Контакт

Македонија

АВМУ ги осуди заканите кон новинарската екипа на ТВ „Клан“

Објавено пред

Во врска со заканите што вчера беа упатени кон новинарската екипа на ТВ „Клан во Кумановско, Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги ги осудува и потсетува дека ваквите појави претставуваат загрозување на слободата на информирање.

„Агенцијата во повеќе наврати досега реагира дека безбедноста на медиумските работници во ниту еден момент не смее да биде загрозена. Токму затоа треба да се вложат максимални напори за да се креираат услови за медиумите професионално да си ја вршат работата, ослободени од закани и притисоци. Имајќи предвид дека само слободните медиуми водат кон унапредување на демократските процеси, апелираме да се остават новинарите непречено и достоинствено да ја вршат нивната општествено одговорна професија“, се наведува во соопштението.

Македонија

Филипче: Зголемен е бројот на лекови и биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска имаше средба со претставници на Здружението „Борка – за секој нов ден“ во кое членуваат пациенти со малигни заболувања. На средбата разговараа за досегашните и идни активности, како и за предизвиците со кои се соочува оваа група на пациенти во услови на корона кризата.

„Овој изминат период од повеќе од две и пол години навистина имавме многу успешна соработка, ги слушнавме барањата на пациентите, предизвиците и проблемите со кои се соочуваат во целокупниот процес на добивање здравствена услуга од оваа сфера. Во таа смисла, со една огромна инвестиција значајно се зголеми бројот на лекови и биолошка терапија, над 30 молекули во последниве две години се достапни на нашите пациенти и нема ниту еден пациент што сега, за разлика од порано, се упатува во странство за да ја прими оваа терапија. Не постои пациентка со карцином на дојка за која нема лекови што често беше случај претходно, како и огромен број нови лекови за пациентите со карцином на бели дробови, карцином на кожа, итн“, кажа Филипче.

Тој посочи дека оваа криза со коронавирусот наметна и други предизвици со кои се соочуваат овие пациенти и коишто бараат начини за да се решат. Во таа смисла, рече Филипче, почна дисперзија на терапијата ширум центрите во државата.

„Засега тој систем функционира во Клиничката болница во Битола, почнува во болницата Штип и треба да се имплементира во Клиничката болница Тетово, а тоа значи дека во овие центри пациентите ќе ја добиваат терапијата, место пациентите од овие региони да патуваат во Скопје. Уште еден проблем којшто дополнително треба да се реши е добивањето здравствена услуга во делот на контролните прегледи, рендген прегледи, мамографија, ЕХО, за што разговаравме за начините на коишто може тоа да се надмине во најбрз временски рок, а притоа да не биде дополнително загрозено здравјето на овие пациенти, имајќи во предвид дека тоа се имунокомпромитирани пациенти и не треба да се мешаат со останатите пациенти во чекалните и во амбулантите“, истакна министерот Филипче и додаде дека овој дел дополнително ќе се разработи во следните денови и ќе може да се имплементира.

Претседателката на Здружението „Борка“ Биба Додева информираше дека пандемијата како и секаде, така и кај нас, особено на пациентите со малигни заболувања им предизвика проблеми.

„Она што го увидовме заедно во текот на овие неколку месеци е дека може да се дисперзира терапијата, особено таблетарната терапија, и дури и супкутаната терапија, и не само во центрите, туку заедно со помош на клиниката за онкологија и Црвениот крст се дистрибуира таблетарната терапија до секое место во државата. Значи, се носи лично на пациентите и тоа нѐ научи дека можеме на поинаков начин да функционираме и ќе изнајдеме решение тоа да биде и практика, да стане дел од програмата таквото децентрализирано добивање на терапијата. Третата работа со која се соочивме, за жал, се уште не можеме да ја решиме, а веќе станува проблем, е одложувањето на контролните прегледи и следењето на терапијата. Денеска имавме навистина продуктивен состанок за што дојдоа голем број „борки“, заедно дојдовме до едно решение за кое се надевам дека наскоро ќе биде спроведено, бидејќи овие пациенти не смеат да имаат поголем период од 3-4 месеци прекин на контролата“, рече Додева.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Еко Герила“: Гостиварци се трујат од нереализираните ветувања за депонијата

Објавено пред

Повеќе од 15 години владата ветува дека ќе го реши проблемот со менаџирањето на отпадот во Полошкиот регион, но овој проблем и натаму останува без епилог, велат од движењето „Еко герила“.

