Контакт

Манифестации

Концертите на Охридско лето можат да се следат и на интернет

Објавено пред

Дел од настаните на годинешново издание на програмата на реномираниот фестивал Охридско лето ќе бидат пренесувани во живо, а сите љубители на музичката уметност кои нема да бидат во можност да присуствуваат во Охрид во црквата „Света Софија“, ќе може да уживаат преку преносот на интернет.

dobivaj vesti na viber

Така концертот во вторник со наслов „Од творечкиот опус на композиторот Томислав Зографски (1934-2000) – кон 80 години од раѓањето“, како и концертот во среда на оркестарот на Музичката младина на Македонија кој исто така е во црквата „Света Софија“ во стандардниот термин од 21 часот ќе може да се следат во живо на web страната на Охридско лето, www.ohridskoleto.com.mk како и на веб порталот www.idividi.com.mk. Видео преносот од Света Софија ќе започне од 20 часот, час пред започнување на концертот.

Лајв стримингот ќе може да се следи и преку најавените линкови на Facebook, како и на веб порталите на медиумски спонзори на оваа значајна културна манифестација.

„Лајв стримингот е новина која се практикува на сите светски фестивали. Охридско лето во соработка со генералниот спонзор Т-home ја воведе ваквата практика на веб продукција со цел Фестивалот да се доближи до најсовремените технолошки и ИТ достигнувања“, вели маркетинг и ИТ менаџерот на Охридско лето, Илија Куртески.

Инаку ваков начин на следење на програмата на најпрестижната манифестација кај нас, Охридско лето, во соработка со T-home, генералниот спонзор на Фестивалот, го најави како новина која постојано ќе се осовременува но и ќе опфати поголем број на настани.

„Следејќи ги современите текови на светските фестивали, преносите во живо, на повеќе настани од уметничката програма во текот на едно фестивалско издание станаа традиција. Веќе трета година , на задоволство на нашата публика, успешно го спроведуваме ваквиот начин на пренос. Она што посебно не радува е реакцијата на љубителите на класичната музика кои од какви и да се причини не се во можност да бидат во преубавата црква. Благодарни се што ете на еден ваков начин им ја доближуваме уметноста им овозможуваме да уживаат во звуците на класичната музика“, рече Елизабета Јанкуловска, директорката на Фестивалот./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Симон Трпчевски: Салата на Македонската филхармонија треба да остане стожер на врвовите на класичната музика

Објавено пред

Создавањето на Национален оркестар за џез музика е добредојден чин што Македонската филхармонија го поздравува. Но, сместувањето на двата музички ансамбли како две национални установи во еден дом, под еден покрив е неприфатливо од причина што ќе создаде низа непријатности во административното работење и ќе се одрази врз конструктивноста, креативноста и продуктивноста и на двете национални установи, ова е ставот на Симон Трпчевски за салата на Македонската филхармонија.

dobivaj vesti na viber

Ова, како што вели се потврдува со повеќе аргументи, бидејќи пред се, новоформираната национална установа не е компатибилна со дејноста на Македонската филхармонија, иако е во сферата на музиката. Објектот на Македонска филхармонија е наменски изграден за потребите на музички оркестри како гудачки квартет, дувачки квинтет, перкусионисти и не компатибилна за друг музички правец. Се мешаат две различни категории.

„Создавањето на посебен простор за Националниот џез оркестар е решение и идеја поздравена и од едно од нашите најеминентни музички имиња, како Симон Трпчевски кој во својата поддршка за Македонска филхармонија вели: „Уметноста и културата се сржта на еден народ. Лично, многу ја почитувам џез музиката како и нејзините исполнители. Таа е од огромно значење за шареноликоста на нашата музичка и културна сцена. Ако има потреба поддржувам изградба на посебен простор за нив со сите услови за креативност, во кој секако ќе уживаме сите заедно. Додека, пак, салата на Македонската филхармонија, се надевам ќе остане да биде исклучиво дом на нашиот најреномиран оркестар и музички амбасадор на Македонија. Салата на Македонската филхармонија треба да остане стожер, пред сé на врвовите на класичната музика, без правење преседан невиден во филхармониските институции во светот, секако со концертна отвореност за високи музички дострели какви што се и тие на нашите џез музичари“, истакнува Трпчевски.

Прикажи повеќе...

Култура

„ДромФест – КултурДром во вашиот дом“

Објавено пред

Првпат во општина Аеродром се оддржува културно-уметничка манифестација, која во себе содржи: музика, театар, улични артисти, поезија, базар на ракотворби, со единствена цел збогатување на културно-уметничкиот живот на жителите на Аеродром и сите други посетители.

dobivaj vesti na viber

Зошто „ДромФест“?

