Контакт

Филм

Златната палма на Кан за ‘Животот на Адел'

Објавено пред

Француско-тунискиот режисер Абделатиф Кешиш е добитник на Златната палма на 66-то издание на Канскиот филмски фестивал за францускиот филм „Животот на Адел“ (La vie d’Adele).

Филмот „Живото на Адел. Дел 1 и 2“ (La vie d’Adele – Chapitre 1 & 2 со меѓународно име „Сината – најтоплата боја“) е сторија за страстната врска меѓу две млади жени и беше еден од најпровокативните филмови прикажани годинава во главната конкуренција, а во саботата ја освои и наградата на Меѓународната федерација на филмските критичари (FIPRESCI).

Публиката со долготраен аплауз ги поздрави актерките кои на сцената се појавија со насолзени очи, а како што забележуваат француските медиуми, ова е првпат Златната палма да се доделува на филм во кој отворено се третира хомосексуалноста, овојпат женската.

Главниот лик во филмот, 17-годишната Адел, ја толкува Едел Ексаркопулос, многу сака деца и посакува да стане учителка. Непосредно пред својот 18-ти роденден таа ја запознава Ема, ја толкува Леа Сејду, мистериозна девојка со светли коси, и се вљубува во неа. Филмот е направен според стрипот на Жули Моро „Синиот ангел“ од кој е подоцна направен анимираниот филм „Модрото е топла боја“ и содржи многу експлицитни сцени на секс. Многу скоро Франција го донесе законот за легализирање на истополовите бракови, меѓутоа политичкиот контекст на проблемите на хомосексуалната љубов, како што признава самиот Кешиш, не го возбудила, тој само сакал да прикаже „само љубовна приказна, којашто ги вклучува сите убавини на една врска“.

Кешиш наградата ѝ ја посвети на француската младина со којашто се запознавал во текот на подготовката на филмот.

„Имав прекрасна екипа во филмот. И јас ви благодарам на сите за оваа работа. И им благодарам на сите коишто ми помогнаа да го создадам овој филм“, изјави Кешиш забележувајќи дека неговиот филм е филм за слободата и заедничкиот живот. Режисерот, исто така, им посака на сите да љубат и да бидат слободни.

Добитник на Гран При на 66-от Кански фестивал на жирито коешто работеше под претседавање на славниот режисер Стивен Спилберг е филмот „Внатре во Левин Дејвис“ (Inside Llewyn Davis) на браќата Жоел и Итан Коен со Џастин Тимберлејк и Кери Малиган, посветен на њујоршката фолк сцена од 1960-те. Од името на режисерите наградата ја прими актерот Оскар Ајсак кој настапи во филмот за фолк пејачот кој се обидува да се пробие на сцената.

За најдобар режисер е прогласен најмладиот учесник во главната конкуренција, Мексиканецот Амат Ескаланте, кој сними социјална драма за животот во мексиканската провинција – „Ели“ (Heli).

За автор на најдоброто сценарио наградата ја доби Кинезот Џи Чжанк за филмот „Допир на гревот“ (Tian zhu ding – A Touch of Sin) во кој покрај работата на сценариото се јавува и како режисер.

Наградата на жирито на годинешниот фестивал во Кан ѝ припадна на јапонската мелодрама „Каков татко, твој син“ (Soshite chichi ni naru – Tel pere, ton fils) на режисерот Хирокадзу Корееда.

За најдобра актерка е прогласена Французинката Беренис Бежо која се појави во семејната драма на Иранецот Асгар Фархади „Минато“ (Le Passe). Најдобар актер, пак, е 76-одишниот Брус Дерн за ролја на пргавиот старец Вуди Грант кој решил на лотарија да освои милионска премија во црно-белиот филм од ткн жанр роуд-муви „Небраска“ во режија на Александар Пејн. Дерн, кој има работено и со славниот Алфред Хичкок, изјави дека со работата на филмот на Пејн решил да стави крај на својата актерска кариера.

Главната награда за краткометражен филм ја доби корејскиот „Safe“ на режисерот Мун Бонг-Гон. За најдобар дебитантски филм е прогласен „Ilo Ilo“ на сингапурскиот режисер Антони Чен, кој ја раскажува сторијата за односите во едно сингапурско семејство. Филмот учествуваше и во паралелната секција на фестивалот „Две седмици на режисерите“.

Во петокот првата награда во конкуренција на студентски краткометражни филмови Cinefondation на 66-от Кански филмски фестивал му припадна на американскиот филм „Игла“ на студентката на Чикашката школа за примената уметност (The School of the Art Institute of Chicago) Анахита Жазвинизаден.

