Контакт

Македонија

Алатката за потрошените пари на министрите работеше само три месеци

Објавено пред

Ја промовираа во март 2018 година, а работеше до мај 2018 година. Алатката за отчетност на трошоците на министрите и другите јавни функционери беше најавена како начин за докажување на транспарентноста на Владата и сите трошења на министрите, а не е ажурирана осум месеци.

Преку алатката можеше да се види колку пари потрошиле министрите за авионски билети, хотелски сместувања, ресторани, дневници, такси-превоз, подароци, сметки за мобилен телефон. Таа даваше можност за споредба, односно можеше да се види колку пари за овие намени потрошиле претходниците од ВМРО-ДПМНЕ во 2014, 2015 и во 2016 година.

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, алатката ја претстави пред јавноста на 21 март минатата година и рече дека целта е трошењето да се сведе на минимум и само за продуктивни трошоци.

„Софтверот е изработен и да алармира за евентуални недоследности и отстапки во трошењето“, рече тој.

Последните промени се направени во мај 2018 година

Власта тогаш се пофали дека потрошила помалку од претходниците од ВМРО-ДПМНЕ, но два месеца подоцна, во мај минатата година, алатката престана да функционира. Јавноста може да ги види старите податоци, но не и трошоците што ги направиле министрите во последните осум месеци.

Во август минатата година медиумите апелираа дека алатката за отчетност не е ажурирана, а портпаролот Миле Бошњаковски објасни дека не излегле со нови информации бидејќи „изминатиот период бил полн со политички активности, ама и дека алатката делумно во софтверскиот дел ќе претрпи промени“.

„Можете да очекувате многу набргу да биде објавен наредниот циклус. Се работи, собрани се податоците. Станува збор за технички нагодувања на самата алатка со цел да биде поедноставна и појасна за користење“, рече владиниот портпарол за „Независен“.

Бошњаковски не одговори на нашите прашања од типот зошто алатката за транспарентност сè уште не е ажурирана.

Македонија

Прекин во сообраќајот на патот А2 Кичево – Охрид

Објавено пред

Г.П. Илинден – Струга известува дека денеска на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата од Пресека – с. Врбјани, сообраќајот ќе биде во прекин од 10 до 15 минути помеѓу 11.00 и 14.00 часот поради изведување градежни работи на пат (минирање).

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја делови на Карпош, Бутел и Сопиште

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека се планирани технички зафати во електросистемот и без електична енергија ќе останат делови на Карпош, Бутел и Сопиште.

Во периодот од 11 до 15.30 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од ул. 2 и околните споредни улици во село Бардовци (општина Карпош), од 9 до 14 часот корисниците од населбата Голиево – село Оризари (општина Бутел), од 9 до 15 часот корисниците од населба Дражилово, репетиторите на „Мобимак“ кај Јаболци, викенд-населбата Патешка Река и селото Патешка Река, како и ХПП ПЦЦ „Хидро“ кај Патешка Река (општина Сопиште), од 8.30 до 15 часот корисниците од Кучевиште: ул. 22 (Куќине, Горни Ливади, Долни ливади, Чешма) во Кучевишка Бара, како и дел од улицата Призренска 2 (општина Бутел) и од 10 до 14 часот корисниците од улицата Ванчо Мицков од бр. 10 до бр. 20 и улицата Демир Трајко од бр. 1А до бр. 5Б (општина Карпош).

Прикажи повеќе...

Македонија

Новата шведска амбасадорка порача дека е видлива позитивната трансформација на земјава

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев се сретна со Кристин Форшгрен Бенгтсон, новата шведска амбасадорка во државава.

Како што информираат од владината прес-служба, на средбата било заеднички констатирано дека Шведска е голем и искрен пријател кои ги поддржува евроинтеграциските аспирации на Северна Македонија и дека пријателството продолжува да се развива низ меѓусебната соработка на двете држави.

„Кралството Шведска е важен партнер на нашата држава во сите важни процеси и пример на држава кон каква што се стремиме да ја развиеме Република Северна Македонија. Работиме на развојот на капацитетите на институциите, на нивната транспарентност и одговорност. Посебно сме фокусирани на независноста на правосудството. Се надеваме дека низ политиките на дијалог и консензус со опозицијата, со коишто ги направивме потребните реформи, ќе најдеме решение и за Законот за јавно обвинителство, бидејќи граѓаните очекуваат одговорно однесување. Придобивките од реформите, од изградбата едно општество за сите, од затворањето на билатералните прашања со соседите, од очекуваното заокружување на интеграциите во НАТО и добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ се предвидливост на економијата и економски развој. Првите резултати веќе ги имаме со растот на сите параметри во економијата, растот на БДП, растот на платите, нови инвестиции, намалување на невработеноста. Нашата држава верува во европските вредности значајни за граѓаните, како што верува и Шведска“, изјавил Заев на средбата заблагодарувајќи се за континуираната и принципиелна поддршка.

На состанокот со новата шведска амбасадорка посебно беше нагласена видливата трансформација на нашата држава и развојот, како во поглед на демократијата и реформите на домашен план, така и на меѓународен план, се наведува во извештајот за средбата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа12 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет13 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија19 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија19 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија20 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион20 часа

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ21 час

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија21 час

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ22 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет22 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет22 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет22 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија23 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија24 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт2 дена

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија2 дена

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија2 дена

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија2 дена

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија2 дена

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија2 дена

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Досие