Контакт

Култура

Македонскиот павилјон во Венеција е отворен

Објавено пред

Во палатата „Пезаро Папафава“ од денес е отворен македонскиот павилјон во рамките на 54-тото Уметничко Биенале во Венеција

На годинашното Биенале Република Македонија се претставува со проектите „Досие-шлепер“ на Колективот „Зеро“ и „Прескок“ на скулпторот Жарко Башески.На отворањето на павилјонот во Венеција присуствуваа Дарко Стефановски, државен секретар при Министерството за култура, Маја Крстевска, директор на Националната галерија на Македонија и комесар на претставувањето на проектот на групата „Зеро“, Горанчо Ѓорѓиевски, еден од кураторите на проектот и член на „Зеро“, уметникот Жарко Башески, автор на „Прескок“, Емил Алексиев, куратор на проектот „Прескок“ и Ирена Мишева, претседател на Советот на град Скопје.Во улога на домаќин на отворањето на македонскиот павилјон присуствуваше Амон Бајрамовски, конзул на Република Македонија во Венеција.„Со особено задоволство ја прифатив поканата да се обратам на инаугурацијата на македонскиот павилјон на 54-тото Венециско биенале, една од најпрестижните манифестации од областа на културата и уметноста. Ваквиот тип на национални презентирања на Македонија се од особено значење за промоција и афирмација на македонската уметност и култура“ – изјави Амон Бајрамовски.„Македонското претставување на оваа престижна светска манифестација од визуелната уметност е со големо значење за промоција и афирмација на македонската култура и уметност“- нагласи Бајрамовски.Комесари-носители на двата проекти кои ја претставуваат Македонија во Венеција се Националната галерија на Македонија и Центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп.„Ми претставува особена чест што Националната галерија на Македонија по петти пат е носител на македонското претставување на Венециското биенале и што како комесар на проектот на колективот „Зеро“ го претставивме проектот „Досие – шлепер“. Го делам задоволството што во Венеција го претставуваме и  проектот „Прескок“ на скулпторот Жарко Башески“, рече  нагласи Маја Крстевска, директорка на Националната галерија на Македонија.Македонскиот павилјон за отворен го прогласи Дарко Стефановски, државен секретар во Министерството за култура на РМ.„Да се изложува во Венеција, градот во кој се преплетуваат реалноста и уметничката фикција, местото каде што различните национални културни традиции комуницираат искрено и отворено, создавајќи бесценета ризница на културни вредности е неповторливо искуство за секоја земја“.„За Република Македонија културата е многу важен сегмент во нејзиното постоење и таа е еден од најважните извозни продукти на нашата држава, а особено радува фактот што македонското ликовно творештво успешно се претставува и надвор од границите на Република Македонија“ – изјави Дарко Стефановски, државен секретар во Министерството за култура.„Ја користам оваа прилика да упатам честитки до колективот „Зеро“ и скулпторот Жарко Башески, кои, убеден сум, ќе дадат свој придонес во размената на нови искуства, идеи и енергија на полето на уметноста“ – заклучи Стефановски.Во присуство на повеќе македонски граѓани кои живеат во Венеција, на отворањето на павилјонот настапи групата „Ла Колони волвокс“ со перформансот „Илуминати ти го дај ми го“. Со форма на акустичен концерт нивниот перформанс претставуваше аџилак по духовните изохипси, бидејќи отсвиреа музика која гравитира кон медитеранскиот мелопоетски контекст, како чалгија, архаична македонска акапела, јужнофранцуска и јужношпанска, односно сефардска музика.„Влијанието на колективот „Зеро“ е причината за создавањето на „Ла Колони волвокс“ и токму затоа настапивме на отворањето на македонскиот павилјон во Венеција“ – објасни Сашо Гигов – Гиш, вокален солист во групата.Официјалното отворање на 54-тото Уметничко Биенале во Венеција со наслов „Илуминации“ ќе се одржи на 4 јуни. Македонскиот павилјон на Венециското биенале во палатата „Песаро Папафава“ ќе биде отворен до 27 ноември годинава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Книги

Во тек е конкурсот за доделување на наградата за поезија „Антево перо“

Објавено пред

Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“, потсетува дека е во тек конкурсот за доделување на наградата „Антево перо“ за 2020 година. Наградата се доделува како исклучително македонско поетско признание за необјавена збирка песни на македонски јазик, а е востановена во чест на современиот македонски поет, академик Анте Поповски.

