Контакт

Култура

Пролетно издание на филмскиот фестивал за музички документарци „Скопје синема сити“

Објавено пред

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ќе го организира своето Пролетно издание на 20 и 21 април во Кинотеката на Македонија.

Како што информираат организаторите, пролетното издание е дел од четирите филмски настани што се планирани да се случат годинава во разни периоди, наречени „Четири годишни времиња“. На програмата ќе се најдат четири документарни филмови од домашна и странска продукција.

В петок (20 април) во 20 часот ќе биде прикажан „Џеф Бакли: Сите тука те посакуваат“, а од 21.30 часот скопската публика ќе може да го проследи „1959 – годината што го промени џезот“. „Сите тука те посакуваат“ е филм снимен за да се одбележи годишнината од раната смрт на пејачот Џеф Бакли, кој на 30години се удавил во реката Мисисипи. Преку извадоци од интервјуа, ретки снимки и интервјуа со соговорници, како Џими Пејџ, Пети Смит, Криси Хајнд, многубројни фанови и соработници, се реконструираат животот и достигнувањата на овој музичар. Вториот филм, како што кажува и самиот наслов, е посветен на 1959 – годината кога почнале да се случуваат сеизмички промени во џез-музиката кога неколку музичари скршнале од тогашната форма на би-бапот кон неистражените предели што им овозможиле голема слобода да истражуваат и да се изразуваат.

В сабота (21 април) исто така ќе бидат прикажани два филма во истите термини, односно од 20 и 21.30 часот. Првиот е „Телма докубенд: Суперхикс“, во режија на Јордан Дуков. Станува збор за документарец за македонскиот бенд „Суперхикс“ во кој Петар Младеновски ја раскажува приказната за музичката група од нејзините скромни почетоци, па сè до денес, со сите свои успеси. За оваа проекција влезот ќе биде слободен.

Вториот филм во саботниот репертоар ќе биде „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“. „Девојката од Ипанема“ е песна напишана во 1962 година од страна на Антонио Карлос Жобим, со стихови од Винисиус де Мораиш, а подоцна преведена на англиски од Норман Гимбел. Таа доловува еден момент кога Бразил го шармирал светот со опуштена песна за жена што ги маѓепсала и опседнала авторите. Филмот „Девојката од Ипанема“ е прекрасно музичко патување низ Бразил, неговите плажи, прекрасните планини и клубовите во Рио, во придружба на Кејти Дерхам, која се сретнува со клучните музичари и архитекти на боса новата. Преку средби и сведоштва и интимни настапи таа ја раскажува приказната зад најпознатата и најуспешна песна што излегла од Бразил.

Картите за филмовите што ќе се прикажуваат на пролетното издание на „Скопје синема сити“ може да се набават во билетарницата на Кинотеката на Македонија по цена од 100 денари. Ова не се однесува на документарецот за „Суперхикс“, кој има слободен влез. Резервации може да се направат од 16 до 19 часот на телефонскиот број на Кинотеката: 02/306-5968.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

„Таксират“ во топ 10 најдобри европски фестивали

Објавено пред

По вторпат во последните 10 години фестивалот „Таксират“ е избран за еден од 10-те најдобри фестивали во Европа кои се одржуваат во затворен простор.

Преку 350.000 фанови ширум светот гласаа за своите фаворити, а годинава „Таксират“ е повторно меѓу првите десет во категоријата „Најдобар фестивал во затворен простор“ (Best Indoor Festival). Овој избор е организиран од страна на Европските награди за фестивали (European Festival Awards).

Заедно со „Таксират“ во најдобри 10 се и фестивалите: Blues in Hell (Норвешка), FOCUS Wales (Велс), Hamburg Metal Dayz (Германија), Let it Roll Winter (Чешка), MENT Ljubljana (Словенија), Mithra Jazz à Liège (Белгија), Prognosis Festival (Холандија), Reeperbahn Festival (Германија) и Sudwave – Festival & Convention (Италија). Наградите ќе бидат доделени на свечената церемонија во Гронинген, Холандија, на 15 јануари, која се одржува во рамки на конференцијата Eurosonic Noorderslag.

Годинава „Таксират“ се одржа од 28 ноември до 8 декември и за време на осумте фестивалски дена настапија над 70 музички групи од 20 земји од светот и имаше повеќе од 15.000 посетители.

Прикажи повеќе...

Култура

„Човек, ѕвер и доблест“ – нова премиера во Театар „Комедија“

Објавено пред

Во НУ Театар „Комедија“ привршуваат подготовките за последната премиера за оваа година – претставата „Човек, ѕвер и доблест“ од Луиџи Пирандело, а во режија на култниот режисер Егон Савин.

Егон Савин веќе подолго време нема потпишано своја режија на сцената на македонскиот театар. По перфектните режии на двете претстави „Злосторство и казна“ (МНТ) и „Лаж и паралаж“ (МНТ), по речиси дваесетина години, овој месец Савин ја заокружува и својата трета режија како гостин во земјата – овој пат на најновата комедија во Театар „Комедија“.

Во претставата играат: Атанас Атанасовски, Сашо Ристовски, Сашка Димитровска, Жарко Димоски, Ева Скендеровска, Тони Денковски, Жаклина Стевковска и Кристина Ласовска.
Претпремиерата е закажана за 22 декември (недела), премиерата е на 23 декември (понеделник), а љубителите на комедијата првата реприза ќе може да ја гледаат на 24 декември (вторник), со почеток во 20 часот.

Од управата јавуваат дека билетите веќе одамна се пуштени во продажба, а за овие термини се останати уште неколку.

Прикажи повеќе...

Култура

Проекции на документраниот филм КЕИФ во Кинотеката

Објавено пред

Документарниот филм КЕИФ (Македонска чалгиска традиција), кој својата премиера ја имаше на 11 ноември оваа година, во рамките на фестивалот „Синедејс“, ќе има и две проекции во Кинотеката на Македонија, денеска од 20 часот и утре од 18 часот. Влезот за двете проекции е слободен.

Филмот ги следи развојот на чалгијата во Македонија, западните влијанија, резултатите од оваа синтеза и, секако, нејзиното појавување во денешниот контекст преку интервјуа со македонски музичари, но и светски познати уметници, како: Кудси Ерѓунер, Омар Фарук Текбилек, Ѓунај Челик, Симон Шахин итн.

Во реализацијата на филмот учествуваа режисерот и монтажер Блаже Дулев, сценаристот Ристо Солунчев, кинематограферот Горан Наумовски, дизајнерот на звук Дарко Спасовски – Пацки, продуцентите Горан Стојилковиќ и Владимир Стојчевски. Филмот е во продукција на Award Film & Video и е реализиран со поддршка од страна на Агенцијата за филм на Република Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет7 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Спорт9 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија12 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа12 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија13 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија13 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија15 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија15 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија16 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија16 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет17 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет18 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион19 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет19 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет19 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет19 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт1 ден

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион1 ден

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија1 ден

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Досие