Контакт

Македонија

Анета од Радовиш со недобитен инстант-лоз ЕКОСКУТЕР доби 150.000 денари бонус

Објавено пред

Задоволство ни е да vи ја претставиме Анета Спасојева од Радовиш – првата учесничка во бонус играта „Заврти eкоскутер тркало“ која ги „одмери силите“ со тркалото на среќата и си замина дома со 150.000 денари бонус на нејзината трансакциска сметка.

dobivaj vesti na viber

Со Анета се дружевме во ТВ-студиото на Лото 7 откако беше извлечена по електронски пат со помош на генератор во 88. коло. Пред камерите ни раскажа дека редовно се забавува со игрите на среќа на Државна лотарија, а особено се израдувала на новата бонус игра „Заврти екоскутер тркало“ затоа што со недобитните инстант-лозови, играчите добиваат втора шанса за добивка.

Ве потсетуваме, „Заврти екоскутер тркало“ е бонус игра за забава и добивки наменета за сите љубители за инстант-лозот екоскутер.

Сè што треба да направите е да се регистрирате/најавите на веб-страницата на Државна лотарија, www.loto.mk, да го запишете 11-цифрениот сериски број (баркод) кој се наоѓа на задната страна на лозот, но исто така го запишувате и 8-цифрениот контролен број (баркод) кој се наоѓа под полето прекриено со заштитен слој на кое пишува „НЕ ГРЕБИ“.

Можноста за учество веќе започна, а ќе трае заклучно со 23.3.2022 година. Во тек на овој период, секоја седмица, во лото-емисијата, се извлекува по еден од онлајн учесниците којшто ќе биде поканет да биде специјален гостин во телевизиското студио на Лото 7. Гостинот, во живо, ќе врти тркало на среќата со можност да освои парична добивка со вредност од 50 000, 100 000 или 150 000 денари. Согласно правилата на бонус играта, гостинот не може да си замине дома без добивка или со добивка помала од 50 00 денари.

Во тек на бонус играта секој којшто учествува ќе добие еднаква шанса да биде извлечен, а неговото учество ќе му дари единствено искуство да биде специјален гостин во судиото на Лото 7, да го заврти тркалото на среќата и да добие 50 000, 100 000 или 150 000 денари.

Но, изненадувањата со Државна лотарија никогаш не престануваат. Сите недобитни регистрирани инстант лозови екоскутер влегуваат во игра за два автомобила БМВ Х1, и тоа со две извлекувања по електронски пат:

· Првото извлекување ќе се одржи на 8.1.2022 година, а ќе учествуваат сите лозови кои претходно не биле извлечени за парична добивка од 1. до 10. коло.

· Второто извлекување за автомобил БМВ Х1 ќе се одржи на 19.03.2022 година. Ќе учествуваат сите регистрирани инстант-лозови кои претходно не биле извлечени за парична добивка и тоа од 11. до 20. коло.

Ве покануваме на уште една авантура преку www.loto.mk која може да ве одведе до прекрасен автомобил БМВ Х1. Билет до возбудливата авантура „Заврти екоскутер тркало“ е недобитен лоз екоскутер. Воедно, со купување пакет 5 + 1 екоскутер, давате ваш придонес во општественоодговорни цели и заедничката акција на Црвен крст и Државна лотарија под име „Круг на среќата и солидарноста наменета за поддршка на најнемоќната категорија граѓани во борба против Ковид-19.

(ПР-текст)

Македонија

Намалена затворската казна на Марјан од „Доказ М”, за делот за уцените ќе се постапува одново

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека донесе пресуда со која жалбата на Основното јавно обвинителство ја одби како неоснована, а жалбите на обвинетиот М. С. делумно ги уважи. Обвинетиот М. С. го осуди на единствена казна затвор во траење од (2) две години и (6) шест месеци и на глоба во износ од 5.000 евра во денарска противвредност – 308.450,00 денари.

dobivaj vesti na viber

На обвинетиот М. С. од С. му се изрекува и забрана за вршење професија, дејност или должност поврзани со кривичните дела, односно забрана да врши регистрација на домени и да се јави како регистратор или сопственик на портал за време од (6) шест години и престанок на регистрацијата на сите регистрирани домени во кои обвинетиот се јавува како сопственик на портал.

Пресудата на Основниот кривичен суд Скопје во делот за кривичното дело уцена е укината и предметот во тој дел е вратен на првостепениот суд на повторно судење од причина што првостепениот суд не ги утврдил со сигурност решителните факти кои се од влијание за правилна примена на материјалното право по однос на елементот од битието на кривичното дело уцена.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Објавено пред

Новопечениот бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во обвинителство за да направи препознавање на второто лице кое наводно го натепало поради етнички причини. Тој пред обвинителот објаснувал со какви повреди се здобил, по кои делови од телото го удирале, како и кои биле последиците од постапувањето на вториот осомничен.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за засебна постапка која се води против битолчанец на возраст од 23 години.

