Контакт

Манифестации

Министерката Елизабета Канческа-Милевска ја доби наградата „Yes to Art“

Објавено пред


Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска ја доби меѓународната награда „Yes to Art“ за остварувања во уметноста и културата, во рамките на манифестацијата „Anatolian Theatrical Awards.

Заблагодарувајќи се за укажаната чест, во преполната сала на Културниот центар „Јунус Емре“ во Истанбул, министерката Канческа-Милевска во четврток вечер рече дека наградата ја доживува како поттик и во иднина да продолжи да работи на унапредување на состојбите во културата во Република Македонија и нејзина промоција во меѓународни рамки, како и за продлабочување и зајакнување на културните врски со Република Турција, која е вистински пријател и поддржувач на нашата земја.

Наградата, која ја доделува реномираното списание за театар „Tiyatro Gazetesi“, е второ признание за министерката Канческа-Милевска во Република Турција, која во 2011 година беше одликувана и со наградата „Златен чинар“ за особени постигнувања во културата и уметноста.

На манифестацијата признание му беше врачено и на Турскиот театар – Скопје, кој во изминатите 65 години на својата сцена презентираше извонредни театарски остварувања кои ја освоија публиката не само во Република Македонија, туку и во другите културни центри низ светот.

Претходно министерката Елизабета Канческа-Милевска оствари билатерална средба со својот колега Наби Авчи на која беше оценето дека двете земји имаат традиционално одлична соработка во сите сегменти од областа на културата, која е потврдена со реализацијата на голем број проекти, како и со претставувањето на уметници од двете земји на значајни фестивали и манифестации во Македонија и во Турција.

На средбата, меѓу другото, беше потенцирана и соработката во издавачката дејност, а стана збор и за стимулативната мерка од областа на издаваштвото која се применува во двете држави и која е одлична можност за претставување на книжевните автори во двете земји.

Канческа-Милевска и Авчи на средбата го изразија своето уверување дека соработка во културата меѓу Македонија и Турција во иднина ќе продолжи со уште понагласена динамика. За таа цел, двајцата министри се заложија за скоро потпишување на Програмата за соработка, чие усогласување е во тек, за обезбедување на потребните услови за отворање на културно-информативните центри во Скопје и во Истанбул, како и за интензивирање на изградбата на новиот објект на Турскиот театар.

Тие оценија дека овој проект, кој е од особено значење, треба што поскоро да се заврши со што ќе се овозможи Театарот да ги презентира своите уметнички креации во нов објект изграден според сите светски стандарди. /крај/со/ст

Книги

Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Објавено пред

Од

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави конкурсот за овогодинешното издание на манифестацијата. Фестивалот годинава се организира по петти пат, а во конкурсот се определени условите за пријавување на заинтересираните автори на поетски творби.

Право да конкурираат имаат поетите од Македонија и од балканските земји, кои ќе се натпреваруваат во две возрасни категории, до 18 години и над 18 години. На конкурсот учествуваат со испраќање на три необјавени песни, не подолги од 32 реда, напишани на мајчин јазик (учесниците на кои македонскиот не им е мајчин јазик, задолжително доставуваат препев на македонски јазик). Во однос на темата и формата на песните ограничувања нема.

Творбите се испраќаат на електронската адреса на фестивалот: [email protected] Пристигнатите песни ќе ги оценува стручна комисија, која освен избор на наградени, ќе направи и селекција на автори што ќе бидат застапени во заедничка збирка, алманах. Рокот за пријавување е до 5 мај.

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ се организира во чест на 24 мај, Денот на словенските просветители Св.Кирил и Методиј. Организатори се Здружението за култура „Дунек“ во соработка со Центарот за култура АСНОМ – Гостивар.
Меѓу наградените на фестивалот во претходните изданија се поетите: Стефан Марковски, Слаѓана Ставревска, Вања Савова (Бугарија), Невен Лукачевич (Хрватска), Кристина Мерклер и други.

Прикажи повеќе...

