Контакт

Култура

Буто танц лабораторија во Драмски театар

Објавено пред

Во организација на Рисимкин истражувачки центар, во понеделни (29 ноември) во 18 ч, на Малата сцена на скопски Драмски театар Скопје ќе се случи реализацијата на првиот проект, кој воедно го означува и официјалниот старт на овој центар е Буто лобораторијата

Буто лабораторијата ќе се одржи под раководство на еден од најпознатите светски Буто танчери, Катцура Кан. На неа учествуваат професионални уметници и студентите на Skopje Dance Academy. Овој проект е поддржан од фондацијата ПАЈ Еуропе, а програмата на СДА е поддржана од Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје.Уметнички дидректор е Рисима Рисимкин, а гостин-кореограф е Карцура Кан од Јапонија, Ацура, а костимите се на Благој Мицевски. Во оваа презентација на Буто танцот, уќествуаат Александар Копања, Љупчо Атанасов, Матеа Киселичка, Андријана Атанасова, Тамара Кртолица и Татијана Адам.Рисимкин истражувачки центар – РИЦ  започна со работа во септември годинава, како лабораторија во која ќе се истражуваат нови правци во современиот танц, ќе се развиваат програми на размена од културата и ќе се развива едукативна програма за деца и млади во областа на танцот.Рисима Рисимкин  е еден од водечките македонски кореографи и уметнички директор на Танц Фест Скопје. Магастрира на Универзитетот во Пловдив, Бугарија, на Академијата за Музичка и Танцова уметност (АМТИ) на отсек за короеграфија, балетска режија и педагогија и има звање балет-мајстор. Во мометнов работи како професор на Универзитетот ЕСРА Парис-Скопје-Њујорк во Скопје и ја предводи програмата на Skopej Dance Academy во соработка со  Rotterdam Dance Academy од Холандија, поддржана од Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје. Член е  на Управниот одбор на ЦИД УНЕСКО, Париз, Франција и оснивач на Интерарт културниот центар (1996) преку чии активности ја развива македонската современа танцова сцена. Се вбројува меѓу најплодните современи македонски кореографи, како авангарден претставник во современото творење. Ја претставува активно Македонија на меѓународната современа танцова сцена со свои претстави, за кои добива одлични критики. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои и Награда за исклучителен придонес за развој на културата во Република Македонија. Ја претставува Македонија како кореограф во Данска (1994); Германија (1997), Грција – Европска Културна Претстолнина (1998); Португалија, Лисабон – EКСПO – Национален ден на Македонија (1998); Нијамеј, Нигер (2005): Ротердам, Холандија (2010), работи со Националниот Балет од Љубљана Словенија, (2010), но и во скоро сите земји од регионов – Бугарија, Србија, Црна Гора и др. Нејзините претстави се оценети како „претстава- меѓник на македонската танцова историја” (Дневник Стравински 2004) или „нова ера во македонскиот танц” (Мементо 2002), а странската критика ја нарекува „македонската Пина Бауш”©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Книги

Објавен романот „Тивко рушење“ на хрватскиот писател Ивица Пртењача 

Објавено пред

„Македоника литера“ деновиве го објави романот „Тивко рушење“ на хрватскиот писател Ивица Пртењача, во превод од хрватски на македонски јазик на Ленче Тосева. Романот Тивко рушење претставува тематско и мотивско продолжение на неговиот награден роман Брдо. Во Тивко рушење авторот повторно се качува на „брдо“, но овојпат тоа се наоѓа во еден трошен стан во една загрепска улица. Главниот јунак, молер со диплома професор по литература, со својот помошник треба да ги истружат ѕидовите на еден стан и повторно да ги обојат. Се чини дека тоа е работа по негова мерка, зашто е прилично осамена рутинска работа, далеку од луѓето, во осаменост, токму како што сака тој. Но човекот што ги ангажирал и неговата животна приказна ќе ги променат животите на сите ликови во романот.

Тивко рушење може да се смета како трета книга од своевидната трилогија романи во која се и „Добро е, убаво е“ и „Брдо“. Во сите три дела основниот тематски мотив е осаменоста, а главниот лик е антијунак. Овој роман е покомплексен од претходните и е напишан со чист поетски јазик, со стилски прецизни реченици, преполн со необични метафори. Тивко рушење е напишан како контрапункт на Брдо.

