Контакт

Македонија

Андоновски: Сомнежи за злоупотреба на милиони евра од европски фондови преку Националната агенција за мобилност

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ има сериозни сомненија дека милиони евра од европските фондови се злоупотребуваат преку Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, рече денеска на прес-конференција претставникот на опозициската партија, Стефан Андоновски.

„Сознанијата што ги имаме укажуваат на тоа дека преку сомнителни одлуки на сомнителни евалуатори, едни исти невладини организации постојано добиваат голем дел од колачот, а не останале со куси ракави и луѓе што биле дел од судската власт. Постојат сомненија дека луѓе инволвирани во целиот процес толку биле охрабрени што дури и преку електронска пошта барале процент од парите што би биле доделени за одреден проект, а како противуслуга ја нуделе нивната помош и посредување. Стотици илјади евра на Агенцијата се трошени и на сомнителни набавки, кои треба да бидат интерес на органите на прогонот“, нагласи Андоновски.

Тој додаде дека наместо Националната агенција да работи транспарентно и отчетно, ги крие податоците за резултатите од добиените грантови.

„Резултатите од првиот рок на аплицирање за проектите од клучна акција (КА105), кој беше до 5, односно 12 февруари 2019 година, Националната агенција во Македонија ги објави на 8 јуни 2019 година. Четири месеци подоцна. На овој начин на апликантите што беа одбиени во првиот рок на аплицирање им беше одземено правото своите проекти да ги коригираат и со нив да аплицираат во вториот рок во април“, обвини претставникот на ВМРО-ДПМНЕ.

Андоновски посочи дека директорката на Националната агенција, Лидија Димова, од само на неа познати причини, на нетранспарентен начин ги води сите постапки за доделување средства на невладини организации.

„Време е за одговорност на менаџерите на институциите поради срамот и омаловажувањето што ѝ се случува на Република Македонија, особено во областите што се од интерес на младите, а поддржани од Европската Унија“, рече членот на опозициската партија нагласувајќи дека кон ЕУ не се оди со празни фрази за блескање и исполнување критериуми кога од друга страна има крајно сомничав и нетранспарентен пристап во работењето.

Македонија

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Објавено пред

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС. Тој се спротивставил на постапките на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој, како што објави агенцијата, се обидува да го блокира почетокот на преговорите за членство на двете држави во Унијата.

„Отсекогаш сум бил против тоа кога земјите членки на ЕУ, во случајов Франција, го блокираа проширувањето на ЕУ и проектите од заеднички интерес од внатрешно-политички причини. Сите ние знаеме колку е важно Македонија и Албанија сега да добијат покана. Во време кога има многу силен геополитички судир на Балканот, ЕУ мора да ја покаже својата сила и моќ“, коментира Плевнелиев.

Тој потсетува дека Бугарија, исто така, била жртва на таквата политика, но од страна на Холандија.

Плевнелиев ја повика Франција да не подлегнува на домашните битки и да го разгледа заедничкиот, а не личниот интерес.

Прикажи повеќе...

Македонија

Конференција за почесни конзули на Северна Македонија во странство

Објавено пред

Денеска и утре, во организација на Министерството за надворешни работи, се одржува конференција на почесни конзули на Република Северна Македонија, акредитирани во странство. Конференцијата со почесните конзули, со свое воведно излагање, ја отворија министерот за економија, Крешник Бектеши и заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски.

„Економската политика на Северна Македонија е константно насочена кон подобрување на деловното опкружување, поддршка на иновациите и претприемништвото и привлекување странски инвеститори, како главни промотори на економскиот раст. Минатата година го изготвивме новиот План за економски раст кој се темели на Законот за финансиска поддршка на инвестициите. Планот за економски раст содржи мерки за зајакнување на инвестициите и конкурентноста на економијата на Северна Македонија, поделени на три столба, за давање можност на приватниот сектор да ја искористи владината поддршка. Исто така како Влада сме силно фокусирани на спроведување на низа економски реформи со цел за раст на економијата и подобрување на стандардот на граѓаните. Успехот на ваквите заложби го потврдува и фактот што Бруто домашниот производ во првиот квартал забележа раст од 4,1% и 3,1% во вториот квартал, додека во исто време невработеноста се намали на 17,4%. Тоа значи дека економијата е во добра насока“, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши.

