Контакт

Филм

Златниот лав во Венеција за шведскиот филм „Гулаб“

Објавено пред

Шведскиот филм „Гулаб седи на гранка и размислува за животот“ (A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence) на култниот 71-годишен шведски режисер Рој Андерсон ја освои во саботата навечер главната награда на 71-то издание на Венецијанскиот филмски фестивал – Златниот лав.

Златниот лав на шведскиот филм му е доделен на филмот кој изобилува со хумористични скечеви, кои ги истражуваат егзистенцијалните прашања. Рој Андерсон примајќи ја наградата изјави дека бил инспириран од големиот италијански режисер Виторио де Сика, особено од неговиот филм „Крадци на велосипеди“ од 1948 година. „Со голема чест ја примам оваа награда, особено овде во Италија, земјата која даде толку филмски ремек-дела. Ќе настојувам и натаму да правам добри филмови како оние на Виторио де Сика“, изјави Андерсон при врачувањето на наградата од страна на претседателот на жирито, францускиот композитор на филмска музика Александр Депле, на сцената пред Палатата на филмот на венециско Лидо и им порача на колегите да го следат примерот на големиот италијански режисер. Наградата за најдобра режија – Сребрен лав му припадна на 77-годишниот руски режисер Андреј Кончаловски за филмот „Белите ноќи на поштарот Алексеј Трјапицкин“ чие дејствие е сместено во село покрај езеро во Русија и ги следи животите на локалните луѓе, што понекогаш е снимано и со скриена камера. Документарниот филм на американскиот режисер Џошуа Опенхајмер „Поглед на тишината“(The Look of Silence) за малку познатите факти за масовните егзекуции во 1960-те по неуспешниот комунистички државен удар од 1960 ја доби наградата на жирито за добар филм.Италијанскиот филм „Гладни срца“ (Hungry hearts) на режисерот Савиер Констанц, кој истакна дека филмот го направил за помалку од милион долари ги доби двете награди за најдобри главни ролји. Во машка конкуренција „Пхарот на Вопли“ му припадна на Адам Драјвер, а во женска на италијанската актерка Ална Рорвахер. Признанието коешто се доделува во чест на славниот италијански актер Марчело Мастројани за најдобро актерско деби отиде кај младиот француски актер Ромен Пол за улогата до филмот „Последниот удар на чеканот“(Le dernier coup de marteau).Специјалната награда на жирито на 71-от Венецијански филмски фестивал му припадна на турскиот филм „Сивас“, а наградата што го носи името на уште еден великан на италијанскиот филм – Луиџи де Лаурентус за најдобар дебитантски филм му припадна на индискиот „Court“, кој беше прогласен и за најдобар филм во програмата Хоризонти.Во специјалната конкуренција на програмата Venezia Classici, на којашто се прикажуваат обновените верзии на стари филмови, за најдобар беше прогласен „Необичен ден“(Una giornata particolare) на италијанскиот режисер Еторе Скола во кој главните ролји ги толкуваа Софија Лорен и Марчело Мастројани./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Утре почнува 19. издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“

Објавено пред

Годинешната програма на „Синедејс“ е селекција на Бернд Будер и таа е намалена следствено на фестивалските денови. Во неа ќе ги гледаме најновите остварувања на Озон, Пуиу, Винтенберг, Срѓан Голубовиќ, а таа нуди и доста македонски филмови и копродукции што гравитираат во неколку нови и веќе познати програмски целини: Официјална селекција, Гала-програма, Музички документарци, МК во ЕУ, МК-премиери, SEE-програма, ФДУ ретро, Детска програма, музичка селекција од концерти во специјалната програма на фестивалот – cinEmusic и др.

Фестивалот ќе се реализира на повеќе локации во Скопје: Градскиот парк, парк МКЦ, парк „Ибни Пајко“, киното „Влае„“, паркот во „Кисела Вода“, киното „Напредок“, киното „Маџари“, Домот на градежниците „Кочо Рацин“ и покривот на ГТЦ.

