Контакт

Култура

(Видео) Тозија: Украдените пари од државниот буџет ги трошат на пропагандни видеа и шират лаги

Објавено пред

Директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија преку соопштение до јавноста реагира во врска со објавените снимки на социјалните мрежи и вели дека станува збор за лаги со кои се се дефокусира јавноста од спроведената пресметка со криминалот во филмот, особено оној со серијата „Македонија“ и продукцијата Јадран филм и Винко Грубишиќ која ја оштети државната каса за 1.300.000 евра. Тој тврди дека наспроти клеветите од страна на протагонистите во видеото,  против него никогаш не се водела и не се води никаква кривична постапка.

Во документите испратени до редакцијата, а потпишани годинава од страна на надлежните  судски органи  во Загреб а издадени по барање на Горјан Тозија пишува дека против него никогаш не е покренато никакво обвинение ниту пак кривична постапка.

„ Во врска со изнесените лаги и бесмислици од страна на некои медиуми и видео материјалот што се подметнува на социјалните мрежи, сакам да ја известам јавноста дека станува збор за обид да бидам дискредитиран од личности на кои им застанавме на патот на криминалот и можноста да го уништат македонскиот филм и да го осакатат државниот буџет. Имено, по разоткривањети на криминалните дејствија врзани за серијата „Македонија“, проект за кој од договорените 4,6 милиони се одлеани 1.300.000 евра на продуцентот Винко Грубишиќ и Јадран филм, а против кого Управата за финансиска полиција поднесе кривични пријави и Јавното обвинителство отвори случај, а воедно за истиот договор кривични пријави добија и поранешните директори на Агенцијата за филм, тие на секаков можен начин се обидуваат да ја измамат и дефокусираат јавноста и да удрат врз мојот интегритет“, реагира Тозија.

За случајот со серијата „Македонија“,  институциите на системот водат постапки во кои има индиции и за други инволвирани одговорни лица во финансиски криминал. Ова е првиот случај кога се сврти бројчаникот и во државната каса се направи поврат на 300.000 евра.

Според Тозија исто така, по прекинување на штетните договори од страна на Агенцијата, и континуирано откривање на повеќе незаконски проекти, зaсегнатите немаат друг начин да го оправдаат криминалот освен да се служат со крајни нискости и да пласираат невистини за него.

За Тозија, очигледна е нервозата на оние кои беа разоткриени како незаконски се богатат на товар на буџетот на Република Македонија па откако се под лупа на законот и скратени им се парите за злоупотреба се обидуваат самите да се претстават како жртви.

„ Да биде иронијата поголема, човекот со десетици кривични пријави Грубишиќ и довчерашните абоненти на Агенцијата за филм наместо да ги вратат украдените пари ги трошат за медиумски тероризам и снимаат видеа во обид да шират лаги. Во битката со нелегалното работење во филмската дејност е значајна поддршката на јавноста и затоа реагирам и најодговорно тврдам дека се што досега е изнесено за мене е чиста лага. Останувам транспарентен и отворен со институцијата со која раководам и уште еднаш повторувам дека времето на измами и штетни проекти кои се закануваа да ја опустошат нашата кинематографија е минато.  Сето ова нема да ме спречи, да продолжам да ја спроведувам започнатата стратегијата за развој на македонскиот филм во соработка со филмските професионалци за да го вратиме филмот во европска насока. Македонскиот филм оди напред!“, соопштува Тозија.

Минатата недела Агенцијата за филм и филмаџиите од ДФРМ, потпишаа меморандум за нова стратегија за развој на македонскиот филм и беше констатирано дека по долги години најзначајната филмска институција ќе стави крај на незаконското и нетранспарентно менаџирање на средствата за филм. По објавата, на социјалните мрежи кружи видео каде што извесни луѓе од Хрватска тврдат дека пред 28 години Тозија со измама продал стан на две лица.  За еден од луѓето кој се претставува како Милан Јаковљевиќ а кој  зборува во видеото дека е измамен од Тозија, хрватски Национал пишува дека станува збор за познат рекетар и измамник од хрватското подземје а линкот од написот беше испратен до редакцијата.

За скандалот со серијата „Македонија“ и продуцентот Винко Грубишиќ и Јадран филм, Макфакс пишуваше низа на написи по откривањето дека од договорената серија нема испорачано никаков материјал а за истата се дадени 1.300.000 евра. Судските органи ја водат неколкумесечната постапка и според наши информации наскоро ќе биде прогласен стечај на фирмата а следува и уште едно обвинение за Јадран филм.

 

Книги

Бугарско издание на поетска книга од Филип Димкоски

Објавено пред

Во издание на издавачката куќа „Палмира“ од Стара Загора, Бугарија, деновиве од печат излезе бугарското издание на поетската книга „Во градината има само љубов“ од македонскиот поет Филип Димкоски.

Препевот е на Палмира Никленова, автор на корицата е Кристијан Јованоски, рецензенти се Илијана Каракочева (Бугарија), м-р Снежана Алексиќ-Станојливиќ (Србија), проф. д-р Гордана Попсимонова и проф. д-р Васил Тоциновски (Македонија), предговорот го напиша д-р Александар Димкоски, а уредник на изданието е писателот Димитар Никленов.

Првата промоција на книгата ќе биде на 20 мај во куќата музеј „Гео Милев“ во Стара Загора, а предвидени се и промоции во други градови на Бугарија до крајот на годинава.