Од обвинителството за Макфакс велат дека и во овој случај Пендиков има својство на оштетен. Повеќе детали не се споделуваат а приказната која Пендиков ја раскажа во обвинителството утре ќе треба да ја соопшти и пред судија.

Според првичните информации битолчанецот се сомничи дека сторил кривично дело тешка телесна повреда, а за него се бараше да се определи мерка за обезбедување присутност. Доколку исказот на Пендиков се соодејствува со доказите кои се обезбедени од обвинителството меѓу кои и снимката од тепањето тогаш младиот осомничен битолчанец ќе седне на обвинителна клупа.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовска се жали дека плаќа туѓи долгови: 2,3 милиона евра Градот ќе плати отштета на Комерцијална, 2 милиона на „Скопски саем“, милион за галиите

Објавено пред

Од Град Скопје се побаруваат над 10 милиони евра за отштети по судски спорови и камати за нив за проекти што се реализирале во мандатите на градоначалниците пред Данела Арсовска. Таа денес уверуваше дека Град Скопје во последните 18 месеци е во добра финансиска состојба и покрај блокирањето на сметката и на советниците им кажа кој сè го тужи Градот и чека отштета.

dobivaj vesti na viber

„Дали знаете кои сè спорови ги има Град Скопје до овој момент и зошто? Еве јас ќе ѝ презентирам дел на јавноста за да знаат што е она што се случувало во изминатите години. Комерцијална банка АД Скопје, тужен Град Скопје – 1.171.900 евра, без камата и судски трошоци. Наплатена бесправна банкарска гаранција. Поведен спор. Основниот долг зголемен со затезна камата ќе изнесува 2.335.000 евра, што значи дека на овие 1.171.900 евра имате уште толку судски трошоци и камати од Комерцијална банка за спор што е поведен од 8.11.2017 година, кој се водел до 2023 година и кој е во своето финале. Значи, Градот ќе биде оштетен по основ на камати и судски трошоци за над 1 милион евра само по основ на овој спор“, рече Арсовска.

Спор против Градот повело и Друштвото за градежништво „Интернационал“ на 7.2.2019 година. Арсовска рече дека тие побаруваат 176 милиони денари, односно речиси 3 милиони евра, на кои треба да се додадат судските трошоци и каматите.

Арсовска објасни и за долгот кон „Скопски саем“.

„’Скопски саем’, вредност 110 милиони денари, тоа е неполни речиси 2 милиона евра. Исплатени се средствата во Градот на 19.12.2007 година. Издадено им е одобрение за градење на 31.1.2008 година, поништено им е во меѓувреме и станува сопственост на 19 септември на Друштвото за недвижен имот ‘Ист гејт’. Поведена е тужба, таа сега беше доставена во Град Скопје за наплата. Покрај овие основни средства од речиси 2 милиона евра, кои беа побарувани, Градот беше задолжен да плати по основ на камати и 480.000 евра“, рече градоначалничката Арсовска.

Арсовска од советниците на ВМРО-ДПМНЕ побара објаснување зошто досега не поднеле кривични пријави за каматите.

„Сакам да ве прашам, затоа што имаме советници од ВМРО-ДПМНЕ што одржаа драматична прес-конференција дека за камати ќе пуштале кривични пријави, дали поднесовте кривична пријава за овие камати? Дали поднесовте кривична пријава бидејќи на прес-конференција рековте дека ќе поднесете доколку во одреден спор Градот плати 1 евро камата по основ на она што се случуваше со приватните превозници. Еве тука имате правосилно решение за 480.000 евра камати. Ако не е, ме интересира кога ќе ја поднесете?“, праша градоначалничката Арсовска.

На листата со долгови што треба да ги исплати Градот е и Друштвото за транспорт „Гренадар“ со 253 милиони денари и судска постапка со тужба од 16.1.2020 година. Арсовска очекува дека и во овој спор сумите за камати ќе бидат милионски, а кои Градот ќе треба да ги плаќа.

Побарување од нешто повеќе од еден милион евра од Градот има и за галиите за тужба од 2020 година, во која се бара надомест на штета од 68 милиони денари.

