Контакт

Македонија

„Ако влезам во Советот, нема повеќе дремење на телефони, туку битка за Охрид“ – дуел со кандидатите за советници на Охрид

Објавено пред

Стевче Стевоски, кандидат за советник во Охрид, смета дека нема потреба да го саботираат ако влезе во Советот на Градот, туку вели дека тој тоа ќе го прави секојпат кога ќе се обидат другите да гласаат нешто спротивно од интересите на граѓаните. Смета дека плажите се уривале селективно, за кои потенцира дека биле користени само од активисти на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Според Стевоски, со влегувањето во Советот на Охрид тоа нема да биде место за дремење и гледање во телефоните, туку, како што рече, тоа ќе биде место каде што ќе се бие битка за подобар Охрид.

„Тој човек не е тоа што е во јавноста. Тој е обичен човек што го возвишија двете политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, желни за нивната власт, за да ја добијат и да раководат со Општина Охрид. Го искористија човекот, односно тој работеше за двете политички партии. Со него победуваа и ги правеа сите бизниси во Охрид. Вината не е кај тој човек, туку кај нашите луѓе што потклекнаа пред интересите на еден човек. Од владеењето на овие две партии ние трпиме штета и денес. Најголемиот проблем е што вие сте матрица, вашиот ген не се менува. Што видовме добро ние за овие четири години, освен капитални инвестиции од Владата, дали имавме одговорност за долгот предизвикан од 50 милиони евра што јас ја барав. Тој долг е знак дека е настанат од одредени активности што биле спротивни на законот. Што е тоа што се направи во Охрид за 50 милиони евра, а треба да се врати? Кажете една-две инвестиции. Тоа е пералница на пари. Ако бидам советник, јас ви гарантирам дека таму можеби и стапови ќе играат и нема да донесете ниедна одлука која ќе биде неосновано задолжување на Охрид“, вели Стевоски за Усеини.

Кандидатот за советник, кој беше и во претходниот состав, Ристо Николески од СДСМ, посочи дека во идниот мандат, кој сметаат дека ќе го добијат, ќе се осврнат на развојот на општината и на туризмот преку текот на целата година. Тој посочи и проекти за млади со кои ќе ги задржуваат во општината, но и инфраструктурни зафати, кои ќе го сменат ликот на градот.

„Стереотип од некогашното владеење и величање одредени личности е дека двете партии ја уништуваат Македонија. Верувам дека Охрид и тимот што го владее градот доволно покажа ажурност, спремност, способност, да ги решат клучните проблеми што се напластувале. На независните им е многу лесно да кажат, но кога имаш багаж и кога си бил претходно на власт, може лесно да кажат дека ова не чини. Колку повеќе листи, толку подобра и подемократска општина. Се исчисти крајбрежјето, а сега ќе се прават плажи по мерка на граѓаните. Хаосот, особено во просторот на ‘Горица 3’ и ’Славија’, беше направен со бекатон и со дискотеки. Општината ќе се заложи за урбана опрема за развој на екологијата и туризмот на плажите. Јас ќе се обврзам за секоја дива градба што има решение за отстранување или е завршен судскиот процес – да биде отстранета. И дивата база и, верувам, односно знам дека таа ќе биде отстранета доколку ние дојдеме на власт“, рече Николески.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Османи: Нема потреба од предвремени парламентарни избори, владината коалиција е стабилна

Објавено пред

Портпаролот на Демократската Унија за Интеграција, Бујар Османи на денешната прес-конференција ја искажа проценката на ДУИ за изборната
кампања, за текот на изборниот процес во првиот круг и постигнатите резултати за градоначалници и листите на општински советници.

Османи го истакна фактот на значителното зголемување на бројот на гласовите на Демократската Унија за Интеграција во споредба со бројот на освоени гласови на локалните избори во 2017 година, сметајќи дека ова е рефлексија на довербата во зелената агенда како најкреативна понуда во политичката сцена на земјата.

Тој ги покани граѓаните масовно да излезат во вториот круг и да гласаат за бројот 3 во општините каде што се натпреварува Демократската Унија за Интеграција, како и да ја дадат својата поддршка за кандидатот на СДСМ, Петре Шилегов за градоначалник на Град Скопје.

Според Османи, владината коалиција е стабилна и се очекува да се прошири по изборите.

„ Нема ниту ново парламентарно мнозинство, ниту потреба од предвремени парламентарни избори. Владината коалиција е стабилна, а по изборите, очекуваме парламентарното мнозинство и да се прошири“ – истакна Османи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Заев и стратезите на СДСМ да прецизираат кој е зло во државата

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа дека премиерот Заев најави обединување против злото, и дали може да се очекува дека ќе има зголемени закани, поткуп и уцени во пресрет на вториот круг, истакна дека стратезите за комуникации на СДСМ треба да прецизираат кон кого е наменета изјавата и кој е зло во државата.

„Навистина не знам најпрвин дефиницијата за зло кон кога е наменета и кој е зло во државава, треба претпоставувам да биде таа метафора малку појасна за да не ги збуни гласачите коишто сакаат да гласаат за СДСМ, бидејќи вака се збунети и не знаат кој е зло во државата, јас нема да преудицирам и да ги читам мислите на стратезите за комуникација со јавноста на СДСМ, но нив ќе ги прашате најпрвин кој е злото во државата, да излезат со јасен став, вака делува збунувачки за граѓаните. Дали имало поткуп и нерегуларности, ние кажавме бројни поткупи, бројни нерегуларности, притисоци, закани, уцени, но во најголем дел од општините тие не успеаја бидејќи народот излезе и народот гласаше против оваа регресивна политика во изминатиот период, против криминалот, корупцијата, поразите во здравството образованието, политичарите коишто буквално со својата надменост создаваа еден вид фрустрација и ги иритираа граѓаните“, нагласи Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна и дека големата поддршка во првиот круг го обврзува и него како човек и тие кои се избрани да работаат за граѓаните и не смеат да го разочараат народот.

