Контакт

Локални Избори 2017

Заев: Парите ќе се делат еднакво на сите општини

Објавено пред

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на митингот во Македонски Брод најави квалитетна инфраструктура и отворање на градот кон Скопје.

„Дојдов првин да го дадам зборот дека ќе ја имате целата моја поддршка, поддршка на Владата и мнозинството во парламентот за сите проекти што се однесуваат на квалитетна инфраструктура, поврзување со Македонски Брод и квалитетен живот за сите граѓани на Македонски Брод.

Мора да го отвориме Македонски Брод поблиску до главниот град ако сакаме развој. Ќе ја поддржиме индустриската зона, ќе ја поддржиме инфраструктурата, но за да има инвестиции, мора да го отвориме Македонски Брод кон главниот град. Сите општини за нас се еднакво важни. Парите рамномерно ќе ги распределуваме еднакво насекаде во државата. Затоа се залагаме за рамномерен регионален развој за сите.

Македонски Брод не може и не смее да си дозволи да им го продолжи рокот на траење и на оние што ја водат општината, а што ја водеа државата. Вие рековте „не“ на централната власт, сега е време да ја промениме локалната. Да гласаме за Живко за живот во Македонски Брод“, порача Заев.

Претходно тој имаше средба и со граѓани во општина Пласница, каде што упати порака дека само со сплотени граѓани Македонија ќе оди напред и може да се врати животот во секоја општина и за сите. Тој побара поддршка за концептот едно општество за сите и нагласи дека заврши времето на поделбите, граѓаните се сплотуваат за живот во Македонија.

„Со новата локала власт, примарно и најважно, ќе го решиме прашањето за чиста и здрава вода за пиење во општина Пласница. Заедно, општината и Владата, ќе ги обновиме регионалните патишта. Патот што се пробива кон Крушево сега се прави од ваши пари. Не го прави Општината. Ветувам дека ќе обезбедиме асфалт за потребните девет километри и ќе ја отвориме Пласница да живее и да биде поврзана општина. Целосно ќе ја подобриме мрежата за меѓуселски и селски патишта. Ќе има полесна пристапност и подобрување на сообраќајот внатре во Пласница и од Пласница насекаде помеѓу другите населени места. Активно ќе ја поддржуваме Општината да се стават во сила плановите за локален економски развој. Конечна цел мора да ни биде да отвораме фабрики овде, да има производствени погони за да се вработуваат младите“, порача Заев. Притоа тој бара поддршка за кандидатот за градоначалник, Шпресим Ајроски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

ДИК: До 13 часот во Чаир гласале 150 лица

Објавено пред

Без проблеми и непрекинато се одвива гласањето на гласачкото место 2901 во општина Чаир каде што се прегласува вториот круг од локалните избори.

Како што соопшти портпаролката на ДИК, Љупка Гучевска до 13 часот од вкупно запишаните 719 избирачи гласале вкупно 150, што претставува 20,86 отсто.

Таа потсети дека запишаните избирачи од Избирачкото место 2901 и денеска имаат можност дококлу е повредено нивното избирачко право да достават приговор до ДИК во рок од 24 часа и соопшти дека до сега до ДИК не е доставен ниту еден ваков приговор.

Прикажи повеќе...

Daily news

ДИК: До 10 часот гласале 32 лица во Чаир

Објавено пред

До 10 часот на гласање излегле 4,45 отсто од запишаните гласачи или 32 лица во гласачкото место 2901 во општина Чаир, каде денеска се прегласува за градоначалник, соопшти Државната изборна комисија.

Според портпаролката на ДИК, Љупка Гучевска, гласањето започнало навреме и се одвива непрекинато.

Таа потсети дека запишаните избирачи од Избирачкото место 2901 и денеска имаат можност дококлу е повредено нивното избирачко право да достават приговор до ДИК во рок од 24 часа и соопшти дека до сега до ДИК не е доставен ниту еден ваков приговор.

Прикажи повеќе...

Daily news

Денеска се прегласува во Чаир

Објавено пред

Во избирачкото место 2901 во општина Чаир денеска повторно се гласа за градоначалник. По вториот круг од локалните избори, одржани на 29 октомври, политичките партии поднесоа 16 тужби, Управниот суд отфрли 15 од нив, и ја прифати тужбата за ова избирачко место каде што се запишани 719 избирачи.

