Контакт

Култура

Со филмот „Мими“ вечерва се отвора Меѓународниот фестивал на европски филм „Синедејс“

Објавено пред

Со изложба на постери и филмот „Мими“ на Даријан Пејовски вечерва се отвора 21. Меѓународен фестивал на европски филм „Синедејс“.

dobivaj vesti na viber

Репертоарот на стартот на „Синедејс“ започнува со отворање на изложбата на плакати во 19:30 часот во МКЦ именувана „Филмскиот плакат како визуелна гозба и информативна нарација“. Куратор на изложбата е Влатко Галевски, кој вели „Колекцијата на плакати која фестивалот ја става на увид е на свој начин приказна за раѓањето на ‘Синедејс’ во МКЦ. Факт е дека во 70-тите и 80-тите овде се промовира филмската уметност со сериозна фреквентност, а плакатот е комплексен печатен тизер кој ги содржи повеќето битни визуелни, па и наративни компоненти на филмската приказна. Со оваа изложба се потврдува блискоисториската вредност на некогашниот филмски репертоар на МКЦ.

По изложбата следува официјалното отворање со светска премиера на филмот „Мими“ на Даријан Пејовски на ГТЦ кров.

„Мими ги напушта своите родители и болното минато од родното место за да студира во Скопје. Ја запознава Сара – млада мајка со богат но насилен сопруг. Работејќи во киоскот на вујко ѝ и како бебиситерка за Сара, Мими копнее по единственото што не може да го има – мајчинството.

Улогите ги толкуваат: Наталија Теодосиевска како Мими, Тамара Ристоска, Оливер Митковски, Петар Мирчевски, Сашко Коцев, Владимир Петровиќ, Стефан Спасов и други.

Даријан Пејовски е автор на сценариото по кое е снимен филмот, Дејан Димески стави свој потпис како кинематографер, сценографијата е на Игор Тошевски, Емилија И.Атанасовска – костимограф, Ива Куробаса – шминка и фризура, Александар Пејовски е автор на оригиналната музика, монтажата е на Владимир Павловски и дизајнот на звукот на Игор Поповски. Продуцент на филмот е Томи Салковски, а копродуценти се Дамир Терешак и Марко Јакимовиќ.

Филмот е копродукција на Скопје филм студио со Maxima film од Хрватска и Giggling goat production од Црна Гора, и истиот е направен со поддршка од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, ХАВЦ – Хрватскиот аудиовизуелен центар и Филмскиот центар на Црна Гора“.

Култура

Концерт на групата „Мизар“ на „Бит-фест“

Објавено пред

Вечерва, со почеток од 21 часот, на платото пред Офицерскиот дом, во рамките на програмата на „Бит-фест“, пред битолската публика ќе настапи култната македонска музичка група „Мизар“, една од најзначајните и највлијателни македонски групи, чија трага е длабоко врежана во современата македонска култура.

dobivaj vesti na viber

Повод за овој концерт е промоцијата на новото ЦД на групата „Мизар“ и прославувањето 40 години успешно дејствување на домашната, но и меѓународната музчка сцена.

Овој концерт, според организаторот, ќе биде можност да се види „Мизар“ во целиот свој сјај.

Прикажи повеќе...

Култура

„Црнила ремикс“ се врати со награда од „Нишвил“

Објавено пред

Театарската претстава „Црнила ремикс“ е наградена на „Нишвил“ – меѓународниот џез-театарски фестивал, кој доцна синоќа се затвори во Ниш, Србија.

dobivaj vesti na viber

Во образложението на жирито на фестивалот, театарските критичари Наташа Гвоздановиќ и Игор Буриќ и американската актерка и продуцентка Жозелин Пук е наведено:

„Наградата за најдобра употреба на музика се доделува на претставата ‘Црнила ремикс’, во режија на Јордан Симонов, а во продукција на МКЦ Скопје. Претставата е оригинална, со тоа што ангажира рап-музика во јукстапозиција со традиционални македонски вокални стилови. Таа е полна со прекрасни мелодии, рими и динамика, кои произведуваат своевидна хип-хоп опера и поттикнува силни емоции“.