Канскиот филмски фестивал годинава се одржуваше од 15-ти до 26-ти мај. Во жирито под раководство на Спилберг, на 66-то издание на еден од најпрестижните и најгламурозни фестивали, беа и режисерите Анг Ли, Кристиан Мунџиу, Намои Каваси, сценаристката Лин Ремзи и актерките Видија Балан, Даниел Отоји, Никол Кидман и Кристоф Валц./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

„Филмска училница“ – проект за креативна едукација од областа на филмот за средношколците

Објавено пред

Кинотекa продолжува со својата филмска училница – проект за креативна едукација од областа на филмот и аудио-визуелното наследство, наменет за ученици од средните училишта.

„Гледај филмови, учи и создавај“ е мотото на интерактивната филмска училница преку која учесниците ќе можат да се запознаат со националното аудио-визуелно културно наследство, со основите на филмскиот јазик и ќе имаат можност за креираат свои, авторски филмски етиди, инспирирани од богатата ризница на македонската кинематографија.

Идејата на проектот е подигање на свеста на младите луѓе за значењето, вредноста и влијанието на националаното аудио-визуелно наследство, поттикнување на истражувачко љубопитство, запознавање со вештини за истражувачка работа, со идеја за нивно вклучување во откривање на нови аудио-визуелни материјали од локални и приватни архиви, како и развивање на имагинацијата за создавање на лични аудио-визуелни приказни, инспирирани од историјата на македонската кинематографија.

Годинава Кинотеката иницира и нов проект Филмска училница за наставници и професори, и првата филмска училница ќе биде наменета за нив.

Проектот почнува 16. октомври и ќе трае 10 недели.

Филмските училниците ќе се одвиваат секоја сабота во просториите и киносалата на Кинотеката, ќе има 5 школски часа посветени на една тема, а ќе се состојат од предавања, вежби и креативни работилници, гледање филмови и дискусии. Предавањата ќе бидат реализирани од филмолози од Кинотека и филмски професионалци.

Идеен творец на целиот проект е режисерката Марија Џиџева, која воедно ќе биде и координатор и модератор на предавањата.

Со проектот „Филмска училница: гледај филм, учи и создавај“ ги отвараме портите на филмскиот архив на Кинотеката со што на младите им го приближуваме филмското наследство, а преку гледање филмови, интерактивно учење и креативно дружење ги инспирираме да стекнуваат знаења, откриваат нови светови и со канализирање на сопствениот израз да создаваат свои дела.

Проектот е финансиран од Министерството за култура.

Прикажи повеќе...

Култура

Кино на трева вечерва на две локации

Објавено пред

Вечерва, со почеток од 20 часот во населбите Драчево и Ченто во рамки на настанот „Кино на трева“ ќе се одржат бесплатни филмски проекции.

Во населба Драчево, кај Три Круши го гледаме филмот „The Whistlers“, во режија на Corneliu Porumboiu.

Синопсис: За Кристи, полицаец кој ги игра двете страни на законот, не е сѐ како што изгледа. Започнувајќи кражба со висок ризик со прекрасната Гилда, и двајцата треба да се справат со пресвртите на корупцијата, предавството и измамата.

Во населба Ченто, Дом на култура „11 октомври“ го гледаме филмот „Bye Bye Morons”, во режија на Albert Dupontel.

Синопсис: Тешко болна жена се обидува да го најде своето одамна изгубено дете со помош на маж среде „burnout“ и слеп архивист.

*Влезот е слободен. Настаните ќе се реализираат согласно актуелниот протокол за организирање настани на отворен простор.

Прикажи повеќе...

Култура

Премиера на краткометражниот филм „Северен пол“

Објавено пред

По светската премиера во Официјалната селекција во Кан на најпрестижниот светски филмски фестивал, регионалната премиера во Сараево, италијанската премиера на фестивалот „Конкорто“ во Пјаченца и македонската премиера на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола, денес во МКЦ Парк скопската публика ќе може да го види филмот „Северен пол” на Марија Апчевска-Петровска.

По оваа проекција следуваат учества и во официјалните селекции на фестивалите во Тирана, Рекјавик, Батуми и други реномирани фестивали.

Главните улоги ги толкуваат: Антонија Белазелкоска и Лука Митев. Директор на фотографија Владимир Самоиловски, костимограф Билјана Гргур, сценограф Кирил Спасески, монтажер Драган Вон Петровиќ, шминка Горан Игњатовски, дизајн на тон Игор Поповски и Бојан Паликуќа, кастинг-директор Киријана А. Николоска. Продуцент на филмот е Роберт Насков.

Филмот е во продукција на „Кино око” во копродукција со „Сервија филм” и „Форгрејд” од Србија и „Тиволи продукција” од Унгарија. Финансиски е поддржан од Агенцијата за филм на Северна Македонија и Српскиот филмски центар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Проекции: Социјалдемократите со мало водство пред конзервативците на изборите во Германија

Според проекциите на две германски телевизии, Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на денешните парламентарни избори освои околу еден процент повеќе...

Топ11 час

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион11 час

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија12 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија16 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа18 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија18 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија3 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа3 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа3 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Досие