Контакт

Македонија

Алијанса за Албанците: Што разговарал Ахмети во тајните средби со руските амбасадори?

Објавено пред

„Претседателот на ДУИ, Али Ахмети деновиве призна дека имал средби не со еден, туку со неколку руски амбасадори во Скопје, како и со амбасадорот на Србија.

dobivaj vesti na viber

Можеби ке тврдите дека средбите со странски дипломати се нормални за претседателите на политичките партии, но во овој случај тоа се тајни средби кои досега не биле објавени. Никогаш немало официјално соопштение од ДУИ за средби на раководството на оваа партија со руските амбасадори.

Јавно прашуваме зошто се одржувале тајните средби, што се разговарало на овие средби, кому му служеле и што произлегло од нив. Конкретно, го прашуваме господинот Ахмети дали овие средби ги одржал пред 27 април 2017 година и пред да му биде продадено парцелата во Тетово на рускиот олигарх Дака Давидовиќ.

Една популарна поговорка вели: „Насмеаниот те смее”. Вака ги опишуваме досегашните обвинувања и клевети на ДУИ кон албанската опозиција. Сега имаме појасна претстава за тоа кој флертувал со руската агенда, тајно и зад грбот на граѓаните“ се вели во соопштението на опозициската Алијанса за Албанците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Голем успех за средношколци од Скопје на националниот натпревар за Microsoft Office Specialist и Adobe Certified Professional

Објавено пред

Ученици од средните училишта на Град Скопје постигнаа голем успех во финалето на шестиот по ред национален натпревар за Microsoft Office Specialist и Adobe Certified Professional, кое денеска се одржа во IBank-концептуалната филијала на Стопанска банка АД Скопје. Тие освоија едно прво место, две втори и едно трето место. Првото место го освои Дамјан Димовски од СУГС „Јосип Броз Тито“, вторите места се за Лука Зотовиќ од СУГС „Јосип Броз Тито“ и за Ардита Емини од СУГС „Зеф Љуш Марку“, а на третото место се најде Иван Јорданов од СУГС „Васил Антевски-Дрен“. На финалето на овој престижен натпревар денеска присуствуваше секретарот на Град Скопје, Ѓоко Велковски.

dobivaj vesti na viber

„Град Скопје и оваа година е партнер во организирањето и спроведувањето на овој многу значаен настан од областа на унапредувањето на дигиталните вештини. Град Скопје го поддржува натпреварувачкиот дух на младите, посветеното учење и натпреварувањата надвор од рамките на секојдневните училишни обврски. Лично сметам дека инвестирајќи во подобрување на дигиталната писменост, особено преку формалниот образовен процес, ќе придонесеме за подобрување на можностите за вработување на младите образовани кадри и подобрување на продуктивноста на работното место. Тоа, пак, ќе влијае на зголемување на економската продуктивност на општеството. Во рамките на шестгодишното партнерство со Certiadria во организирање на овој натпревар Град Скопје поддржа вкупно 2.600 ученици од средните училишта овозможувајќи им бесплатно полагање на официјален Microsoft Office и АСА испит. На овој начин, учениците, без разлика на нивниот социјален и економски статус, добија можност да се стекнат со меѓународно признат сертификат, кој ќе им биде од особено значење во нивното понатамошно школување и кариера“, рече Велковски на доделувањето на наградите за најдобрите.

Натпреварот се базира на тестирање ученици од 13 до 22 години од цела Македонија, кои ги одмерија своите знаења во апликациите на Microsoft Office – Word, Excel и PowerPoint, односно Adobe Photoshop, Illustrator и InDesign.

Значајно е да се нагласи и дека најдобриот натпреварувач ќе ја има можноста да ја претставува нашата земја на светскиот натпревар во САД, што ќе се одржи во јули годинава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна асфалтирањето на превојот Плетвар

Објавено пред

Градежништвото не смее да застане и затоа оваа Влада, овој тим од ресорот транспорт, силно е посветена на она што сме го зацртале во нашите програми, а тоа е подобрување на целокупната инфраструктура во државата, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, изврши увид во рехабилитација на регионалниот пат Градско – Прилеп.

dobivaj vesti na viber

Овој дел од регионалниот пат кон Прилеп, превојот Плетвар, се рехабилитира во должина од 19 километри за што се инвестираат 4 милиони евра.

„Ниту еден проект не е прекинат, напротив, се работи со силно темпо, само во овој момент инвестираме над 420 милиони евра во модернизација на патната мрежа во земјата. Денеска сме на увид во асфалтирање на превојот Плетвар, инвестиција од 4 милиони евра. Реконструкцијата на превојот Плетвар следува кога активно го градиме експресниот пат од Градско кон Прилеп. Во меѓувреме, активно работиме и на подготовка на документацијата и за проширување на патот со уште една лента на Плетвар онаму каде што не постои трета лента. Генерално, интензивно се работи на моденизација на целата патна врска“, изјави Благој Бочварски.

Директорот на ЈП за државни патишта истакнa дека овој пат се очекува да се заврши до почетокот на зимската сезона.

