Контакт

Забава

Скандалозна Оскаровска церемонија: Месечева светлина најдобар филм, Ла Ла Ленд освои шест Оскари

Објавено пред


Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои шест Оскари на 89-та церемонија на доделувањето на наградите на Американската академија за филмска уметност и наука: за режија, фотографија, главна женска улога, музика, песна и сценографија. За најдобар филм е прогласен „Месечева светлина“ на Бери Џенкинс.

 

Речиси совршеното доделување на најпрестижните филмски награди ќе се памети по скандалот кога беше доделувана наградата за најдобар филм: Феј Данавеј која заедно со Ворен Бити ја доделуваше наградата погрешно прочита дека добитник е „Ла Ла Ленд“.

Екипата на овој филм излезе на сцената започна да ги држи своите говори кога продуцентот Џордан Хоровиц ги прекина и ги извести дека има грешка во доделувањето и дека најдобар филм е „Месечева светлина“.

Ворен Бити потоа дополни дека ја добил ковертата со името на Ема Стоун и филмот „Ла Ла Ленд“. Причина за скандалот е најверојатно таа што за секоj победник постојат по две коверти, а на Феј Данавај и Ворен Бити им била дадена онаа за најдобра женска главна улога, а не за најдобар филм.

Режисерот на „Месечевата светлина“, Бери Џенкинс, и екипата од овој филм најпрвин со неверување го испратија доделувањето, а потоа Џенкинс рече: „Ова не се случи дури ни во моите сништа. По ѓаволите со сништата!“.

https://www.youtube.com/watch?v=Lg8v1W7X7oM

Филмот „Месечева светлина“ освои три Оскари: за најдобар филм, за споредна машка улога (Махершала Али) и за адаптирано сценарио.

По две награди освоија филмовите „Манчестер на море“ (главна машка улога и оригинално сценарио) и „Рт на спасот“ (монтажа и звук).

Оскарот за режија му припадна на Демијен Шазел (32) со што стана најмладиот режисер во историјата кој ја освои престижната статуетка.

Актерските награди им припаднаа на Кејси Афлек (Манчестер на море) и Ема Стоун (Ла Ла Ленд) за најдобра машка односно женска улога, а Махершали Али (Месечева светлина) и Вајоли Дејвис (Огради) го освоија наградите за најдобра споредна машка односно женска улога.

Наградата за најдобар странски филм ја освои иранскиот „Трговецот“ на режисерот Асгара Фархади. Овој режисер е најпозната жртва на забраната за влез во САД на државјани од шест муслимански земји, на претседателот Трамп.

Домаќин на 89-то доделување на филмските награди Оскар беше Џими Кимел. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Hitech

„Гугл“ со слика го навести можното име на новиот „Андроид“

Објавено пред

Од

„Гугл“ неодамна објави неколку позадини за телефони на делот од својот инстаграм-профил за т.н. кориснички приказни (stories), а еден детаљ им го привлече вниманието на љубителите на технологија.

Иако сите објавени слики беа интересни, една предизвика особено внимание.

Имено, на таа слика беа претставени сладоледи на стапче (на англиски, Popsicle), поради што многумина веруваат дека тоа е јаснен показател дека ова ќе биде името на новата верзија на оперативниот систем за паметни телефони (Android P).

Инаку, „Гугл“ секоја нова верзија на оперативниот систем ја именува со буква од англиската азбука и за новото ажурирање на ред е буквата P. Покрај ова, секоја официјална верзија на „Андроид“ добива и име на некој десерт што почнува на соодветната буква.

Се разбира, објавената слика може да биде и наведување на погрешна трага. Инаку, новата верзија на оперативниот систем „Андроид“ би требало да биде претставена во август, доколку се земе предвид досегашната тенденција на компанијата, новите ажурирања да ги објавува кон крајот на летото.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Малдивите ги оставаат пловечките хотели во минатото и за туристите нудат нова атракција

Објавено пред

Од

Престојот во пловечки бунгалови бил најпосакуваниот избор на туристите кои минатата година ги посетиле Малдивите. Сепак, ова туристичко место ќе добие нова атракција.

Имено, до крајот на годинава на островот Рангали ќе биде отворена првата подводна вила во светот. Резиденцијата ќе се вика „Мурака“, што на локалниот јазик значи корал. Објектот е дизајниран целосно да се вклопи во подводни услови, овозможувајќи им на гостите да бидат дел од подводниот свет.

„Водени од целта да обезбедиме неповторливо искуство за туристите, со првата подводна резиденција ќе им овозможиме на гостите можност да ги истражуваат Малдивите од една сосема поинаква перспектива, под површината на морето“, изјави главниот архитект и дизајнер на „Мурака“, Ахмед Салим.

Зградата се состои од две нивоа, една над површината на морето и една под површината. Во подводното ниво има спална соба, дневна соба, бања, како и спирални скалила кои водат до просториите на повисокото ниво. Таму, пак, има двокреветни спални соби, бања, просторија за фитнес, заедничка дневна соба, кујна, бар, трпезарија и палуба од која може да се гледа атрактивното зајдисонце.

Инаку, вилата може да прими вкупно девет гости.

Прикажи повеќе...

Забава

(Фото) Курц се сликал пред компромитирачка фотографија, па потоа се обидел да го сокрие тоа

Објавено пред

Од

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, стана предмет на шега во неговата земја откако корисниците на интернет успеале да откријат дека врамената слика пред која се фотографирал е всушност обработена во фотошоп и дека всушност на нејзината оригинална верзија била жена која пуши голема цигара со марихуана.

Себастијан Курц неодамна беше во официјална посета на западната австриска покраина Форарлберг, каде што се состанал со претседателот и гувернер на покраината, Маркус Валнер.

За време на средбата тие двајца биле фотографирани како седат и разговараат во кабинетот на гувернерот, пред врамена слика од планински пејзаж.

Сепак, корисниците на социјалните мрежи кои се познати по тоа дека можат да ги забележат и критикуваат и најмалите пропусти, набрзо откриле дека станува збор за лажна фотографија и дека на фотографијата всушност се наоѓала азиска жена која пуши голема цигара со марихуана.

По бројни коментари и прозивки за социјалните мрежи, гувернерот Валнер се извинил за тоа што оригиналната слика била обработена во фотошоп.

„Како што многумина забележаа, мојот тим направи грешка. Фактот дека сликата подоцна била компјутерски обработена и изменета не е во ред, но верувајте, ова е прв и последен пат да се случи грешка од моја страна. Од името на целиот тим би сакал да се извинам за тоа“, рече Валнер во изјавата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија21 час

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија22 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион22 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија22 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија22 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет23 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие