Контакт

Култура

Ново издание од „Антолог“

Објавено пред

Романот „Продолжено образование“ од Сотир Ристо е новиот роман на издавачката куќа „Антолог“ од Скопје. Покрај романот, изданието содржи и дваесетина кратки раскази

„Продолжено образование“ е вториот роман на Сотир Ристо и прв на македонски јазик. Неговиот прв роман „Ноќ на шепотите“ е издаден во Албанија, за престижната издавачка куќа „Тоена“. Приказната зборува за Македонците во Албанија за време на диктатурата на Енвер Хоџа.

„Продолжено образование“ е роман-новела. Ги прикажува преживеалиците на главниот, анонимен лик фрлен во една длабока егзистенцијална недоумица. Книгата може да се доживее на повеќе начини – како философски есеј, како раскажана потрага по себеси, но и како обид животот да се живее како проект и проекција за една книга – за животот како дело и делото како начин на живот…

Сотир Ристо е роден 1974 година во селото Леска, Мала Преспа, Албанија. Дипломирал на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје, на Катедрата за општа и компаративна книжевност. Работел во неколку весници во Македонија, како преведувач на албански и како едукатор на бегалците од Косово.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

концерти

Африканската ѕвезда Феми Кути со Македонската филхармонија и „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески на отворено

Објавено пред

Од

Македонската филхармонија, Кино Милениум и Град Скопје, на 6 и 7 јуни ќе бидат дел од два настани кои што ќе се случат под отворено небо, во Градскиот парк во Скопје.

Годинава, Македонската филхармонија по завршувањето на официјалната концертна сезона, ќе го реализира настанот „Филхармонија на отворено“, кој ќе ја донесе нигериската музичка ѕвезда Феми Кути!

На спектакуларниот музички настан којшто ќе се случи на 7 јуни (четврток) во Градскиот парк во 21 часот, заедно со Македонската филхармонија, а под диригентство и во аранжмани на Џијан Емин, ќе настапи славниот африкански вокалист Феми Кути, кој доаѓа со неговиот бенд „Позитив форс“. Дел од неговата музика, за првпат во светот, ќе биде изведена, односно аранжирана за симфониски оркестар.

Еден ден пред концертот на Феми Кути, на 6 јуни (среда), во Градскиот парк во 21 часот, ќе се случи настанот „Кино на отворено“, на кој ќе биде прикажан повеќенаградуваниот македонски филм на Ѓорче Ставрески – „Исцелител“.

Нигерискиот исклучителен музичар Феми Кути (роден во Лондон) пред се е познат како најстар син на пионерот на афробитот, големиот Фела Кути. Но, и покрај тоа што тој ја продолжува звучната патека која што ја трасираше неговиот татко, Феми Кути создаде сопствен израз на музицирање кој го прави автентичен и единствен. Неговите почетоци со музиката се од раните 80-ти години и секако се врзани со легендарниот Фела Кути и членувањето во неговиот бенд „Египет 80“.

Во 1995 година, Феми го издаде својот прв албум и од тогаш концертира ширум светот и особено е познат и впечатлив по неговите настапи во живо. Во 2010 година, го издаде извонредниот албум „Africa for Africa“, за кој двата пати беше номиниран за престижната награда „Греми“. Со миксот од т.н. енергетски набиен фанк, џез, реге и традиционални африкански ритми, во неговите песни Феми Кути зборува за политичката корупција, сиромаштијатата, лошите животни услови во родната Нигерија, како и во светот, диктаторскиот режим… Неговата музика се занимава со политичкиот и социјалниот аспект на живеење, со општествениот ангажман, носи силни пораки и токму тие се врзивната точка меѓу таткото и синот. Феми Кути всушност, ја следи сличната филозофија на она што го втемели Фела Кути и затоа неговата музика инспирира, и има за цел да го промени и да го мотивира африканскиот народ.
Токму албумот „Африка за Африка“ зборува за лошото владеење како главен проблем во Африка. Во една изјава, пред претседателските избори во Нигерија во 2011, тој ќе каже: „Нема никаква разлика меѓу тројцата кандидати за претседателско место во Нигерија. Можеме да кажеме дека се движиме кон демократски процес и тоа веројатно е подобро од тоа да одиме во војна, но корупцијата се уште е силно распространета. Луѓето се гладни и болни… Постои лицемерна ситуација. Некои луѓе имаат оброк на маса, а не знаат дека остатокот од светот секој ден страда, нема струја, нема вода. Учениците учат за историјата на африканското ропство, но другото не е вклучено во учебниците.“

Феми Кути во Скопје ќе гостува со неговиот жбенд „Позитив форс“, со кој гостуваше и во рамките на „Скопски џез-фестивал“ во 2004 година. Овој пат ќе настапи заедно со оркестарот на Македонската филхармонија под отворено небо. Диригент е маестро Џијан Емин, кој се погрижи и за оркестарските аранжмани на композициите. Феми Кути годинава го издаде албумот „One People One World“.

Прикажи повеќе...

Култура

Изложба „Светите браќа Кирил и Методиј“ во Музејот на македонската борба

Објавено пред

Од

Утре со почеток во 19 часот во Музејот на македонската борба ќе биде отворена изложбата „Светите браќа Кирил и Методиј – сесловенски просветители“.

