Контакт

Македонија

„Анима мунди“ бара итна истрага и казна за два нови случаи на насилство врз животни во Зелениково и Велес

Објавено пред

Од здружението за заштита на животни „Анима мунди“, информираат за два случаи на насилство врз животни, кои биле извршени во ист ден и за нив бараат итна истрага и казна за извршителите.

„Загрижени граѓани ни доставија видео материјали за случај во Зелениково, каде повозрасен “човек” со ножици сече уши на куче во двор! И случај во Велес каде малолетник бездушно неколку пати крвнички удира мало кутре кое едвај тежи 5 кг!
Нагласуваме дека случајот во Велес не е изолиран, бидејќи во пораки ни стигнуваат сè повеќе и повеќе видеa од истиот малолетник како малтретира животни“ велат од „Анима мунди“.

За двата случаи, како што информираат, известена е полицијата и АХВ, а за случајот во Велес дополнително ќе бидат известени и социјалните служби.

„Им благодариме на загрижените граѓани, кои ни ги испратија видео материјалите и жалиме што морале да посведочат на одвратните настани, кои за жал веќе се секојдневие кај нас. Ова веќе е црвен аларм дека навистина институциите вклучувајќи ја и полицијата мора да се посветат на спречување и казнување на насилството. На малолетникот и на неговите родители мора да им се предочи сериозноста и кривичниот карактер на деликтот додека не е предоцна. Дека имаме сериозен проблем сведочи и тоа што неговите другари, 15 годишници неговото девијантно однесување го оправдуваат со тоа дека кучето е негова сопственост. Зарем можете да спиете мирно додека малолетници кои треба да бидат нашата иднина сметаат дека насилството врз животно може да се оправда со тоа што малтретираното животно е во сопственост на неговиот мачител. Што ќе биде кога истите тие деца ќе бидат родители?“ прашуваат од здружението.

За жал, како што велат оттаму, убиецот на Идриз , кој го обезглави среде ден помина само со казна од 1000 евра.

„Зарем за вакво опасно однесување постои цена која може да се плати? Дали безбедноста на останатото население има цена? Ова се монструозни дела, а за жал ниту се први ниту последни во нашава држава и не смеат повеќе да бидат игронирани! Тие се дрзнуваат да мачат и убиваат животни зошто не чувствуваат закана од институциите и законите и од ништо не се плашат! Во Македонија нема одговорност за убивање на животни! Дали имаме намера конечно да станеме правна држава?“ оценуваат од „Анима мунди“.

Здружението ги повикува институциите итно да започнат со сериозни истраги, најстрого да ги казнат сторителите, затоа што, како што велат, ваквите индивидуи се закана по безбедноста и животот на секое битие, независно дали животно или човек!

Македонија

Николоски и Ѓорчев учествуваа на Политичкото собрание на ЕПП

Објавено пред

Европската народна партија (ЕПП) денеска одржува Политичко собрание, со кое претседава претседателот Доналд Туск. Заради состојбата со корона кризата Политичкото собрание се одржува преку видео-конференција.
ВМРО-ДПМНЕ учествува во истото преставена од потпретседателот, Александар Николоски и меѓународен секретар и член на ИК, Владимир Ѓорчев.

„На Политичкото собрание Николоски имаше свое обраќање во кое ги информираше партиите членки на ЕПП за недемократската атмосфера во која поминаа изборите на 15 јули, поткупот на гласачи, директен и институционален, притисокот врз гласачите, како и нееднаквиот пристап за промоција на својата програма и кандидати кои го имаше ВМРО-ДПМНЕ заради злоупотребата на вонредната состојба од страна на СДСМ. Николоски информираше за активностите кои ги има партијата како и протестите кои ги организира, како и за корупциските скандали кои ја следат Владата на Заев“, соопшти партијата.

На Политичкото собрание се зборува за состојба во Медитеранот, судирот во Нагорно Карабах, корона кризата, како и извештаите на ЕПП и следните активности.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Сметајте на Северна Македонија како на партнер во остварувањето на европските перспективи на Балканот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на првиот ден од работната посета на Брисел имаше средба со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел.

За време на средбата Османи го поздрави активниот ангажман на високиот претставник на ЕУ, Борел, за поддршката на европската перспектива на регионот, како и за преземените иницијативи за обезбедување мир, стабилност и просперитет помеѓу земјите од Западен Балкан. Во таа смисла Османи се заблагодари за неговиот придонес кон усвојувањето на одлуката за отворање на преговорите со Северна Македонија од страна на Советот на ЕУ и потоа потврдена од Европскиот совет во март оваа година.

