Контакт

Македонија

Андоновска: СДСМ редела членови на управни и надзорни одбори без биографии

Објавено пред

СДСМ поставувала членови на надзорни одбори без биографии, партиски членови и ние се уште ги немаме биографиите на луѓето кои ги уништија институциите, изјави советничката од ВМРО-ДПМНЕ, Марија Андоновска на денешната седница во Советот на Град Скопје.

Таа истакна дека иако сега СДСМ бара биографии од новите членови, треба да се знае дека одбиваа да ги доставуваат биографиите и на членовите на управни и надзорни одбори и никогаш не ги доставија.

„СДСМ во изминативе 5 години откако е на власт во државата ги прекршува сите принципи, правила на однесување и законски постапки. СДСМ никогаш не ги достави биографиите на сите членови кои ги постави во сите управни и надзорни одбори, како и раководители на институции“, рече таа.

Андоновска нагласи дека постои разлика помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, затоа што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави сите биографии на сите членови кои ги предлага.

– Ќе ги добиете сите до една биографија на луѓето кои ние ги предлагаме. Вие барате принципи и правила, а ниту еднаш не доставивте ниту една биографија, се уште не знаеме кои се тие кои беа во институциите и раководеа со нив и ги уништија, потенцираше Андоновска.

Македонија

Град Скопје ќе изготвува акциски планови за заборавените населби

Објавено пред

Тимови од градот составени од претставници кои секторски ќе одговараат на барањата на граѓаните и претставници од јавните претпријатија во надлежност на градот, почнаа со проценка на состојбата со заборавените населби во градот и изготвување на акциски план за спроведување на проекти за овие населби.

Тимовите кои делуваат со цел брзо и ефикасно решавање на предизвиците со кои се соочуваат граѓаните. Почнаа со теренски активности за процена на состојбата со заборавените населби, преку средби со граѓани, претставници од месните и урбани заедници во општините во градот Скопје.

Денес еден од тимовите во Општина Гази Баба на терен разговараше со граѓаните и презема дел од податоците неопходни за теренската проценка.

По завршување на теренската работа, се преземаат активности за креирање листа на проекти неопходни за надминување на предизвиците со кои се соочени граѓаните, со акциски план за спроведување на истите.

Најголемиот број жители во оваа општина истакнаа предизвици со водоводната мрежа, инфраструктурана на улиците, потребата од тротоари за безбедно движење, како и соодветна светлосна сигнализација

Градоначалничката на Град Скопје ги почна средбите со месните и урбаните заедници токму од Општина Гази Баба минатиот месец, каде сите претставници имаа можност детално да ги образложат предизвиците со кои се соочуваат жителите на оваа општина.

Прикажи повеќе...

Македонија

Неколку улици во Гази Баба утре ќе останат без вода

Објавено пред

ЈП „Водовод и канализација“ известува дека на ден 18.1.2022 година (вторник) ќе се реализираат активности за промена на затварач ф-100мм на ул. Лазар Поптрајков раскрсница со ул. Христо Ботев поради што прекинато ќе биде водоснабдувањето на горенаведените улици.

Без вода ќе останат и корисниците од ул. Ташко Караџа.

Активностите ќе почнат од 9:00 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 521, Битола – 33, Куманово – 32, Струмица – 23, Кавадарци – 20, Прилеп – 19, Штип – 17, Охрид – 16, Струга и Гевгелија – по 9, Кичево и Ресен – по 8, Велес – 7, Гостивар – 6, Тетово – 5, Свети Николе, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 4, Неготино и Крива Паланка – по 3, Радовиш, Богданци и Демир Хисар – по 2, Делчево, Дебар, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1. Од вкупниот број на позитивни (766), регистрирани се 86 реинфекции.

Регистрирани сe 486 оздравени пациенти од: Скопје – 339, Битола – 26, Прилеп – 23, Кавадарци – 18, Тетово – 14, Штип – 11, Куманово, Гевгелија и Крива Паланка – по 8, Струмица и Велес – по 6, Кичево – 4, Валандово и Радовиш – по 3, Неготино – 2, Охрид, Ресен, Гостивар, Свети Николе, Богданци, Кочани и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 4 починати лица од Скопје (63г, 65 г, 80 г и 81 г), 2 починати лица од Битола (80 г и 82 г) и по едно починато лице од Охрид (58 г), Гевгелија (72 г), Кавадарци (67 г), Крива Паланка (74 г), Кочани (48 г) и Демир Хисар (82 г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој термин, пријавени се 3 лица, по едно починато лице од Скопје, Гостивар и Дебар, починати во период од 03.01 – 11.01.2022г. Починатите се на возраст од 62 години до 75 години. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.748 тестови преку: ИЈЗ-227, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–145, Жан Митрев (Филип Втори)-133, Авицена-101, Биотек-197, Систина-100, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-27, Генеа-0, Никоб Лаб-501, ВФВ Медикал-41, Ели Медика-9, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–25, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.178.

Досега во земјата се направени вкупно 1.710.444 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 245.398, бројот на оздравени пациенти е 220.886, на починати е 8.115, а бројот на активни случаи изнесува 16.397.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 110354, Активни 8788
Куманово 13860, Активни 603
Прилеп 11931, Активни 884
Тетово 11730, Активни 256
Битола 11133, Активни 1461
Гостивар 8340, Активни 214
Кавадарци 7995, Активни 413
Велес 7894, Активни 318
Охрид 7446, Активни 581
Штип 7128, Активни 274
Струмица 6692, Активни 338
Кичево 4602, Активни 237
Кочани 4310, Активни 158
Струга 4124, Активни 171
Гевгелија 3267, Активни 242
Неготино 2830, Активни 158
Свети Николе 2256, Активни 86
Ресен 2086, Активни 172
Крива Паланка 2074, Активни 96
Радовиш 2017, Активни 180
Делчево 1581, Активни 92
Берово 1538, Активни 52
Дебар 1479, Активни 17
Виница 1220, Активни 33
Пробиштип 1208, Активни 53
Валандово 1197, Активни 135
Кратово 818, Активни 28
Крушево 760, Активни 140
Богданци 759, Активни 58
Демир Хисар 701, Активни 50
Македонски Брод 589, Активни 40
Демир Капија 455, Активни 19
Македонска Каменица 454, Активни 25
Пехчево 380, Активни 18
Дојран 190, Активни 7

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија4 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија5 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија6 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија6 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет7 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт7 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија8 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион8 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет9 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет10 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет10 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија19 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија24 часа

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија24 часа

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа1 ден

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ1 ден

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Досие