Контакт

Филм

Клуни режира филм за британскиот скандал со прислушување телефони

Објавено пред

Холивудскиот актер Џорџ Клуни ќе ја режира адаптацијата на книгата „Hack Attack“ на Ник Дејвис новинар на британскиот весник The Guardian која се занимава со истрагата во медиумското царство на Руперт Мардок која го разоткри скандалот со хакирањето на телефоните на познатите личности.

Станува збор за скандалот кој пред неколку години до темел ја потресе довербата на Британците во медиумите и доведе од затворање на најпродаваниот таблоид The News of the World.

„Присутни се сите елементи – лажењето, корупцијата, уцената – и тоа на највисоките државни нивоа и од страна на најголемиот лондонски весник. А најдобар дел од што сето тоа е вистина. Ник е храбар и упорен известувач и чест ми претставува да ја преточам неговата книга во филм“ се истакнува во соопштението на Џорџ Клуни што го пренесе The Guardian.

Шефот на продукцијата во „Columbia pictures“, Мајкл Де Лука во своето соопштение истакнува дека Клуни е „и самиот син на новинар, со остроумен интерес за улогата на новинарството во нашите животи. „Во филмот ‘Hack Attack’ Џорџ ќе ја истражи мрачната страна на тој свет, бизнисот во кој сите правила на новинарството се прекршени во трката за што подобра и поголема приказна“, додава Де Лука.

Клуни, заедно до партнерот Грант Хислоу ќе учествува и во продукцискиот дел од проектот преки нивната заедничка фирма „Smokehouse Pictures“ којашто продуцираше и некои други негови филмови. Почетокот на снимањето е планирано за 2015 година./крај/мф/сн

Извор: The Guardian©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Утре почнува 19. издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“

Објавено пред

Годинешната програма на „Синедејс“ е селекција на Бернд Будер и таа е намалена следствено на фестивалските денови. Во неа ќе ги гледаме најновите остварувања на Озон, Пуиу, Винтенберг, Срѓан Голубовиќ, а таа нуди и доста македонски филмови и копродукции што гравитираат во неколку нови и веќе познати програмски целини: Официјална селекција, Гала-програма, Музички документарци, МК во ЕУ, МК-премиери, SEE-програма, ФДУ ретро, Детска програма, музичка селекција од концерти во специјалната програма на фестивалот – cinEmusic и др.

Фестивалот ќе се реализира на повеќе локации во Скопје: Градскиот парк, парк МКЦ, парк „Ибни Пајко“, киното „Влае„“, паркот во „Кисела Вода“, киното „Напредок“, киното „Маџари“, Домот на градежниците „Кочо Рацин“ и покривот на ГТЦ.

Билетите ќе чинат 100 денари за сите филмови, освен за филмовите од POP-UP КИНО.

– За програмата во Градскиот парк, паркот „Ибни Пајко“ и паркот МКЦ билетите од 100 денари може да се купат онлајн преку bileti.mkc.mk (препорачуваме онлајн-продажба), како и на самиот влез на овие локации.
– За филмовите од POP-UP КИНО бесплатни билети може да се набават само онлајн (bileti.mkc.mk).
– Влезот за музичката програма е бесплатен, освен за концертот на „ЗЏМ колектив“ и гудачкиот оркестар за кој може да се набават билети за цена од 200 денари.

Со секој билет посетителите ќе може да користат бесплатен превоз на ЈСП „Скопје“ при доаѓање или заминување од фестивалските локации. Билетот има важност на денот на избраниот настан, во периодот од 19 до 00.00 часот.

Прикажи повеќе...

Култура

Македонскиот хип-хип документарец „Њујорк: Аџилак“ премиерно на „Синедејс“

Објавено пред

Оваа сабота (19 септември) со почеток од 22 часот на отворениот кино-парк „Ибни Пајко“ во Скопје (зад Македонската филхармонија), документарниот хип-хоп филм „Њујорк: Аџилак“ ќе ја доживее својата македонска премиера како дел од филмскиот фестивал „Синедејс“.

Режисер на 39-минутниот филм е Славчо Ковилоски, член на хип-хоп групите „Клан исток“ и „Браќа по крв“.

Филмот е своевидно патешествие низ улиците на Њујорк, родното место на хип-хоп културата. Сите тие културни влијанија, расни проблеми и борби за права се прикажани во културна смисла. Главна цел е да се направи паралела помеѓу развојот на хипхопот во САД и во Европа, поточно во Македонија, каде што тој се појави на почетокот од 90-тите.

Овој документарец исполнет со музика од златното време на хип-хопот и слики од гетата и местата каде што се развиваше оваа култура дава личен приказ за градот што го доживеал авторот на филмот, кој пораснал со хип-хоп културата.

Прикажи повеќе...

Култура

„Врба“ со номинација за најдобар меѓународен филм, Манчевски за најдобар режисер на фестивал во Лондон

Објавено пред

„Врба“ доби номинација за најдобар меѓународен филм, а Милчо Манчевски е номиниран за најдобар режисер на претстојниот фестивал „Рејнденс“ во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден од најголемите во светот.

Жирито предводено од оскаровецот Џереми Ајронс ќе ги додели престижните награди во осум категории, во секоја се номинирани по три филма, а „Врба“ доби номинации во две категории.

Настапот на „Рејнденс“, што ќе се одржи од 28 октомври до 7 ноември, е и британска премиера на „Врба“, чиј продуцент е и легендарниот британски продуцент и основач на „Вирџин рекордс“, Ник Пауел. Организаторот на фестивалот го издвојува „Врба“ како еден од хитовите на програмата, а ќе се прикаже во селекцијата женски поглед.

Поради пандемијата на Ковид-19, 28. „Рејнденс“ годинава ќе се одржи во хибридна форма и онлајн и на живо во центарот на Лондон, со над 50 светски и британски премиери, а на 28 октомври ќе има гала-отворање со „Стардаст“ на Габриел Рејнџ за Дејвид Боуви и периодот кога тој го создаде Зиги Стардаст, еден од највлијателните и најславни негови ликови.

Победата во конкуренцијата за краток филм на „Рејнденс“ исто така носи и квалификација за „Оскар“ и за наградите БАФТА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна која ѝ беше изречена на...

Регион60 минути

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија1 час

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два...

Свет2 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет2 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија Ванг Џиганг изјави дека земјата во моментов спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија2 часа

Жените се уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ3 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа3 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет3 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион3 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија15 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ15 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет15 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија16 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ17 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ19 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура19 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија21 час

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија21 час

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија21 час

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Досие