„Граѓаните што гравитираат кон Прилеп и Битола многу добро знаат дека овие 20-ина километри се најтешките за возење, особено во зимскиот период. За да им ја олесниме рутата и да го забрзаме протокот на возила, почнавме со рехабилитација на делницата Фариш – Прилеп во должина од 19 километри за што издвоивме средства со помош на ЕБОР во висина од 4,07 милиони евра. Изведувачот на работите, ‘Стентон градба’ и „Грин лајн’, со надзорот ‘Диви’, веќе работи на механичко сечење на асфалтот, поставување нови рабници, машинско гребење на постојниот асфалт, по што почна и процесот на афалтирање. Очекуваме на почетокот од зимата граѓаните од овој регион да возат по нова рехабилитирана делница, што ќе значи и нивна поголема сигурност и безбедност“, изјави директорот Ејуп Рустеми.

Прикажи повеќе...

Македонија

Регистрирани 110 нови ковид-позитивни, нема починати

Објавено пред

Направени се 894 теста, а регистрирани се 110 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 72, Битола – 8, Куманово – 6, Кавадарци, Штип и Неготино – по 4, Кочани – 3, Прилеп и Гостивар – по 2, Струмица, Кичево, Струга, Ресен и Богданци – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број позитивни (110), регистрирани се 18 реинфекции.

Регистрирани сe 42 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 34, Кочани и Охрид – по 2, Кавадарци, Штип, Тетово и Гевгелија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, како и во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, не се пријавени починати лица.

Досега во земјата направени се вкупно 2.074.132 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.160, бројот на оздравени пациенти е 303.396, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 442.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 минута

(Интервју) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена...

Македонија2 часа

Ковачевски: Одиме во Брисел за да ја потврдиме позицијата за европска иднина

Со албaнскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ денес донесовме одлука уште еднаш да ја потврдиме позицијата дека...

Македонија2 часа

Рама, Вучиќ и Ковачевски решија – ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен Балкан

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска на „Твитер“ напиша дека тој, заедно со своите колеги, македонскиот премиер Димитар Ковачевски, албанскиот...

Свет3 часа

Во разорниот земјотрес во Авганистан загинаа најмалку 950 луѓе

Авганистанските власти за справување со катастрофи соопштија дека најмалку 950 луѓе загинале, а повеќе од 600 се повредени во земјотресот...

Европа3 часа

Рускиот амбасадорот во Лондон: Британците се арогантни!

Амбасадорот на Руската Федерација во Велика Британија, Андреј Келин, изјави дека официјален Лондон испратила многу арогантна нота, пренесува „РИА новости“....

Македонија4 часа

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) на првиот ден од генералниот штрајк, со кој работниците во јавниот сектор бараат поголеми...

Регион5 часа

Радев: Францускиот предлог е најдобар во моментот

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска изјави дека „францускиот предлог за деблокирање на евроинтегративниот процес на Македонија е најдобар за...

Македонија18 часа

Спасени дехидрирани велосипедисти кои залутале кај селото Кожле

Во драматична спасувачка акција денеска се спасени двајца велосипедисти кои биле пронајдени после селото Кожле. Дехидрирани и снеможени велосипедистите биле...

Македонија21 час

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ, но ќе размислувала за името на нашата црква

Бугарската православна црква информираше дека влегува во канонско и евхаристиско заедништво со македонската црква, нарекувајќи ја Православна црква на Северна Македонија....

Македонија22 часа

Министерот за локална самоуправа Милевски се спротивстави на францускиот предлог за решавање на спорот

Билатералните спорови не смеат да станат европски услови, а македонската евроинтеграција не смее да биде заложник на фрустрациите на Бугарија,...

Регион24 часа

Рама: Бугарија ја киднапира цела ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека Бугарија ја киднапирала Европската Унија. Тој рече дека денеска имал опсежни разговори со лидерите...

Македонија1 ден

Османи: Формално не е добиен француски предлог како можно решение за блокадата од Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, преку фејсбук-статус појаснува дека досега формално не е добиен француски предлог како можно решение...

Македонија1 ден

Ковачевски, Вучиќ и Рама на вонреден состанок: утре претпладне финална одлука за учество на самитот во Брисел

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил информира дека денеска се одржал вонреден состанок на „Отворен Балкан“, а во пресрет...

Европа1 ден

Москва за Литванија: Ќе нè натераат да реагираме, ги поминаа сите граници

Литванија со забраната за транзит на стока по железница до Калининградската област покажува агресивно однесување, изјави портпаролката на Министерството за...

Европа1 ден

Кулеба: Русија води енергетска војна против Европа

„Русија води енергетска војна против Европа“, тврди министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. „Со децении Русија гасот и...

Свет1 ден

Петгодишно дете во Тексас починало во вжештен автомобил додека мајката подготвувала забава

Петгодишно дете од Тексас починало во вжештен автомобил бидејќи мајка му по грешка го оставила таму три часа. Мајката наводно...

Свет1 ден

Напад во трговски центар во Шведска, има повредени

Најмалку две лица се избодени со остар предмет во напад во трговски центар во шведскиот град Вастерас. Според локалните медиуми,...

Европа1 ден

Трамп: Ништо нема да ме спречи повторно да се кандидирам за претседател

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ништо нема да го спречи повторно да се кандидира за претседателските избори во...

Европа1 ден

Гајдаj: Ситуацијата на источниот фронт е исклучително тешка

Официјален Киев призна дека има тешкотии во борбите во источна Украина откога руските сили ја окупираа територијата по должината на...

Европа1 ден

ОН: Светот е во глобална криза со храна

Дури 345 милиони луѓе се соочуваат со несигурност во снабдувањето со храна во 82 земји, што е двојно повеќе од...