Билетите ќе чинат 100 денари за сите филмови, освен за филмовите од POP-UP КИНО.

– За програмата во Градскиот парк, паркот „Ибни Пајко“ и паркот МКЦ билетите од 100 денари може да се купат онлајн преку bileti.mkc.mk (препорачуваме онлајн-продажба), како и на самиот влез на овие локации.
– За филмовите од POP-UP КИНО бесплатни билети може да се набават само онлајн (bileti.mkc.mk).
– Влезот за музичката програма е бесплатен, освен за концертот на „ЗЏМ колектив“ и гудачкиот оркестар за кој може да се набават билети за цена од 200 денари.

Со секој билет посетителите ќе може да користат бесплатен превоз на ЈСП „Скопје“ при доаѓање или заминување од фестивалските локации. Билетот има важност на денот на избраниот настан, во периодот од 19 до 00.00 часот.

Прикажи повеќе...

Култура

Македонскиот хип-хип документарец „Њујорк: Аџилак“ премиерно на „Синедејс“

Објавено пред

Оваа сабота (19 септември) со почеток од 22 часот на отворениот кино-парк „Ибни Пајко“ во Скопје (зад Македонската филхармонија), документарниот хип-хоп филм „Њујорк: Аџилак“ ќе ја доживее својата македонска премиера како дел од филмскиот фестивал „Синедејс“.

Режисер на 39-минутниот филм е Славчо Ковилоски, член на хип-хоп групите „Клан исток“ и „Браќа по крв“.

Филмот е своевидно патешествие низ улиците на Њујорк, родното место на хип-хоп културата. Сите тие културни влијанија, расни проблеми и борби за права се прикажани во културна смисла. Главна цел е да се направи паралела помеѓу развојот на хипхопот во САД и во Европа, поточно во Македонија, каде што тој се појави на почетокот од 90-тите.

Овој документарец исполнет со музика од златното време на хип-хопот и слики од гетата и местата каде што се развиваше оваа култура дава личен приказ за градот што го доживеал авторот на филмот, кој пораснал со хип-хоп културата.

Прикажи повеќе...

Култура

„Врба“ со номинација за најдобар меѓународен филм, Манчевски за најдобар режисер на фестивал во Лондон

Објавено пред

„Врба“ доби номинација за најдобар меѓународен филм, а Милчо Манчевски е номиниран за најдобар режисер на претстојниот фестивал „Рејнденс“ во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден од најголемите во светот.

Жирито предводено од оскаровецот Џереми Ајронс ќе ги додели престижните награди во осум категории, во секоја се номинирани по три филма, а „Врба“ доби номинации во две категории.

Настапот на „Рејнденс“, што ќе се одржи од 28 октомври до 7 ноември, е и британска премиера на „Врба“, чиј продуцент е и легендарниот британски продуцент и основач на „Вирџин рекордс“, Ник Пауел. Организаторот на фестивалот го издвојува „Врба“ како еден од хитовите на програмата, а ќе се прикаже во селекцијата женски поглед.

Поради пандемијата на Ковид-19, 28. „Рејнденс“ годинава ќе се одржи во хибридна форма и онлајн и на живо во центарот на Лондон, со над 50 светски и британски премиери, а на 28 октомври ќе има гала-отворање со „Стардаст“ на Габриел Рејнџ за Дејвид Боуви и периодот кога тој го создаде Зиги Стардаст, еден од највлијателните и најславни негови ликови.

Победата во конкуренцијата за краток филм на „Рејнденс“ исто така носи и квалификација за „Оскар“ и за наградите БАФТА.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион58 минути

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа „Јанис“, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет2 часа

Национален парк во Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови во Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија2 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион2 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија2 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет3 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет3 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија3 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ4 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа4 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет4 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија16 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ16 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет16 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија17 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ17 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ20 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура20 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија22 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Досие