Неговата книга „Божилак на исконот“ исто така е објавена на бугарски јазик и е промовирана во Бугарија во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Култура

Првиот филм на Марија Џиџева „Втора шанса“ го отвори Скопскиот филмски фестивал

Објавено пред

По синоќешното свечено отворање на 22. издание „Скопје филм фестивал“ во полната сала на кино „Милениум“ со светската и македонска премиера на играниот првенец на режисерката Марија Џиџева, денеска се одржа прес-конференција посветена на филмот „Втора шанса“.

„Ова е една современа и секојдневна женска приказна за сите нас. Иако во филмот е ставена во една историска рамка, мислам дека добро функционира и денеска затоа што се обидовме да направиме приказна за нас, особено за женските светови и нивните затворени светови. Се надевам дека ќе фунционира со публиката и дека ќе нè натера да разговараме и да комуницираме меѓусебно“, рече режисерката Џиџева.

Продуцентот Светозар Ристовски нагласи дека она што го испровоцирало да се зафати со овој проект е едноставноста и минимализмот на приказната.

„Ова беше прилично зрела приказна и она што е особено интересно во нашата средина е што се работеше за женски филм со женски ликови. Нешто што кај нас, во кинематографијата, не е толку често. Овој проект го развивавме и го работевме неколку години. Сценариото многу ми се допадна и идејата ни беше дека ни треба многу силна актерка, која и како личност би ја понела тежината на
ваков проект. Потоа ѝ се јавив на Николина Вучевиќ Зечевиќ, со која и претходно работевме и откако добивме поддршка од нашата Агенција за филм, добивме и од српскиот филмски центар и така се создаде оваа копродукција“,
рече Ристовски.

Актерката Наталија Теодосиева, која во филмот ја игра улогата на амбициозната лекарка која дознава дека е бремена, но бидејќи дејствието се случува во времето на воениот конфликт, 2001 година, таа се плаши за својата судбина и за судбината на своето неродено дете. Не знае дали треба да го задржи или да оди на специјализација во странство.
„Ова е филм за судбини на три жени во различни периоди од нивните животи, нив ги спојува и конфликтот, тој е во позадината, иако ние не зборуваме за него. Тие се среќаваат во лифтот и молчат. Не ги споделуваат своите проблеми, а сите три трпат голема штета од конфликтот“, рече Теодосиевка.
На вториот фестивалски ден, денеска, освен филмските проекции свечено ќе биде отворена  ретроспективата на актерот Мето Јовановски во 21 часот во Кинотеката.

Прикажи повеќе...

Култура

(Видео) Промовиран новиот албум на „Фолтин“ насловен „Момома“

Објавено пред

Шест нови песни се дел од новиот албум на групата „Фолтин“ со наслов „Момома“. Од првото преслушување на албумот, критиката го оцемнува како зрел и поинаков од претходните седум музичики објави на „Фолтин“ . На денешната промоција во кафе-барот „Цреша“ зборуваше Бранислав Николов, вокал и фронтмен на групата, и рече дека станува збор за постандардни песни што за нив претставува иновација наспроти досегашните музички и автентични импровизации во нивната музика. Песните од „Момома“ концертно ќе бидат промовирани во Скопје кон средината на мај.

„Момома“ е како Шпато да седнал со „Бич бојс“ па отсвириле пет-шест ствари. Онака, како од шега, ама посериозно. Кога правиш нешто сосема поинакво од очекуваното и ги збунуваш сите до радост. Во песната „Ми се води љубов“ можеби можете да го препознаете и Том Вејтс, како да влегол во романтична џез-фаза, па пее пригушено низ мегафонот на „Chocolate Jesus“. А потоа од некаде излегува и Боуви, со онаа негова проклето прекрасна насмевка“, пишува Дејан Трајовски за „Момома“.

Потписници на албумот се Бранислав Николов, глас, Пеце Трајковски-Брада, гитара и сајзер, Гоце Јовановски, бас Славчо Јовев, тапани и Пеце Николовски, кларинет и усна хармоника.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20198 часа

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија10 часа

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Македонија11 час

Од утре теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Избори 201911 час

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија12 часа

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија14 часа

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет15 часа

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет16 часа

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет17 часа

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија17 часа

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет18 часа

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа18 часа

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Свет1 ден

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар...

Македонија1 ден

Вклучен аларм во училиштата по случаите на деца што се самоповредувале поради интернет-игри

Во врска со информациите поврзани со учеството на ученици во игри објавени на глобалната интернет-мрежа, кои се карактеризирани како ризични...

Македонија1 ден

(Видео) Антикорупциската ќе поднесе прекршочни постапки против градоначалниците Бочварски и Георгиевски

ДКСК делумно ги прифати приговорите на ВМРО-ДПМНЕ против општините Гази Баба и Штип и одлучи да поведе прекршочни постапки за...

Македонија2 дена

Епидемија на морбили има, вакцини во Кичево нема

Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат бидејќи иако сакале да ги вакцинираат...

Македонија2 дена

(Видео) Фазлиу: Градоначалниците да објават како ги трошат парите на нивните веб-страници

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, им порача на градоначалниците дека ќе бара одговорност доколку парите ги трошат недомаќински и...

Македонија2 дена

(Видео) Франција треба да каже како да ѝ помогнеме

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција...

Крвав четврток2 дена

До крајот на мај, обвинение за организаторите на крвавиот четврток

Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, рече дека најдоцна до крајот на мај очекува да...

Македонија2 дена

(Фото) Барокниот летниковец на плоштадот стана нужник

Барокниот летниковец од проектот „Скопје 2014“ стана нужник. Околу летниковецот, кој чинеше 350 илјади евра и се наоѓа меѓу недоизградените...

Досие