„Ние имаме голема обврска, ваква поддршка уште во првиот круг за опозицијата е историски незапаметена, 22 градоначалника во првиот круг со огромна шанса таа бројка да достигне и до 50. Ова обврзува, и мене како човек и тие коишто се избрани, и не смееме овој пат да го разочараме народот. Без разлика каква е стратешката комуникација на СДСМ, и на нив и на народот им е јасно дека и вториот круг за нив нема да биде онака како што тие очекуваат. Ние веќе размислуваме за денот потоа. Ние веќе размислуваме за следната цел, а тоа е да направиме од Македонија она што го зборувам, пристојно место за живеење. Ние го почнуваме проектот обнова на Македонија и тоа е сега веќе нашата цел, јас сум свесен за тоа што го чека нашиот политички противник, внатре во нивната структура веднаш по овие избори, но верувајте, нашата концентрација е целосно концентрирана на денот по 31 октомври. Мораме на народот да му ја вратиме вербата. Мораме народот да го охрабриме, народот ни е обесхрабрен и разочаран, мораме да го убедиме народот дека можело и поинаку и дека можело да се работи за народот. Одговорот на избори за поткуп, притисоци, закани, уцени е само со масовна излезност“, заклучи Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe, а регистрирани се 487 нови случаи на Ковид-19:
Скопје – 230, Куманово – 50, Штип – 28, Прилеп – 25, Кочани –20, Велес – 18, Битола – 13, Струмица – 10, Гевгелија – 9, Кавадарци, Охрид и Кратово – по 8, Тетово, Неготино, Свети Николе и Ресен – по 6, Кичево и Крива Паланка – по 5, Струга и Пробиштип – по 4, Радовиш и Виница – по 3, Валандово, Богданци, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Берово и Демир Хисар – по 1 лице.

Регистрирани сe 1487 оздравени пациенти од: Скопје – 690, Куманово – 130, Тетово – 82, Струмица и Кичево – по 60, Велес – 58, Прилеп – 45, Штип – 39, Охрид – 37, Битола – 36, Гостивар – 32, Делчево – 29, Струга – 25, Свети Николе – 24, Ресен – 19, Радовиш – 18, Кочани и Кавадарци – по 17, Дебар – 14, Крива Паланка – 11, Виница – 9, Гевгелија – 8, Македонски Брод – 5, Неготино, Берово и Демир Хисар – по 4, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3, Крушево – 2, Богданци и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица: 9 починати лица од Скопје (89 г, 81 г, 79 г, 79 г, 79 г, 76 г, 70 г, 70 г, и 61 г), 3 починати лица од Куманово (74 г, 74 г и 60г) и по едно починато лице од Валандово (83 г), Кичево ( 63 г) и Прилеп (59 г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 23.9.2021 до 12.10.2021 година. Регистрирани се четири починати лица од Скопје и Велес, на возраст од 33 до 83 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а еден во домашни услови.

Направени се 3.491 тестови преку: ИЈЗ-355, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-37,
ЦЈЗ Тетово–42, ЦЈЗ Куманово-74, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8  Септември-0, Институт за микробиологија–165, Жан Митрев (Филип Втори)-68, Авицена-187, Биотек-333, Систина-65, лабораторија Лаор-147, Синлаб-9, Ремедика-16, Плодност–19, Генеа-10, Никоб лаб-316, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-46, Ројал Медика –22, Спектра-ММ-2, Рапид лаб – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.383.

Досега во земјата се направени вкупно 1.351.460 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 198.156 бројката на оздравени пациенти е 185.459, на починати е 6.998, а бројот на активни случаи изнесува 5.699.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 86640, Активни 2932
Куманово 11970, Активни 455
Тетово 10923, Активни 91
Прилеп 9295, Активни 207
Гостивар 7992, Активни 35
Битола 7283, Активни 175
Велес 6586, Активни 271
Кавадарци 6122, Активни 157
Охрид 6098, Активни 187
Штип 5991, Активни 183
Струмица 5861, Активни 128
Кичево 4059, Активни 79
Струга 3820, Активни 33
Кочани 3439, Активни 139
Гевгелија 2509, Активни 80
Неготино 2345, Активни 22
Свети Николе 1965, Активни 65
Радовиш 1568, Активни 42
Ресен 1565, Активни 33
Крива Паланка 1536, Активни 100
Дебар 1453, Активни 6
Берово 1222, Активни 12
Делчево 1136, Активни 18
Виница 1070, Активни 29
Пробиштип 972, Активни 52
Валандово 839, Активни 13
Кратово 628, Активни 45
Богданци 573, Активни 19
Крушево 541, Активни 11
Македонски Брод 476, Активни 3
Демир Хисар 468, Активни 29
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 341, Активни 42
Пехчево 318, Активни 3
Дојран 142, Активни 2

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија2 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија3 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија3 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Македонија4 часа

Заев: Извештајот на ЕК потврдува дека чекориме силно на европскиот пат

Амбасадорот Гир денеска го предаде извештајот на Европската комисија за прогресот на Северна Македонија, кој во целост го потврдува напредокот...

Свет4 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија5 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија5 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија6 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт8 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија22 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија22 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија24 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија1 ден

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Досие