Контакт

Македонија

Алаѓозовски со претставници на турската заедница: Пописот е важна алка за гарантирање на правичната застапеност

Објавено пред

Националниот координатор за интеркултурализам и едно општество Роберт Алаѓозовски денеска оствари средба со претставници на турската етничка заедница во земјава.

Како што се наведува во официјалното соопштение, фокусот на средбата бил важноста од спроведување успешен попис.

На состанокот присуствувала и Јасмина Ѓоргиева, од Државниот завод за статистика.

Присутните биле едногласни за важноста од спроведување на најмасовната статистичка операција во нашата држава.

Алаѓозовски истакнал дека податоците добиени од пописот ќе помогнат и за соодветна имплементација на Стратегијата за едно општество, а особено за гарантирање на правичната застапеност на немнозинските заедници.

„При креирањето на политики мора да бидат земени предвид спецификите на сите етнички заедници во нашата држава, а тие политики мора да се базираат на податоци добиени од пописот“, било посочено на средбата.

Биле отворени и неколку прашања поврзани со спроведувањето на пописот, можноста при попишувањето да се користат јазиците на кои зборуваат немнозинските заедници, како и правичната застапеност помеѓу попишувачите на терен.

Претставничката на ДЗС, Ѓоргиева, информирала дека секој ќе има право да биде попишан на еден од седумте јазици предвидени со Уставот на Северна Македонија, односно македонски, албански, турски, ромски, влашки, српски и босански.

Македонија

Таравари: Денес почитувајте ги наставниците за утре да бидете горди на вашите деца

Објавено пред

Коалицијата Алијансата за Албанците и Алтернатива ги повикува сите државни институции коишто имаат одговорност за раководење на условите на наставниците, Министерството за Образование и сѐ што е во состав на министерството, да ги тргнат рацете на партијата и преференциите на власта од училиштата и наставниците.

Според нив, наставниците треба да поседуваат апсолутна автономија во интелектуалниот и педагошкиот третман на учениците. Сметаат дека платите на наставниците треба да бидат повисоки, бидејќи, како што велат, тие имаат посебно место во општеството, место за кое благодарноста трае цел живот.

„ Ништо не е поитно од консолидирањето на еден добар образовен систем. Образованието е во опасност, ова е аларм којшто не може да се реши со никаква вакцина ако државата не интервенира.

Сигурни сме дека на овој наш повик се придружуваат стотици и илјади родители кои независно од јазикот, религијата или нацијата се сите посветени за промена на статусот на наставниците, на коишто треба да им се врати нарушеното достоинство….Денес почитувајте ги наставниците за утре да бидете горди на вашите деца!“ рече Таравари на прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Кузеска: Мицкоски нема капацитет за заедништво, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да престанат со блокади

Објавено пред

Губитникот Христијан Мицкоски, главниот кочничар на сите процеси кои ја носат државата напред, реди порази во низа. Мицкоски многупати покажа дека нема никаков капацитет за заедништво, ниту сака да придонесе за доброто на државата, изјави портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

„ Слепо воден од наредбата да го брани криминалот на Мијалков и на Груевски, Мицкоски од петни жили ја кочеше правдата во државата. Им служеше на тие кои го поставија. Застана против Законот за Јавно обвинителство, против правна разврска на предметите од СЈО, но не му успеа. Мицкоски беше поразен, патот на правдата е чист, изречени се и судски пресуди.

Мицкоски работеше против референдумот и се обиде да го закочи напредокот кон НАТО, кон ЕУ. И повторно беше поразен. Станавме 30 земја членка на НАТО, Мицкоски не успеа.

Мицкоски ќе остане запаметен како единствен, осамен, во македонското Собрание кој не ракоплескаше на големиот успех кога Република Северна Македонија стана 30-та земја членка на НАТО“ истакна Кузеска.

Таа додаде дека преку своите министри и заменици министри во техничката Влада, Мицкоски работел на штета на институциите кои се бореа со вирусот. Според неа, ниту во време на светска здравстена криза, кога државата почнува да живее тешки денови, Мицкоски не покажал капацитет за сплотеност, за заедничка работа во интерес на граѓаните и придонес за државата.