„Да не ги набројувам понатаму затоа што има доста и мора да кажам дека сумите што се побаруваат се милионски, но исто така милионски се и каматите што Градот треба да ги плати. Така што, Градот во овие изминати 18 месеци е во добра финансиска состојба, финансиски е консолидиран, кредитниот рејтинг ни е задржан со позитивен изглед и имаме драстично зголемување на можноста за кредитно задолжување од 1,2 милион евра во ноември 2021 година за сега да имаме меѓу 25 и 30 можности за кредитно задолжување“, рече градоначалничката Арсовска.

Извештајот за финансиската состојба на Градот и јавните претпријатија е прва точка на дневниот ред на денешната седница на Советот на Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Новопечениот бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во обвинителство за да направи препознавање на второто лице кое...

Македонија49 минути

(Видео) Излезе од затвор Алими, кој ги предаде клучевите од Собранието на крвавиот четврток, го пречека Зијадин Села

Поранешниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, пред затворот во Идризово го пречека поранешниот обебзбедувач во Собранието Абдуљфета Алими,...

Свет1 час

Зеленски ја претвора Украина во нов Авганистан, вели поранешниот украински премиер

Сè повеќе набљудувачи повлекуваат паралели помеѓу хаосот и уништувањето што го преплавија Авганистан за време на 20-годишната војна и окупација...

Македонија3 часа

Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Братислава оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски...

Топ3 часа

Загинатиот во сообраќајната несреќа кај Штип има 62 години, двајцата повредени се во болница – МВР со детали за смртоносниот судир

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на експресниот пат Штип – Кочани, при што животот го загуби едно лице. Од МВР...

Македонија3 часа

(Видео) Трипуновски: Млад кромид и пиперки со пестициди пуштени во промет, граѓаните јадат небезбедна храна

МЗШВ и АХВ свесно пуштиле во промет зеленчук во кој има присуство на пестициди, вели претседателот на Комисијата за земјоделство,...

Регион3 часа

(Видео) Москва: Белград има право да врати ограничен број полицајци и војници во Косово

Белград има право да врати ограничен број свои полицајци и војници во Косово, изјави денеска рускиот амбасадор во меѓународните организации...

Македонија4 часа

Битиќи: Зеленчукот поевтини 40 отсто во однос на замрзнатите цени, затоа ги одмрзнуваме

Од четврток зеленчукот нема да има замрзната цена. Мерката за замрзнување на цените донесена за да се спречат големи поскапувања...

Регион4 часа

Вучиќ се сретна со амбасадорите на квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија,...

Македонија6 часа

Пендиков се врати во Охрид, ќе сведочи

Секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, утрово се појави во Охрид за да даде исказ пред...

Регион6 часа

НАТО го осуди непровоцираниот напад врз мировните трупи на Косово

НАТО остро го осуди непровоцираниот напад во кој беа повредени најмалку триесетина мировници – иако медиумите шпекулираат со бројка од...

Македонија6 часа

УКИМ денеска избира ректор

На 28 факултети и институти во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска ќе се спроведат избори за...

Свет7 часа

(Видео) Пукање на шеталиште на Флорида: девет лица повредени

Девет лица беа застрелани, меѓу кои и едногодишно дете, за време на судир меѓу две групи на Флорида, соопштија официјални...

Регион7 часа

Курти: Протестите во Косово се под директива на официјален Белград

Претседателот на владата на Косово, Албин Курти, оцени дека на северот од Косово не се одржани организирани мирни собири, туку...

Регион7 часа

На северот од Косово утрово мирно, во општините има зголемено присуството на КФОР

Утрово е мирно на северот од Косово. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ во текот на ноќта немаше инциденти,...

Европа7 часа

(Видео) Гори Москва: напад на главниот град на Русија

Андреј Воробјов, гувернер на Московската област, на комуникациската платформа „Телеграм“ изјави дека неколку дронови биле соборени додека се приближувале до...

Македонија21 час

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Денеска е повреден 45-годишен турист од Полска. Бил удрен од еден камен од одронот кај Матка, по што веднаш, со...

Македонија23 часа

(Видео) Не се плаши од Спасовски, но Пендаровски сега не размислува за втор претседателски мандат

Претседателот на државата Стево Пендаровски чиј мандат истекува следната година, во овој момент не размислува за втор мандат. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски ќе ги потпише законите за „Бехтел и Енка“, 60-часовна работна недела нема во указите што ги добил

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги потпише предложените измени на законите за олеснување на проектот за „Бехтел и Енка“, кои Собранието...

Македонија1 ден

Спасовски за заканите за живот на градоначалникот на Арачиново: Не може граѓаните да бидат заложници на лични или политички интереси

Полицијата поднела пријави против сите лица што ја нарушиле безбедноста во Арачиново откога општинската администрација минатата недела извести дека Општината...