Забава

Нов музички фестивал „Ентер“ во Скопје, најавени се 60 изведувачи од земјава и светот

Објавено пред

Од

На крајот на мај и почетокот на јуни Скопје ќе биде епицентарот на музички земјотрес во регионот. На две огромни фестивалски сцени, никогаш досега видени на овој простор, отворена и затворена, шест дена ќе настапуваат големи музички ѕвезди, односно над 60 бендови од земјава и странство.

Засега не се откриваат имињата на изведувачите, но се дознава дека станува збор за исклучително популарни бендови и реномирани соло артисти кои ќе настапуваат на целиот простор околу спортскиот центар Борис Трајковски.

По теркот на регионалните фестивали „Егзит“, „Си денс лав фестивал“ и „Сигет“, на кои доаѓаат стотици илјади луѓе од Европа, Скопје ќе го добие за првпат „Ентер“. Со фестивалот, се очекува на крајот на мај и почетокот на јуни, Скопје и Македонија да станат центар на музичките случувања во поширокиот регион, што ќе привлече и голем број посетители од надвор.

Фестивалот ќе понуди многу музика, настапи во живо, позитивна енергија и како што се дознава пиво што ќе се продава за само 80 денари.

Токму пред сезоната на музички фестивали низ целиот свет, истражувачите во Британија испитуваа дали постои поврзаност помеѓу концертите, музиката во живо и благосостојбата на луѓето. Според професорот Патрик Фаган, кој го предводел истражувањето, одењето на концерти го продолжува животот. Дваесетминутна свирка во живо со светла, ефекти, врескање на публиката и гласната музика го зголемува чувството на благосостојба кај луѓето. Одењето на концерт или на голема свирка еднаш во две недели може да го продолжи животот на човекот за цели девет години.

„Препорачуваме почесто одење на свирки во живо. Така можете да си го продолжите животот за цела деценија“, наведува Фаган во студијата.

Прикажи повеќе...

Култура

Одбележан јубилеј – 15 години на „Поточиња“

Објавено пред

На 24 и 25 март 2018 година во Македонска опера и балет се одржа 15-годишниот јубилеен концерт на прекрасните „Поточиња“. 5.000 насмеани родители и деца ги посетија 6-те настапи на „Поточиња“ во саботата и неделата.

Поради јубилејот, организаторот Пап подготви специјално издание исполнето со нови песнички, прекрасни приказни, изненадувања и специјална роденденска програма. Популарната детска маскота „Поки“ беше водител на овој долгоочекуван детски фестивал на кој воедно учествуваше и Сара Мејс со најновата песна која ја направија со „Поточиња“ со наслов „Гласот на децата“.

За музиката и аранжманот е одговорен реномираниот композитор Мирослав Пап, а стиховите се дело на Светлана Пецакова.
Организаторите изјавија благодарност за поддршката и интересот до сите кои го посетија фестивалот и затоа порачаа дека со нетрпение го очекуваат следниот фестивал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Свет2 часа

Експлозија во Кабул, над 30 загинати

Најмалку 31 човек загина, а 54 се повредени во експлозија во центарот за регистрирање на гласачи во авганистанската престолнина Кабул,...

Македонија3 часа

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија3 часа

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион4 часа

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Македонија17 часа

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на...

Македонија21 час

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини,...

Македонија22 часа

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно...

Македонија23 часа

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на...

Македонија1 ден

(Видео) Стоп за извршителите -протест на 1 мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата,...

Македонија1 ден

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со...

Македонија1 ден

(Видео) Ако во мај објавиме решение за името, поканата за НАТО автоматски ќе се активира, вели Заев

Имаме условена покана за НАТО и таа ќе се активира автоматски откако ќе се постигне решение за името, порача премиерот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене, рече премиерот Зоран Заев во врска...

Вести1 ден

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет...

Вести1 ден

Трамп за одлуката на Северна Кореја: Ова е добра вест за целиот свет

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети. Исто така ќе...

Вести1 ден

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за...

Економија1 ден

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на...

Македонија1 ден

(Видео) Приведената скопјанка тврди дека ја однеле во полициска станица без никаква основа

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк, на...

Македонија2 дена

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Досие