Контакт

Култура

Филмскиот фестивал за млади „Џифони патува во Велес“

Објавено пред

Денеска и утре во Градската библиотека „Гоце Делчев“ во Велес ќе се одржи Фестивалот за млади „Џифони патува во Велес“, кој се организира за учениците на возраст од 13 до 18 години.

Во текот на двата дена младите ученици ќе го гледаат италијанскиот филм „Девојка во лет“ и холандскиот филм „Малиот ганстер“ ќе дебатираат под водство на актерката Талија Настова, која ќе биде и ментор на актерската работилница. Креативноста ќе ја надградуваат со Роберт Јанкуловски како ментор на работилницата за фотографија и Моника Мотеска на ликовната работилница.

Преку филмската програма, дебатите и креативните активности, тимот на фестивалот „Џифони Македонија“ се стреми неформално да влијае врз едукацијата на младите во областа на филмот и културата и да ги потенцира естетските вредности на филмот, а преку дискусии на темите од филмовите ќе се поттикнат да ги развиваат способностите за дебатирање. Преку работилниците учениците ќе имаат можност да ја развиваат својата креативност, а секако во текот на двата дена најважната работа за нив е да се дружат меѓу себе и добро да се забавуваат.

Фестивалската програма „Џифони Македонија патува“ се одржува со финансиска поддршка на Агенцијата за филм и Фестивалот „Џифони експириенс“ од Италија, во соработка со Општина Велес и италијанската амбасада во Скопје.

Фестивалот „Џифони патува“ во изминатиот период се одржа во Крушево, Берово, Тетово, Штип, Охрид, Битола и во Прилеп. Во текот летото „Џифони Македонија“ ќе продолжи со летните активности. Од 18 до 30 јули 12 млади учесници од Македонија и 2 студенти ќе учествуваат на најголемиот фестивал за деца и млади во светот „Џифони експириенс“ заедно со младите од над 50 земји.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Филмот „Исцелител“ на филмски фестивал во Шангај

Објавено пред

Од

Филмот „Исцелител“ ќе се прикажува на 21. издание на филмскиот фестивал во Шангај. Ова ќе биде трето прикажување на „Исцелител“ на фестивал од А-категорија, покрај прикажувањата на „Црни ноќи“ во Талин, Естонија, и на интернационалниот филмски фестивал во Гоа, Индија. На фестивалот во Шангај филмот ќе се прикаже во ревијалната програма „Спектрум“, која е дел од интернационалната филмска панорама на фестивалот. „Исцелител“ ќе има три прикажувања на фестивалот во Шангај, на 18, 22 и на 24 јуни.

Оваа година на фестивалот во Шангај, освен „Исцелител“, ќе се прикажува и уште еден македонски филм, „Година на мајмунот“, на режисерот Владимир Блажевски. Фестивалот во Шангај е основан 1993 година и е еден од најголемите филмски настани во Азија. Тој е единствен фестивал во Кина кој е дел од престижната А-категорија на фестивали акредитирани од светската организација ФАПФ. Фестивалот е посветен на градење меѓународна платформа за професионалци и запознавање на кинеската јавност со најновите филмски остварувања.

Десетдневниот филмски фестивал беше отворен на 16 јуни со кинескиот филм „Светот на животните“ на режисерот Јан Хан, во кој Мајкл Даглас ја игра главната улога. На црвениот тепих се појавија многубројни светски и кинески филмски ѕвезди, меѓу кои и актерите Николас Кејџ и Кристоф Валц, актерката Ли Бингбинг, унгарската режисерка Илдико Ењеди и други.

Изминативе денови „Исцелител“ ја доби наградата за филм од М.А.Н. – Македонски алтернативни награди. Ова е трета домашна награда за филмот, кој досега освои и 9 меѓународни награди, од кои 5 за најдобар филм, и учествуваше на 24 светски фестивали.