„ Напротив. Мицкоски правеше се да ги поткопа напорите на здравствените работници, на надлежното министерство, на Владата, ширејќи лажни вести со цел да создаде паника кај населението. Дрско и кукавички седејќи во белата палата, го злоупотребува Собранието преку своите пратеници, да ги кочи сите важни процеси за иднината на државата. И повторно беше поразен. Мицкоски со месеци ги лажеше граѓаните за неговата фатаморгана дека има мнозинство и ќе стане премиер. Неговите нечесни лаги се распрнаа како меур од сапуница, Мицкоски доживеа уште еден дебакл во Собранието, кога се изгласа доверба на Владата предводена од Зоран Заев“ рече Кузеска.

Таа порача дека од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ очекува да го прекинат синџирот на деструктивните желби на Мицкоски и да застанат на страната на граѓаните и на државата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ѓорчев: Само во Врање веќе има 30 илјади вакцинирани, а Заев се фали со една кутија вакцини

Објавено пред

Продолжува фијаското и дебаклот на Владата на Зоран Заев и Венко Филипче поврзана со смртноста од КОВИД пандемијата и вакцините; изјави Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

„ Оваа власт се фали со една добиена кутија вакцини во Македонија, а истовремено во регионот и во светот масовно, масовно, масовно и секаде се вакцинира. Македонија е најлоша и на Балканот, и во Европа и на светот кога станува збор за вакцинација. И за жал Македонија е прва по смртност кога станува збор за починати од КОВИД пандемијата.

Еве неколку бројки кои што ги ставаат работите во контекст, додека Зоран Заев и Венко Филипче прогласуваат за голем успех кога Македонија ќе добие една кутија вакцини со просење и со молење, истовремено Србија веќе галопира кон еден милион и 700 илјади веќе вакцинирани луѓе денес. Бугарија веќе има вакцинирано 300.000 луѓе, Хрватска 250.000 дадени вакцини, Романија речиси два милиони дадени вакцини, Грција еден милион, Албанија веќе се движи кон 20.000 вакцини. Македонија е најлоша на Балканот, најлоша во Европа, и најлоша во светот.

Тоа е резултатот на Зоран Заев и Венко Филипче.

Уште неколку бројки, Србија дневно вакцинира 40.000 луѓе секој ден, 40.000 луѓе. Само во градот Крагујевац се вакцинирани 60.000 луѓе. Во Врање, само во Врање 30.000 вакцинирани луѓе. Во Пирот повеќе од 15.000 вакцинирани. А, Заев и Филипче ни велат дека една кутија е голем успех. Имаа цела една година и добија само една кутија со молење и со просење.

Бангладеш, почитувани присутни, Бангладеш има денес заклучно со денес три ипол милиони вакцинирани луѓе. Пакистан има 250.000 вакцинирани здравствени работници. Боливија има повеќе вакцинирани од Македонија. Еквадор, Панама итн. Вчера ви го соопштив податокот дека само во неколку африкански вчера им дојдоа два ипол милиони вакцини. Кенија доби еден милион, Руанда доби 440.000, Судан доби 800.000 вакцини итн“ истакна Ѓорчев.

Ова зборува за размерите на неодговорност и неспособност кои што ги гледаме во Македонија, кои што граѓаните на Македонија секој ден ги плаќаат со своите животи, порача тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 час

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 час

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија2 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 31 пациент

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 31 нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија2 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Македонија2 часа

Филипче: Опозицијата нека ја контролира изградбата на Клинички, само да не го кочи процесот

Министерот за здравство Венко Филипче, ја повикува опозицијата во Собранието да ги повлече 2000 амандмани со кои е блокиран Законот...

Европа2 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија4 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет5 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија6 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет6 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет18 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија20 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ22 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија22 часа

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија1 ден

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ1 ден

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија1 ден

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион1 ден

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Досие