Контакт

Филм

Промоција на македонскиот хип хоп документарен филм „Сложувалка“

Објавено пред

На 16-ти ноември (понеделник) во Кино Фросина – МКЦ, со почеток од 21 часот, организацијата Хип Хоп Македонија ќе одржи промоција на македонскиот документарен хип хоп филм „Сложувалка”. 

Од организацијата велат дека на филмот е работено две години, а се работи за 38-минутен колаж од размислувања на голем број хип хоп артисти кои оставиле белег на македонската андерграунд сцена: Ицко и VG (Чиста Околина), DJ Гоце (САФ), Против Сите и Green Out (Легијата), Профо и Човекот Екс (Клан Исток), Тигаз (ДНС), ПУКА Козметика, Хром (графити), Тец (Most Wanted/Ошав Прод.), Токсиколози, Зад Аголот, Тони Зен, Слаткаристика, Авторизација, Дивизија, Титаниум, Стрес, Огнен beatbox.

Името на филмот доаѓа од идејата дека спојувањето на нивните размислувања во една идеја е процес сличен на сложувањето на коцките кај сложувалките, со цел на крајот да се дојде до бараниот резултат. Филмот ќе биде промовиран во рамките на филмскиот фестивал Cinedays, додаваат од Хип Хоп Македонија./крај/мф/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

„Мојата порта“ – краток филм на деца од основните училишта во општина Центар

Објавено пред

Во Кинотека на Македонија синоќа се одржа премиерата на кусиот аматерски филм „Мојата порта“, производ од неколкумесечни интерактивни работилници за изработка на филм, на кои учествуваа ученици од сите основни училишта во општина Центар, соопштија од Општината.

Тема на филмот е дијалогот како моќна алатка на родителите, општеството и децата во надминување на насилно однесување, а по проекцијата на „Мојата порта“ беше одржана и трибина на истата тема, со цел пронаоѓање  можности и начини за општествено канализирање и разумно надминување на семејни, социјални и општествени конфликти кои доведуваат до насилно однесување, соопштија од Општина Центар.

Прикажи повеќе...

Култура

Јавна трибина за насилството во Кинотека

Објавено пред

„Дијалогот како моќна алатка на родителите, децата и општеството во надминување на насилното однесување“ е темата на дешната јавна трибина, што ќе се одржи во 12 часот во Кинотеката на Македонија.

Овој настан е во рамки на финалниот дел на проектот на истата тема и е реализиран во вид на филмска работилница. Целиот проект е иницијатива на филмскиот фестивал Киненова Скопје, во склоп на кој се реализира истиот, а е поддржан од Уницеф и Европската Унија.

На трибината, која е отворена за публика, стручни панел-дискутанти ќе бидат: Марија Ралева, психолог, Радмила Живановиќ, психијатар. Јана Белчева-Андреевска, преседавач на Советот на Општина Центар, и Бенџамин Перкс, претставник на Уницеф, а модератор ќе биде новинарката Ана Јовковска.

Во склоп на овој настан ќе се одржи и премиерното прикажување на филмот „Мојата порта“, кој го изработија деца кои беа учесници на оваа работилница, а кои се ученици во основните училишта во општина Центар, работејќи на еден од аспектите на темата за насилство заедно со стручен ментор.

Партнери на проектот се Општина Центар и Кинотека на Македонија.

Прикажи повеќе...

Филм

Црно-белиот филм „Рома“ во трка за „Оскар“ против „Родена ѕвезда“

Објавено пред

Шпанскиот црно-бел филм „Рома“ во продукција на Нетфликс е оценет како најдобар филм за оваа година, со што филмот официјално влегува во трката за „Оскар“.

Фамилијарната драма обработува настани од 1970-тите во Мексико, а нејзин сценарист и режисер е Алфонсо Куарон, „Оскаровецот“ кој ги освои филмаџиите со феноменалниот блокбастер „Гравитација“.