„Цената на овој неуспех овие денови го плаќаат жителите на Гостивар, кои во време на пандемија се принудени да дишат загаден воздух, поради пожарот што гори во регионалната депонија Русино, во близина на Гостивар. Граѓаните со право се жалат на масовното труење предизвикано од неспособноста на владата да го реши овој стар проблем“, се наведува во соопштението.

„Еко Герила“ го поддржува барањето на граѓаните да се организираат за заштита од ова труење и ги охрабрува да постапуваат во согласност со законите и праватa за организирање, почитувајќи ги мерките за лична заштита во време на пандемија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Ги остваривме стратешките цели, членка сме на НАТО и почнуваме преговори со ЕУ

Објавено пред

За само 2,5 години постигнавме многу, заедно успеавме од заробена држава да ја внесеме земјата во НАТО, да ги откочиме интегративните процеси и цврсто да зачекориме кон ЕУ. За само три години преку одговорни и државнички одлуки ги остваривме стратешките цели на државата и се гордееме со тоа што заедно со сите наши граѓани, истакна претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

„ Денес ние сме 30 земја членка на НАТО, на иста маса со најмоќните, најсилни и најразвиени земји. Денес, нашите граници се обезбедени, нашиот мир е загарантиран. Денес Северна Македонија е пред почеток на процесот на преговори со ЕУ, наскоро ги отвораме и првите поглавја.

Сето ова го остваривме зачувувајќи го македонскиот идентитет, важен за нас Македонците. Благодарни сме на Албанците, Ромите, Србите, Власите, Турците, Бошњаците и на сите други помалку бројни етнички заедници за солидарност која ја имаа за решавање на оваа прашање.

Како предводник на најголемата мултиетничка коалиција во државата горди сме што успеавме заедно, Македонци, Албанци, Срби, Турци, Роми, Власи, сите. Речиси три децении нашата држава споро чекореше кон интеграција во ЕУ и НАТО, наша цел поставена уште од Денот на независноста. 11 години со ВМРО-ДПМНЕ тоа беше невозможна мисија, наместо интеграција, имавме изолација, наместо напредок, имавме режим, етнички тензии и поделби.

Ние, за само три години покажавме дека можеме, можеме да ги решиме споровите, можеме да ги отвориме вратите на ЕУ и НАТО, да ги отвориме Фондовите за сите наши граѓани. 2,5 милијарди евра европски пари ни стојат на располагање во следниот период. Европски пари за европски стандарди дома но и за полесно справување со последиците од коронавирусот.

Подготвени сме, знаеме и можеме да отвориме 80 отсто од поглавјата до 2024 а за шест години, да го затвориме целиот преговарачки процес со Европската унија. Ова е нашата понуда за следните 4 години. Точно знаеме каква држава сакаме да биде Северна Македонија во 2024 година. Слободна, демократска, европска држава, интегрирана, пријател со соседите.

Од другата страна, од ВМРО-ДПМНЕ немаме ништо освен обнова на режим со истите луѓе на Никола Груевски, нема ништо освен нова изолација, нови кавги внатре и со соседите. Затоа е важно да не застанеме, заедно да продолжиме, да го завршиме започнатото.

На 15 јули се носи уште една голема одлука. Одлучуваме за иднината, наша и иднината и на нашите деца. Одлучуваме дали ќе продолжиме напред или ќе се вратиме назад во минато, поделби, изолација и режим.

Само глас за коалицијата Можеме е сигурност за да продолжиме напред и да не ја доведеме во опасност државата од ВМРО-ДПМНЕ. Затоа ве повикувам масовно да излеземе на гласање на 15 јули. Да одбереме да продолжиме на прав пат кон ЕУ и НАТО. Ја бараме вашата поддршка за да продолжиме напред уште побрзо. Заедно можеме, уште повеќе и уште подобро“ порача Заев.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Без гушкање и бакнување, дозволен само бакнеж на младенците: Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет2 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион3 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ3 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија3 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион4 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија5 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион5 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија6 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион15 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион17 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион17 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет20 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион22 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија22 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија23 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион1 ден

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Досие