Основната мисија на оваа награда е популаризација на поетскиот книжевен жанр, поттикнување на младите поети кои творат и се остваруваат на македонски јазик и афирмација и популаризација на нивните дела.

Овогодишниот конкурс досега привлече голем број  творци кои го посакуваат признанието што го носи името на великанот на македонската поетска мисла Анте Поповски. Меѓу оние кои доставиле свои стихозборки има автори што одамна ја имаат потврдено својата книжевна вредност, авторитет и квалитет и кои многупати биле наградувани или се закитиле со некое еснафско признание, но и талентирани поетски пера, чиешто време допрва надоаѓа.

Организаторите се особено среќни што меѓу пристигнатите поетски ракописи има и неколку книги од млади автори, кои со оглед на годините освен за наградата „Антево перо“ имаат привилегија да бидат во конкуренција и за наградата „Антев часовник“, востановена лани за поети до 25 години, со цел дополнително да се стимулира творештвото на нашите најмлади таленти.

Творците кои во наредниот период имаат намера да учествуваат на к онкурсот за наградата „Антево перо“ своите ракописи можат да ги испратат на е-адресата: [email protected] заклучно со 25 август, а за детали околу конкурсните пропозиции и рокови можат да се информираат на фејсбук-страницата Антево перо.

Прикажи повеќе...

Книги

Oнлајн промоција на книгатa „Парадоксикон“ од Томислав Османли

Објавено пред

Утре на пладне во паркот пред Културно-информативниот центар во Скопје ќе се одржи онлајн промоција на најновата прозна книга „Парадоксикон“ од Томислав Османли. Книгата која до сега го сврте вниманието на книжевната јавност ќе ја промовира проф. д-р Кристина Николовска.

Книгата што го носи необичниот наслов „Парадоксикон“, со поднаслов „фантазии, очудувања, капричо, фарси и гротески, парадокси во проза“ е најновата, дваесет и осма по ред објава на писателот Томислав Османли. Нејзините дванаесет, главно долги, прози се фокусирани на современата отуѓена стварност. „Парадоксикон“ на Османли е појавува како четиво со книжевно впечатливи критички набои.

„Авторот на ‘Парадоксикон’ ги открива гротескните и фантастични суштини на современото секојдневие соголувајќи ги актуелните начини на отуѓување, – вели писателот и издавач Глигор Стојковски – Османли живописно, комично и едновремено горчливо говори за деперсонализацијата, егоизмот, сексизмот, меркантилноста, профитерството, социопатијата, консумеризмот…поконкретно – за парцијализираното, некомплетно, осиромашено, напати и крајно извитоперено, тажно „човекување“ на индивидуата во современото пред сè наше, но и универзално општество.

Промоцијата во КИЦ ќе биде проследена со музичка изведба на познатиот пијанист Глигор Гелебешев, а програмата ќе ја води Марија Богоеска. Свое обраќање ќе има и авторот Томислав Османли. Инаку, настанот ќе се пренесува по пат на лајвстрим  на фејсбук-страницата на КИЦ-Скопје https://kic.mk/.

Прикажи повеќе...

Култура

Колективниот договор во културата почнува да се применува од овој месец

Објавено пред

Kоефициентите за платите што се регулираат со колективниот договор во културата почнуваат да се применуваат од овој месец. Ова беше договорено на денешниот состанок помеѓу премиерот Оливер Спасовски, министерот за култура, Хусни Исмаили, заменик-министерот за култура, Владимир Лазовски, и претставници од СКРМ.

Колективниот договор за културата беше склучен на 30 декември минатата година.

Со членот 130 беше утврдена одложена примена на клолективниот договор, но само во однос на одредбите од членовите 65 и 66, односно платите на вработените во областа на културата.

Со ова, платите во културата за јули ќе се пресметуваат согласно коефициентите утврдени во колективниот договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија3 часа

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет4 часа

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион5 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија8 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Македонија9 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија9 часа

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија10 часа

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион10 часа

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија11 час

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија11 час

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион13 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ13 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура14 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија14 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион1 ден

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион1 ден

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава1 ден

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет1 ден

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт1 ден

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Досие