Затоа што заедница без уметност и култура е мртва заедница
Затоа што уметноста и вдахнува живот на заедницата
Затоа што уметноста е потребна секому, а достапна е само некому
Затоа што најголемата скопска општина речиси и да нема манифеатации од културата
Затоа што Аеродром има најголем број музичари, актери, уметници, поети, писатели, ракотворци…
Затоа што нема простор, сцена, локација, објект за културни настани

„ДромФест“ – музички фестивал

16 декември, од 17 до 24 часот, на платото зад „Капитол мол“

Настапуваат:
Ласт експедишн, Лоши Деца, Лара Иванова, No Name Nation, Пајак, Cruel, Sol Nocivo, Коноп бенд и Диџеј Жолти Ман

„ДромФест“ – базар на ракотворби

17 и 18 декември, од 10 до 20 часот во ТЦ „Бисер“
На базарот на ракотворби ќе бидат изложени ракотворби (филигран, слики од срма, врамени везови со македонски фолклор, рачно работени кукли, рачно работен накит, плетени додатоци за облека, новогодишни рачно работени украси….) од членките на Здружението на домаќинките на Македонија.

„ДромФест“ – детска програма

17 декември, од 12 до 14 часот, во „Капитол мол“, на приземје и на втори кат
Пантомима шоу со единствениот Кирил Трајковски-Максим
Интерактивна претстава за деца со многу забава, хумор и едукативна програма преку техники на пантомимата.
Претстава со жонглери и акробати од „Фазбабл“

„ДромФест“ – театар
17 декември, од 20 часот, во „Капитол мол“, на трети кат, ќе се одржи театарска претстава „Пациенти“ на театар „Провокација“.

Не пропуштајте ја урнебесната комедија „Пациенти“

Режија: Ѓорѓи Ризески
Играат: Роберт Ристов, Мирјана Ристов и Радо Алексовски

„ДромФест“ – „СтихоДром“

18 декември, од 18 часот, во „Капитол мол“, на втори кат, ќе се одржи поетското читање
„СТИХОДРОМ: врзете се, поетуваме!“, што Скопскиот поетски фестивал го организира во соработка со „ДромФест – КултурДром во вашиот дом“, на кој ќе настапат дванаесет поети од општина Аеродром, поддржани со диџеј-сет на Кристијан Јордановски.

Посетителите ќе имаат можност да слушнат поезија од: Андреј ал-Асади, Иван Антоновски, Јулијана Величковска, Диме Данов, Искра Донева, Светла Јакшиќ, Живко Новески, Лилјана Пандева, Димитар Пандев, Дијана Петкова, Глигор Стојковски и Виолета Танчева-Златева.

„ДромФест“ – школа за гитара „Бојкоски“
18 декември, од 16 до 17.30 часот, во „Капитол мол“, на втори кат

Малите виртуози од Школата за гитара „Бојкоски“, ќе приредат незаборавно музичко патување низ класиката, џезот, забавната, рок и народна музика.
Ристе Бојкоски e македонски уметник, виртуозен гитарист и професор во Школата за гитара „Бојкоски“.

Покровител на фестивалот е Општина Аеродром.

ПР

Прикажи повеќе...

Култура

500 стрипови ќе бидат поделени в сабота во рамки на манифестацијата „Ден на бесплатни стрипови“

Објавено пред

Стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, в сабота – 26 ноември, организира „Ден на бесплатни стрипови“.

dobivaj vesti na viber

Се работи за манифестација која за првпат се одржа во Соединетите Американски Држави во 2002, а потоа се прошири и во многу други земји. Во првите шест години поделени се повеќе од 12 милиони бесплатни стрипови во над 30 земји. Целта е промовирање и ширење на стрип-културата.

„Оваа година книжарницата обезбеди 500 стрипови кои ќе бидат поделени бесплатно, а бројката расте бидејќи во акцијата се вклучуваат и голем број на домашни издавачи и поединци“,  велат организаторитe.

Настанот ќе почне во 10 часот и ќе трае до 15 часот или додека не се потрошат количествата. Стриповите ќе бидат делени по принципот „прв дојден, прв услужен“, секој посетител ќе има право да земе најмногу два стрипа од претходно направената листа.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија2 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија2 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Топ3 часа

Автомобил прегази велосипедистка во Прилеп, жената загина на лице место

Четириесет и двегодишна жена загина во сообраќајна несреќа во Прилеп, кога додека управувала велосипед во неа удрил автомобил. Несреќата се...

Македонија4 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија5 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет6 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет7 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет8 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет8 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија18 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија22 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија24 часа

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...

Регион1 ден

Предлогот на Рама за формирање ЗСО во Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за статутот на заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, е потврдено за...