Контакт

Македонија

Амети предлага воведување пар-непар учество на возила во сообраќајот

Објавено пред

Степеност на смртност на годишно ниво е производ на високата загаденост на воздухот, смета шефот на делегацијата на Европската унија во Македонија, Самуел Жбогар, кој заедно со министерот за животна средина и просторно планирања Башким Амети и Анти-Веико Каутонен, аташе на министерството за надворешни работи на Финска, во четвртокк го актуелизираа проблемот со големото загадување на воздухот во Скопје и во Македонија, на завршната церемонија на Твининг проектот за проблемите во областа на квалитетот на воздухот.

„Степеност на смртност на годишно ниво е во голема мера производ на високата загаденост на воздухот. Овој проект им помага на централните и локални власти да го подобрат квалитетот на воздухот. Во врска со проблемот на загаденоста на воздухот, суштински е овој проект да заземе приритетно место кај македонските централни и локални власти. Патот до почист возду во земјата е во рацете на секој граѓанин“, рече Жбогар.

Според него, загадувањето на воздухот и понатаму предизвикува сериозен ризик врз човековото здравје во земјава и рече дека Европската Унија повеќе од десет години го поддржува јакнењето на националните капацитети за управувањето на квалитетот на воздухот.

Сите констатираа дека концентрацијата на ПМ10 и ПМ2.5 честиците многу често ги надминуваат утврдените граници на нормалност, а најчест извор на зголеменото присуство на овие токсични честички се јавуваат во металуршката индустрија, при затоплувањето на домовите и производството на енергија, додека во Скопје најголем удел има сообраќајот, согорувањето на биомаса и индустријата.

„Последните денови предлагаме до владата да преземе мерки за загадувањето на воздухот со тоа што Министерството за внатрешни работи ќе воведе регулиран сообраќај по принципот пар-непар. Ние како министерство ги преполовивме службените возила со што сакаме да придонесеме кон решавање на овој проблем, а истото го предложивме да го направат и останатите министерства од владата. Ова ќе можеме да го постигнеме само со заеднички напори и одговорност за да се обезбеди здрава средина за идните генерации“ – рече Башким Амети, министер за животна средина и просторно планирање

Главна цел на овој проект е да се зајакнат административните капацитети во областа на управување со квалитетот на воздухот и оценка на влијанието на загадувањето врз здравјето на луѓето со спроведување на соодветното законодавство на ЕУ./крај/мф/бб

Македонија

Министерот Маричиќ на средба со членовите на ДКСК

Објавено пред

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска беше во посета на Државната комисија за спречување на корупцијата каде се сретна со претседателката и членовите на антикорупциската комисија.

Во фокусот на денешната средба беа препораките на ГРЕКО од Петтиот круг на евалуација, кој е на тема „Спречување на корупција и промовирање на интегритет кај централната власт (највисоките извршни функции) и органите за спроведување на законот“.

На состанокот се дискутираше и за потребата на зајакнување на антикорупциските политики и потребата од евентуална измена на законите во областа како што се Законот за заштита на укажувачи, Изборниот законик, а се дискутираше и околу потребата за носење закон за потекло на имот.

Воедно, на средбата се дискутираше и околу можностите за зајакнување на капацитетите на Државната комисија за спречување на корупцијата за поефикасна превенција и борба против корупцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре и задутре стабилно време, од недела дожд и грмежи

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност поголема во западните делови каде што е можна појава на краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, кој ќе биде најизразен по должина на Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 12, а максималната ќе достигне од 21 до 27 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 9, а максималната ќе достигне до 25 степени.

До недела ќе преовладува претежно стабилно време. В недела ќе има услови за краткотрајна нестабилност, а потоа до среда ќе биде нестабилно со повремено пороен дожд и грмежи. Утринските температури до вторник ќе бидат во постепено покачување. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од јужен правец, што ќе предизвика дополнителен пораст и на дневните температури.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски на видеоконференција со претставниците на ЦДИ: Власта лошо ја менаџира корона-кризата во Македонија

Објавено пред

Центристичко-демократската интернационала (ЦДИ) денеска одржува состанок на Извршниот комитет, со кој претседава претседателот на ЦДИ, Андрес Пастрана. Поради состојбата со корона-кризата, состанокот се одржува преку видеоконференција. ВМРО-ДПМНЕ е претставена од потпретседателот Александар Николоски, кој во своето обраќање ги информираше претставниците на партии десни од центарот од цел свет за состојбата во Македонија, недемократската атмосфера во која поминаа изборите на 15 јули, поткупот и притисокот врз гласачите, нееднаквиот пристап за промоција на својата програма и кандидати на ВМРО-ДПМНЕ, како и злоупотребата на вонредните состојби од страна на СДСМ.

Потпретседателот Николоски информираше и за активностите кои ги има партијата, изборот на Извршен комитет и генерален секретар, протестите кои ги организира партијата, како и активностите на пратеничката група во Собранието. Николоски информираше за лошиот менаџмент на корона-кризата од страна на Владата, како и бројните корупциски скандали.

ЦДИ е најголема светска организација на партии десни од центарот, конзервативни и христијанско-демократски партии. Во раководството на ЦДИ покрај претседателот Пастрана влегуваат и Антонио Лопез Истуриз како генерален секретар, а потпретседатели се лидерот на шпанската опозиција Пабло Касадо, премиерот на Словенија Јанез Јанша, Елмар Брок од ЦДУ Германија, премиерот на Унгарија Виктор Орбан, поранешниот претседател на Либан Амин Гемајел.
ВМРО-ДПМНЕ е полноправен цлен на ЦДИ од 2018.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет57 минути

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија2 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Македонија4 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион4 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет4 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет5 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија6 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ6 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион7 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија8 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ8 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија10 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија11 час

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија24 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Досие