„Рома“ е оценет како најдобар филм за 2018 од страна на група критичари од Лос Анџелес, Њујорк, Чикаго и Сан Франциско, додека останатиот дел тврдат дека „Родена ѕвезда“ е силен противник во трката за најпрестижното филмско признание.

Сепак, „Рома“ не е далеку од овој ранг, велат филмските критичари.

Филмот го отсликува животот на две жени – домаќинка чија улога ја игра Јалица Апарисио, која не е професионална актерка, но освои бројни признанија за својата изведба; и мајка од средната класа, чија улога ја толкува Марина де Тавира.

Филмот е создаден по инспирација од животот на самиот Куарон, а освои бојни рецензии со пет ѕвездички.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Штрајкот прекинат, затворениците ќе преговараат со Владата за амнестија

Затворениците што издржуваат казна во затворот „Идризово“ од утрово го прекинаа штрајкот со глад. Директорот на „Идризово“, Боби Мојсоски, вели...

Македонија3 часа

(Видео) Дебата: Секоја амнестија и насока за менување на обвинението е упад во правосудството

Секоја амнестија или аболиција претставува упад, односно мешање во судската власт бидејќи законите се обврзувачки за Обвинителството и за судствто,...

Македонија4 часа

(Видео) Анкета: Што ви значи датумот 27 април?

„27 април е обичен ден, мислам дека не е празник“, „ме асоцира на крв и насилство“, „фингирана партиска работа“, се...

Македонија5 часа

Тасева ќе оцени дали Ласкова влијаела за грантот на нејзината снаа

До 20 декември „Транспаренси интернешнал – Македонија“ треба да ја заврши проценката на ризик за четирите компании добитници на грантови...

Македонија6 часа

(Видео) Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа на Клиничкиот центар

Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа во Клиничкиот центар од 10 до 10:30 часот и не им дозволуваа да наплаќаат...

Европа7 часа

Захарова: Ќе се одмаздиме ако Киев не обезбеди сигурност за руските дипломати

Москва ќе преземе мерки и ќе се одмаздиме доколку Киев не обезбеди целосна сигурност и безбедност на руските дипломати во...

Екологија7 часа

(Видео) „О2 иницијатива“: Зошто нема казни за бурето со оган пред Собрание?

„Никогаш нема од нас да биде држава за почит со ваков однос. Се пали на отворено пред Собрание на Република...

Македонија8 часа

Папата ќе ја посети Македонија во мај

Македонската Влада и Ватикан соопштија дека папата Франциск ќе допатува во Македонија на 7 мај следната година.  Претходно, минатиот месец...

Крвав четврток8 часа

Отец Пимен: Ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не му била намерата да влезе во Собранието

,,Еден ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не било намерата да се влезе во Собранието”, рече отец...

Македонија9 часа

Во УБК билe следени телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет – Тврдина” продолжи да сведочи ексвработениот инеженер во МВР, Ѓоко Лазаревски....

Европа9 часа

Нов дипломатски скандал поради руски шпион

По одлуката на словачките власти за протерување руски дипломат од земјата, Москва реагираше со реципрочна мерка, објави „Спутник“. Минатата недела...

Европа10 часа

Меј: Ќе продолжам со мојата мисија за реализација на брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, по синоќешното гласање изјави дека сега ќе продолжи со својата „обновена мисија” да ја извади Велика...

Свет10 часа

Уште еден Канаѓанец исчезна во Кина

Канада соопшти дека се обидува да стапи во контакт со нејзин државјанин во Кина, кој исто така бил испитуван од...

Европа10 часа

Издадена потерница по напаѓачот од Стразбур, според полицијата, станува збор за исклучително опасна личност

Француската полиција издаде потерница по 29-годишниот Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур. Тој во...

Свет11 час

(Видео) Воз излета од шините во Турција – девет мртви и 46 повредени

Деветмина патници загинаа, а 46 се повредени кога брзиот воз на линијата Анкара – Конја се судрил во машина за...

Македонија24 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет1 ден

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски1 ден

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија1 ден

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Досие