Разликата во Чаир меѓу Висар Ганиу од ДУИ и Зекирија Ибраими од БЕСА во вториот круг беше 209 гласа, од кои 66 гласа на избирачкото место 2901.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства, приведени 25 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од...

Македонија2 часа

Повредени седум полицајци и две жени на протестите пред Собранието

Седум полицајци и две жени завршија со повреди за време на протестите што вечерва се случија пред Собранието. Од Ургентниот...

Македонија6 часа

Полицијата со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите пред Собранието

Единицата за брзо распоредување со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите од протестот против промена на името пред Собранието...

Македонија9 часа

Нимиц: Нема подобар подарок за мојот роденден од решавањето на спорот

Медијаторот на ОН во решавање на спорот со името, Метју Нимиц денеска од Преспа истакна дека не постоел подобар подарок...

Македонија14 часа

На протестите во Битола ја погребаа Северна Македонија

На протестите во Битола, демонстрантите извикуваат дека не го даваат името. Тие пеат патриотски песни а некои од нив носат...

Uncategorized15 часа

Могерини: Овој договор е пример за дипломатијата во целиот свет

Високата претставничка на на Европската Унија, Федерика Могерини во Преспа изјави дека потпишувањето на договорот е пример за дипломатијата во...

Македонија16 часа

Ципрас: Време е да пееме повторно среќни песни на Балканот

Денеска, овде на Преспанското Езеро почнуваме да пишуваме нова среќна песна, изјави грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Тој за време на...

Македонија17 часа

Се потпиша договорот меѓу Македонија и Грција

По обраќањето на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас, во Псарадес се потпиша договорот за промена на името на...

Македонија17 часа

Заев: Во регионот се случи нова реалност, решението ни донесе пријател

Премиерот Зоран Заев порача дека ова е историски ден за Македонија и Грција и дека со договорот се гради нова...

Регион1 ден

Во Атина протести против договорот за името

Започна протестот на плоштадот Синтагма во Атина против договорот помеѓу Грција и Македонија, кој има за цел да го реши...

Македонија1 ден

Потпис на договорот во Псарадес, ручек во Отешево

Договорот со Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчката страна од Преспанското Езеро, по што делегациите од двете...

Македонија1 ден

(Видео) Градскиот парк една недела по невремето сѐ уште во хаос, откорнати дрвја, мостови и канти за отпадоци

Иако поминаа цели 7 дена од невремето кое го зафати главниот град и околината, градскиот парк во Скопје сѐ уште...

Македонија2 дена

Милевски: Нема да настане апокалипса доколку договорот биде прифатен или отфрлен

Собранието треба да овозможи граѓаните да се изјаснат на референдум за договорот и одлуката на народот треба да биде конечна....

Македонија2 дена

Во Струмица протест против ископ на рудникот „Иловица“

Голем број граѓани денеска излегоа на протестен марш во Струмица против ископ на рудникот „Иловица“. На протестот граѓаните на Струмица...

Надворешна политика2 дена

Захариева: Новиот договор на Македонија со Грција нема да се одрази на взаемниот однос со Бугарија

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да...

Македонија2 дена

Договорот ќе се потпише в недела во Преспа на грчка територија

Договорот со Грција ќе биде потпишан в недела на грчката страна на Преспа, потврди Владата. Засега е познато дека настанот...

Топ2 дена

 „Кунико рисорсис“ кои ја тужат Македонија за „Фени“, надвор од земјава се осомничени за перење пари и организиран криминал

Казахстанското трио, како што низ светот се познати сопствениците на „Кунико рисосрсис“ (Cunico resources) кои до лани беа газди и...

Регион3 дена

Утре ќе се гласа за недоверба на Ципрас поради договорот со Македонија

Грчкиот парламент започна расправа по барањето за недоверба на владата на премиерот, Алексис Ципрас. Барањето го поднесе лидерот на најголемата...

Македонија3 дена

Хан: Лично ќе дадам поддршка за референдумот за името да биде успешен

Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, смета дека решавањето на спорот за името меѓу Атина и Скопје има значење...

Македонија3 дена

Џафери со честитка за Бајрам: Сплотени да бидеме ветер кој ќе ја однесе Македонија во вистинскиот правец

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, до сите припадници на исламската вероисповед упати честитка по повод големиот муслимански празник, Рамазан Бајрам....

Досие