„Зеленото светло за почеток на преговорите со Северна Македонија беше демонстрација на подготвеноста на ЕУ да презема стратешки и визионерски одлуки, дури и во предизвикувачките и тешки времиња на соочување со кризата предизвикана со Ковид-19. Како Европејци заедно се соочуваме со предизвикот на вирусот и високо ја цениме итната ЕУ-помош дадена за нашата земја, како и за целиот регион. Ова е вистинското време ЕУ и земјите кандидати сериозно да ги разберат значењето и важноста на солидарноста и меѓусебната соработка и заедно рака под рака да ги надминат социо-економските последици од пандемијата“, истакна Османи посочувајќи дека одржувањето на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на годината ќе биде охрабрувачка порака и кон другите земји од регионот да направат сè што е во нивна моќ и што е потребно во исполнување на реформите и постигнување компромиси за надминување на билатералните спорови.

Во оваа насока Османи со Борел разговара и за заедничките напори што високиот претставник ги прави заедно со специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, за нормализирање на односите помеѓу Србија и Косово.

„Успехот на дијалогот Приштина – Белград, кој се одвива во Брисел, ќе придонесе во надминување на разликите и создавање стабилен и безбеден регион како основа за зголемување на регионалната економска соработка. Можете да сметате на Северна Македонија како на стабилен партнер во регионот, земја што е секогаш подготвена во рамките на своите можности да ги помогне ваквите напори“, потенцира Османи на средбата пренесувајќи му ги притоа на високиот претставник приоритетите на надворешната политика, со особен осврт кон добрососедските односи и поддршката на регионалните иницијативи.

„Убеден сум дека Вашето ценето политичко искуство и ангажман ќе придонесе за натамошно зајакнување на улогата на ЕУ на глобалната сцена. Дозволете ми исто така да Ве уверам дека особено по зачленувањето на Северна Македонија во НАТО како нејзина 30-та членка, целосно сме подготвени и посветени да ги поддржиме Вашите напори во оваа насока, за натамошно зајакнување на европската и трансатлантската безбедност. Што и да ни носи иднината, Северна Македонија цврсто реши да биде упорна во целта да стане европска демократија управувана од вредности и принципи, како што се владеењето на правото и почитувањето на човековите права“, беа пораките на Османи на средбата со Борел.

Средбата Османи – Борељ се случува во исклучително динамично време за европските аспирации на Северна Македонија во пресрет на усвојувањето на преговарачката рамка и закажувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство како официјален почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Митева: СДСМ направи целосен колапс на образовниот систем, Националната платформа не издржа ни 30 минути

Објавено пред

Владата на СДСМ направи целосен колапс на образовниот систем, Националната платформа не издржа ни 30 минути, обвини Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ.

„Владата на СДСМ на два дена пред и така одложениот почеток на учебната година направи целосен колапс на образовниот систем. Денешното тестирање на Националната платформа на Министерството за образование за одвивање онлајн-настава не издржа ни 30 минути. Ваквиот колапс предизвикува премногу конфузија кај наставниот кадар, но и кај самите родители и ученици. Кога учениците и наставниците ги добија своите насоки за работа на платформата, таа се покажа целосно нефункционална“, рече таа.

Најпрвин, додаде Митева, учениците и наставниците не можеа да воспостават пристап до платформата, а потоа воопшто немаа можност за вклучување.

„Исто така, како една од главните причини поради нефункционалноста на платформата е и големата преоптовареност од корисници. Се поставува прашањето како за два дена ќе се обезбеди непрекинат пристап и целосна достапност на платформата, која, како што ја најавија, има цел да обедини 270 илјади ученици?
Иако, Министерството за образование и наука претходно ги информира родителите какви спецификации треба да имаат компјутерите со кои учениците би ја следеле наставата, кои воедно ги оптовари родителите за дополнителни речиси 20 илјади денари од семејниот буџет за обезбедување соодветен компјутер, сепак Националната платформа се покажа нефункционална“, рече Митева.

И покрај проблемите со користењето на Националната платформа, рече Митева, сепак над 40 илјади деца во државата нема да може да следат онлајн-настава бидејќи немаат компјутер со потребните спецификации.

„Владата имаше цели 8 месеци да подготви издржано решение, а ние денес на неколку дена пред почетокот на учебната година имаме огромен неуспех. Наместо институционални одговори и решенија, имавме политичка кампања“, изјави таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски, немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија4 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија4 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион4 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет4 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет5 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија6 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион7 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија7 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија8 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија20 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија21 час

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион22 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет22 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет23 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ1 ден

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија1 ден

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 ден

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 ден

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Досие