Контакт

Изложби

Самостојна изложба на уметникот Зоран Арсовски во Истанбул

Објавено пред

Самостојна изложба на слики на академскиот ликовен уметник Зоран Арсовски – Бабата, со наслов „Космички бумеранг“, ќе биде отворена во Културно-информативен центар на Македонија во Истанбул, Турција, денеска, со почеток во 14 часот.

Проектот е од национален интерес во културата од годишната програма за 2020 година, кој е поддржан од Министерство за култура на Република Македонија.

Зоран Арсовски – Бабата е роден 1980 година во Куманово. Дипломирал 2005 година и магистрирал 2007 година на Националната ликовна академија во Софија, Р. Бугарија, насока сликарство, во класата на професорите Божидар Бијаџиев и Станислав Памукчиев. Член е на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ).

Досега има реализирано 13 самостојни изложби, учествувал на повеќе групни меѓународни ликовни колонии, изложби, проекти и симпозиуми во земјата и странство. Работи во Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово како стручен соработник за визуелни уметности, дизајн и архитектура. Има работно искуство во сферата на штафелајското сликарство во познатите класични и негови нови сликарски техники, изработува фрескоживописи, икони, сценографии, илустрации и дизајн.

Изложби

Изложба „Метафизички слики“ на Иво Пецов во КИЦ на РСМ во Софија

Објавено пред

Изложбата „Метафизички слики“ на Иво Пецов ќе биде отворена денеска, 20 октомври, во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија.

Со 20 дела, изработени во техниката масло на платно, авторот ги разоткрива плодовите од својата дејност во последните 12 месеци.

Отворањето на изложбата ќе се одвива со почитување на мерките за справување со Ковид-19. Во таа смисла ќе биде регулиран бројот на посетителите во изложбената сала, во која ќе биде важно да се одржува дистанца од 1,5 метри меѓу секој од посетителите.

Поради големината на галеријата, во еден ист момент ќе можат да присуствуваат 10 -12 посетители, кои ќе се задржуваат најмногу до 20 минути. За настанот се обезбедени дезинфектанти и помошници ќе внимаваат за настанот да помине без собирање на многу луѓе на едно место. Заштитните маски остануваат задолжителни.

Прикажи повеќе...

Изложби

Во Музејот на современата уметност втора поставка на изложбата „Скопје одново“

Објавено пред

Посетителите на Музејот на современата уметност – Скопје може да ја посетат втората поставка на изложбата „Скопје одново“, која во фокус го става процесот на основањето на Музејот и на неговата исклучителна меѓународна колекција.

Новата поставка на изложбата „Скопје одново“ обработи нови аспекти и автори од колекцијата вклучувајќи дела на некои од најзначајните автори, чии дела се дел од колекцијата на Музејот, како Ники де Сен-Фал, Дејвид Хокни, Ана Ева Бергман, Карлос Круз–Диез, Јон Григореску…

Со замената на дела уметничкото наследство се заштитува од надворешни влијанија за идните генерации. Дополнително, овој вид интервенција овозможува самата инсталација да живее и продолжи да се развива.

Изложбата „Скопје одново“ е резултат на соработката помеѓу МСУ – Скопје и Амбасадата на САД во Скопје, а кураторки на изложбата се Ана Кац и Кумјана Новакова.

Прикажи повеќе...

Изложби

Отворање на групната изложба „4 пати слобода“

Објавено пред

Вечерва, со почеток од 20 часот, во МКЦ (во галеријата), ќе се отвори групната изложба „4 пати слобода“.

„4 пати слобода“ е заеднички проект на 4 ликовни уметнички, кои потекнуваат од разни културни средини, од разни етникуми, со различен ликовен сензибилитет и визуелен пристап. Едно нешто заедничко е тоа што се жени и делат сродни размислувања за важноста и ексклузивноста на слободата на жената во потрадиционалните општества, како и општествата од каде што доаѓаат и самите.

Станува збор за Јана Јакимовска, Шќипе Мехмети, Снежана Мелник и Ала Хвастунова; првата е Македонка од Скопје; втората е Албанка од Кичево; третата е Украинка од Брјанка; четвртата е Русинка од Јарослав. Секоја со своја поинаква визуелно-медиумска експресивност и начин на пренесување на мислата, но единствени во ставот дека борбата за феминистичките права, за еднаквоста, за слободата на сите жени, за свесноста за својата телесност, еротичност, табуата.

Дали сè уште живееме во свет во кој патријархатот е доминантен? Дали женската еманципација или општествената партиципација е сè уште предмет на интерес? Дали ако зборуваме за „женска“ уметност, покажуваме сè уште несигурност кон теренот на уметноста, чија рамноправност е и понатаму дискутабилна? Можеме ли отворено да зборуваме за тело, голотија, слобода на одлучување, право на абортус, развод, домашно насилство, физички изглед, задоволства, влакна, менструални циклуси итн.? За жал, регионот сѐ уште страда од табуизирања, од генерализирања, стигматизирања, заткулисност. Страдаме од одбележувања, социјална нелагодност, жртвувања. Фактот дека за овие проблематики треба постојано да се зборува, тие да се третираат во разновидни форми и медиуми, со цел да бидат видливи, достапни, разбирливи и постојано да ја поттикнуваат отворената дебата за важноста на жената и нејзината улога во општеството е една од фундаменталните причина за изложбата „4 пати слобода“. Самиот наслов на изложбата зборува за слободата како универзално право на секоја индивидуа, а тоа што зборуваме во случајот за женска слобода уште повеќе го потврдува длабокиот порив за женската потврда и себеидентификација на дадената тема. Вирџинија Вулф вели: „Заклучи ги и сите библиотеки ако сакаш, но залудно, не постои ниту порта, ниту клучалка ниту катанец што може да застане на слободата на мојата мисла“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ6 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија6 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет7 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија8 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија8 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија10 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија10 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион11 час

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет12 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија12 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет13 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија13 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет13 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет14 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија14 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион1 ден

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет1 ден

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија1 ден

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија1 ден

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Досие