Изложбата е во организација на Музејот на македонската борба и на Здружението за Македонско-чешко друштво Карел IV, а содржи филателистички материјал од збирката на д-р Бранислав Светозаревиќ.

Во рамки на изложбата ќе биде одржана и проекција на документарен филм за моравската мисија на свети Кирил и Методиј.

Прикажи повеќе...

Култура

Фантастичен прием на „Дивата круша“ на Нури Бигле Џејлан на Канскиот филмски фестивал

Објавено пред

Од

Македонија по вторпат како малцинска копродукција учествуваше на најпрестижниот филмски фестивал во светот.

Преку „Сестри и брат Митевски продукција“ Македонија учествува во најновиот филм на генијалниот Нури Билге Џејлан – „Дивата круша“, кој беше во главната натпреварувачка програма и имаше извонреден прием од публиката и критиката.

„Дивата круша“ на последниот натпреварувачки ден на Канскиот филмски фестивал ја имаше својата премиера на 18 мај. Екипата уште пред да почне проекцијата беше дочекана со 15-минутни овации во огромната сала „Лумиер“ во Фестивалската палата во Кан. Салата, која сместува 2 300 гледачи, се преплави од емоции по тричасовниот најнов филм на Нури Билге Џејлан  и заглушувачкиот аплауз од многубројниот аудиториум беше импресивен израз на одобрување и воодушевување од виденото. Пред публиката беше претставена целата екипа на филмот и најголемиот поздрав секако му беше упатен на Џејлан, кој очигледно е голем миленик на кнската публика. Во исто време во уште две сали имаше специјални проекции за новинари.

Следниот ден, на 19 мај, филмот со голем интерес беше проследен на фестивалската прес-конференција. За време на фестивалот Македонската филмска агенција беше вклучена во промоцијата на филмот и многумина филмски префесионалци, некои и со искрено завидување честитаа за нашето учество во овој врвен културен проект.

„Дивата круша“ доби неверојатно позитивни критики во најпрестижните светски медиуми, а строгите филмски критичари го оценија со најголем број бодови од сите филмови во официјалната конкуренција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Заев го состави списокот: три министерства ќе добијат нови челници

Премиерот Зоран Заев попладнево го испратил предлогот за промена на составот на Владата до Собранието на Република Македонија. Според него,...

Македонија6 часа

(Видео) Лазаревски: Го напуштив работното место во МВР за да ги заштитам бомбите

Јас го напуштив моето работно место за да ги заштитам бомбите, таа одлука не беше само моја. Постоеше некаква опасност...

Економија8 часа

(Видео) Менаџментот на „Југохром“ најавува рестартирање на комбинатот во ноември

По средбата со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, менаџментот на „Југохром“ најавува дека до ноември ќе...

Македонија8 часа

(Видео) Функционерите на ДУИ најголеми трошаџии во Владата

Вања Михајлова, експерт за антикорупција, на денешната прес-конференција во рамките на проектот „Граѓанските организации и медиуми против корупцијата“ истакна дека...

Македонија9 часа

Притвор за Ѓоко Поповски, одлучи судот

Судот му одреди притвор на поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, сè додека не почне да ја издржува затворската казна....

Економија9 часа

(Видео) Тевдовски: Платите во трудоинтензивните дејности пораснаа до 21 отсто

Работниците од текстилната, кожарската и индустријата за производство на облека имаа неправедно пониско ниво на минимална плата. Ако го погледнете...

Македонија11 час

Штетата е 75% од месечната плата на обвинителката Фетаи, рече Бедредин Ибраими

Поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, во воведните зборови за предметот „Титаник 2″, рече дека наводната штета во предметот е...

Daily news12 часа

Димитров бара мудрост и нерви пред средбата со Коѕијас

„Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви“ напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот фејсбук-профил пред да отпатува...

Забава13 часа

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Меган

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Маган Маркл по нивната свадба што се одржа во саботата,...

Вести14 часа

Почина една од трите преживеани патнички во авионската несреќа на Куба

Почина една од трите преживеани патнички во авионската несреќа што се случи минатата недела на Куба. Со ова, бројот на...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Вчерашната судска пресуда е неправда

Пресудата за ослободување на Зоран Заев од секаква вина за случајот „Поткуп“ е црн ден за македонското судство. Таа покажа...

Македонија15 часа

Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, денеска во кривичниот суд во Скопје ќе ја чуе пресудата за случајот „Триста“ во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е амнестиран вторпат, пресудата за „Поткуп“ не нè изненади

Зоран Заев пред малку вторпат е амнестиран политичар за очигледен криминал. Зоран Заев повторно избега од соочување со правдата и...

Економија1 ден

Анита Ангеловска-Бежоска е нов гувернер на Народната банка

Собранието денеска ја избра Анита Ангеловска- Бежоска за нов гувернер на Народната банка, на местото на Димитар Богов, кому му...

Македонија1 ден

(Видео) Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“....

Македонија1 ден

(Видео) Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Беса

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба...

Македонија1 ден

(Видео) Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, која јавно ја прочита судијата Дарко...

Македонија1 ден

(Видео) Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за нарушување на уставниот поредок на...

Македонија2 дена

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет2 дена

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Досие