како директор на фотографија на повеќе краткометражни и документарни филмови, а во 2017 година го реализира долгометражниот документарен филм „Манаки, приказна во слики“.
Во 2018 година, овој уметник беше одликуван од страна на Амбасадорот на Франција со орденот Витез од Редот на уметностите за неговиот придонес во збогатувањето на македонско-француските односи на полето на културата. Основач е на Македонскиот центар за фотографија во 2000 година, а во моментов е професор и декан на Факултетот за филмски уметности на Универзитетот за
аудиовизуелни уметности – ЕФТА Париз-Скопје-Њујорк во Скопје.

Прикажи повеќе...

Култура

Со „Исцелител“ почна Неделата на македонскиот филм во Софија

Објавено пред

Со проекција на „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески во кинотечната сала „Одеон“ на Бугарската националната филмотека синоќа започна Неделата на македонскиот филм во Софија.

„Полната сала на „Одеон“, култно кино меѓу бугарските филмофили и автори, со аплаузи го пропратија филмот и гостите од филмската екипа на „Исцелител“, актерот Аксел Мехмед и кинематограферот Дејан Димески“, велат од Кинотеката на Македонија.

Неделата на македонскиот филм во Софија е прво претставување на современата македонска кинематографија пред гледачите во Софија по подолго време и е реализирана благодарејќи на соработката на Бугарската националната филмотека, Кинотеката на Македонија и Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија. На присутните пред проекцијата им се обрати и македонскиот амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев.

Како што посочи Антонија Ковачева, директорка на Бугарската националната филмотека, на разговорот со Мехмед и Димески по проекцијата на „Исцелител“, македонските и бугарските филмски автори засегаат слични теми во нивните дела, со социјално-општествени проблеми кои се многу блиски за двете држави. Затоа и публиката на отворањето на Неделата на македонскиот филм во „Одеон“ реагираше со многу симпатии и смеа на поентите во црната комедија „Исцелител“.

Неделата на македонскиот филм во Софија ќе трае до 27 јануари, а вечерва во 18 часот продолжува со проекција на „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска. На 23 јануари, со почеток од 18 часот, ќе се прикажат краткометражните филмови „Еклер“ на Марко Ѓоковиќ, „Долорес“ на Радован Петровиќ, „Види ја ти неа“ на Горан Столевски и „Децата ќе дојдат“ на Ана Јакимска. На 24 јануари, со почеток од 18 часот, ќе следи вториот блок краткометражни филмови: „Пепи и Муто“ на Георги Унковски, „Амби“ на Марија Апчевска, „Тие дојдоа од центарот на светот“ на Дина Дума и „Коливо“ на Андреј Волкашин. На 25 јануари од 18 часот е филмот „Враќање“ на Кастриот Абдули на . На 26 јануари од 17 часот е филмот „Џган“, а на 27 јануари од 17 часот, на затворањето на Неделата на македонскиот филм во Софија ќе биде прикажан филмот „Џипси меџик“ на Столе Попов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет9 часа

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Македонија10 часа

(Видео) Десетина имиња во игра за претседателски кандидат на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека десетина имиња се во игра за кандидат за претседателските избори на СДСМ. Тој најави...

Изборни измени12 часа

Малите партии бараат една изборна единица, па потоа избори

Малите партии ја реафирмираат идејата за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи на гласање. Тие...

Македонија13 часа

(Видео) Дејан од Ѓорче Петров: „Помогнете ми, ама не како Боки 13“

Дејан Костовски од Ѓорче Петров вели дека Бојан Јовановски, познат како Боки 13, не го испочитувал ниту договореното за плаќање...

Македонија13 часа

Теута Арифи за 300 илјади евра каскадно ќе ја уредува Пена

Општина Тетово за 17 милиони денари или речиси 300 илјади евра ќе става потпорни ѕидови на реката Пена во делот...

Македонија14 часа

СЈО испитува дали баџанакот на Ѕинго, Стојан Миланов, наместил тендер на кочанска фирма

Специјалното јавно обвинителство отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава која ја поднесе СВР...

Македонија15 часа

Учениците од утре повторно на настава

Министерството за образование и наука информира дека второто полугодие од учебната година почнува утре и важи за сите ученици од јавните и...

Македонија16 часа

Владата го испрати Законот за употреба на јазиците до Венециската комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венециската комисија, заедно со алтернативниот текст на...

Македонија16 часа

Во 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје. И...

Спорт16 часа

Исчезнал авионот со кој летал најскапиот играч на Кардиф

Емилиано Сала (28), кој три и пол години играше за Нант, пред неколку дена потпиша за Кардиф за клупски рекорд...

Македонија17 часа

(Видео) Македонец си ја убил сопругата на паркинг во Австрија

Македонски државјанин кој живее во Австрија ја убил вчера напладне својата сопруга, пренесуваат австриските медиуми. Жената, истотака со потекло од...

Топ18 часа

На Табановце приведено лице кое се барало за издржување затворска казна

Лице кое се барало за издржување казна затвор во траење од една година, било приведено при пасошка контрола на граничниот премин...

Регион18 часа

Српски медиуми: По Путин, во Белград доаѓаат Трамп и Меркел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, би можел во текот на оваа година да ја посети Србија, објавува во денешното издание...

Македонија20 часа

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за преспанскиот договор со која ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија1 ден

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е напад врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија1 ден

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија1 ден

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија1 ден

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Досие