Во Македонија, „Исцелител“ досега се прикажа во кината во Скопје, Битола, Штип, Кочани, Кичево, Куманово, Прилеп, Св. Николе, Велес, Богданци, Гевглија и во Гостивар, каде што го гледаа приближно 14.000 гледачи. Филмот имаше и проекција под отворено небо во Градскиот парк во Скопје, на која имаше околу 8.000 гледачи. Од 18 до 20 јуни филмот ќе се прикажува во Центарот за култура во Неготино.
Главните улоги во „Исцелител“ ги толкуваат: Благој Веселинов и Анастас Тановски, а другите улоги: Аксел Мехмет, Димe Илиев, Александар Микиќ, Мирослав Петковиќ, Симона Димковска и други. Автори на музиката се Бранислав Николов, Пеце Трајковски-Брада и Гоце Јованоски, директор на фотографија е Дејан Димески, монтажер Мартин Иванов, а сценарист, режисер и продуцент е Ѓорче Ставрески. Филмот е во продукција на „Фрагмент филм“ од Скопје.

Прикажи повеќе...

Култура

(Видео) Почнува фестивалот на комедијата „Гола месечина“, седум претстави од Македонија, БиХ и од Србија

Објавено пред

Со урнебесната повеќенаградувана босанска претстава „Једваносимсобоакамоломистобо“ од Нејра Бабиќ и Алеш Курт, вечерва на сцената на Театар „Комедија“ ќе биде отворен меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“. Фестивалот традиционално се одржува на отворена сцена во спортскиот центар „Ново Лисиче“, но поради временските услови, отворањето е поместено на сценатата на театарот.

Во наредните денови до 24 јуни ќе бидат изведени седум претстави, од кои 4 од Македонија и 3 од Босна и Херцеговина и Србија. Организаторите на фестивалот најавуваат дека секојдневно ќе известуваат во зависност од временските услови дали публиката ќе може да ги гледа претставите во Театар „Комедија“ или во спорсткиот центар.

Овој фестивал традиционално се одржува во соработка со Општина Аеродром, која годинава издвои еден милион денари за негова поддршка. Градоначалникот Златко Марин на денешната прес-конференција изјави дека ова е уникатна можност за сите љубители на театарот да проследат квалитетни претстави од македонската и меѓународната сцена.

„Фестивалот ‘Гола месечина’ игра важна улога во развојот на културниот живот во општина Аеродром. Ги поканувам сите граѓани вечерва заедно да го отвориме фестивалот и да ја проследиме годинашната програма. Влезот за сите претстави ќе биде бесплатен, а фестивалот ќе има натпреварувачки карактер, со тричлено жири“, изјави Марин.

Претставите ќе се играат секој ден од 21 часот. Покрај претставата за отворањето, публиката следниве денови ќе има можност да ги гледа „Синиот портокал“ од Џо Пенхол на тетарот „Џинот“ од Велес, „Госпоѓа министерка“ од Бранислав Нушиќ на Народниот театар од Ниш, Србија, „Умри машки“ на Народниот театар од Штип, „Кидај из моје кухиње“ на шабачкиот театар од Србија, „Дванаесеттата ноќ спроти Водици“ на Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица и „Тоби“ (претстава за деца) на Театарот за деца и младинци од Скопје. По оваа претстава, ќе следува и стендап-комедија со Марјан Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Култура

Промоција на монографијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски

Објавено пред

Од

Во мултимедијалниот центар на Матица од Скопје, во Паркот на Книгите, денеска во 12 часот ќе биде промовирана монoграфијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски.

За делото на познатиот македонски сликар ќе говорат професор Кристина Николовска и Маја Чанкуловска.

По повод промоцијата на монографијата ќе биде отворена и изложба на триесет цртежи од авторот, создадени во изминатите пет децении, а големиот вљубеник во уметноста, Антонио Павловски ќе рецитира стихови посветени на уметникот од Ефтим Клетников, Раде Силјан, Гордана Михаилова Бошнакоска, Панде Манојлов и Олгица Марковска.

Овој убав издавачко-сликарски чин ќе биде збогатен со музички настап на виртуозот Драган Даутовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Милошоски: Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлната пресуда за Поткуп

Денес е јасно кои беа аргументите за ослободитeлна пресуда за Поткуп, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција во Собранието....

Македонија27 минути

Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија48 минути

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза и ја напуштија седницата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието побараа пауза по што ја напуштија седницата. Претходно, од 109 гласа, со 69 „за“...

Македонија57 минути

Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија58 минути

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија1 час

Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија4 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија15 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија15 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија16 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија20 часа

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија21 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија22 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија23 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија23 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија1 ден

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика1 ден

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија1 ден

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Досие