Ивица Пртењача е роден во 1969 година во Риека, Хрватска, каде што студирал југославистика на Педагошкиот факултет. Пишува поезија, проза, драмски текстови и колумни. Ги објавил следните книги: Пишувањето ослободува (1999), Yves, поезија (2001), Никој не зборува хрватски (со Б. Чегец и М. Миќановиќ), двојазичен избор од поезија, хрватско/француско издание (2002), Земај сè што те смирува, поезија (2002), Добро е, убаво е, роман (2006), Неделен ручек, драма (2007), Суровост, поезија (2010, награда Киклоп), Брдо, роман (2014, награда ВБЗ), Тивко уривање, роман (2017), Бршлен, раскази (2017), Пливач, роман (2019), Тишината и нејзините моливи, поезија (2020).

Негови дела се преведени на дваесетина јазици, меѓу кои и на македонски јазик. Тивко рушење е неговата четврта книга објавена на македонски јазик. Претходно во Македонија се објавени: Добро е, убаво е, Суровост и Брдо.
Според романот Брдо се снима долгометражен филм. Добитник е на повеќе книжевни награди, вклучен е во неколку антологии и избори на хрватска поезија. Живее и работи во Загреб како самостоен уметник.

Прикажи повеќе...

Книги

„Будење на свеста“ прогласена за најпродавана книга од македонски автори за 2020 година  

Објавено пред

Авторите Катерина Ангеловска и Радован Витошевиќ се закитија со признанието за најпродавана, а со тоа и најчитана книга од домашни автори за својата „Будење на свеста“, издание на издавачката куќа „Паблишер“.

При врачувањето на ова признание во книжарницата на ТРИ во Дебар Маало, авторите одговорија на неколку прашања со срца полни благодарност за укажаната чест. Им се заблагодарија на издавачот и на сите читатели, кои согледаа, како што изјави Радован Витошевиќ, дека оваа книга не е само збир од зборови, туку дело во коешто се собрани тајните на себеспознавањето. Зборуваа за создавањето на ова исклучително дело, кое доживеа шест македонски и едно англиско издание. Катерина говореше за реакциите од читачката публика во однос на главната цел и мисијата за создавање на една поубава внатрешна, а со тоа и надворешна реалност.

Двајцата извонредни автори се согласија дека се воодушевени од овој успех и дека се пријатно  изненадени од неочекуваното признание. Токму тоа беше одговор и на прашањето за изворот на нивната мотивација. Инспирацијата на Ангеловска и Витошевиќ се нивните читатели , кои заедно со нив работат на будење на свеста. Овој долг процес секогаш резултира со мир и со љубов. Надежта дека успеваат  во таа своја мисија е нивната книжевна водилка која ги мотивира да создаваат нови дела .

Прикажи повеќе...

Култура

Почна снимањето на филмот „Зад стоговите сено” во копродукција меѓу Грција, Македонија и Германија

Објавено пред

На локации во Грција почна снимањето на филмот „Зад стоговите сено”, во режија на младата Асимина Проедроу од Грција.

Филмот е копродукцијаомеѓу Грција, Македонија и Германија. Овој филмски проект е поддржан од Грчкиот филмски центар, Агенцијата за филм на Северна Македонија, а финансиска поддршка доби и од Еуримаж (Европски фонд за копродукција и дистрибуција на кинематографски и аудиовизуелни дела).

„Оваа соработка е од суштинска важност, поради испреплетувањето на ресурсите помеѓу двете земји во доменот на филмската продукција. За првпат имаме проект кој се снима во двете земји. Се надевам дека оваа соработка помеѓу соседите ќе се продлабочи и развива и во иднина вклучувајќи ги сите останати сегменти од културното творење“, истакна Бојан Лазаревски, директор на Агенцијата за филм.

Снимањето на филмот почна во Грција на 13 јануари 2021, а според моменталниот оперативен план треба да продолжи во РС Македонија во периодот помеѓу 22 и 28 февруари 2021, на локации во Дојран и Гевгелија.

Македонскиот продуцент на овој комплексен филмски проект е „Сектор филм“, кој веќе почна со работа на подготовките, поточно во моментов се дефинираат точните локации и кастингот. Главен продуцент на филмот е продуцентската куќа Argonauts Production, а копродуценти покрај „Сектор филм“, продуцентска куќа од Скопје, се и Fiction Park – Entertainment Halbershmidt Tsika GbR од Германија.

Дејствието на филмот се одвива во 2015 година и го прикажува животот на населението од двете страни на границата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија3 часа

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија4 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет5 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет5 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет5 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ6 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет6 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет7 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет7 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет7 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион8 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија17 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет21 час

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет21 час

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија22 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија24 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија1 ден

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија1 ден

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија1 ден

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Досие