Контакт

Култура

Македонскиот „Мјузик прогресив квартет“ ќе настапи во САД

Објавено пред

Македонскиот „Мјузик прогресив квартет“ ќе настапи во Њујорк и во Бостон

Македонскиот „Мјузик прогресив квартет“ ќе настапи во Њујорк и во Бостон. По три години квартетот повторно ќе има самостојни концертни настапи во САД.„Мјузик прогресив квартет“, кој е составен од македонските уметници Владимир Лазаревски, Владимир Крстев, Марко Виденовиќ и Паскал Краповски, на 17-ти март ќе настапи во Ensemble Studio Theater во Њујорк. На 19-ти март квартетот ќе има свој настап во Бостон, по покана од  меѓународниот музички фестивал „Балкан мјузик најт“, кој се одржува по 26 – ти пат.На концертите во Њујорк и во Бостон, „Мјузик прогресив квартет“ ќе изведат композиции кои ќе се  најдат на нивниот следен носач на звук, но и композиции од нивниот претходен албум. Квартетот досега има настапувано во: Австрија, Бугарија, Србија, САД, Русија, Италија, како и повеќе концерти во Македонија./крај/т.д.

Филм

Црно-белиот филм „Рома“ во трка за „Оскар“ против „Родена ѕвезда“

Објавено пред

Шпанскиот црно-бел филм „Рома“ во продукција на Нетфликс е оценет како најдобар филм за оваа година, со што филмот официјално влегува во трката за „Оскар“.

Фамилијарната драма обработува настани од 1970-тите во Мексико, а нејзин сценарист и режисер е Алфонсо Куарон, „Оскаровецот“ кој ги освои филмаџиите со феноменалниот блокбастер „Гравитација“.

„Рома“ е оценет како најдобар филм за 2018 од страна на група критичари од Лос Анџелес, Њујорк, Чикаго и Сан Франциско, додека останатиот дел тврдат дека „Родена ѕвезда“ е силен противник во трката за најпрестижното филмско признание.

Сепак, „Рома“ не е далеку од овој ранг, велат филмските критичари.

Филмот го отсликува животот на две жени – домаќинка чија улога ја игра Јалица Апарисио, која не е професионална актерка, но освои бројни признанија за својата изведба; и мајка од средната класа, чија улога ја толкува Марина де Тавира.

Филмот е создаден по инспирација од животот на самиот Куарон, а освои бојни рецензии со пет ѕвездички.

Прикажи повеќе...

Култура

Жилиет Бинош ќе раководи со жирито на Берлинскиот филмски фестивал

Објавено пред

Француската актерка и добитничка на наградата „Оскар“ Жилиет Бинош ќе биде претседател на меѓународното жири на 69. издание на Берлинскиот филмски фестивал.

„Многу сум задоволен што Жилиет е претседател на меѓународното жири во 2019 година. Фестивалот e на многу начини поврзан со неа и јас сум многу среќен што таа ќе се врати на фестивалот во оваа позиција “, вели Дитер Кослик, директор на Берлинале.

За актерската дива Бинош ова е голема чест и со задоволство ја прифаќа оваа позиција.

„Ви благодарам за оваа огромна чест и покана за Вашето последно Берлинале, драг Дитер, тоа е значајно и за мене и за светот! Со нетрпение го очекувам овој специјален состанок со целото жири и ќе ја прифатам мојата задача со радост и грижа”, вели Бинош.

Таа е една од најпрепознатливите актерки во светот. На публиката и на критиката им е позната од улогите во повеќе од од 70 филма, и како добитнича на бројни награди и номинации.

По нејзиното филмско деби во 1983 година во Liberty Belle , таа беше откриена како талент во Je vous salue на Жан-Лик Годар, Мари (Hail Mary, 1984).

Нејзината прва соработка со Leos Carax, Mauvais Sang (The Night is Young, 1986) е прикажана во конкуренција на Берлинале во 1987 година.

Меѓународен пробив доживеа со филмот  „Неподносливата леснотија на постоењето“  (1988), филмската адаптација на истоимениот роман. Нејзината втора соработка со Leos Carax, Les amants du Pont-Neuf (The Lovers On The Bridge, 1991) беше прикажана на Форумот на Берлинскиот Берли 1992.

Во 1993 година је наградена  за нејзината улога во „Три бои сино“ на Кшиштоф Кишловски, како и со наградата „Цезар“, националната филмска награда на Франција.

Прикажи повеќе...

Култура

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ гостува во Загреб

Објавено пред

На покана на Советот на македонското национално малцинство на Град Загреб, а во програмска соработка со културниот центар „Травно“, од 15 до 18 декември театарот „Јордан Х.К-Џинот“ – Велес ќе гостува во Загреб, Хрватска, со претставата „Синиот портокал“ од Џо Пенхол, во режија на Александар Ивановски.

Претставата ќе биде изведена во понеделник, на 17 декември, на сцената на културниот центар „Травно“, со почеток во 18:30 часот и влезот за истата ќе биде слободен.
„Синиот портокал“ е драма за современата психијатрија за застарените методи на лекување и беспомошноста на докторите да ги лекуваат своите пациенти без седативи. Во време на глобализација кога сакаме да ги надминеме табуата за разликата во бојата на кожата, националноста и културните наследства што ги носиме во себе, оваа претставата топло ја брани неправдата која ја нанесуваме некогаш преку негативна, а некогаш преку позитивна дискриминација.

Драматург на претставата е Катерина Момева, сценографијата е на Филип Коруновски, а автор на музиката е Сашко Костов. Во претставата настапуваат актерите Фаик Мефаилоски, Самоил Стојановски и Жарко Спасовски.

„Синиот портокал“ е една од најизведуваните претстави на велешкиот театар со над 40 изведби на репертоарот на театарот, а истата имаше и повеќе успешни гостувања и фестивалски настапи.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски7 минути

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток53 минути

Села: Претседателите на партиите кои не присуствуваа на 27 април се најверојатно и организаторите

,,Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток2 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видео надзор

Судењето за ,,крвавиот четврток” по паузата продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток3 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток5 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија5 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија6 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток7 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија7 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија8 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа9 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет10 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија11 час

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа21 час

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ1 ден

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток1 ден

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Досие