Тој ги информираше почесните конзули за реформите спроведени во енергетиката кои што отвораат врати за нови големи инвестиции во енергетскиот сектор во државата. Ги повика конзулите да ги промовираат можностите кои што ги нуди земјата посебно во делот на инвестиции во обновливи извори на енергија.

„Ние како Министерство за економија интензивно работевме и на спроведување на реформи во енергетиката, со што во мај минатата година беше донесен новиот Закон за енергетика во согласност со барањата од Третиот пакет енергетски директиви на Европската Унија. Заради целосно комплетирање на ЕУ законодавството во врска со промовирање на биогоривата и енергетската ефикасност минатата недела беше донесен и Законот за енергетска ефикасност. Исто така со цел поттикнување на производството на струја од обновливи извори на енергија, Владата ќе субвенционира 200 мегавати фотоволтаични централи, а веќе се објавени и првите огласи за изградба на фотоволтаици на државно и на приватно земјиште“ информираше министерот Бектеши.

Министерот Бектеши ги повика почесните конзули да бидат партнери на Владата и да работат заедно на подобрување на деловната клима што ќе значи раст на целокупната економија.

„Високо ја цениме вашата посветеност кон извршувањето на одговорните функции на почесни конзули, како и вашиот значаен придонес за заштитата на интересите на Република Северна Македонија преку пружање помош на нејзините граѓани”, беа зборовите кои заменик-министерот за надворешни работи, Жерновски ги упати до почесните конзули на конференцијата.

„Во овие времиња, тежината на една земја на глобалната арена повеќе не се мери според нејзината географска големина, туку според нејзиниот капацитет и волја ефективно да придонесува во потрагата по решенија за растечкиот број на предизвици од транснационална природа, кои денес го оптоваруваат човештвото, беше истакнато во обраќањето. Економијата прераснува во главниот двигател на политичките влијанија и затоа јас ја гледам економската дипломатија како еден пристап на промена во управувањето, со цел негување на поблиски односи со приватниот сектор, бизнис заедницата и разните невладини организации – како во нашата земја, така и во нашите земји партнери“, нагласи заменикот министер. Во овој контекст, Жерновски посочи дека во остварувањето на оваа цела, потребни ни се мислењата и тимската работа со почесните конзули, со што би ги впрегнале пошироките аспекти на нашата дипломатска дејност за промоција на трговската размена, охрабрување на економскиот раст, привлекување на инвестиции и поддршка за бизнисите.

„Република Северна Македонија е отворена за бизнис“, истакна Жерновски, надополнувајќи дека од страна на почесните конзули очекува дипломатската економија да биде нивниот водечки принцип на работа и дека притоа да го промовираат нашето национално реноме на слободна пазарна економија ориентирана кон извозот. 

Прикажи повеќе...

Македонија

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Објавено пред

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Јанева, која е обвинета во случајот „Рекет“, во четвртокот беше пренесена во клиниката „Жан Митрев“ поради висок крвен притисок и влошена општа здравствена состојба. Таа е во притвор од 21 август.

Освен Јанева, во случајот „Рекет“ обвинети се и Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец. Според обвинението, Јанева ја искористила и ги пречекорила својата службена положба и овластувањето и за себе прибавила имотна корист во значителен износ, и тоа во предмети – мебел во износ од 296.040 денари и пари во износ од 50.000 евра, а за противзаконито влијание другите двајца обвинети примиле награда од 1.500.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет47 минути

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ2 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ2 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија2 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија3 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа4 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа4 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт14 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија19 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ21 час

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион21 час

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура21 час

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Досие