На фестивалот „Нишвил“, кој од 5 до 9 август се одржа на сцените во Ниш, гран при наградата ѝ е доделена на претставата „Балкан Боредело“, копродукција меѓу „Ла Мама “од Њујорк, „Ателје 2012“ од Белград и „Кендра мултимедија“ од Приштина, а сите награди се донесени едногласно.

„Наградата доаѓа во вистински момент кога се обидуваме повторно да ја рестартираме претставата. ‘Црнила ремикс’ својот силен фестивалски залет го имаше веднаш по премиерата на крајот на 2018 година, но, за жал, веќе на почетокот на 2019 година, како и целиот свет, и ние моравме таму да запреме. Многу убава енергија за овој проект, па затоа верувам дека ‘Црнила’ на МКЦ Скопје ќе ја има уште долго на сцена“, вели Русе Арсов, продуцент на претставата.

Режисер на проектот е Јордан Симонов, кој заедно со Дарко Димитриевски и Павле Димковски од рап-колективот „Зад аголот“ го поставија ова современо читање на драмската класика „Црнила“ на Коле Чашуле: „Мислам дека ја имавме најсоодветната продукција за овој фестивал, чија специфика е токму селекција на претстави, каде што музиката е важен драмски елемент во нарацијата. Експериментиравме со многу стилови и формати, добивме одличен музички производ и затоа сега ми е многу драго што тоа го препознаа и членовите на жирито“, изјави Јордан Симонов.

Пред полниот амфитеатар во Ниш на фестивалот се поклонија членови на организацијата: Стефан Вуисиќ, Александар Михајловски-Хонда, Владимир Петровиќ, Горан Ников, Ненад Анѓелковиќ, Сања Арсовска и Павле Димковски.

Прикажи повеќе...

Култура

Американска вечер на Охридско лето со виолинистот Шломо Минц

Објавено пред

Еден од најдобрите виолинисти на денешницата, Шломо Минц, вечерва ќе се претстави пред публиката на Охридско лето во рамките на Американската вечер на фестивалот, што се одржува со поддршка на Амбасадата на САД во земјата. Концертот ќе се одржи во катедралната црква „Света Софија“ со почеток во 21 часот.

dobivaj vesti na viber

Шломо Минц, според многумина, вклучително и според колегите, публиката и критичарите е еден од најзначајните виолинисти на нашето време поради неговата исклучителна музикалност, стилска разновидност и беспрекорна техника.

Роден е во Москва, неговото семејство емигрирало во Израел кога тој имал само две години. Учел виолина со Илона Фехер, која го запознава со Исак Штерн, кој ќе стане негов ментор. Исто така, студирал со Дороти Дилеј во Њујорк, а уште од млада возраст соработувал со големи ѕвезди како Исак Штерн, Мстислав Ростропович, Пинкас Цукерман, Итцак Перлман, Зубин Мехта, Клаудио Абадо, Рикардо Мути, Јури Темирканов, Ида Хендл и Иври Гитлис. Настапува со најдобрите светски оркестри во Берлин, Виена, Амстердам, Чикаго, Лос Анџелес, Филаделфија и во Њујорк.

На 18-годишна возраст Минц почнува паралелна кариера како диригент. Тој е еден од основачите на мајсторскиот курс во Кешет Елион, каде што бил еден од главните организатори повеќе од 18 години, а исто така е коосновач и гласноговорник на проектот „Виолини на надеж“, кој се фокусира на реставрацијата и на интернационалните изложби на 45 инструменти што им припаѓале на Евреи, кои ги загубиле животите во концентрационите логори во Втората светска војна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет3 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија4 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија7 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија10 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија10 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион12 часа

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет13 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет13 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет13 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион13 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија1 ден

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија1 ден

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа1 ден

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ1 ден

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија1 ден

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет1 ден

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...