Контакт

Манифестации

Филмот „Акт“ го отвори Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“

Објавено пред

Со филмот на македонскиот уметник Ацо Станковски „Акт“ започна шестото издание на Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“.

Акт е анимиран филм во кој на еден поетски начин се претставува една од најприсутните теми во историјата на ликовната уметност – претставата на голото телo – непресушна инспирација за многу значајни творци.

На отворањето публиката можеше да проследи проекција на 11 краткометражни анимирани филмови од официјалната конкуренција кои се борат за наградите Златна, Сребрена и Бронзена Тула.

Првиот фестивалски ден започна со проекции на анимирани филмови за деца синхронизирани на македонски јазик, како и две работилници наменети за најмладата публика: работилницата за стоп анимација со пластелин под менторство на аниматорката Дариа Копиец од Полска и стрип работилницата Мак-стрип под менторство на македонските стрипаџии Здравко Гиров и Давор Драмиќанин.

Вториот фестивалски ден ќе продолжи со проекции на анимирани филмови за деца во утринските часови, работилница за стоп анимација за деца, како и со работилница со канадскиот автор Николас Бролт, кој на македонската јавност ќе ја претстави својата оригинална техника на анимирање со леење на шеќер. Официјалната програма на анимирани филмови започнува во 20.00 часот.

Во наредните денови следуваат проекции на филмови, дискусии, работилници, промоција на книга и други настани поврзани со анимацијата. /крај/со/ст

Култура

Објавен јавниот повик за 4. издание на фестивалот на светлината Skopje Light Art District-The Sun

Објавено пред

ЈУ Универзална сала со поддршка на Град Скопје објави јавен повик за поднесување апликации за четвртото издание на фестивалот на светлината – Skopje Light Art District (SkLAD).

Главната тема на ова издание ќе биде Сонцето како непресушен извор на светлина и бесконечен извор на енергија. Врската помеѓу Сонцето и Земјата го создава и оддржува целокупниот живот на планетата. Уште од самите почетоци на човештвото Сонцето симболизира врховна моќ, знаење, божественост, енергија, сила и повторно раѓање

SkLAD е основан во 2018 година со цел да создаде нов културен и социјален настан со фокус на светлосната уметност. Преку минатите изданија во 2018, 2019 и 2020 година, SkLAD успешно го претстави Скопје на мапата на европски фестивали на светлината, презентирајќи светлосни инсталации и уметност во нови медиуми на водечки уметници од светот, преку нивно истакнување на домашната уметничка сцена.

SkLAD цели да создаде соработка со други регионални настани и фестивали на светлината со која дополнително ќе се зајакне важноста на Скопје како еден вид  нов центар за современата уметност.

На конкурсот право на учество можат да земат сите заинтересирани автори кои креираат во сферата на светлосната уметност, светлосните инсталации, видеоарт или го користат светлото како главен израз на визуелно и уметничко изразување.

Заинтересираните уметници, покрај официјалната пријава, потребно е до организаторите да достават и наслов, детален опис, скици, концепт на предлог-проектот, проект дизајн, програма со предлог финансиска конструкција за реализација на истата; да наведат локација за која се аплицира; фотографии и/или видео од делата доколку истите биле претходно изложени; потребна опрема за реализација на делото; професионално портфолио и кратка биографија/CV на уметникот/уметничката група.

Повеќе информации околу повикот, начините на финансирање и останатите детали поврзани со 4-тото издание на Skopje Light Art District, може да се најдат на официјалната веб-страница на фестивалот.

Прикажи повеќе...

Култура

(Видео) Хопкинс влезе во историјата на „Оскарите“, најстар оскаровец досега

Објавено пред

Триесет години по „Оскарот“ за улогата на Ханибал Лектор во трилерот „Кога јагнињата ќе стивнат“, сер Ентони Хопкинс ја доби втората статуетка за најдобра главна машка улога – за улогата во „Таткото“.

Хопкинс со тоа стана најстариот оскаровец на 83-годишна возраст.

Ентони Хопкинс ја доби наградата за најдобар актер за маестралната улога на човек што страда од деменција во филмот „Таткото“.

Неговата победа беше најголемото изненадување на церемонијата. Се очекуваше Чадвик Бозман, кој почина на 43-годишна возраст минатиот август, да го освои „Оскарот“ за најдобра машка улога во филмот „Црното дно на Ма Рајни“.

Можеби беше изненадување за самиот Хопкинс, кој не беше ниту во Лос Анџелес ниту во Британскиот филмски институт во Лондон, каде што церемонијата беше следена во Велика Британија.

Се верува дека актерот бил во родниот Велс и немало можност тој да се појави преку апликацијата „Зум“.

Филмот „Таткото“ ја доби и наградата за најдобро адаптирано сценарио – сер Кристофер Хамптон и Флоријан Зелер.

Тие го нарекоа Хопкинс најголемиот жив актер.

Прикажи повеќе...

Култура

„Кво вадис, Аида?“ на Јасмила Жбаниќ во трката за „Оскар“, објавени и другите номинации

Објавено пред

Американската академија за филмска уметност и наука го објави официјалниот список на номинации за наградата „Оскар“, во кој се наоѓа и филмот „Кво вадис, Аида?“ на босанската режисерка Јасмила Жбаниќ.

Филмот на Жбаниќ за настаните во Сребреница е номиниран во категоријата најдобар странски филм, заедно со филмовите „Уште една тура“ од Данска, „Подобри денови“ од Хонгконг, „Колектив“ од Романија и „Човекот што си ја продаде кожата“ од Тунис, пренесува АП.

Оваа година церемонијата на „Оскарите“ ќе се одржи на 25 април.

Номинациите за „Оскар“ беа објавени преку видеоповик од Лондон од страна на актерката Пријанка Чопра и пејачот и актер Ник Џонас.

Филмот „Кво вадис, Аида?“ е номиниран и за две награди БАФТА – во категоријата најдобар режисер и најдобар странски филм, наведува босанскиот портал „Кликс“.

Наградите БАФТА се закажани за 11 април.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија4 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа5 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа5 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет6 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет6 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија18 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија21 час

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија22 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија24 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Досие